It’s another bumper weekend on the club scene with eight county finals taking place tomorrow.
TG4 will televise the Monaghan SFC finals between Ballybay and four-in-a-row chasing Scotstown. The other football deciders see holders Mullinalaghta and Abbeylara meeting in Longford and Eire Og and Palatine facing off in Carlow.
In hurling, Ballygunner are hot favourites to complete a five-in-a-row of Waterford SHC titles at Abbeyside’s expense, while record Sean Robbins Cup holders Coolderry are aiming to dethrone Kilcormac/Killoughey in Offaly.
Kiltale are also seeking a five-in-a-row in Meath against Trim, while Camross and Rathdowney-Errill battle it out for the Bob O’Keeffe Cup in Laois. The Roscommon SHC final will be contested by Athleague and Four Roads who are looking to return to the winners’ enclosure after claiming a remarkable eight in-a-row of Mickey Cunniffe Cups between 2008 and ’15.
There is also a host of mouth-watering county quarter-final and semi-finals taking place over the next two days.
Saturday 6 October
Football
Antrim SFC semi-final
Cargin v St Galls, Creggan, 4.30pm
Cavan SFC semi-final
Crosserlough v Gowna, Kingscourt, 5pm
Donegal SFC semi-final
Glenswilly v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 7pm
Galway SFC quarter-finals
Annaghdown v St James', Pearse Stadium, 3pm
Mountbellew-Moylough v Moycullen, Pearse Stadium, 4.45pm
Kildare SFC semi-final
Athy v Celbridge, Newbridge, 3.45pm
Limerick SFC semi-final
Ballylanders v Newcastle West, Mick Neville Park, 6pm
Mayo SFC quarter-finals
Breaffy v Ballaghaderreen, MacHale Park, 6pm
Ballintubber v Castlebar Mitchels, MacHale Park, 7.30pm
Sligo SFC semi-finals
Coolera-Strandhill v Tourlestrane, Connolly Park, 4.30pm (replay)
Tubbercurry v Coolaney-Mullinabreena, Curry, 5pm
Tyrone SFC semi-final
Coalisland v Edendork, Dungannon, 4pm
Hurling
Clare SHC semi-final
Ballyea v O’Callaghan’s Mills, Cusack Park, 4pm
Kilkenny SHC quarter-final
Erins Own v James Stephens, Ballyragget, 2pm
Sunday 7 October
Football
Carlow SFC final
Eire Og v Palatine, Netwatch Cullen Park, 3.45pm
Monaghan SFC final
Ballybay v Scotstown, Clones, 3.30pm - TG4
Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Pearse Park, 4pm
Antrim SFC semi-final
Creggan v St Johns, Glenavy, 4.30pm
Armagh SFC semi-final
Crossmaglen v Cullyhanna, Athletic Grounds, 5pm
Cavan SFC semi-final
Castlerahan v Lavey, Kingscourt, 4.30pm
Cork SFC quarter-finals
Castlehaven v Duhallow, Pairc Ui Chaoimh, 2.15pm
Carbery Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm
Derry SFC semi-finals
Glen v Lavey, Owenbeg, 1pm
Ballinascreen v Coleraine, Owenbeg, 2.45pm
Donegal SFC semi-final
Gweedore v Sean MacCumhaills, O'Donnell Park, 4.30pm
Galway SFC quarter-finals
Milltown v Salthill-Knocknacarra, Tuam Stadium, 2pm
Corofin v Caherlistrane, Tuam Stadium, 3.45pm
Kildare SFC semi-final
Moorefield v Naas, Newbridge, 3.45pm
London SFC semi-finals
Fulham Irish v Round Towers, Ruislip, 2pm
North London Shamrocks v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 3.30pm
Tyrone SFC semi-final
Ardboe v Killyclogher, Carrickmore, 3pm
Westmeath SFC semi-finals
Garrycastle v St Lomans, TEG Cusack Park, 2.30pm
Mullingar Shamrocks v Tyrrellspass, TEG Cusack Park, 4pm
Hurling
Laois SHC final
Camross v Rathdowney-Errill, O'Moore Park, 4pm
Meath SHC final
Kiltale v Trim, Pairc Tailteann, 3.30pm
Offaly SHC final
Coolderry v Kilcormac-Killoughey, O'Connor Park, 4pm - TG4 (deferred coverage)
Roscommon SHC final
Athleague v Four Roads, Athleague, 3pm
Waterford SHC final
Abbeyside v Ballygunner, Fraher Field, 3.30pm
Clare SHC semi-final
Cratloe v Kilmaley, Cusack Park, 3pm
Dublin SHC semi-finals
Ballyboden St Endas v St Vincents, Parnell Park, 2.15pm
Cuala v Kilmacud Crokes, Parnell Park, 4pm
Limerick SHC quarter-finals
Kilmallock v Murroe-Boher, Gaelic Grounds, 2pm
Patrickswell v South Liberties, Gaelic Grounds, 3.45pm
Tipperary SHC semi-finals
Clonoulty-Rossmore v Toomevara, Semple Stadium, 2pm
Nenagh Eire Og v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, 3.30pm
Wexford SHC semi-finals
Naomh Eanna v Oylegate-Glenbrien, Innovate Wexford Park, 3pm
St Martin’s v Rapparees, Innovate Wexford Park, 4.45pm
Wicklow SHC semi-finals
Glenealy v St Patricks, Aughrim, 2pm
Bray Emmets v Carnew Emmets, Aughrim, 3.30pm