October is always busy with county finals - there are no fewer than eight down for decision on the first Sunday of the month.
The Limerick SHC showpiece promises to be a cracker between defending champions Na Piarsaigh and previous winners Patrickswell and can be watched live on TG4. And if that's not enough television for you, there will be deferred coverage of the Gaoth Dobhair-Kilcar Donegal SFC semi-final clash afterwards!
Kildare, Meath, Roscommon and Wicklow will also host SHC finals on Sunday, while Longford Slashers and Killoe Emmet Og are set to go head-to-head in the Longford SFC final for the first time since 2012.
After beating Portglenone at the third time of asking on Monday night, Lamh Dhearg have just six days to prepare for the Antrim SFC final against holders Cargin. Elsewhere, Carlow football kingpins Eire Og will defend their senior title against Palatine.
Meanwhile, RTE continue their Saturday club championship coverage with a Kilkenny SHC quarter-final double-bill featuring All-Ireland champions Ballyhale Shamrocks
Here's this weekend's club fixtures schedule:
Wednesday 2 October
Laois SFC semi-final replay
Ballyfin v Killeshin, O'Moore Park, 7.45pm
Tipperary SFC quarter-final
JK Brackens v Upperchurch-Drombane, Littleton, 8pm
Saturday 5 October
Football
Armagh SFC semi-finals
Ballymacnab v Granemore, Athletic Grounds, 5pm
Crossmaglen v Maghery, Athletic Grounds, 7pm
Clare SFC semi-final
Miltown-Malbay v Doonbeg, Cusack Park, 4.15pm
Derry SFC semi-final
Banagher v O’Donovan Rossa, Owenbeg, 6.30pm
Galway SFC semi-final
Corofin v Salthill-Knocknacarra, Tuam Stadium, 5pm
Kerry SFC round 3
St Brendans v Shannon Rangers, Austin Stack Park, 5pm
East Kerry v Kerins O'Rahillys, Austin Stack Park, 7pm
Kildare SFC semi-finals
Celbridge v Sarsfields, Newbridge, 2pm
Athy v Moorefield, Newbridge, 3.45pm
Mayo SFC semi-final
Ballina v Ballintubber, MacHale Park, 7.30pm
Monaghan SFC semi-final
Ballybay v Scotstown, Clontribret, 4.30pm
Wicklow SFC semi-final replay
Blessington v Arklow Geraldines-Ballymoney, Aughrim, 3.30pm
Hurling
Kilkenny SHC quarter-finals
Mullinavat v O'Loughlin Gaels, Danesfort, 1pm
Dicksboro v Erins Own, Nowlan Park, 3pm - RTE2 (live coverage)
Ballyhale Shamrocks v Clara, Nowlan Park, 4.45pm - RTE2 (live coverage)
Offaly SHC semi-final
Belmont v St Rynaghs, Birr, 4pm
Sunday 6 October
Football
Antrim SFC final
Cargin v Lamh Dhearg, Corrigan Park, 3.30pm
Carlow SFC final
Eire Og v Palatine, Netwatch Cullen Park, 3.45pm
Longford SFC final
Longford Slashers v Killoe Emmet Og, Pearse Park, 4pm
Clare SFC semi-final
Cratloe v Kilmurry-Ibrickane, Cusack Park, 3.30pm
Derry SFC semi-final
Slaughtneil v Glen, Owenbeg, 4.30pm
Donegal SFC semi-finals
St Eunans v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 1.30pm
Gaoth Dobhair v Kilcar, MacCumhaill Park, 3.30pm - TG4 (deferred coverage)
Galway SFC semi-final
Moycullen v Tuam Stars, Pearse Stadium, 2pm
Kerry SFC round 3
Kenmare v West Kerry, Fitzgerald Stadium, 1.30pm
Kilcummin v St Kierans, Fitzgerald Stadium, 3.15pm
London SFC semi-finals
Tir Chonaill Gaels v St Kiernans, Ruislip, 2.30pm
Fulham Irish v Neasden Gaels, Ruislip, 4pm
Mayo SFC semi-final
Ballaghadereen v Castlebar Mitchels, MacHale Park, 3pm
Monaghan SFC semi-final
Clontibret v Latton, Castleblayney, 2pm
Sligo SFC semi-finals
Coolera-Strandhill v St Marys, Markievicz Park, 2pm
Tourlestrane v Shamrock Gaels, Markievicz Park, 4pm
Waterford SFC semi-finals
Rathgormack v Stradbally, Fraher Field, 5.30pm
Ballinacourty v The Nire, Fraher Field, 7pm
Hurling
Kildare SHC final
Coill Dubh v Naas, Newbridge, 3.30pm
Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Patrickswell, Gaelic Grounds, 3.30pm - TG4 (live coverage)
Meath SHC final
Kildalkey v Kiltale, Pairc Tailteann, 3.30pm
Roscommon SHC final
Athleague v Four Roads, Athleague, 2.30pm
Wicklow SHC final
Bray Emmets v Glenealy, Aughrim, 3.30pm
Cork SHC semi-finals
Carrigtwohill v Glen Rovers, Pairc Ui Rinn, 2pm
Imokilly v St Finbarrs, Pairc Ui Rinn, 3.45pm
Dublin SHC semi-finals
Craobh Chiarain v St Brigids, Parnell Park, 2.30pm
Cuala v St Vincents, Parnell Park, 4.30pm
Kilkenny SHC quarter-final
James Stephens v Rower-Inistioge, Thomastown, 12pm
Kilkenny SHC relegation final
Bennettsbridge v St Patricks, Ballyragget, Clara, 2pm
Laois SHC semi-finals
Borris-Kilcotton v Clough-Ballacolla, O'Moore Park, 2.30pm
Camross v Rathdowney-Errill, O'Moore Park, 4pm
London SHC round 3
Thomas McCurtains v Brother Pearse, Ruislip, 12.30pm
Offaly SHC semi-final
Birr v Kilcormac-Killoughey, O'Connor Park, 4pm
Tipperary SHC preliminary quarter-finals
Mullinahone v Toomevara, Leahy Park, Cashel, 2pm
Clonoulty-Rossmore v Loughmore-Castleiney, Littleton, 4.30pm
Wexford SHC quarter-final re-fixture
St Annes v Shelmaliers, Innovate Wexford Park, 3.15pm