Champions Ballyboden St Enda’s have been drawn in Group 3 of this year’s Dublin SFC along with Clontarf, Whitehall Colmcille and former kingpins St Vincent’s.
The Dublin football and hurling championship draws were made last night and hurling holders Cuala will be up against Thomas Davis, Na Fianna and Setanta in Group 4.
The first round games in the football championship are scheduled to be played between April 15-18 while the hurling will get underway from March 31 to April 2.
2020 DUBLIN SFC1
Group 1: Thomas Davis, Round Tower Lusk, Ballymun Kickhams, Skerries Harps
Group 2: St Jude's, Na Fianna, Lucan Sarsfields, Ballinteer St John's
Group 3: Ballyboden St Enda's, Clontarf, Whitehall Colmcille, St Vincent's
Group 4: Kilmacud Crokes, Raheny, Castleknock, St Oliver Plunkett/Eoghan Ruadh
First round games, April 15-18
2020 DUBLIN SFC2
Group 1: St Peregrine's, Fingallians, Ballyboughal, Templeogue Synge Street
Group 2: Nh Olaf, Parnell's, St Mary's Saggart, Cuala
Group 3: Nh Mearnóg, St Maur's, Fingal Ravens, St Brigid's
Group 4: St Anne's, Erin's Isle, St Sylvester's, Trinity Gaels
First round games, April 15-18
2020 DUBLIN IFC
Group 1: Clann Mhuire, Round Tower Clondalkin, St Pat's Palmerstown, St Finian's Swords
Group 2: Craobh Chiaráin, Clanna Gael Fontenoy, O'Toole's, St Brendan's
Group 3: Nh Barróg, St Pat's Donabate, Garda, Nh Fionnbarra
Group 4: Good Counsel/Liffey Gaels, St Finian's Newcastle, St Margaret's, Scoil Uí Chonaill
First round games, April 15-18
2020 DUBLIN SHC 'A'
Group 1: St Vincent's, St Oliver Plunkett/Eoghan Ruadh, Lucan Sarsfields, Ballinteer St John's
Group 2: Craobh Chiaráin, Scoil Uí Chonaill, Kilmacud Crokes, Ballyboden St Enda's
Group 3: St Brigid's, Whitehall Colmcille, Faughs, St Jude's
Group 4: Cuala, Thomas Davis, Na Fianna, Setanta
First round of games, March 31-April 2
2020 DUBLIN SHC 'B'
Group 1: Castleknock, Nh Barróg, Round Tower Clondalkin, O'Toole's, Cuala, Crumlin
Group 2: Na Fianna, Nh Fionnbarra, Ballyboden St Enda's, Kilmacud Crokes, Clontarf, Raheny
First round of games, April 4/5
2020 DUBLIN IHC
Group 1: St Maur's, Nh Mearnóg, Fingallians, Erin's Isle, Kilmacud Crokes, Nh Olaf
Group 2: St Sylvester's, St Pat's Palmerstown, St Vincent's, Kevins HC, St Jude's, St Mark's
First round of games, April 4/5
Tweet