For the latest up to date fixtures go to www.longfordgaa.ie (click Fixtures/Results and scroll down to Download Fixtures (last one))
Tuesday, 8th May 2018
TURAS U8 Player Pathway Workshop in St. Mel's College @7:30pm
Longford GAA 2nd, 3rd & 4th Class Football Blitzes
Venue: Longford Slashers
Gaelscoil 4th Class, Stonepark 3rd & 4th Class 10am
Newtownforbes 4th Class, Gaelscoil 2nd Class, Cloonagh 2nd-4th Class 11:30am
Ballinalee 2nd-4th Class, Gaelscoil 3rd Class 1:15pm
Minor Reserve Football League Division 1
Group 2 - Rd. 3
Michael Fay Park: Longford Slashers V Clonguish Óg 7:30pm
Devine Park: Wolfe Tones Óg V Northern Gaels 7:45pm
Minor Reserve Football League Division 2 Rd. 3
Group 1
Maguire Park: Clonbroney V St. Colmcille's 7:30pm
Keenan Park: St. Patrick's Óg V St Vincent's 7:45pm
U14 League Division 1 Rd. 1
Michael Moran Park: Carrick Sarsfields V Clonguish Óg 7:30pm
U14 League Division 2 Rd. 5
Devine Park: Wolfe Tones Óg V Southern Gaels 6:30pm
Páirc na nGael: St. Francis V St. Vincent's 7pm
Higginstown: Granard/Ballymore V St. Colmcille's 7:30pm
U14 League Division 3 Rd. 6
Emmet Park: Killoe Óg V Clonbroney 6:30pm
Clonbonny: Shannon Gaels V Northern Gaels 7:30pm
St. Dominic's V BYE
Wednesday, 9th May 2018
Celtic Challenge
Allen Park: Longford V Leitrim 7pm
Leinster U13 Cross Border League Final
Extra Time If Necessary
Devine Park: East Longford V Granard Ballymore 6.15pm
U10 National Respect Exhibition Go Games - 7pm
Grattans: Grattan Gaels, Longford Slashers, St. Dominic's, St. Colmcille's
Granard: Granard, Northern Gaels, Ballymore Shamrocks
Cashel: Southern Gaels, Shannon Gaels, Wolfe Tones Óg
Killoe: Killoe Óg, St. Vincent's, St. Francis, Clonbroney
Ardagh: St. Patricks Óg, Clonguish Óg, Carrick Sarsfields, Ballymahon Forgney Gaels
Thursday, 10th May 2018
Minor Reserve Football League Division 2 Rd. 3
Group 2
Leo Casey Park: Ballymahon Forgney Gaels V Southern Gaels 7:30pm
Juvenile League Division 1 Rd. 7
All games at 7.30pm
St. Patrick's Óg V BYE
Emmet Park: Killoe Óg V Longford Slashers
Allen Park: Clonguish Óg V Granard/Ballymore
The Laurels: Northern Gaels V Western Gaels
Juvenile League Division 2 Rd. 1
All games at 7.30pm
Monaduff: St Vincent's V Wolfe Tones Óg
Michael Moran Park: Carrick Sarsfields V St. Francis
U14 League Division 3 Rd. 3
Mc Gann Park: St. Dominic's V Clonbroney 7:30pm
Friday, 11th May 2018
John Drake Reserve League 2 Rd. 3
Group 2
Maguire Park: Sean Connolly V Ballymore 7-30pm
Longford GAA 2nd, 3rd & 4th Class Football Blitzes
Venue: Drumlish
Drumlish 2nd-4th Class, Ballinamuck 2nd-4th Class 10am
Dromard 2nd-4th Class, Killoe 3rd 11:30am
Bertie Allen Reserve League 1 Rd. 3
Group 2
Higginstown: St Mary's V Mostrim 8pm
Saturday, 12th May 2018
Bertie Allen Reserve League 1 Rd. 3
All games at 7pm
Group 1
Emmet Park: Emmet Óg V Colmcille
The Laurels: St Columba's V Abbeylara
Group 2
Monaduff: Fr Manning Gaels V Dromard
John Drake Reserve League 2 Rd. 3
All games at 7pm
Group 1
Kenagh V BYE
Dunbeggan: Grattan Óg V St. Brigid's
Group 2
Clonbonny: Rathcline V St. Patricks Ardagh Moydow
U15 Football Development Squad Game
U16 Football Development Session
Award 2 Coach Education
St. Mel's College: 10:30am-12:30pm
Nicky Rackard Cup Rd. 1
Monaghan V Longford 4.30pm
Cross Provincial Hurling Talent Academy Blitz Day - U14 / U15 / U16
Sunday, 13th May 2018
Bertie Allen Reserve League 1 Rd. 3
Tweet