Toolbar Header Preload Menu Menu


OLDER RESULTS FROM MAY 2000 TO RECENT

Results

Wednesday 28 January

Sigerson Cup preliminary round
At Clanna Gael Fontenoy
Athlone IT 3-10
Trinity 0-10

Sigerson Cup round 1
At Tuam Stadium
GMIT 0-14
DIT 1-9

Sigerson Cup round 1
At the Dub
IT Sligo 1-9
Queens 0-8

 

Tuesday 27 January

Sigerson Cup preliminary round
At Dangan
NUIG 0-17
IT Blanchardstown 1-4
NUIG - D O’Sullivan; D Murray, J Kennedy, L Cullen; R Kiely (0-2), J McManus, A Nolan; D Cunnane (0-2), E Lavin; R Feeney (0-1), S Moran, C Davey; P O Griofa (0-6), A Varley, C Connolly (0-4). Subs: R Connellan for E Lavin, K Gibbons for P O Griofa, C Rattigan for A Nolan, B Walsh for J Kennedy, C Brennan (0-1) for C Connolly, N Hickey (0-1) for R Feeney.
IT Blanchardstown - M Carey; D Stephens, C McGill, S Coffey; B McNamara, J Comerford (1-0), D Courtney; J McAleer, E Mac Philibin (0-2); J O’Donnell, C Jennings, D Slattery (0-1); G McCoy, G Geraghty (0-1), S Smullen. Subs: S Corcoran for S Smullen, P Bourke for B McNamara.
Referee - Michael Duffy.

Sigerson Cup round 1
At the Mardyke
UCC 3-15
CIT 1-6
UCC - M Martin; F McNamara, D Culhane, J McGuire; C Dorman (1-0), B O’Driscoll, T Clancy (0-2); I Maguire, G O’Sullivan; S Keane (1-1), L Connolly (0-1), S Kiely; C Cox (0-9), P Geaney (0-1), T Hickey (1-1). Subs: S White for B O’Driscoll (BC), D Harrington for P Geaney, E O Conchuir for S Kiely, P O’Connor for D Culhane.
CIT - D Hanrahan; S Cahill, TJ Brosnan, P O’Sullivan; C Jordan, B O’Sullivan (0-2), D Leahy; K O’Connor, D Treacy; S O’Flynn, J O’Connor, P Crowley; B O’Mahony, D Og Hodnett (0-2), J Corkery (1-1). Subs: M Vaughan (0-1) for J O’Connor, M Taylor for P Crowley, R Milner for D Leahy, A O’Connor for B O’Mahony, D Daly for D Treacy, C Flanagan for TJ Brosnan.
Referee - D O’Mahony.

 

Sunday 25 January

O'Byrne Cup final
At Newbridge
Dublin 0-24
Kildare 0-19 AET
Dublin - S Currie; E Culligan (0-1), R O’Carroll, M Fitzsimons; N Devereux, J Small, J McCaffrey; D Bastick, E O Conghaile; T Brady (0-3), D Rock (0-10), N Scully; K McManamon (0-4), E O’Gara (0-2), C Costello (0-1). Subs: J Cooper (0-1) for N Devereux, S Carthy (0-2) for N Scully, P Ryan for C Costello, M D Macauley for D Bastick, D Daly for J McCaffrey, G Hannigan for J Cooper (BC), M Deegan for E O'Gara, H Dawson for T Brady, N Collins for K McManamon, D Bastick.
Kildare - M Donnellan; C Fitzpatrick, P Kelly, O Lyons; K Murnaghan, M O’Grady, E Doyle; H Lynch, P O’Neill (0-2); D O’Brien, E Callaghan (0-3), E Murphy (0-2); F Dowling (0-1), T O’Connor, D Mulhall (0-7). Subs: K Cribbin for E Doyle, G White (0-1) for H Lynch, G Farrell for C Fitzpatrick, P Fogarty (0-3) for E Murphy, D Whyte for F Dowling, B Kinihan for M O’Grady, W Burke for K Murnaghan.
Referee - D Gough.

Connacht FBD FL final
At Kiltoom
Roscommon 4-8
Galway 1-12
Roscommon - D O’Malley; N Carty, N Collins, S McDermott; R Stack, N Daly, C Cafferkey (1-0); I Kilbride, C Shine (0-1); M Nally, D Smith, E Smith (1-2); D Murtagh (1-3), S Kilbride (0-1), C Murtagh (1-1). Subs: C Cregg for M Nally, U Harney for D Smith, C Daly for I Kilbride, B Murtagh for S Kilbride, O Milton for C Murtagh.
Galway - M Breathnach; T Fahy, D Walsh, C Sweeney; J Heaney (0-1), G Bradshaw (0-1), G O’Donnell; F O Curraoin (0-1), E Tierney (1-0); S Denvir, M Martin (0-3), S Walsh (0-2); D Cummins (0-2), E Hoare (0-2), M Coady. Subs: TJ Forde for M Breathnach, K Kelly for T Fahy, T Flynn for S Denvir, P Sweeney for M Martin.
Referee - J Gilmartin.

All-Ireland club IFC semi-final
At Breffni Park
St Croan's 0-14
Sean O'Mahonys 2-7
St Croan's - V Egan; G Mockler, G Grogan, K Keenan (0-1); D Malone, E Towey, M Connaughton (0-2); R Timothy, B Mullin; K Muldoon, J Connaughton, A Brogan (0-3); R Keenan, M Holland (0-2), K Smyth (0-5). Subs: S Smyth (0-1) for B Mullin, P Leech for D Malone (BC), M Towey for K Muldoon, C Connolly for A Brogan.
Sean O'Mahonys - K Brennan; P O'Brien, M Clarke, R Byrne; K McLaughlin, J O'Brien, K Murphy; P Nixon, S Brennan; L Dullaghan, G Mulligan (0-2), C Finnegan; S Fisher (0-2), C Crawley (1-0), S Kilcoyne (1-3). Subs: C Martin for P O'Brien, J Connolly for C Martin, D Dowling for C Crawley.
Referee - N Cullen.

All-Ireland club IFC semi-final
At O'Moore Park
Ardfert 1-8
Warrenpoint 0-10
Ardfert - N O'Sullivan; D Dineen, R Horgan, M Moloney; T Wallace (0-1), D Collins, S Leen; J Dowling, K Shanahan; D Griffin (0-1), Darren Wallace (0-2), F Horgan; S Griffin (0-1), Damien Wallace (0-3), J Egan (1-0). Subs: B Barrett for F Horgan, J Wallace for K Shanahan (BC), E Courtney for D Griffin.
Warrenpoint - C Darcy; R McAleenan, J Boyle (0-1), M O'Hare; R Boyle (0-1), Ciaran McCartan, Cormac McCartan; J Cowan, R Mallon (0-1); R Magee, J Grant (0-1), A Magee; D McAleenan (0-1), G Boyle, R McGarry (0-4). Subs: C McLoughlin (0-1) for A Magee, N McGovern for G Boyle.
Referee - J Hickey.

All-Ireland club JFC semi-final
At Pairc Tailteann
John Mitchels 1-9
Moate 1-6
John Mitchels - M Deeney; A Murray, P McGuirk, N McShane; C Owen, S Rice, M Carey; P Mulligan (0-2), D O'Neill (0-1); C Murphy, J McDermott (0-1), F Cassidy (0-2); M Molloy (0-2), E Jackson, K Lynam (1-0). Subs: C McGlade for E Jackson, K Kane (0-1) for J McDermott.
Moate - D McArdle; C Bracken, D Buckley, A Claffey; B Arigho, R Gorman, D Bracken; E Dalton (0-1), J Madden; D Adamson, G Murray (0-1), D Minnock; B Berry, N Adamson, J Corbally (0-2). Subs: A Ryan for D McArdle, G Murray for D Minnock, C Bradley (1-1) for N Adamson, S Bracken for E Dalton (BC), A O'Neill (0-1) for D Adamson.
Referee - N Mooney.

All-Ireland club JFC semi-final
At Ballinasloe
Brosna 0-10
Rock 1-7 AET
Brosna - C Kelly; S Fitzmaurice, M Murphy, A Cahill; T Fitzgerald (0-1), E Kiely, F McAuliffe; D Curtin, S Curtin; D McAuliffe, T McGoldrick (0-5), P Curtin; T Finnegan (0-1), M Finnegan (0-1), A Barry (0-2). Subs: M O'Keeffe for C Kelly, P O'Keeffe for P Curtin, S McAuliffe for D Curtin, G Nash for J O'Donnell (BC).
Rock - N Mullan; M McAleer, P Girvan, R Crilly (0-1); T Bloomer, A Girvan, P Ward; M McCreesh, C Gourley; E Williams, C McWilliams, A McGarrity (0-2); E Ward (1-0), C McCreesh (0-2), J McCreesh (0-1). Subs: D Carroll (0-1) for J McCreesh, N McWilliams for P Ward, E Mallon for A McGarrity.
Referee - J Molloy.

Walsh Cup round 3
At Parnell Park
Dublin 0-28
Antrim 2-12
Dublin - G Maguire; C Murphy, M Carton, P Schutte; S Durkin, P Kelly, E O’Donnell; R O’Carroll, J Boland (0-1); S Stapleton (0-1), M Schutte (0-5), D Sutcliffe (0-5); D O’Callaghan (0-2), J Hetherton (0-1), D Treacy (0-11). Subs: C Mac Giolla Bhride for S Durkin, C Boland (0-2) for J Hetherton, E Dillon for S Stapleton.
Antrim - C O’Connell; R McCambridge, N McAuley, A Graffin; S McCrory, C McKinley, O McFadden; E Campbell, E McCloskey (1-1); C Johnson (0-1), P Shiels (0-2), N McManus (0-4); C McCann (0-1), M Donnelly (0-1), PJ O'Connell. Subs: J McGreevy for O McFadden, C Clarke (1-1) for S McCrory, T McCann for M Donnelly, D McKernan (0-1) for PJ O’Connell, B McFall for C McCann.
Referee - J Heffernan.

Walsh Cup round 3
At Abbeyleix
Laois 4-18
Wexford 1-19
Laois - E Rowland; J A Delaney, C Healy, C Dunne; J Fitzpatrick, M Whelan (0-2), C Stapleton; J Campion (0-1), J Walsh; W Hyland (0-4), T Fitzgerald, S Maher (1-6); B Conroy (0-1), PJ Scully (3-1), N Foyle (0-2). Subs: T Delaney for J Walsh, D Palmer for C Stapleton, J Purcell (0-1) for B Conroy, B Reddin for T Fitzgerald, B Stapleton for N Foyle.
Wexford - M Fanning; A Kenny, T Waters, E Moore; R Kehoe, P Foley, C Kenny; B Barron (0-2), G Sinnott; J Kelly (0-4), D Waters (0-1), I Byrne (0-3); C O’Shaughnessy (0-1), S Tompkins (0-3), K Foley (1-1). Subs: P Doran for C O’Shaughnessy, P Morris (0-4) for R Kehoe, D Redmond for B Barron, W Devereux for G Sinnott, S O’Gorman for C Kenny.
Referee - P Burke.

Walsh Cup round 3
At O'Connor Park
Galway 2-22
Offaly 1-13
Galway - C Callanan; D O’Donoghue, F Moore, P Mannion; C Flynn, D Collins (0-2), G McInerney; J Cooney (0-2), A Smith (0-2); P Brehony (0-3), J Glynn (0-2), D Higgins (0-6); E Burke (0-1), J Flynn (1-4), B Molloy. Subs: J Canning (1-0) for E Burke, J Regan for B Molloy, J Coen for D Collins, P Killeen for J Glynn, P Hannon for J Flynn.
Offaly - J Dempsey; P Camon, D Shortt, S Egan; E Nolan, C Egan, C Parlon; S Wynne, S Ryan (0-2); T Carroll, D Currams, G Mann (0-1); S Dooley (1-3), S Kinsella (0-1), S Quirke (0-4). Subs: N Wynne for P Camon, C Kiely (0-2) for S Wynne, D Mooney for E Nolan, A Hynes for G Mann, E Murphy for C Parlon.
Referee - J McGrath.

Kehoe Cup round 2
At Hawkfield
Wicklow 1-17
Kildare 1-16
Wicklow - T Kennedy; P Keane, S Kelly, M O’Brien; C Kavanagh, S Byrne, B Cuddihy; E Kearns (0-2), J Connors (0-2); D Staunton, J O’Neill (0-1), A Byrne; M Lee (0-5), A O’Brien (1-6), A Nugent. Subs: C Moorehouse (0-1) for C Kavanagh, E Dunne for A Byrne, J Cranley for A Nugent.
Kildare - P Dermody; J Doran, F O Muineachain, C Gordan; D Stapleton, M Grace, K Whelan; E O’Neill, M Moloney (0-1); M Delaney (0-9), L Quinn (0-3), B Deay (0-2); E Dempsey, J Byrne, R Casey (1-1). Sub: S Gainey for K Whelan.
Referee - B Redmond.

Kehoe Cup round 2
At Pearse Park
St Pats-Mater Dei 2-14
Longford 1-16
St Pats-Mater Dei - L White; R Harahon, R Tubrid, R Cox; K Crean, S Parsons, N Maguire; N Brennan (0-1), E Price (1-3); P Walsh, P Sutton (0-3), C Joyce (0-2); E MacIntyre (1-3), K Ryan, C Morris (0-2). Subs: N O’Donnell for K Ryan, E Fitzgerald for N Brennan, C Breathnach for P Walsh.
Longford - D Duggan; R Breslin, B Stakem, K Murray; C Corcoran, B Hartley, C  Flanagan; M Coyle (0-1), C Kavanagh; J Mulhern (0-1), E Donnellan (0-12), L Kelly; J O’Brien, J Rosney, C Mullane (1-2). Subs: K Cox for J Rosney, P Barden for C Kavanagh, P Corcoran for C Corcoran.
Referee - M Murtagh.

Kehoe Cup round 2
At Darver
Meath 7-18
Louth 2-8
Meath - C Bird; K Ennis, S Brennan, A Donnelly; C Joyce (0-1), C Doyle, S McGrath; G Foley, S Heavey (0-1); P Conneely (1-7), P Keogh (0-3), G Kelly (1-0); A Gannon (0-2), M Dunne (1-1), S Doyle (3-1). Subs: J Toher for C Doyle, L Martyn (0-1) for P Conneely, D Reilly (0-1) for S Heavey, A Healy (1-0) for A Gannon, S Quigley for M Dunne.
Louth - A Carter; E McKeown, J Carter, A McCrave; C Ryan, S Callan (0-1), G Rellis; J Condon, D O’Hanrahan; L Dwan (0-5), N Stanley, A Mackin; G O’Brien, G Smyth (1-2), O Drumm. Subs: R McKeown for E McKeown, C Deane for G O’Brien, G Kane (1-0) for G Smyth, S Connelly for O Drumm.
Referee - D Harrington.

Kehoe Cup round 2
At Swords
Maynooth University 1-17
Fingal 0-6
Maynooth University - S Nolan; C Breen, M Campion, S Ryan; R Fennell, E McLoughlin, S O’Connor (0-2); K Sheridan (0-1), D Burke (0-1); A Gleeson (0-2), C Fenlon (0-1), T Stafford; J Maher (0-7), J Murphy, S Farrelly (1-3). Subs: O Mulhall for J Murphy, M Twomey for S Ryan, E O’Hara for C Breen, C Russell for A Gleeson.
Fingal - C Harford; P Coyne, N Feeney, B Kelly; K McLoughney, N Ring, P McAllister; P Sheridan (0-1), R McGarry; J Sheridan (0-2), N Kidd (0-2), E O’Connor; J Mooney, P Graves, I Furlong (0-1). Subs: I Kennedy for K McLoughney, J Flood for C Harford, S Ryan for N Feeney.
Referee - K Brady.

All-Ireland club IHC semi-final
At the Gaelic Grounds
Kilburn Gaels 0-11
Cappataggle 0-10
Kilburn Gaels - K Finnegan; C Hickey, L Gaule, C McAlinden; N Brophy, B Regan, K Kennedy; H Vaughan, B Kiely; M Duggan (0-2), J Egan (0-2), S Lambert (0-6); P Kennedy, M O'Dwyer, K Killilea (0-1). Sub: N McDonnell for B Kiely.
Cappataggle - J Skehill (0-1); M Broderick, T Broderick, D Cronin; A Loughnane, D Joyce, K Kelly; J Garvey, P Egan; A Doran (0-7), P Claffey, D Dolan (0-2); D Nevin, R Garvey, E Garvey. Subs: D Loughnane for P Egan, M Loughnane for D Loughnane, J Mannion for M Loughnane, S Creaven for R Garvey.
Referee - D O'Driscoll.

All-Ireland club IHC semi-final
At Cusack Park, Mullingar
O'Donovan Rossa 2-12
Cappoquin 1-8
O'Donovan Rossa - C McDonnell; C Orchin, E O'Neill, K McDonnell; G Walsh, C McClelland, S Shannon (0-4); C McElhatton, D Murphy (0-1); C McVeigh (0-1), M Armstrong (0-1), C McGuinness; M Turley, T Morgan (2-3), A Orchin. Subs: C Rocks for C McElhatton, J McGuinness (0-2) for C McVeigh, M Kettle for M Turley, G Bell for K McDonnell, J Quinn for A Orchin.
Cappoquin - D O'Rourke; K Looby, C Looby, T Looby; P Morrissey, C Murray, D Cahillane; S Murray, P Murray (0-1); S O'Rourke (0-3), K Landers (0-1), A Molumby (0-1); S Coughlan, F Murray (0-1), K O'Sullivan (0-1). Subs: A O'Sullivan (1-0) for S Coughlan, PJ Curran for K Looby.
Referee - P O'Dwyer.

All-Ireland club JHC semi-final
At Parnells GAA, Coolock
Fullen Gaels 2-18
Castleblayney 1-7
Fullen Gaels - T Goulding; S Wallace, L Knocker, C Maskey; A Morrissey, J O'Shaughnessy, V Feherty (0-1); S Garry (0-3), R McEntee; A O'Neill, G Jacob (0-1), P Duggan (1-1); C O'Callaghan (0-7), V Morrissey (1-5), D O'Grady. Subs: T Corcoran for D O'Grady, D Maskey for V Morrisey, D Walsh for S Wallace, J Sheehan for P Duggan, D O'Dwyer for C O'Callaghan.
Castleblayney - D Connolly; B Flanagan, B Connor, P Finnegan; J McHugh, P Treanor, J Lacey; D Crowe, M Treanor; S Forde (1-0), H Byrne (0-4), B McGuigan; N Garland (0-2). G Brady (0-1), F Rafter. Subs: P Murphy for G Brady.
Referee - D Hughes.

All-Ireland club JHC semi-final
At Nenagh
Bennettsbridge 2-19
Annaghdown 0-9
Bennettsbridge - E Cleere; S Wemyss, R Lennon, J Moran; J Cleere, E Morrissey, A Cleere (0-2); D Wafer (0-1), K Blanchfield; C Wafer (1-1), S Morrissey (0-4), N Cleere (0-6); H O'Neill (0-1), B Lannon (0-4), L Blanchfield (1-0). Subs: P O'Neill for J Moran, P O'Neill for D Wafer, E Fitzgerald for E Morrissey, M Shiel for A Cleere, W Murphy for L Blanchfield.
Annaghdown - C Og Coen; M O'Neill, S Collier, R Newell; T Burke, E Mullarkey, M Duggan; F O'Doherty (0-1), A Murphy (0-1); D Comer (0-2), N O'Keeffe, C Gaffney (0-1); J Comer (0-4), C Monaghan, M Coleman. Subs: A Goulding for S Collier, R Leonard for D Comer, J King for C Gaffney.
Referee - J O'Brien.

 

Saturday 24 January

McKenna Cup final
At the Athletic Grounds
Tyrone 1-13
Cavan 0-10
Tyrone - N Morgan (0-1); A McCrory, Justin McMahon, C McCarron; R McNabb, Joe McMahon, B Tierney; P McNulty (0-2), C McCann (0-1); Mark Donnelly, R O’Neill, P Kane (0-1); K Coney (0-1), S Cavanagh (0-3), N McKenna (1-0). Subs: Mattie Donnelly for Joe McMahon, D McCurry (0-4) for K Coney, C Cavanagh for P Kane, P Harte for Mark Donnelly, R McNamee for C McCarron, S McGuigan for P Harte.
Cavan - C Gilsenan; K Brady, R Dunne, J Hayes; N Murray (0-1), P Smith, M McKeever (0-1); D O’Reilly, K Clarke (0-1); M Reilly, M Lyng (0-1), D McVeety; R Flanagan, N McDermott (0-2), M Dunne (0-4). Subs: C Moynagh for J Hayes, J Brady for M Lyng, E Hessin for C Moynagh, T Corr for M McKeever, J Morris for K Brady, P Tinnelly for D O’Reilly.
Referee - R Barry.

McGrath Cup final
At Fraher Field
Waterford 3-12
UCC 1-9
Waterford - S Enright; D Crowley, N Walsh, T O’Gorman; T O hUallachain, M O’Gorman (1-0), R O Ceallaigh; S Ahearne (0-4), T Prendergast (0-1); M Curry (0-2), M O’Halloran, P Hurney (0-2); L Lawlor (0-1), G Nugent (1-0), J Veale (1-0). Subs: C Phelan (0-1) for N Walsh, D Grey (0-1) for J Veale, J Curry for P Hurney, B Power for D Crowley, O Keevers for T Prendergast, M Ferncombe for M Curry.
UCC - P McCarthy; J Davis, K Fulignati, K Histon; K O’Sullivan, S White, E Dennehy; A O’Donovan, A Spillane (0-1); F O’Connor, K Davis (0-1), S Keane; T Hickey (0-2), D Harrington (0-3), C Horgan (1-2). Subs: F Courtney for T Hickey, K Hayes Curtin for K Davis, C Hyde for S White, P Scanlon for A O’Donovan, P Loram for D Harrington, S Power for S Keane.
Referee - S Mulvihill.

Waterford Crystal Cup semi-final
At Mallow
Cork 2-21
Clare 0-18
Cork - P Collins; C O’Sullivan, D Cahalane, S O’Donoghue; B O’Sullivan (0-1), L McLoughlin, G O’Connor; B Murray (0-1), Andy Walsh (0-2); P Kelleher (0-1), C McCarthy (0-7), B Lawton; S Moylan (0-2), L O’Farrell (2-3), D McCarthy (0-1). Subs: P Haughney (0-1) for B Murray, D Lee (0-1) for P Kelleher, M Ellis for G O'Connor, A Frahill O'Connor (0-1) for B Lawton, W Kearney for S O'Donoghue.
Clare - P Kelly; D O'Donovan, C Duggan, S Morey; C Cleary, Conor Ryan, G O'Connell; B Bugler (0-3), Colin Ryan (0-3); P Donnellan (0-2), B Duggan (0-4), S Golden (0-1); D O’Halloran, A Cunningham, C O’Connell (0-4). Subs: C Dillon for Conor Ryan, P Flanagan for G O'Connell, J Conlon for D O'Halloran, D Keane (0-1) for P Donnellan.
Referee - P Foley.

Waterford Crystal Cup semi-final
At Kilmallock
Limerick 0-22
UCC 1-17
Limerick - N Quaid; S Walsh, R McCarthy, S Hickey; W McNamara, D O’Grady, D Morrissey; C Allis (0-2), C King (0-1); N Moran (0-1), J Ryan (0-2), C Lynch (0-2); T O’Brien (0-4), P Begley (0-1), A Breen (0-3). Subs: S Dowling (0-4) for T O’Brien, T Condon for W McNamara, T Morrissey (0-1) for C Allis, P Browne (0-1) for C King.
UCC - D O’Gorman; K Burke, D Glynn, M Breen; C Murphy, P Prendergast (0-1), S Roche; D Roche (0-1), R O’Shea (0-4); S O’Keeffe (0-2), J Barron, C Lehane (0-6); B Hartnett, S O’Donnell (0-1), A Cadagon (0-2). Subs: D Lestor for K Burke, M Collins for R O’Shea, E Finn for C Lehane, DJ Foran (1-0) for S O’Donnell, R Cahalane for M Breen.
Referee - P Casey.

Connacht SHL final
At Ballyforan
GMIT 0-19
Roscommon 1-12

Connacht SHL
At Tubbercurry
Sligo 2-12
Leitrim 0-17

 

Friday 23 January

Walsh Cup play-off
At Fenagh
Carlow 2-19
NUIG 0-11

 

Thursday 22 January

Connacht SHL
At Connacht GAA
Roscommon 1-16
NUIG Inters 0-8

 

Wednesday 21 January

McKenna Cup semi-final
At Breffni Park
Cavan 1-8
Fermanagh 1-7
Cavan - C Gilsenan; K Brady, R Dunne, J McLoughlin; F Flanagan, C Moynagh (0-1), M Reilly (0-2); D O'Reilly, K Clarke; D McVeety (0-1), C Conroy, M McKeever; N McDermott (0-2), T Hayes (0-1), J Brady. Subs: M Lyng (0-1) for D McVeety, E Hessin for C Conroy, J Hayes for K Brady, M Dunne for T Hayes, P Tinnelly (1-0) for C Moynagh.
Fermanagh - C Snow; M Jones, J Allen, N Cassidy; D McCusker (0-1), R McCluskey, M O'Brien (1-0); E Donnelly, R O'Callaghan; B Mulrone (0-1), R Jones (0-1), P McCusker; R Corrigan, S Quigley (0-4), E McManus. Subs: D Kelly for R O'Callaghan, T Corrigan for P McCusker, J McMahon for E McManus, C Flaherty for R Corrigan.
Referee - M McNally.

McKenna Cup semi-final
At the Athletic Grounds
Tyrone 3-10
Armagh 1-8
Tyrone - M O’Neill; D Quinn, R McNamee, R McKenna; R Brennan, M Donnelly, P Harte; C Cavanagh, C McCann (0-1); PJ Lavery (1-1), R O’Neill, P Hughes (0-1); S McGuigan (1-0), S Cavanagh (1-3), C McAliskey (0-3). Subs: Joe McMahon for P Hughes, R McNabb for R Brennan, D McCurry (0-1) for C McAliskey, T McCann for D Quinn, P McNulty for C Cavanagh, Justin McMahon for R McKenna.
Armagh - P McEvoy; M Shields, B Donaghy, M Murray; J Clarke (0-1), F Moriarty, C McKeever; A Findon, S Campbell (1-1); S Forker, M McKenna (0-2), E McVerry; T Kernan (0-1), O MacIomhair, N McConville. Subs: S Connell (0-1) for O MacIomhair, C O’Hanlon (0-1) for N McConville, A Forker (0-1) for S Forker, S Harold for T Kernan, C Vernon for M Murray (BC).
Referee - C Branagan.

Connacht SHL
At Athlone IT
Roscommon 3-19
Athlone IT 0-11

 

Tuesday 20 January

Walsh Cup round 2
At Parnell Park
Dublin 4-20
DIT 1-12
Dublin - A Nolan; J McCaffrey, M Carton, S Barrett; B Quinn, P Kelly, S Lambert; K Byrne, D Plunkett; C Keaney (0-3), E Dillon (1-6), C Boland (0-1); N McMorrow (1-1), L Rushe (1-3), P Ryan (0-5). Subs: E O'Donnell for D Plunkett, R O'Carroll for K Byrne, D Treacy (1-1) for P Ryan, J Hetherton for C Boland, F MacGibb for B Quinn.
DIT - P McKenna; S Barron, B Carey, S McClelland; C Robinson, K Bergin, G Whelan; C Sheehan, J Cahill (0-1); J Sweeney, D McNicholas (0-8), A Nugent; M Lee (1-2), D Roberts, W McGrath (0-1). Subs: P Naughton for J Cahill, J McManus for C Robinson, P O'Reilly for S Barron, T Storey for B Carey, E Hayes for G Whelan.
Referee - T Carroll.

 

Sunday 18 January

O'Byrne Cup semi-final
At Pairc Tailteann
Dublin 1-15
Meath 1-13
Dublin - L Molloy; E Culligan, R O'Carroll, D Daly; N Devereux, J Small, J Cooper; D Bastick, E O Conghaile (0-1); T Brady, D Rock (0-8), S Carthy (0-2); K McManamon (0-1), E O'Gara (1-2), C Costello. Subs: M Fitzsimons for D Daly, MD Macauley for D Bastick, J McCaffrey for S Carthy, P Ryan (0-1) for C Costello, S Lowndes for T Brady.
Meath - P O'Rourke (0-3); D Tobin, C McGill, D Dalton; N Judge, D Keogan, B Menton (0-2); H Rooney, A Flanagan; G Reilly (0-2), S Bray, J Wallace; S Tobin (0-3), J Queeney (0-1), R O'Dowd. Subs: M Burke (0-1) for D Dalton, C McConnell for N Judge, A Tormey for R O'Dowd, M Newman (1-1) for J Queeney, D Carroll for S Tobin, D Bray for S Bray.
Referee - A Nolan.

O'Byrne Cup semi-final
At Newbridge
Kildare 2-15
DIT 0-9
Kildare - T Corley; O Lyons, P Kelly, M O'Grady; E Doyle, K Murnaghan, C O'Shea; G White (0-1), H Lynch (0-1); G Farrell (0-1), E O'Flaherty (1-4), E Murphy (0-2); S Hanafin (1-0), P Fogarty (0-4), F Dowling (0-2). Subs: J O'Connor for E Doyle, S McNally for O Lyons, D Whyte for H Lynch, C Bolton for F Dowling, J Robinson for T Corley, B Kinahan for G Farrell.
DIT - C Ferris (0-1); O Manning, B Power, S Clayton; S Dowling (0-1), A Waters, D O'Reilly; R Gaughan, C Reddin; A Martin, E Flanagan, E Fletcher; B McMahon, P Brogan (0-1), C Madden (0-6). Subs: G Gallagher for E Flanagan, G O'Reilly for S Dowling, D Shatwell for R Gaughan, I McDonald for P Brogan, C Doyle for O Manning, C Ryan for B Power.
Referee - D Gough.

McGrath Cup semi-final
At Clashmore
Waterford 0-8
Cork 0-7
Waterford - S Enright; D Crowley, N Walsh, T O’Gorman; T O hUallachain, M O’Gorman, R O Ceallaigh; S Ahearne (0-3), T Prendergast; M Curry, M O’Halloran (0-2), P Hurney (0-1); L Lawlor, G Nugent (0-2), J Veale. Subs: C Phelan for M Curry, L O Corraoin for J Veale, D Hallahan for R O Ceallaigh.
Cork - K O’Halloran; L Jennings, T Clancy, S O’Donoghue; P Hodnett, E Cadogan, J O’Sullivan; M Cussen, M Collins (0-1); K O’Driscoll, B O’Driscoll, G Durrant; D MacEoin (0-2), F O Deasunaigh, J Hayes. Subs: D O’Connor (0-2) for D MacEoin, C O’Driscoll for F O Deasunaigh, C O’Neill (0-2) for G Durrant, P Kerrigan for J Hayes, J O’Rourke for J O’Sullivan.
Referee - S Joy.

McKenna Cup round 3
At Breffni Park
Cavan 1-13
Monaghan 0-13
Cavan - C Gilsenan; J Hayes, R Dunne, J McLoughlin; K Clarke (0-1), R Flanagan, M Reilly; G McKiernan (0-3), D O’Reilly; D McVeety (0-2), C Conroy (0-1), M McKeever (0-1); N McDermott (0-2), M Dunne (1-1), J Brady (0-2). Subs: E Reilly for M Dunne, E Hessin for C Conroy, D Wright for D O’Reilly (BC), N Murray for D McVeety, M Lyng for J Brady.
Monaghan - E Duffy; D Ward, D Wylie, J McCarron; D Mone, K Duffy, F Kelly; P Finlay (0-4), N McAdam; O Duffy, S Gollogly (0-4), S Carey (0-1); C McKenna, D Clerkin (0-1), D Malone. Subs: P Meegan (0-3) for C McKenna, T Connolly for N McAdam, R McAnespie for D Ward, D McKenna for D Malone, K O’Connell for O Duffy.
Referee - S Hurson.

McKenna Cup round 3
At Greenlough
Queen's 1-9
Derry 1-5
Queen's - M Cunningham; C McCormick, G McGovern, B Burns; B McCann, S Warnock, N Delargy; J Dowling, C Cullen; M Jordan, T Donnelly (0-1), R Murray (1-5); M Monan, M McCann (0-1), C Daly (0-1). Subs: M Donaghy (0-1) for C McCormick, C Kearns for J Dowling, S Fox for M McCann, D Higgins for M Jordan, E Toner for G McGovern, G McCabe for C Cullen.
Derry - E McNicholl; A Hargan, D Mullan, D Brown; P McElroy, L McGoldrick, M Sweeney; M Lynch (0-1f), C McAtamney; C Murphy, J Kearney (0-3), E Lynn; N Toner (0-1), D McKinless, N Loughlin (1-0). Subs: O Duffy for D Mullan, P Hagan for P McElroy, E Bradley for M Lynch, S Brady for N Toner, B McGoldrick for D Brown, P Cassidy for L McGoldrick.
Referee - D Connolly.

McKenna Cup round 3
At Ballyshannon
Donegal 0-12
Fermanagh 2-5
Donegal - P Durcan; P McGrath, E McGee, Declan Walsh; E McHugh (0-2), F McGlynn (0-1), C McGinley (0-1); M McElhinney, N Gallagher (0-1); M McHugh, C Toye, M O’Reilly (0-3); D McLaughlin (0-2), H McFadden, R Malley (0-1). Subs: D Molloy (0-1) for N Gallagher, M Murphy for H McFadden, G McFadden for D McLaughlin, E Doherty for C Toye, C Gallagher for F McGlynn, C McCaughey for M McElhinney.
Fermanagh - T Treacy; C Quigley, J Allen, T Daly; D McCusker, J McMahon, M O’Brien (1-0); R O’Callaghan, C Jones; B Mulrone, D McQuade, S McManus; R Jones (0-1), S Quigley (1-2), D Kille (0-1). Subs: R Corrigan for D Kille, E Donnelly for R O’Callaghan, P McCusker for S McManus, M Jones for T Daly, D Kelly (0-1) for C Jones, E McManus for D McQuade.
Referee - N McKenna.

McKenna Cup round 3
At Clones
Tyrone 1-11
Antrim 0-7
Tyrone - N Morgan (0-1); A McCrory, J McMahon, D Quinn; T McCann, R McNabb, B Tierney; E McKenna, P McNulty; M Donnelly, S Cavanagh (0-4), P Kane (0-1); D McCurry (0-2), K Coney (1-1), C McAliskey (0-2). Subs: R McKenna for D Quinn, C McShane for E McKenna, PJ Lavery for P Kane, S McGuigan for M Donnelly, N McKenna for K Coney, P Harte for B Tierney.
Antrim - C Kerr; T Scullion, C Burke, J Carron; P McAleer, D Lynch, E Killough; B Hasson, S McVeigh (0-1); N O'Neill (0-1), O Gallagher (0-2), R Scott; CJ McGourty (0-2), M Pollock (0-1), C Fleming. Subs: M Sweeney for P McAleer, J Laverty for S McVeigh, C Murray for R Scott, T McCann for M Pollock, J Crozier for D Lynch.
Referee - P Faloon.

Connacht FBD FL round 3
At MacHale Park
Roscommon 2-12
Mayo 1-10
Roscommon - D O'Malley; S McDermott, N Carty, N Collins; B Murtagh, N Daly, C Cafferkey (0-2); I Kilbride, M Healy; M Nally (1-0), E Smith (0-2), D Murtagh (1-3); D Smith (0-1), S Kilbride, C Murtagh (0-4). Subs: R Stack for B Murtagh, R Daly for R Stack (BC), F Kelly for I Kilbride.
Mayo - K O'Malley; C Barrett, D Vaughan, L Keegan; C Boyle, S Coen, D Drake; S O'Shea, B Moran; K McLoughlin (0-6), M Lyons, D O'Connor; E Varley, J Doherty (0-4), D Coen. Subs: A Freeman (1-0) for M Lyons, K Rodgers for D Drake, C Crowe for D Coen, M Ronaldson for C Boyle, J Gibbons for B Moran.
Referee - E O'Grady.

Connacht FBD FL round 3
At Connacht GAA
NUIG 0-8
IT Sligo 0-8
NUIG - P Sweeney; B Walsh, D Cunnane, L Cullen; A Nolan, R Kiely, J Kennedy; E O hEochaidh, N Hickey; C Connolly (0-3), C Davey (0-1), S Conroy; N Lee (0-1), C Brennan (0-1), C Costello (0-1). Subs: R Feeney for E O hEochaidh, P O Griofa (0-1) for C Davey.
IT Sligo - A McCallig; S Doak, M McWeeney, D McConnon; S Johnson (0-1), M Forde, P Varley; R Connolly, S McManus; R McHugh (0-1), E Jordan, C Mulryan (0-1); S Henry, J Boyce, C Clinton (0-4). Subs: N Crowe for P Varley (BC), D Quinn (0-1) for J Boyce, M Rock for E Jordan.
Referee - J Fitzpatrick.

Connacht FBD FL round 3
At Moycullen
Galway 1-13
GMIT 0-5
Galway - T Dolan; G Sweeney, J Shaughnessy, C Sweeney (0-1); P Naughton, G Bradshaw, K Kelly (0-1); S O Cuirrin, T Flynn; S Walsh (0-4), F Breathnach, M Coady; M Martin (0-2), O O'Brien (0-1), P Whelehan (0-2). Subs: J Egan for T Dolan, S Denvir (0-1) for M Coady, G O'Donnell for G Bradshaw, P Sweeney (1-0) for M Martin, J Heaney (0-1) for P Naughton, D Cummins for O O'Brien.
GMIT - C Nolan; E Egan, B O'Farrell, D Moran; K Nally, P Holloway, S Burke (0-1); M O'Brien, S McDonnell; S Mellett (0-1), C Donoghue (0-1), D Styles; D Joyce, M Shaughnessy, R Geraghty. Subs: A Meenaghan (0-2) for D Styles, R Sweeney for K Nally, A Coyne for D Joyce, J Madden for R Geraghty.
Referee - S Hehir.

Connacht FBD FL round 3
At Markievicz Park
Sligo 2-9
Leitrim 1-10
Sligo - A Devaney; E Flanagan, R Donovan, D Maye; C Kerins, N Gaughan, S Stenson; S Gilmartin, P Hughes (1-0); N Ewing, M Breheny (0-3), C Harrison; N Murphy (0-1), A Marren (1-4), P Clarke. Subs: K Sweeney (0-1) for P Clarke, K Cawley for C Kerins, B O'Mahony for N Ewing, L Bree for S Stenson, D O'Boyle for S Gilmartin, N McDonagh for C Harrison.
Leitrim - B Flynn; M Murphy, R Gallagher, D Keane; B Prior (0-1), G Reynolds, S McWeeney; P McGowan, C McCrann; C McGowan, F Clancy, D Beck; C Gilheaney (0-1), R Kennedy (1-0), K Conlon (0-7). Subs: A McLoughlin (0-1) for C Gilheaney, J McGrail for C McCrann, R Lowe for D Beck, D Wrynne for C McGowan, S Moran for F Clancy.
Referee - L Devenney.

Walsh Cup round 2
At Gorey
Wexford 1-21
UCD 0-15
Wexford - N Breen; A Kenny, L Ryan, C Kenny; P Foley (0-1), L Chin (0-1), R Kehoe (0-1); B Barron, H Kehoe (0-1); J Kelly (1-6), P Doran (0-2), I Byrne (0-3); C O'Shaughnessy (0-3), S Tomkins (0-2), D Dunne. Subs: K Foley (0-1) for D Dunne, S O'Gorman for P Foley, S Murphy for C Kenny, W Devereux for H Kehoe.
UCD - B Leydon; E Conroy, C O'Shea, S Murphy; C MacGabhainn (0-1), C O'Callaghan, C Buckley; C Devitt, P Purcell (0-2); C Cronin (0-1), C Conway, J O'Connor; M Brennan, C McDonald (0-2), R King (0-9). Subs: D Higgins for M Brennan, D Mulligan for C Conway.
Referee - D Hickey.

Walsh Cup round 2
At Cusack Park
Galway 1-21
Westmeath 0-16
Galway - A Ryan; C Flynn, F Moore, P Mannion; K Hynes, D Collins, G McInerney; J Cooney (0-1), A Smith; P Brehony (0-2), D Higgins (0-1), E Burke (0-4); J Regan, J Flynn (1-12), B Molloy (0-1). Subs: J Glynn for J Regan, G Kelly for C Flynn, D O'Donoghue for D Higgins, P Hannon for K Hynes, P English for G McInerney.
Westmeath - S McGovern; L Varley, A Craig, K Duncan; A McGrath, A Clarke, S Power; C Boyle, J Clarke; J Boyle, A Devine (0-2), E Corrigan (0-1); N Dowdall, B Murtagh (0-10), N Conaty. Subs: D Clinton (0-1) for N Conaty, G Greville for L Varley, N Flanagan (0-1) for J Clarke, K Murphy (0-1) for N Dowdall.
Referee - P O'Dwyer.

Waterford Crystal Cup quarter-final
At Sixmilebridge
Clare 0-16
Tipperary 0-15
Clare - P Kelly; D O’Donovan, C Duggan, S Morey; G O’Connell, Conor Ryan (0-1), C Cleary; B Bugler (0-1), C Galvin (0-1); P Donnellan (0-2), B Duggan (0-1), S Golden; D O’Halloran (0-2), A Cunningham (0-1), C O’Connell (0-4). Subs: J Conlon for S Golden, Colin Ryan (0-2) for C Galvin, P Flanagan (0-1) for C Cleary, J Shanahan for B Duggan.
Tipperary - D Egan; J O’Dwyer, P Curran, Stephen Maher; R Maher, C O’Mahony, C O’Brien; T Stapleton (0-1), G Ryan (0-1); D Maher (0-2), J Woodlock, C Kenny; D Butler (0-1), Sean Maher (0-2), B Maher (0-7). Subs: M Butler for J O’Dwyer, K Bergin for G Ryan, Patrick Maher for D Butler, S McGrath (0-1) for D Maher.
Referee - J Murphy.

Kehoe Cup round 1
At Pairc Tailteann
Meath 1-16
St Pats-Mater Dei 0-12
Meath - C Bird; C Reilly, S Brennan, N McLoughlin; E Marsh, C Doyle, S Whitty; S Morris, S Heavey; J Regan (0-6), A Gannon (0-2), K Keoghan; J Toher (0-1), A Douglas (0-2), P Conneely (1-2). Subs: K Ennis for N McLoughlin, W McGrath (0-3) for A Gannon, G Kelly for J Regan, P Keogh for K Keoghan, C Joyce for E Marsh.
St Pats-Mater Dei - J Higgins; D Egan, P Donnelly, S Parsons; K Crean, R Tubrid, C Breathnach; N Maguire, E Price (0-7); C Morris, P Sutton (0-2), C Joyce; E MacIntyre (0-1), K Ryan, J Bruton (0-1). Subs: P Walsh (0-1) for J Bruton, E Rickard for K Ryan, N Brennan for E MacIntyre.
Referee - G McGrath.

Kehoe Cup round 1
At Pearse Park
Longford 2-14
Louth 2-7
Longford - D Duggan; K Murray, B Stakem, E Kavanagh; G Moore, B Hartley, P Corcoran; P Barden, K Cavanagh; K Cox (0-1), E Donnellan (0-9), L Kelly; J Mulhern (2-1), J Rosney, C Mullane (0-1). Subs: J O'Brien (0-2) for J Rosney, C Corcoran for K Cox.
Louth - A Carter; C Kerrigan, J Clarke, E McKeon; C Ryan, S Callan, A McGrave; J Condon, D O'Hanrahan; O Drumm (1-1), A Mackin, G Smyth (0-2); P Lynch (0-4), S Conneely, G Kane (1-0). Subs: G Rellis for E McKeon, G O'Brien for P Lynch.
Referee - A Devine.

Kehoe Cup round 1
At Ballinakill
Wicklow 0-12
Fingal 0-12
Wicklow - T Kennedy; B Cuddihy, J Doyle (0-1), P Keane; E Dunne, S Kelly, D Masterson; E Kearns, J Connors; P Doran, A Byrne (0-1), J Byrne; D Staunton (0-1), A O'Brien (0-8), J Cranley (0-1). Subs: M Lee for J Byrne, M Mangan for P Keane, S Byrne for P Doran.
Fingal - J Flood; P Coyne, N Feeney, A Morris; B Kelly, N Ring, P McAllister; P Sheridan (0-1), R McGarry; D Flood (0-5), P Garbutt (0-1), E O'Connor (0-1); J Mooney, P Graves (0-2), J M Sheridan (0-2). Subs: K McLoughney for A Morris, B McCarthy for E O'Connor, D Butterley for J Mooney.
Referee - K Jones.

Kehoe Cup round 1
At Hawkfield
Kildare 0-22
Maynooth University 0-14
Kildare - P Dermody; J Doran, M Grace, C Gordon; G Johnston, M Moloney, E O'Neill (0-1); D Stapleton (0-1), K Whelan; B Deay (0-2), M Delaney (0-8), W Greene (0-1); S Gainey (0-1), J Byrne (0-2), R Whelan (0-1). Subs: N O Muineacháin for G Johnston, G Keegan (0-4) for R Whelan, P Divilly for K Whelan, E Dempsey (0-1) for S Gainey, N Kenny for W Greene.
Maynooth University - S Nolan; S Ryan, M Campion, C Breen; R Fennell, J White, E O'Hara; D Burke, J Murphy; A Gleeson (0-1), C Fenlon, T Stafford (0-1); J Maher (0-11), C Chan, T Brickley (0-1). Sub: P Henry for J White.
Referee - S Masterson.

 

Saturday 17 January

Waterford Crystal Cup quarter-final
At Austin Stack Park
UCC 2-23
Kerry 2-14
UCC - D O'Gorman; D Lestor, D Glynn, M Breen (0-1); K Burke (0-2), P Prendergast, S Roche; D Roche, R O'Shea (0-4); B Lawton (0-6), B Hartnett (1-0), M Collins; T Devine, DJ Foran, A Cadogan (0-6). Subs: E Finn (0-4) for M Collins, S O'Keeffe (1-0) for S Roche, D Geary for DJ Foran, R Cahalane for R O'Shea, M O'Brien for B Hartnett.
Kerry - S Murphy; D Fitzell, A Fealy, B Murphy; P Costelloe, P Kelly, S Weir; J Griffin, T Casey; B O'Leary, M Boyle, A Royle (1-1); S Nolan (0-8), M O'Leary (0-3), P Boyle (1-0). Subs: C Harty (0-2) for T Casey, K Carmody for B O'Leary, P McGrath for M Boyle, P Lucid for P Kelly, T Casey for J Griffin.
Referee - J Mullins.

Waterford Crystal Cup quarter-final
At CIT Sportsgrounds
Cork 4-15
CIT 1-13
Cork - P Collins; W Kearney, C Joyce, C O’Sullivan; B O’Sullivan, L McLoughlin, G O’Connor; B Murray, P Haughney (0-2); A Frahill O’Connor, Andy Walsh, D Lee (0-2); S Moylan (1-2), P O’Sullivan (0-5), D McCarthy (2-2). Subs: P Kelleher for Frahill O’Connor, B Lawton for B Murray, D Kearney (1-0) for P Haughney, P Cronin (0-1) for D Lee, S Harnedy (0-1) for Andy Walsh.
CIT - G Minihane; S Murphy, A Dennehy, T Lawrence; J Herlihy, M Russell, C Buckley; Aidan Walsh, W Murphy (0-1); D Lordan (0-4), B Cooper (0-1), J Cronin (0-1); J O’Dwyer (0-2), K Kavanagh (1-0), C Hammersley (0-2). Subs: S O’Mahony (0-2) for S Murphy, N McNamara for Aidan Walsh, P White for D Lordan.
Referee - J McCormack.

Waterford Crystal Cup quarter-final
At Kilmallock
Limerick 2-15
Waterford 1-15
Limerick - N Quaid; T Condon, R McCarthy, S Hickey; C Allis, W McNamara, D Morrissey (0-1); J Ryan, C King (0-2); D Breen, N Moran, C Lynch (0-3); T O’Brien (0-2), P Begley, A Breen (1-2). Subs: D O’Grady (0-2) for D Breen, T Morrissey (0-2) for T O’Brien, P Browne for N Moran, S Dowling (0-1) for A Breen. S Fives (1-0og).
Waterford - S O’Keeffe; M McNulty, S Fives, N Connors; G O’Brien, A Gleeson, P Walsh; M O’Neill (0-8), S O’Sullivan (0-1); K Moran, T Connors (0-2), D Breathnach; B O’Halloran, J Dillon (1-3), M Kearney. Subs: C Curran for D Breathnach, M Walsh for B O’Halloran, Shane Bennett (0-1) for T Connors, B Coughlan for J Dillon.
Referee - D Fox.

Connacht SHL
At Carnmore
GMIT 2-18
Mayo 1-10

 

Friday 16 January

McGrath Cup semi-final
At IT Tralee
UCC 0-18
IT Tralee 0-6
UCC - M Martin; P O’Connor, D Culhane, J McGuire; C Dorman, B O'Driscoll (0-2), T Clancy; I Maguire, G O’Sullivan (0-1); S Kiely (0-2), L Connolly (0-1), A O'Donovan; T Hickey (0-3), C Cox (0-6), P Geaney (0-2). Subs: E O'Conchuir for A O'Donovan, D Harrington (0-1) for T Hickey, R Murphy for B O'Driscoll, S Keane for I Maguire, A Spillane for P Geaney, K O’Sullivan for C Dorman.
IT Tralee - S Kenny; M Egan, G Crowley, J Lyne; C O’Connell, C Horan, C Cromwell; A Duggan, G Bastible; P O'Shea, C Keane (0-1), P Quille; G O’Shea, P Nash, J Savage (0-5). Subs: A Moriarty for P Quille, C O'Brien for C O'Connell, J Brennan for P O'Shea, S Flynn for P Nash.
Referee - R Moloney.

 

Wednesday 14 January

McKenna Cup round 3
At Pairc Esler
Down 1-13
UUJ 1-7
Down - S Kane; D O’Hagan, L Howard, D Turley; M Magee, B McArdle, D McKay (0-1); N Madine (0-1), P Fitzpatrick (0-1); P Devlin (0-2), C McGovern, C Maginn (0-1); C Laverty (1-1), A McConville (0-1), D O’Hare (0-4). Subs: C Garvey for D McKay, K McKernan for D Turley, P Turley for N Madine (BC), C Crilly (0-1) for C McGovern, K Anderson for A McConville.
UUJ - S Fox; K Brady, R Johnston, D McNally; B Sankey, M Donnelly, C Harkin; C Mooney (0-1), N McKeever (1-1); F Burns, C O’Boyle, R Donnelly; L Gervin, R O’Neill, C O’Connor (0-3). Subs: P McBrearty (0-2) for L Gervin, K Hughes for C Harkin, M Johnston for B Sankey, P Casey for D McNally, J McGovern for F Burns, R McAlinden for R Donnelly.
Referee - S Laverty.

McKenna Cup round 3
At the Athletic Grounds
Armagh 2-11
St Mary's 0-14
Armagh - T Harney; E McArdle, B Donaghy, J Donnelly; S Connell (0-1), C McKeever (0-1), C Vernon; D McKenna (0-1), S Harold; S Forker, T Kernan (0-1), F O'Neill; O MacIomhair, S Sheridan, G McParland (2-4). Subs: P Courtney for F O'Neill, M Murray for J Donnelly, E McVerry (0-1) for O MacIomhair, J Clarke (0-2) for S Forker, C Rafferty for G McParland.
St Mary's - R Burns; R Wilson, J Morgan, D Morrow; P McBride, A Forker (0-1), H Loughran; C McCann, B Og McGilligan; J Johnston (0-3), K McGeary (0-1), R Johnston (0-2); T Canavan (0-5), M Fitzpatrick, J Grugan (0-2). Subs: B O'Hagan for M Fitzpatrick, C Quinn for C McCann.
Referee - C Trainor.


Monday 12 January

Connacht SHL
At Dangan
NUIG 5-19
Athlone IT 4-9

 

Sunday 11 January

O’Byrne Cup round 3
At Portarlington
Dublin 1-12
Laois 1-11
Dublin - L Molloy; M Fitzsimons, D Daly, E Culligan; N Devereux, J Small, G Hannigan; D Bastick, E O'Conghaile (0-3); T Brady (0-1), D Rock (0-6), S Carthy; P Ryan, C Costello (0-1), K McManamon (1-1). Subs: R O'Carroll for D Daly, J Cooper for G Hannigan, P O'Higgins for D Bastick, N Scully for D Rock, P McMahon for E Culligan, H Dawson for P Ryan.
Laois - E Culliton; R Kehoe, M Timmons, G Hanrahan; D Strong, P Begley, P McEvoy (0-1); B Quigley (1-0), J O'Loughlin (0-1); J Finn, D Kingston (0-7), B Sheehan; M O'Halloran (0-1), K Meaney, C Kelly (0-1). Subs: G Dillon for J Finn, A Campion for R Kehoe, C Lennon for M O'Halloran, G McEvoy for G Hanrahan (BC).
Referee - C Reilly.

O’Byrne Cup round 3
At O'Connor Park
Offaly 1-17
NUI Maynooth 0-3
Offaly - A Mulhall; D Brady, J Ledwith, J O'Connor; C Kiely, E Rigney, D Hogan (0-2); D Kelly, R Allen; N Geraghty, M Young (0-1), N Bracken (0-1); B Allen (0-6), W Mulhall (1-5), E Carroll. Subs: K Mullally (0-1) for N Bracken, G Guilfoyle (0-1) for B Allen, J Colgan for A Mulhall, J Egan for C Kiely, M Dempsey for R Allen, R Reynolds for W Mulhall.
NUI Maynooth - C Farnan; C Carton, S O'Hagan, N Lenihan; K Mulhall, R McEneny, D Duke; D Kelly, M McCarville (0-1); T Gibbons, D Hyland, J Gonoud; C Slevin (0-2), P Lynch, S Farrell. Subs: C O'Dowd for D Kelly, C Lynch for T Gibbons, K Hyland for N Lenihan (BC), L Barrett for P Lynch, J Merrins for K Mulhall, P Murphy for S Farrell.
Referee - D Fahy.

O’Byrne Cup round 3
At Newbridge
Kildare 0-21
UCD 1-5
Kildare - M Donnellan; G Farrell, C Fitzpatrick, S Campbell; C O'Donoghue, D O'Brien, E Doyle; G White, H Lynch (0-1); E O'Flaherty (0-3), E Callaghan (0-1), K Murnaghan; D Mulhall (0-9), T O'Connor (0-1), F Dowling (0-4). Subs: S McNally for C O'Donoghue, J O'Connor for E Doyle, P Fogarty (0-2) for D Mulhall, B Kinahan for C Fitzpatrick, S Hanafin for G White, T Corley for M Donnellan.
UCD - E Keogh; M Concarr, D Byrne, S Mulvaney; C Lenehan, P Harnan, P Reilly; T Moolick, M Cahaline; E Nolan, N Kelly (0-3), B Fenton; R Basquel (0-2), C Sheridan (1-0), L Connerton. Subs: S McEntee for P Harnan, A Murphy for S Mulvaney, G Staples for M Concarr, E O'Byrne for T Moolick, A Jordan for L Connerton, S Kilcoyne for E Nolan.
Referee - D Maher.

O’Byrne Cup round 3
At Dr Cullen Park
Carlow 3-8
Louth 1-12
Carlow - R Molloy; D Kelly, S Redmond, K Nolan; M Fitzgerald, D St Ledger, B Kavanagh; S Gannon (1-1), D Foley; E Finnegan, J Murphy (0-2), D Bambrick (0-1); E McCormack, H Gahan (1-0), D O'Brien (0-1). Subs: P Broderick (0-3) for E McCormack, C Mullins for D O'Brien, E Ruth for D Foley, A Kelly for E Finnegan, D Moran for M Fitzgerald, J Kennedy for C Mullins. K Toner (1-0og).
Louth - C Lynch; K Toner, D Crilly, D O'Hanlon; A Williams, P Rath, D Finnegan; D Byrne (0-2), R Brodigan; B Duffy, D O'Connor (0-3), T Durnin (0-1); R Burns (0-1), H McGinn, R Holcroft (0-3). Subs: R Moore (0-2) for H McGinn, P Nixon for R Brodigan, D McComish for D Finnegan, S McCann (1-0) for T Durnin, R Quigley for R Holcroft.
Referee - E Kinsella.

O’Byrne Cup round 3
At Ballymahon
Westmeath 2-11
Longford 0-10
Westmeath - K McGuire; J Gilligan, T Mescall, J Rock; M McCallion, K Maguire, J Dolan; P Sharry, J Stapleton; J Egan, K Martin (1-1), Damien Dolan (0-1); A Coffey (0-2), L Smyth (1-4), D Glennon (0-1). Subs: F Boyle for T Mescall, D McCormack for Damien Dolan, J Connellan for A Coffey, G Egan (0-2) for J Egan, B Slevin for J Rock, G McCallon for J Dolan.
Longford - G Higgins; K Murray, T Gallagher, D Brady; C P Smith, D Masterson, E Williams (0-1); B Gilleran (0-1), C Quaine; A Rowan, D Cooney, P Gill; S McCormack, B Kavanagh (0-4), P McKeon (0-4). Subs: R McEntire for P McKeon, P Foy for P Gill, B Devine for K Murray, S Donoghue for E Williams, F Battrim for D Cooney.
Referee - J Gough.

O’Byrne Cup round 3
At Gorey
Wexford 2-15
Wicklow 2-11
Wexford - S Roche; P O'Keeffe, J Wadding, M Furlong; T Rossiter, R Tierney, M Cody; P Byrne (0-1), G Carty; K O'Grady (0-4), C Kehoe (0-1), D Murphy (1-2); D Flood (0-2), S Grannell, P Barden (1-2). Subs: K Day for M Cody, B Brosnan (0-3) for S Grannell, B Malone for G Carty, K Rowe for K O'Grady, S Byrne for Murphy.
Wicklow - W Hender Phillips; M O'Brien, P Higgins, J Snell; M Mangan (0-1), R O'Brien, K Murphy; S Kelly, J Stafford; D Hayden (1-3), M Kenny (0-2), B Kennedy; B McCrea, T Kelly (0-1), C Foley (1-2). Subs: D Healy for M Mangan, M McLoughlin for R O'Brien, P McLoughlin (0-1) for J Stafford, J McGrath (0-1) for T Kelly, D Woods for B Kennedy, C Murphy for M Kenny.
Referee - R Malone.

O’Byrne Cup round 3
At IT Carlow
DIT 1-12
IT Carlow 1-9
DIT - C Cashman; G Gallagher, B Power, S Clayton; C Doyle, D O'Reilly (0-1), S O'Connor; C Compton, C Reddin (0-1); C Madden (0-2), B McMahon (0-3), G O'Reilly (0-1); P Brogan (1-2), C Grimes (0-1), C Lynn (0-1). Subs: D Shatwell for C Compton, G Troy for S O'Connor, C D McGrath for C Lynn, A Fleming for G O'Reilly.
IT Carlow - R Samson; D Smyth, C Lawlor, J Hendy; G Weldon, A Forde, C Ward; B McHugh (0-1), B Murphy (0-2); T Dever (0-1), N Moynihan, A O'Brien; C Healy (1-1), R O'Brien (0-1), L Boland (0-3). Subs: N Kane for A O'Brien, S McGraynor for N Moynihan, R Kelly for C Ward, L McCabe for T Dever.
Referee - D Fedigan.

McGrath Cup quarter-final
At Austin Stack Park
IT Tralee 4-12
Kerry 0-16
IT Tralee - S Kenny; M Egan, G Crowley, J Lyne; D McElligott (0-1), C Horan, C Cromwell (0-1); A Duggan, G Bastible; C O'Connell (0-1), C Keane (2-5), P Quille; G O'Shea, P Nash (1-0), J Savage (0-3). Subs: P O'Shea (1-1) for P Quille, S Flynn for M Egan, A Moriarty for J Savage, J Brennan for D McElligott, C O'Brien for C O'Connell.
Kerry - S Murphy; S T Dillon, C O Beaglaoich, D Maher; P McMahon, T Morley, S O'Connor; C McGillycuddy (0-1), J Barry; A Barry (0-1), J Crean (0-2), G Sayers (0-2); K McCarthy (0-1), G O'Grady (0-3), T O'Sullivan (0-1). Subs: B O Beaglaoich for D Maher, P Kennelly (0-2) for J Crean, L Carey (0-1) for C O Beaglaoich, K Spillane (0-1) for A Barry, M Burns (0-1) for K McCarthy, C Coffey for S O'Connor.
Referee - M Collins.

McGrath Cup quarter-final
At Rathkeale
UCC 4-16
Limerick 3-9
UCC - M Martin; J Davis, P O'Connor, D Culhane; C Dorman (0-1), S White, T Clancy (1-0); S Kiely, G O'Sullivan (0-1); A Spillane (1-1), E O'Connchuir (0-1), S Keane; T Hickey (2-5), C Horgan (0-3), D Harrington (0-2). Subs: J McGuire for P O'Connor (BC), C Cox (0-2) for A Spillane, F O'Connor for S Keane, K Davis for E O'Connchuir.
Limerick - B Scanlon; C Moran, J McCarthy, R Browne; I Corbett (0-1), C Fahy, S O'Dea (0-1); S Buckley (3-0), T Lee; C Sheehan, G Noonan, J Riordan; D Neville, M Brosnan (0-1), J Naughton (0-6). Subs: J Mullins for J Riordan, D Ward for D Neville, T McCarthy for C Moran.
Referee - S Lonergan.

McGrath Cup quarter-final
At Clonmel
Cork 1-14
Tipperary 0-12
Cork - K O'Halloran; S O'Donoghue, T Clancy, J Loughrey; J O'Sullivan, E Cadogan, D Hazel; M Cussen, M Collins (0-1); C O'Driscoll, D O'Connor (1-4), J O'Rourke; D MacEoin (0-1), C O'Neill (0-7), B Hurley. Subs: J Hayes (0-1) for B Hurley, K O'Driscoll for M Cussen, F O Deasuinaigh for J O'Rourke, G Durrant for D O'Connor, P Hodnett for C O'Driscoll, L Jennings for T Clancy.
Tipperary - C Nugent; A Campbell, P Codd, A Morrissey; G Hally, R Kiely (0-1), S Kennedy (0-1); G Hannigan (0-2), P Acheson; I Fahy, B Grogan (0-2), B Fox; C Sweeney (0-5), C O'Riordan, M Quinlivan (0-1). Subs: J Feehan for G Hally, L Casey for I Fahy, D Kearney for P Acheson, L Boland for G Hannigan, P Shanahan for B Grogan, J Keane for C Sweeney.
Referee - R Moloney.

McGrath Cup quarter-final
At Clashmore
Waterford 1-11
CIT 0-9
Waterford - S Enright; D Crowley, N Walsh, T O'Gorman; T O hUallachain, M O'Gorman, R Kelly (0-1); S Ahearne (0-5), T Prendergast (0-1); M Curry, M O'Halloran (0-1), P Whyte (0-2); P Hurney, G Nugent (0-1), D Grey. Subs: L O Curraoin (1-0) for M Curry, L Lawlor for D Grey, S Prendergast for D Crowley, D Hallahan for R Kelly.
CIT - S Barron; TJ Brosnan, S Cahill, M Taylor; P O'Sullivan, B O'Sullivan, D Leahy; K O'Connor, D Treacy (0-1); S O'Flynn, J O'Connor, J Lonergan (0-1); P Crowley, D Og Hodnett (0-5), B O'Mahoney (0-2). Subs: R Whelton for D Leahy, A O'Connor for K O'Connor, D Daly for J O'Connor, J O'Donoghue for TJ Brosnan.
Referee - D Grogan.

McKenna Cup round 2
At Clones
Down 1-12
Monaghan 0-11
Down - K Gordon; D O'Hagan, L Howard, G Collins; D Turley, B McArdle, M Magee; P Fitzpatrick, N Madine (0-1); P Devlin (0-3), P Downey (0-1), K McKernan (0-2); C Laverty, C Crilly, D O'Hare (1-2). Subs: A McConville (0-1) for P Downey, C McKay for C Crilly, C Garvey (0-1) for L Howard, L Howard for P Fitzpatrick, K Anderson (0-1) for K McKernan.
Monaghan - E Duffy; K O'Connell, P McGuigan, R Wylie; M McElroy, D Wylie, P Kierans (0-1); D Hughes (0-2), N McAdam (0-1); B Greenan, D Malone, T Connolly (0-1); T Kerr, D McKenna (0-3), P Meegan (0-1). Subs: S Carey for B Greenan, O Duffy for T Kerr, P Finlay (0-2) for D Wylie, D Mone for P Kierans, J McCarron for R Wylie, S Gallogly for T Connolly.
Referee - B Cassidy.

McKenna Cup round 2
At Brewster Park
Fermanagh 1-9
Derry 1-7
Fermanagh - C Snow; N Cassidy, J Allen, B Mulrone; D McCusker (0-1), J Duffy, J McMahon (0-1); R Jones (0-1), R O'Callaghan; E McHugh (0-1), R Corrigan, P McCusker (0-1); C Flaherty, S Quigley (1-3), T Corrigan. Subs: C Jones for C Flaherty, C Quigley for E McHugh, A Breen (0-1) for J Duffy, E McManus for T Corrigan, M O'Brien for D McCusker, D Kille for R O'Callaghan.
Derry - T Mallon; O Duffy, N Holly, J O'Kane (0-1); K Johnston, L McGoldrick, B Og McAlary; M Lynch (0-3), M Craig (0-2); S L McGoldrick, S Brady, B Heron (1-1); N Loughlin, D McKinless, D Heavron. Subs: T O'Brien for D McKinless (BC), C McAtamney for M Lynch, N Toner for N Loughlin, C Murphy for S Brady, D Brown for B Og McAlary, J Kearney for L McGoldrick.
Referee - J McQuillan.

McKenna Cup round 2
At Ballybofey
Donegal 2-16
Queen's 1-8
Donegal - M Boyle; E Ward (1-0), Eamonn Doherty, P McGrath; C McGinley (0-1), D Walsh, F McGlynn; M McElhinney, C Toye (0-2); C Gallagher, O MacNiallais (0-6), E McHugh (0-1); D McLaughlin (0-1), H McFadden (0-1), M O'Reilly (1-2). Subs: G McFadden (0-1) for C Gallagher, Eunan Doherty for D Walsh, S Hensey for E Ward, W Gillespie for E McHugh, D Molloy (0-1) for O MacNiallais.
Queen's - M Cunningham; B Burns, G McCabe, G McGovern; N Delargy, C Hamill (0-1), R Wells (0-1); C O'Hanlon (1-0), C Cullen; R Murray (0-1), T Donnelly (0-4), M Monan; D Hughes (0-1), S Fox, S Warnock. Subs: M Jordan for C O'Hanlon, D Higgins for C Hamill, B McCann for S Fox, M Donaghy for M Monan, C McCormick for S Warnock.
Referee - D Mullan.

McKenna Cup round 2
At Creggan
Armagh 2-11
Antrim 1-4
Armagh - M McNeice; M McConville, B Donaghy, M Murray (0-1); M Shields, F Moriarty, J Clarke (0-3); A Findon, S Campbell; S Forker (1-4), M McKenna, F O'Neill; O McKeever (1-1), C Rafferty, N McConville (0-1). Subs: T Kernan (0-1) for F O'Neill, G McParland for N McConville, S Connell for M McConville, E McArdle for M Murray.
Antrim - C Kerr; T Scullion, C Burke, C O'Rawe; J Laverty, D Lynch, P McAleer; J Carron, O Gallagher (0-2); C Murray (0-1), CJ McGourty (1-1), D McAleese; C Johnson, M Magill, E McNeill. Subs: B Hasson for E McNeill, M Sweeney for C Johnson, C Fleming for M Magill, E Killough for P McAleer, R Scott for C Murray.
Referee - B Rice.

McKenna Cup round 2
At Healy Park
Tyrone 1-12
St Mary's 0-3
Tyrone - M O'Neill; A McCrory, R McNamee, C McCarron; R Brennan (0-1), D Quinn, P Harte (0-1); C Cavanagh (0-1), P McNulty; M Donnelly, C McShane (0-1), P Kane; P Quinn (1-1), C McAliskey (0-3), S McGuigan. Subs: T McCann for C McCarron, S Cavanagh (0-2) for S McGuigan, P Hughes (0-1) for M Donnelly, J McMahon for P McNulty, K Coney (0-1) for P Quinn, B Tierney for A McCrory.
St. Mary's - J Deeney; A Beattie, B Og McGilligan, C McCooey; J Morgan, A Forker, H Loughran; C McCann, E Bradley (0-1); P McBride, K McGeary, T Canavan; B O'Hagan (0-1), J Johnston, R Johnston (0-1). Subs: T McCaffrey for T Canavan, R Wilson for A Beattie, A Nugent for P McBride.
Referee - R Barry.

Connacht FBD FL round 2
At Ballyforan
NUIG 0-10
Roscommon 0-9
NUIG - D O'Sullivan; D Murray, K McDonald, L Cullen; B Walsh, J McManus, A Nolan (0-1); E O hEochaidh, S Moran; C Connolly, C Davey (0-1), D Comer (0-1); P O Griofa (0-4), A Varley (0-3), R Connellan. Subs: J Kennedy for S Moran, D Cunnane for E O hEochaidh, F Reilly for B Walsh, C Brennan for R Connellan, N Hickey for J McManus (BC), K Gibbons for P O Griofa.
Roscommon - M Whyte; S McDermott, N Carty, N Collins; I Kilbride, N Daly, C Cafferky; C Shine, M Healy (0-1); R Stack, C Cregg (0-1), M Nally; C Compton (0-1), S Kilbride (0-3), C Murtagh (0-2). Subs: D Murtagh (0-1) for C Compton, R Daly for M Nally, B Murtagh for R Stack, T Featherston for N Collins.
Referee - J Molloy.

Connacht FBD FL round 2
At Ballina
Mayo 0-15
IT Sligo 0-6
Mayo - D Clarke; K Keane, D Vaughan, S Duffy; M Hall, K Rogers, P Durcan; A Corduff (0-1), B Moran; K McLoughlin (0-3), M Lyons (0-1), P Dravins (0-1); E Regan (0-3), A Freeman (0-4), M Sweeney (0-1). Subs: D McHugh for K Keane, C Barrett for P Durcan, J Doherty for M Hall, J Gibbons for A Corduff, M Ronaldson (0-1) for M Sweeney.
IT Sligo - A McCallig; S Doak, M McWeeney, D McConnor; C Kenny, S McManus, P Varley; S Henry, B Gallagher (0-1); R McHugh (0-1), E Jordan, C Mulryan; D Quinn, C Thomson, C Clinton (0-4). Subs: T Taylor for D Quinn, R Gallagher for D McCormack, M Rock for S McManus (BC), J Mannion for A McCallig.
Referee - Michael Duffy.

Connacht FBD FL round 2
At Mohill
Galway 0-13
Leitrim 1-9
Galway - M Breathnach; T Fahy, D Kyne, C Forde; J Heaney, G O'Donnell (0-2), G Bradshaw; F O Curraoin, E Tierney; C Sweeney (0-1), S Walsh (0-5), M Coady (0-3); O O'Brien, P Sweeney (0-1), D Cummins (0-1). Subs: J Egan for M Breathnach, S Denvir for O O'Brien, E Hoare for D Cummins, D Walsh for E Tierney.
Leitrim - P Farrelly; B Prior, R Gallagher, N Woods; R Reynolds (0-1), G Reynolds, S McWeeney (0-1); P McGowan ,D Moran; T Mulvey (0-1), F Clancy, D Beck; A McLoughlin (1-2), J McGrail, K Conlon (0-3). Subs: S Quinn for T Mulvey, S Moran (0-1) for D Moran, R Kenny for F Clancy, C Gilheaney for A McLoughlin.
Referee - J Henry.

Connacht FBD FL round 2
At Collooney
Sligo 1-13
GMIT 0-8
Sligo - V Cadden; E Flanagan, B McGarry, D Maye; L Bree, N Gaughan, G Cadden; S Gilmartin (0-2), S Stenson; B O'Mahony, M Breheny (1-5), N McDonagh; J Hynes (0-1), H Marren, P Clarke (0-3). Subs: N Murphy (0-1) for H Marren, P Hughes for N McDonagh, R O'Donovan for B McGarry, N Ewing for S Stenson, K Sweeney (0-1) for M Breheny, D O'Boyle for S Gilmartin.
GMIT - C Nolan; J Madden, B O'Farrell, D Moran; K Nally, P Holloway, S O'Malley; M O'Brien, S McDonnell (0-1); C Donoghue, A Molloy, D Styles; M Farragher, A Glennon (0-4), D Joyce (0-3). Subs: K Reddington for J Madden, M Shaughnessy for D Styles, R Geraghty for S McDonnell, R Sweeney for D Joyce, G McLoughlin for S O'Malley.
Referee - J Glavey.

Walsh Cup round 1
At Dr Cullen Park
Carlow 1-13
NUIG 2-10
Carlow - K Kehoe; A Corcoran, M Ryan, E Nolan; R Coady, J Rogers, G Coady (0-2); D English, D Byrne (0-3); E Coady (1-0), E Byrne (0-1), J Kavanagh (0-1); C Wall, S Murphy (0-1), P Coady (0-4). Subs: H P O'Byrne (0-1) for C Wall, S Murphy for E Coady, S Kavanagh for J Rogers, A Gaule for D Byrne.
NUIG - C Fahy; L Kilcline, J Hanbury, R Lane; C Diviney, C Cleary, S Hynes (0-1); N O'Brien, S Ward; N Deasy, N O'Brien (0-3), B Duggan (1-5); C Mannion (1-0), G Hennelly (0-1), S Dooley. Subs: G Joyce for C Diviney, B O'Connor for S Dooley, K Ryan for G Hennelly.
Referee -  P Burke.

Walsh Cup round 1
At St Paul's, Belfast
Antrim 1-22
DIT 2-12
Antirm - C O'Connell; O McFadden, N McAuley, A Graffin; S McCrory, C McKinley, M Bradley (0-2); C Johnston, B McFall (0-1); N McManus (0-5), E McCloskey (0-2), P Shiels (0-7); C McCann (0-3), D Hamill, PJ O'Connell (1-2). Subs: C Clarke for D Hamill, R McCambridge for O McFadden, E Campbell for S McCrory, J McGreevy for B McFall, S McAfee for PJ O'Connell.
DIT - P McKenna; P O'Reilly, T Doyle, F Power; G Whelan, K Bergin, S Barron; C Sheehan, J Henderson (0-1); J Sweeney, D McNicholas (1-3), A Nugent (0-1); M Lee, J Guiney (0-5), D Roberts (1-2). Subs: P Naughton for J Henderson, B Carey for M Lee.
Referee - M Murtagh.

Walsh Cup round 1
At Abbeyleix
Laois 2-22
UCD 1-8
Laois - E Reilly; J A Delaney, C Healy, C Dunne; J Fitzpatrick (0-1), M Whelan, C Stapleton (0-1); J Campion (0-2), J Walsh; W Hyland, Z Keenan (1-9), C Dwyer (0-1); PJ Scully (1-3), T Fitzgerald (0-3), B Conroy. Subs: D Palmer (0-1) for W Hyland, N Foyle (0-1) for T Fitzgerald, B Stapleton for J Walsh, B Reddin for B Conroy.
UCD - S Brennan; E Conroy, M O'Hanlon, S Murphy; C MacGabhainn, R Murphy, S Aylward (0-3); C Devitt, P Purcell; C Cronin, C O'Shea, J O'Connor; C McDonald (1-5), D Higgins, O O'Rourke. Subs: T Aylward for C MacGabhainn, C O'Shea for J O'Connor, D Fox for C Cronin, M Brennan for O O'Rourke, J Murphy for D Higgins.
Referee - B Redmond.

Walsh Cup round 1
At Cusack Park
Offaly 2-15
Westmeath 1-13
Offaly - J Dempsey; P Camon, D Shortt, S Egan; E Nolan (0-4), C Egan, C Parlon; S Wynne, S Ryan (0-1); T Carroll (0-3), S Kinsella (0-1), G Mann; S Dooley (0-5), P Murphy (0-1), S Quirke (2-0). Subs: C Kiely for G Mann, B Carroll for S Kinsella, D Currams for S Quirke.
Westmeath - A Doyle; C Shaw, A Craig, K Duncan; S Power, T Gallagher, L Varley; K Murphy, E Price; N Dowdall (0-2), B Murtagh (1-7), N Mitchell; A McGrath, A Price, D Clinton. Subs: S McGovern for A Doyle, A Devine (0-1) for S Power, C Boyle (0-1) for A Price, E Corrigan (0-2) for N Mitchell, J Boyle for E Price.
Referee - G Quilty.

Waterford Crystal Cup preliminary round
At Carriganore
Waterford 1-22
LIT 0-18
Waterford - I O Regan; S Fives, B Coughlan, N Connors; G O’Brien (0-1), A Gleeson, P Walsh (0-1); M O’Neill (0-1), S O’Sullivan (0-1); K Moran (0-1), T Connors, P Mahony (0-10); B O’Halloran (1-4), M Walsh (0-1), M Kearney. Subs: J Dillon for T Connors, S Bennett (0-1) for M O’Neill, D Breathnach (0-1) for M Kearney, C Curran for M Walsh, T Waring for P Mahony.
LIT - A Murphy; A Dempsey (0-1), C Nolan, D Gough; K Bennett, B O’Connell (0-1), W Ryan; S O’Halloran, M Fitzgerald; M Gennery, P Flaherty (0-2), S O’Brien (0-3); D Reidy (0-9), S McGrath, P Fitzgerald (0-1). Subs: S Gleeson for S McGrath, D Dempsey (0-1) for S O’Brien.
Referee - J Larkin.

Connacht SHL
At IT Sligo
Roscommon 3-15
IT Sligo 0-5

 

Saturday 10 January

O’Byrne Cup round 3
At Pairc Tailteann
Meath 1-14
DCU 1-14
Meath - P O'Rourke; D Tobin (0-1), C McGill, M Burke; C McConnell, D Keogan, S Melia; H Rooney, A Flanagan; G Reilly (0-3), M O'Sullivan (0-5), A Tormey; D Carroll, D Bray (1-2), J Wallace (0-1). Subs: N Judge (0-1) for S Melia, B Menton (0-1) for H Rooney, S Mattimoe for D Carroll, J Queeney for D Bray, S Carty for C McConnell, R O'Dowd for M O'Sullivan.
DCU - R O'Flaherty; J Smith, D Wrynn, D Byrne (0-2); J Bealin, C Moynagh, C Begley; T Flynn (0-1), E O'Connor (0-1); E Smith, C Meredith, D O'Connor (0-1); C McHugh (0-7), N Murphy (0-1), D Smith (0-1). Subs: C McGraynor (1-0) for D Smith, R Connor for N Murphy, C Daly for R Connor (BC), B Donnelly for T Flynn.
Referee - S Johnson.

McKenna Cup round 2
At Breffni Park
UUJ 1-8
Cavan 0-10
UUJ - J Hughes; K Brady, R Johnston, D McNally; B Sankey, M Donnelly, C Harkin; C Mooney, N McKeever; F Burns (0-1), C O'Boyle, R Donnelly; L Gervin (0-1), R O'Neill (0-2), C O'Connor (1-4). Subs: R McCaughey for D McNally, S Fox for J Hughes, K Hughes for P Kelly, R McAlinden for L Gervin.
Cavan - J Farrelly; J Hayes, R Dunne, J McLoughlin; D McVeety, D O'Reilly, P Smith; G McKiernan (0-1), K Clarke; E Hessin, B Reilly, M Reilly (0-4); R Flanagan, E Reilly (0-3), J Brady (0-2). Subs: N Murray for B Reilly, J Morris for D O'Reilly, M Dunne for E Reilly, P Tinnelly for P Smith, D Wright for K Clarke.
Referee - N Cullen.

Waterford Crystal Cup preliminary round
At CIT
Cork 1-18
UL 1-15
Cork - P P Collins; W Kearney, D Cahalane, S O'Donoghue; B O'Sullivan, C Joyce, G O'Connor; P Haughney (0-2), B Murray (0-1); P Kelleher (0-1), A Frahill O'Connor, A Walsh (0-1); S Moylan (0-2), L O'Farrell (0-9), D Lee (1-0). Subs: D McCarthy for D Lee, B Lawton (0-2) for A Frahill O'Connor, C O'Sullivan for S O'Donoghue, S Harnedy for P Kelleher, P Horgan for A Walsh.
UL - D McCarthy; J Browne, K Walsh, B Troy; D Quinn (0-1), D McInerney (0-1), B Stapleton; T Kelly (0-3), S O'Gorman; J Forde (0-5), C Martin (1-2), M Carmody (0-2); T Heffernan, T Cleary, K O'Brien. Subs: PJ Scully (0-1) for T Cleary, E Moriarty for K Walsh, P Coady for T Heffernan, P Sheehan for S O'Gorman.
Referee - P Foley.

Connacht SHL
At MacHale Park
Mayo 3-22
Sligo 0-3
Mayo - D O'Brien; A Brennan, K Kiely, F Lyons; G Nolan, P O'Flynn, E Collins (0-1); L Cribben, A Lyons; K Feeney (1-0), B Hunt (0-10), J Ganley (0-3); F Boland (1-2), D Gallagher (0-3), C Scahill (1-3). Sub: R Hehir for K Feeney.
Sligo - N Cadden; B Feeney, N McDermott, E McGowan; T Brennan, R Redmond (0-1), G O'Kelly Lynch (0-1); P Leonard, R Brennan; S Lynch, G Waldron (0-1), B Tobin; S O'Flynn, B Tobin, C Parke. Subs: M O'Callaghan for R Brennan, M O'Callaghan for G O'Kelly Lynch.
Referee - P Shaughnessey.

Connacht SHL
At Ballinamore
GMIT 3-26
Leitrim 0-6

All-Ireland club JHC quarter-final
At Pairc Na hEireann
Fullen Gaels 2-6
Modeligo 0-10
Fullen Gaels - T Gulding; S Wallace, L Knocke, C Maskey; A Morrissey, S Garry, N Unwin; J O'Shaugnessy, R McEntee (0-1); V Faherty, G Jacob, A O'Neill; C O'Callaghan (0-4), P Duggan (0-1), V Morrissey (2-0). Sub: D O'Grady for P Duggan.
Modeligo - D O'Keeffe; R Buckley, B McCarthy, S O'Donovan; J McGrath, P Fitzgerald (0-1), S Troy; P Walsh, T Walsh; N O'Donovan, P O'Donovan (0-2), K McCarthy (0-4); M Troy, T Devine (0-3), R Reddy. Subs: L Queally for N O'Donovan, J Troy for R Reddy, JP Ryan for R Reddy.
Referee - G McGrath.

 

Friday 9 January

Waterford Crystal Cup preliminary round
At Dr Morris Park, Thurles
Tipperary 4-16
Mary I 1-16
Tipperary - D Egan; J O’Dwyer, P Curran, Stephen Maher; S McGrath, C O’Mahony, Padraic Maher (0-1); K Bergin (0-1), G Ryan; D Maher (0-1), L Treacy, Patrick Maher; Sean Maher (1-1), S Callanan (3-7), D Butler (0-4). Subs: J Woodlock for Stephen Maher, C Kenny (0-1) for D Butler, C Ryan for D Maher, D Butler for Sean Maher, D Guinan for S Callanan.
Mary I - M Browne; R English, A Ryan, C Fennessy; L Corry, S Kennedy, C Barry; D O’Donovan (0-2), D Reidy (0-10); N O’Meara (1-1), D Hannon, J Hannon; T Gallagher (0-2), D Corry, C Sheahan (0-1). Subs: S Taylor for C Sheahan, P Herlihy for J Hannon, E Quirke for C Fennessy, T Lynch for T Gallagher, K Cleary for D O’Donovan.
Referee - N Wall.

 

Wednesday 7 January

O’Byrne Cup round 2
At Parnell Park
Dublin 0-17
Offaly 0-13
Dublin - S Currie; M Fitzsimons, E Culligan, D Daly; N Devereux, J Small, G Hannigan; C Dunleavy, E O'Conghaile (0-1); T Brady (0-2), D Rock (0-9), N Scully (0-1); N Collins, E O'Gara (0-1), P Ryan (0-2). Subs: P O'Higgins for C Dunleavy, M Deegan (0-1) for E O'Gara, S Lowndes for N Scully, C Maguire for N Collins, R McGowan for D Daly, I Kavanagh for N Devereux.
Offaly - A Mulhall; E Rigney, P McConway, J Ledwith; B Crombie, C Donoghue, D Hogan (0-1); G Guilfoyle, R Allen; K Mullally (0-1), E Carroll (0-2), N Bracken (0-1); B Allen (0-2), J Kavanagh (0-1), N Dunne (0-4). Subs: L Kelly for K Mullally, W Mulhall (0-1) for B Allen, J O'Connor for B Crombie, D Kelly for N Dunne, J Evans for N Bracken, C McNamee for R Allen.
Referee - P Maguire.

O’Byrne Cup round 2
At Portarlington
NUI Maynooth 0-18
Laois 1-7
NUI Maynooth - G Brody; C Carton, D Hyland (0-1), M Murphy; E Lowndes (0-1), D Duke (0-1), F Flanagan; G Hannigan (0-1), P Faulkner; J Gonoud (0-1), N Walsh (0-4), K Mulhall; B Duggan, N Kennedy (0-3), B Dardis (0-4). Subs: P Lynch (0-2) for N Walsh, S Farrell for G Hannigan, L Barrett for B Duggan, C Connolly for C Carton, T Gibbons for B Dardis, M McCarville for D Hyland.
Laois - E Culliton; A Campion, P McMahon, G Hanrahan; D Strong, P Begley, P McEvoy; J O'Loughlin, B Quigley; J Finn, K Meaney, B Ging; R Munnelly (1-5), D Kingston, G Dillon. Subs: E O'Carroll for B Ging, R Kehoe for P McMahon, C Kelly (0-2) for E O'Carroll, N Murphy for G Dillon.
Referee - N Ward.

O’Byrne Cup round 2
At Haggardstown
UCD 2-8
Louth 0-12
UCD - A Cullinane; O Fitzpatrick, P Reilly, S Mulvaney; G Staples, S McEntee, A Murphy; T Moolick (1-0), C Sheridan (0-1); C Lenehan, C Ellis (0-1), E Nolan; R Carr (0-2), S Kilcoyne (0-1), E Lowry. Subs: A Jordan (0-1) for E Lowry, R Basquel (0-2) for S Kilcoyne, E O'Byrne (1-0) for R Carr, N McInerney for S Mulvaney, L McHugh for G Staples.
Louth - C Lynch; K Toner, D Crilly, P Berrill; A Williams (0-1), P Rath, D McComish; D Byrne (0-1), R Brodigan (0-1); B Duffy, D O'Connor, T Durnin; R Quigley, D Maguire (0-1), R Holcroft (0-4). Subs: R Burns (0-2) for R Quigley, D Finnegan for D McComish, D O'Hanlon for P Berrill, H McGinn (0-1) for B Duffy, R Moore (0-1) for R Holcroft, S McCann for D O'Connor.
Referee - D Moore.

O’Byrne Cup round 2
At Athy
Kildare 2-7
Carlow 1-9
Kildare - S Connolly; C Fitzpatrick, P Kelly, S Campbell; W Burke, K Murnaghan, C O'Shea; B Kinahan, G White; D Whyte (0-1), P O'Neill (0-1), D Slattery; D Mulhall (0-3), P Fogarty (2-2), S Hanafin. Subs: S McNally for C Fitzpatrick, G Farrell for K Murnaghan, E Murphy for D Slattery, E Callaghan for P Kelly, C O'Donoghue for W Burke, F Dowling for D Mulhall.
Carlow - A O'Brien; D Kinsella, S Redmond, K Nolan; J Kane, D St Ledger (0-1), B Kavanagh; S Gannon, D Foley (0-2); E Finnegan (0-2), C Moran, A Kelly; P Broderick (0-4), H Gahan, E Doyle. Subs: D O'Brien for E Doyle, E Bambrick (1-0) for C Moran, M Fitzgerald for J Kane, E Ruth for A Kelly, M Meaney for E Finnegan, D Cronin for P Broderick.
Referee - S Johnston.

O’Byrne Cup round 2
At Pairc Tailteann
Meath 1-17
Longford 1-9
Meath - P O'Rourke; S Carty, M Burke, N Judge; D Brennan, N Shortall, B Menton (0-2); J Queeney (0-3), A Tormey (0-2); S Tobin (1-0), M O'Sullivan (0-2), D Toner (0-1); D Bray (0-1), T McCullen, R O'Dowd (0-4). Subs: D Dalton for D Brennan, H Rooney for T McCullen, S Melia for N Shortall, J Wallace (0-2) for D Bray, D Carroll for S Tobin, D Tobin for M O'Sullivan.
Longford - P Collum; D Brady, T Gallagher, F Battrim; C P Smith, B O'Farrell, E Williams; B Gilleran (0-1), R McEntire (0-1); P Gill, F Magee (1-0), A Rowan (0-1); P McKeon (0-1), S McCormack (0-2), P Foy. Subs: B Kavanagh (0-3) for F Magee, A Dalton for P Gill, B Devine for F Battrim, D Cooney for P McKeon, R McInerney for S McCormack, C Quaine for B Gilleran.
Referee - J Hickey.

O’Byrne Cup round 2
At Kinnegad
Westmeath 3-11
DCU 2-13
Westmeath - D Quinn; J Gilligan, K Maguire, T Mescall; D Dolan, K Martin, J Dolan (1-0); P Sharry, J Stapleton; D McCormack, G Egan (1-4), P Holloway; R Connellan (0-7), L Smyth (1-0), A Coffey. Subs: J Egan for D McCormack, D Lynch for D Dolan, M McCallion for J Gilligan, D Whelan for L Smyth, K Daly for A Coffey.
DCU - T Lowe; J Smith, D Wynne, D Ward; C Daly, C Boyle, M Quinn (0-1); T Flynn, S O'Brien; C McNally (1-1), N Murphy (0-1), D Byrne (1-0); E Keane, C McGraynor, C McHugh (0-8). Subs: C Begley for M Quinn, C Moynagh for C Boyle, R Connor (0-2) for E Keane, F Kelly for D Ward, S McCoy for C McNally, D Smith for N Murphy.
Referee - A Nolan.

O’Byrne Cup round 2
At Enniscorthy
Wexford 1-13
IT Carlow 0-13
Wexford - S Roche; J Rossiter, J Breen, K Day; D Larkin, R Tierney, R Barron; G Carty, C Kehoe; K O'Grady (0-1), B Brosnan (0-4), N Hughes (0-2); D Flood (1-2), K Rowe (0-1), K O'Connor (0-1). Subs: S Donohoe for D Larkin, D Murphy (0-2) for N Hughes, P Byrne for R Barron, M Furlong for J Rossiter.
IT Carlow - S Murphy; J Hendy, C Lawlor, D Smyth; C Ward, A Forde (0-1), E Lynch; B Murphy (0-1), T Nolan (0-3); A Dever, W Young, K Ryan; B McHugh (0-2), L Boland (0-4), C Healy. Subs: T Sheil (0-2) for K Ryan, I Ilunga for D Smyth, T O'Connell for A Forde, G Haran for C Healy.
Referee - G McCormack.

O’Byrne Cup round 2
At Bray
DIT 3-10
Wicklow 1-12
DIT - C Cashman; O Manning, S Clayton, C Doyle; D O'Reilly (0-1), A Waters, G O'Reilly (0-1); C Compton (0-1), C Reddin; P Brogan (0-1), C Grimes (1-2), R Gaughan; D McGuinness (0-1), E Flanagan, C Madden (2-2). Subs: C Lynn (0-1) for R Gaughan, C McGettigan for D McGuinness.
Wicklow - B Doyle; A Byrne, P Cunningham, P McLoughlin; D Healy, S Kelly, C Murphy; A McLoughlin (0-1), R O'Brien (0-3); D Hayden, J McGrath (1-5), D Woods; D Odlum (0-1), T Kelly, B McCrea (0-2). Subs: K Murphy for P McLoughlin, J Snell for K Murphy (BC), P McWalter for D Hayden, M Manganese for C Murphy, B Kennedy for D Odlum.
Referee - B Tiernan.

 

Sunday 4 January

O’Byrne Cup round 1
At Parnell Park
Dublin 1-12
NUI Maynooth 1-5
Dublin - L Molloy; M Fitzsimons, E Culligan, D Daly; N Devereux, J Small, G Hannigan; D Bastick, E O Conghaile (0-1); T Brady (0-1), D Rock (0-5), S Carthy (0-1); H Dawson, E O’Gara (1-3), N Collins. Subs: N Scully for D Bastick, I Kavanagh for M Fitzsimons, S Lowndes for T Brady, D McLoughlin (0-1) for D Rock, A McCarrick for D Daly, C Dunleavy for E O’Gara.
NUI Maynooth - G Brody; C Carton, D Hyland, N Lenihan; E Lowndes, S McElroy, F Flanagan; G Hannigan, P Faulkner; J Gonoud, M Walsh (0-1), D Duke; B Duggan (0-1), N Kennedy (0-1), B Dardis (1-2). Subs: K Mulhall for S McElroy, P Lynch for R Kennedy, T Gibbons for D Duke, M McCarville for B Duggan, R McEneny for C Carton.
Referee - S Murphy.

O’Byrne Cup round 1
At Tullamore
Offaly 2-12
Laois 0-9
Offaly - A Mulhall; J O'Connor, P McConway, D Brady; C Kiely, J Moloney (0-1), D Hogan; R Allen (0-1), G Guilfoyle (0-1); K Mullally, M Young, N Bracken (1-0); B Allen (1-3), N Dunne (0-1), W Mulhall (0-3). Subs: P Sullivan for M Young, D Kelly (0-1) for G Guilfoyle, J Evans (0-1) for K Mullally, B Crombie for C Kiely, M Dempsey for B Allen, J Geraghty for D Hogan.
Laois - E Culliton; A Campion, P McMahon, G Hanrahan; D Strong, P Begley, P McEvoy; J O'Loughlin (0-2), K Meaney; J Finn, E O'Carroll, B Ging (0-1); C Kelly (0-2), R Munnelly (0-1), G Dillon (0-1). Subs: M Campion for J O'Loughlin (BC), N Murphy (0-1) for R Munnelly, C Booth for K Meaney, M O'Halloran (0-1) for D Strong, N Mullin for C Kelly.
Referee - F Barry.

O’Byrne Cup round 1
At Newbridge
Kildare 1-16
Louth 0-7
Kildare - M Donnellan; C Fitzpatrick, P Kelly (0-1), G Farrell; C O'Donoghue, D O'Brien, E Doyle; P O'Neill (0-1), H Lynch (0-1); S McNally, E Callaghan (0-1), E O'Flaherty (0-1); D Mulhall (0-8), T O'Connor (1-1), F Dowling (0-1). Subs: W Burke for E Doyle, E Murphy (0-1) for E O'Flaherty, D White for P O'Neill, D Slattery for E Callaghan, S Campbell for S McNally, S Hanafin for D Mulhall.
Louth - N Gallagher; K Toner, D Crilly, P Nixon; D McComish, P Rath, J Stewart; B Duffy, R Brodigan; R Moore, H McGinn, D Maguire; D Byrne (0-1), D O' Connor, R Burns (0-3). Subs: S McCann for D Byrne (BC), J Connolly for P Nixon, D Finnegan for R Moore, P Berrill for J Stewart, T Durnin for B Duffy, R Holcroft (0-3) for D Maguire.
Referee - F Smith.

O’Byrne Cup round 1
At Dr Cullen Park
UCD 0-18
Carlow 1-12
UCD - E Keoghan; M Carr, D Byrne, M Cahill; R Wylie, P Harnan, S O'Dea; T Moolick (0-1), M O'Hanlon; B Fenton (0-3), N Kelly (0-2), J Barry; R Carr (0-1), J Heslin (0-8), P Reilly. Subs: J McEntee (0-1) for R Carr, M Hughes for M Cahill, C Lenehan for J McEntee, R Basquel (0-2) for J Barry.
Carlow - A O'Brien; D Kelly, S Redmond, K Nolan; D Hayden (0-1), D St Ledger, B Kavanagh; S Gannon, D Foley (0-1); E Finnegan, C Moran (0-2), D Bambrick; D Roberts, P Broderick (0-5), J Kennedy (0-1). Subs: H Gahan (1-0) for D Roberts, A Kelly for D Bambrick, M Meaney for E Finnegan, E McCormack (0-1) for J Kennedy, J Kane for P Broderick, E Ruth (0-1) for D Foley.
Referee - N McKenna.

O’Byrne Cup round 1
At Cusack Park
Meath 1-13
Westmeath 0-10
Meath - A Markey; D Brennan, C McGill, N Judge; C McConnell, N Shortall, D Dalton; H Rooney, A Flanagan; F Toolan, D Carroll (0-3), G Reilly (0-6); S Tobin (0-1), J Queeney (0-1), R O'Dowd. Subs: B Menton (0-2) for D Dalton, D Keogan for D Brennan, D Tobin for N Judge, J Wallace for F Toolan, D Bray (1-0) for R O'Dowd, T McCullen for D Carroll.
Westmeath - D Quinn; D Dolan, T Mescal, K Maguire; D Lynch (0-1), P Holloway, D Duffy; J Stapleton, G Egan (0-4); D Whelan, J Egan, K Martin (0-1); D Glennon, C McCormack (0-1), A Coffey (0-1). Subs: S Dempsey (0-2) for D Glennon, L Smyth for C McCormack, J Rock for K Maguire (BC), J Dolan for A Coffey, P Sharry for D Whelan, D McCormack for D Duffy.
Referee - B Cawley.

O’Byrne Cup round 1
At Gorey
DIT 1-12
Wexford 0-14
DIT - C Ferris; O Manning, B Power, S Clayton; G Gallagher, A Waters, D O'Reilly (0-2); C Compton, C Reddin (0-1); B McMahon, P Brogan (1-1), R Gaughan; C McGettigan, C Grimes (0-2), C Madden (0-6). Subs: C Lynn for C Grimes (BC), G O'Reilly for C McGettigan; D McGuinness for C Lynn.
Wexford - L Rafter; P O'Keeffe, J Breen, M Furlong; T Rossiter (0-1), K Butler, J Wadding; P Byrne (0-4), J White; D Murphy (0-3), C Kehoe, N Harney (0-1); B Brosnan (0-4), C Lyng, J Tubritt. Subs: K O'Connor for J Tubritt; K O'Grady (0-1) for N Harney; J Holmes for C Lyng; R Tierney for K Butler, G Carty for D Murphy; K Day for R Tierney (BC).
Referee - K Kelly.

O’Byrne Cup round 1
At Blessington
Wicklow 2-14
IT Carlow 2-9
Wicklow - R Lambert; A Byrne, P Cunningham, M Staines; D Healy (0-2), R O'Brien, C Murphy (0-1); A McLoughlin, P McLoughlin (0-1); C Foley, S Kelly, D Woods (0-1); D Odlum (0-1), J McGrath (0-6), T Kelly (0-2). Subs: B McCrea for C Foley, J Snell for M Staines. C Lawlor (2-0ogs).
IT Carlow - S Murphy; T O'Connell, C Lawlor, D Smith; C Ward, A Forde, E Lynch; B Murphy (0-1), T Nolan; K Ryan, W Young (0-1), T Dever; T Sheil (0-3), R O'Brien, B McHugh (2-4). Subs: C Healy for R O'Brien, I Ilunga for T Dever, G Harmon for D Smith, J Hendy for K Ryan.
Referee - D Moore.

McGrath Cup preliminary round
At Carriganore
Waterford 1-16
UL 2-7
Waterford - S Enright; T O'Gorman, N Walsh, D Crowley; C Phelan, O Keevers, T O hUallachain; S Ahearne (0-1), T Prendergast (0-1); M Curry (0-1), P Whyte (0-4), M O'Halloran (0-1); P Hurney (1-3), G Nugent (0-3), J Veale (0-1). Subs: D Grey (0-1) for J Veale, S Prendergast for T Prendergast, D Hallahan for D Grey, R O Ceallaigh for C Phelan, L O Corraoin for M O'Halloran.
UL - R Lavelle; E Kiely, C O Luing, F Boland; A Rowan (0-1), D Daly (0-1), D Larkin; G Hegarty (2-0), C McNamee; S Killoran (0-1), A McFadden, E Carroll; Daniel McLoughlin, C McInerney (0-2), A McLoughlin (0-2). Subs: Daire McLoughlin for Daniel McLoughlin, C O'Brien for C McNamee, P O'Connor for E Kiely, C Fitzgerald for D Larkin, B O'Shea for A McLoughlin.
Referee - K Murphy.

McGrath Cup preliminary round
At Mallow
Cork 7-20
Mary I 0-4
Cork - K O'Halloran; L Jennings, S O'Donoghue, N Galvin; J O'Sullivan (1-0), P Hodnett, D Hazel (0-1); F Goold, M Cussen (0-1); K O'Driscoll (0-1), J O'Rourke, G Durrant (0-1); F O Deasunaigh (1-0), J Hayes (1-5), B Hurley (0-3). Subs: E Cadogan (1-1) for F Goold, C O'Neill (0-4) for B Hurley, D O'Connor (1-3) for J O'Rourke, J Loughrey for N Galvin, C O'Driscoll (2-0) for J Hayes, R Price for K O'Halloran.
Mary I - A O'Connell; P Bane, J Farragher, T O'Brien; D Burke, C Brennan, K Cremin; D O'Driscoll, J Leonard; D Foran, D O'Connell, A O'Neill; D Russell, P O'Connor (0-1), C Rabbitte (0-3). Subs: A Power for D O'Driscoll (BC), L Kelleher for D Foran, A Walsh for P Bane, D Foran for P O'Connor, P O'Heney for J Farragher.
Referee - S Mulvihill.

McKenna Cup round 1
At Pairc Esler
Cavan 2-11
Down 1-9
Cavan - J Farrelly; J Hayes, R Dunne, J McLoughlin; D McVeety (0-1), D O'Reilly, P Smith; G McKiernan (0-3), K Clarke; C Conroy, B Reilly (0-3), M Reilly (2-1); R Flanagan, B Fitzpatrick, J Brady (0-2). Subs: P Tinnelly for C Conroy, T Hayes (0-1) for B Fitzpatrick, M McKeever for P Tinnelly, R Galligan for J Farrelly, N Murray for P Smith, D Wright for B Reilly.
Down - S Kane; D O'Hagan, L Howard, G Collins (0-1); D Turley, N Madine, B McArdle; K Anderson, C McKay (0-1); P Devlin (0-4), C Maginn, K McKernan; C Laverty (1-1), A McConville (0-1), D O'Hare (0-1). Subs: C Crilly for K Anderson, D McKay for C McKay, M Magee for A McConville, C Garvey for C Maginn, C McGovern for D O'Hare.
Referee - B Cassidy.

McKenna Cup round 1
At Owenbeg
Derry 1-16
Donegal 0-8
Derry - E McNicholl; O Duffy, N Holly, J O’Kane; K Johnston, D Brown, B Og McAlary (0-1); M Lynch (0-4), C McAtamney (0-2); C McFaul, J Kearney (0-1), E Lynn (0-1); D McKinless (0-1), E McGuckin (1-2), B McGoldrick. Subs: L McGoldrick (0-1) for B Og McAlary, D Heavron (0-1) for B McGoldrick, B Heron (0-1) for E Lynn, M Craig (0-1) for C McAtamney, S Brady for E McGuckin, J Bradley for J Kearney.
Donegal - M Boyle; Eamonn Doherty, E Ward, C Parke; C Gallagher, E McHugh, C McGinley; M McElhinney, G McFadden (0-2); Eunan Doherty, M Reilly (0-3), M McHugh; W Gillespie (0-1), D Molloy (0-2), H McFadden. Subs: J Gibbons for C Gallagher, R Melley for M McHugh, M McDermott for D Molloy.
Referee - C Brannigan.

McKenna Cup round 1
At Brewster Park
Fermanagh 1-13
Queen's 0-9
Fermanagh - C Snow; M Jones, J Allen, B Mulrone (0-2); D McCusker, R McCluskey, J McMahon; R Jones (0-1), C Jones; A Breen (0-1), R Corrigan (0-1), P McCusker (0-2); R Lyons, S Quigley (1-5), E McManus. Subs: C Flaherty (0-1) for R Lyons, D McQuade for E McManus, J Duffy for A Breen, R O'Callaghan for P McCusker, D Kille for R Corrigan, S McManus for R Jones.
Queen's - M Cunningham; B Burns, G McGovern, N Delargy; M Donaghy, R Wells, C Hamill (0-1); S Warnock (0-1), C Cullen; M Monan, C O'Hanlon (0-1), C Daley; R Murray (0-3), D Hughes, T Donnelly (0-2). Subs: G McCabe for M Donaghy, R McGrady (0-1) for C Cullen, P Quinn for B Burns, C McCartan for C Hamill, J Downey for S Warnock, M McCann for M Monan.
Referee - M McNally.

McKenna Cup round 1
At the Athletic Grounds
Tyrone 1-12
Armagh 1-10
Tyrone - N Morgan; A McCrory (1-0), R McNamee, C McCarron; T McCann, R McKenna, P Harte; C Cavanagh, P McNulty; PJ Lavery, K Coney, P Hughes (0-1); D McCurry (0-5), S Cavanagh (0-5), S McGuigan. Subs: C McShane (0-1) for R McKenna, M Donnelly for K Coney, N McKenna for S McGuigan, R Brennan for P Harte.
Armagh - N Geoghegan; M McConville; S Sheridan, M Murray; M Shields, F Moriarty, C McKeever; A Findon, S Campbell; S Forker (0-1), M McKenna (0-3), E McVerry (1-3); G McParland (0-1), E Rafferty (0-1), N McConville. Subs: J Clarke for E Rafferty, T Kernan (0-1) for G McParland, D McKenna for S Sheridan, M McNeice for N Geoghegan, F O'Neill for N McConville.
Referee - N Mooney.

McKenna Cup round 1
At Creggan
Antrim 1-7
St Mary's 0-9
Antrim - G Walls; M Kane, C Burke, C O'Rawe; J Laverty (1-0), D Lynch, P McAleer; J Carron (0-1), B Hasson; C Murray, CJ McGourty (0-4), D McAleese; C Johnson, C Fleming (0-1), E McNeill. Subs: M Magill (0-1) for E McNeill, T Scullion for P McAleer, N O'Neill for D McAleese, N Peoples for C Fleming, B Bradley for C Johnson.
St Mary's - J Deeney; A Beattie, B Og Gilligan, D Morrow; J Morgan, A Forker, C McCoey; C McCann, E Bradley (0-1); P McBride (0-1), C McGeary (0-1), R Johnston; J Johnston (0-5), M Fitzpatrick, B O'Hagan. Subs: N McNicholl (0-1) for B O'Hagan, H Loughran for D Morrow, P Slane for H Loughran (BC), J Grugan for E Bradley.
Referee - R Walsh.

Connacht FBD FL round 1
At MacHale Park
Mayo 1-13
NUIG 1-11
Mayo - R Hennelly; D McHugh (0-1), G Cafferkey, S Coen; C Barrett (0-1), C Crowe, K Keane; J Gibbons, A Corduff; N Douglas (0-4), A Gallagher (0-1), M Conroy (0-1); E Regan (0-3), J Doherty (0-1), M Ronaldson (1-1). Subs: A Freeman for J Doherty (BC), K Rogers for G Cafferkey, M Sweeney for M Conroy, B Moran for A Corduff, G Cafferkey for N Douglas.
NUIG - D O’Sullivan; D Murray, K McDonald, L Cullen; R Kiely, D Cunnane, A Nolan; E O hEochaidh, S Moran (0-1); C Connolly, C Davey (0-1), D Comer (0-1); P O’Griofa (1-7), S Conroy, K Gibbons (0-1). Subs: F Reilly for A Nolan, J McManus for A Nolan, J Kennedy for S Conroy, N Lee for E O hEochaidh. B Walsh for D Murray, N Hickey for K Gibbons.
Referee - R McBrien.

Connacht FBD FL round 1
At Strokestown
Roscommon 0-14
IT Sligo 0-5
Roscommon - D O'Malley; S McDermott, N Carty, R Stack; B Murtagh, I Kilbride, C Cafferkey (0-1); C Shine, N Daly; M Nally (0-2), M Healy (0-1), O Milton; C Compton (0-3), S Kilbride (0-1), C Murtagh (0-5). Subs: N Collins for C Cafferkey, M Dufficy for N Daly, K Kilcline for O Milton, R Daly for M Nally, C Cregg (0-1) for K Kilcline (BC), F Kelly for S Kilbride.
IT Sligo - A McCallig; D McConnon, M McWeeney, E Jordan; S Johnson, S Doak, P Varley (0-1); S McManus, B Gallagher (0-2); C Clinton, R Connolly, C Mulryan; C Thompson, M Rock, S Henry. Subs: D Quinn (0-2) for M Rock, J Mannion for A McCallig, C Walsh for C Mulryan, R Gallagher for R Connolly, C Conneely for C Thompson.
Referee - D Corcoran.

Connacht FBD FL round 1
At Cloone
Leitrim 3-17
GMIT 1-7
Leitrim - P Farrelly; N Woods (0-2), R Gallagher, B Prior; C Farrell, G Reynolds, S McWeeney; P McGowan (0-2), J McGrail (0-1); S Quinn, F Clancy (0-3), D Beck (0-1); C Gilheaney (1-2), C McGowan (1-0), K Conlon (1-6). Subs: C McCrann for C Gilheaney, J Connolly for S Quinn, C Doonan for C McGowan, R Reynolds for C Farrell, R Flynn for P McGowan, G Kelly for K Conlon.
GMIT - C Nolan; J Madden, R Sweeney, D Moran; S McDonnell (0-1), G McLoughlin, C Donoghue (0-1); M O'Brien, D Styles; A Coyne (0-1), M Shaughnessy, E Egan; K Nally, A Glennon (0-2), D Joyce (0-2). Subs: M Farragher for D Styles, A Molloy for M Shaughnessy, R Geraghty for A Coyne, K Reddington for M O'Brien, A Meenaghan (1-0) for D Joyce, J Doyle for D Moran.
Referee - P Daly.

Connacht FBD FL round 1
At Enniscrone
Galway 0-14
Sligo 0-5
Galway - B O’Donoghue; P Naughton, D Walsh, D O’Neill; L Silke, G Bradshaw, K Kelly; F O Curraoin (0-2), E Tierney; G Sice, M Martin (0-5), S Denvir; N Walsh, E Hoare (0-7), I Burke. Subs: TJ Forde for B O’Donoghue, D Cummins for N Walsh, C Sweeney for K Kelly, C Forde for P Naughton, M Coady for I Burke, F Breathnach for E Hoare.
Sligo - A Devaney; E Flanagan, B McGarry, D Maye; R Donovan, N Gaughan, G Cadden; S Gilmartin, D O’Boyle; S Stenson (0-1), H Marren, N Ewing; P Clarke, A Marren (0-3), K Sweeney. Subs: M Breheny (0-1) for H Marren, B O’Mahony for P Clarke, P Hughes for D O’Boyle, N McDonagh for S Stenson.
Referee - P Neilan.

 

Saturday 3 January

O’Byrne Cup round 1
At Pearse Park
DCU 3-13
Longford 0-11
DCU - D Mulvihill; J Smith, C Begley, D Ward (0-1); J Bealin, C Moynagh, C Boyle; S O'Brien, E O'Connor; E Smith (1-2), C Meredith (0-2), M Quinn; D Smith (0-2), G Kelly (0-1), R Connor (0-2). Subs: C McGraynor (1-0) for G Kelly, F Kelly for C Boyle, E Keane (1-0) for M Quinn, C McHugh (0-2) for R Connor, N Murphy (0-1) for C Meredith, D Mulgrew for E O'Connor.
Longford - P Collum; D Brady, T Gallagher, B Devine; CP Smyth, D Masterson (0-1), E Williams; C Quaine, R McEntire; P Foy, F McGee (0-6), D Cooney; P McKeon (0-3), S McCormack (0-1), P Gill. Subs: A Rowan for T Gallagher, F Battrim for C Quaine, K Murray for CP Smith, S Donohue for E Williams, B Kavanagh for D Masterson.
Referee - M Deegan.

McKenna Cup round 1
At Castleblayney
Monaghan 0-20
UUJ 2-10
Monaghan - E Duffy; J McCarron, P McGuigan, R Wylie; M McElroy (0-1), K Duffy, F Kelly (0-1); D Hughes, N McAdam; R McAnespie, S Gollogly (0-2), T Kerr (0-1); C McKenna (0-4), D McKenna (0-6), B McElroy (0-4). Subs: K O'Connell for P McGuigan (BC), D Clerkin for D Hughes, T Connolly for S Gollogly, B Greenan for T Kerr, P Kieran (0-1) for F Kelly, D Wylie for A Kieran.
UUJ - R Beggan; K Brady, B Sankey, D McNally; F Burns, R McCaughey, C Mooney; M Argue (0-1), N McKeever; P Casey, R O'Neill (0-1), L Gervin (0-2); R Donnelly, C O'Boyle (2-1), C O'Connor (0-4). Subs: J McGovern for R McCaughey, C Harkin for M Argue (BC), T Miskella (0-1) for R Donnelly, J Hughes for R Beggan, R McAlinden for F Burns, N Rowland for C Mooney.
Referee - P Hughes.

Connacht SHL
At Connacht GAA
GMIT 2-26
Sligo 1-5

Connacht SHL
At Ballinamore
Mayo 2-13
Leitrim 2-5