Results

Weekending 7th December, 2014

County Premier U21 Football Championship
Fri, 05 Dec, Venue: Kilbreedy, (Round: Playoff ), Grange 4-10 Shamrocks 1-11
Fri, 05 Dec, Venue: Mick Neville Park , (Round: Quarter Final ), Athea 1-9 Rathkeale 0-12

Greenhills Hotel County Premier Minor Hurling Championship
Sun, 07 Dec, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, (Round: Final ), Ahane 0-15 Na Piarsaigh 0-15

County U21 B Football Championship
Sat, 06 Dec, Venue: Ballybrown, (Round: Semi Final ), Adare 2-11 St Kevin's 1-7

Weekending 30th November, 2014
County
Premier Minor Hurling Championship Semi Final
Na Piarsaigh 1-23 Kilmallock 0-06

Premier U21 Football Championship
Ballybrown 2-08 Athea/Mountcollins 2-05
Fr. Caseys 1-13 Oola 1-06
Newcastlewest/Monagea 2-06 Grange 2-04
Rathkeale/Cappagh 3-15 Shamrocks 2-11

Tesco Homegrown Junior Ladies Football Club Championship Final
Murroe/Boher 3-11 St Ciaran’s 1-01 (Roscommon)
East G.A.A.
East U21 A Football  Championship Final  
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 3-11 Cappamore 5-01
U21 B Football  Championship  Final  
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
St Kevins 1-14 Ballybricken/Bohermore 0-04

West G.A.A.
Under 21 A Football Final
Gael na Sionna 1-10 Deel Rangers 1-06.

Weekending 16th November, 2014

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship
Sat, 15 Nov, Venue: Bruff, (Round: Final ), Pallasgreen 0-11 Monaleen 0-8

County Premier U21 Football Championship Group 1
Fri, 14 Nov, Venue: Knocklong, (Round: Round 4), Ballybrown 2-7 st johns 1-7
Fri, 14 Nov, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 4), Oola 1-11 Athea 1-6
Sat, 15 Nov, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 4), Fr Caseys W/O Galbally -

County Premier U21 Football Championship Group 2
Fri, 14 Nov, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 4), Newcastle West 3-5 St Kieran's 0-9
Fri, 14 Nov, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 4), Rathkeale 0-12 Bruff 0-7
Fri, 14 Nov, Venue: Knocklong, (Round: Round 4), Shamrocks W/O Ahane -
Sun, 16 Nov, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 3), Bruff 1-12 Shamrocks 0-5

O Neills Sports County Football League Divsion 2 Group 2
Sat, 15 Nov, Venue: John O Mahony Park, (Round: Round 3), Glin W/O Galtee Gaels -

Ryan & Riordan Insurance LTD EAST U 21 FOOTBALL CHAMPIONSHIP SEMI FINAL
Sat, 15 Nov, Venue: Fedamore, (Round: SEMI FINAL), Pallasgreen W/O St Kevin's -

 

 

 

Weekending 2nd November, 2014

Inter-Club
Munster GAA Club Senior Football Championship Quarter-Final
Ballylanders 0-07 The Nire (Waterford) 1-11 

AIB Munster GAA Club Junior Hurling Championship Quarter-Final
Feohanagh/Castlemahon 0-17 Skeheenarinky (Tipperary) 0-10

Inter-County
Munster U17 Football Competition 
Plate Final
Limerick 3-08 Waterford 0-12

Cup Final
Tipperary 0-12 Clare 0-10

County
Junior A Football Championship Semi Final 
Kilteely/Dromkeen 3-09 Croom 2-11

Junior A Football Championship Final
Glin 0-14 Kilteely/Dromkeen 0-09

Junior B Football Chamionship Semi Final
Ballybricken/Bohermore 1-13 St. Patricks 0-06

Junior B Football Championship Final
Kildimo/Pallaskenry 4-13 Ballybricken/Bohermore 0-04

Minor Hurling 13aside Competition Final
Bruree 5-11 Askeaton 4-13

U21 Premier Football Championship
Rathkeale/Cappagh 0-22 Ahane 1-05

Athea/Mouncollins Rangers 5-13 Black & Whites 0-10
Newcastlewest 1-08 Rathkeale/Cappagh 0-06

Grange received walkover from Ahane
Minor B Football Semi Final 
Oola 4-13 Granagh/Ballingarry 3-07

City G.A.A.
U21 Football Championship
Sponsored by J.J. Kenneally, Wickham Street
St. Patricks 4-10 Na Piarsaigh 2-06

East G.A.A.
Brian Butler Cup Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Ahane 0-12 Pallasgreen 0-09
U21 Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Fedamore Received walkover from Murroe/Boher.

Weekending 19th October, 2014

Limerick G.A.A. Week Results
Inter-County
Munster U17 Football Tournament
Limerick 0-06 Clare 2-16

County
Senior Hurling Championship Final
Kilmallock 1-15 Na Piarsiagh 0-14

Senior Hurling Cup Final
Patrickswell 3-19 Effin 1-18   

Premier Intermediate Hurling Championship Semi Final Replay
Croom 0-16 Blackrock 0-15

Intermediate Hurling Cup Final
St Kierans 0-16 Caherline 0-07 

Intermediate Hurling Relegation Final
Feenagh/Kilmeedy 4-12 Killeedy 1-11 

Junior B Hurling Championship Final
Doon 0-09 Monaleen 0-09 

Minor A Hurling Semi Finals
South Liberties 3-12 Garryspillane 2-09      
Murroe/Boher 0-11 Newcastlewest 0-09 
    
Minor B Hurling Semi Finals
Killacolla Gaels 2-13 Kildimo/Pallaskenry 0-12
Cappamore 3-15 Daithi Brudairs 1-15

Minor Hurling 13 aside Competition Semi Final
Bruree 2-14 Dromin/Athlacca 2-04

Junior A Football Championship Quarter Finals
Glin 2-12 Murroe/Boher 2-06
Kilteely/Dromkeen 1-13 Fr Caseys 0-06

Croom received walkover from Na Piarsaigh
Patrickswell 0-11 Galtee Gaels 1-06.

Junior B Football Championship Quarter Final
Kildimo/Pallaskenry 10-13 Galbally 0-03

Minor A Football championship Semi Final
Adare 3-05 Pallasgreen 1-05

2013 Senior Football League Final
Fr Casey’s 2-24 St. Mary’s/Sean Finns 0-07

Minor Football 13 aside Competition Semi Finals
Ballysteen 5-07 Galtee Gaels 2-11.

Weekending 28th September, 2014

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship
Fri, 26 Sep, Venue: Mick Neville Park , (Round: Semi Final ), St Patrick's 1-9 Fr Caseys 0-9
Fri, 26 Sep, Venue: Mick Neville Park , (Round: Semi Final ), Ballylanders 2-10 Dromcollogher Broadford 0-12

Griffin Coaches County Intermedaite Football Championship
Sat, 27 Sep, Venue: Newcastlewest, (Round: Semi Final ), St Senan's 3-13 Mountcollins 4-6
Sun, 28 Sep, Venue: Caherconlish, (Round: Semi Final ), Na Piarsaigh 1-9 Cappamore 0-9

Greenhills Hotel County Premier Minor Hurling Championship Group 1
Wed, 24 Sep, Venue: Adare, (Round: Round 5), Adare 4-10 Na Piarsaigh 4-5
Wed, 24 Sep, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 5), Ballybrown 2-12 Mungret St Paul's 0-11
Wed, 24 Sep, Venue: Doon, (Round: Round 5), Doon 1-14 Pallasgreen 0-15

Greenhills Hotel County Premier Minor Hurling Championship Group 2
Wed, 24 Sep, Venue: Patrickswell, (Round: Round 5), Patrickswell W/O Bruff -
Sun, 28 Sep, Venue: Mackey Park, (Round: Round 5), Ahane 2-22 Kilmallock 1-14

Bulgaden Castle. South Junior 'A' Hurling Championship
Sat, 27 Sep, Venue: Killmallock, (Round: FINAL ), Castletown Ballyagran 3-15 Staker Wallace 2-8

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sun, 28 Sep, Venue: Hospital, (Round: Semi Final REPLAY), Croom 3-8 Ballylanders 2-6

South Junior 'B' Football Championship
Sun, 28 Sep, Venue: Hospital, (Round: FINAL), Camogue Rovers 1-9 Galbally 0-9

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A FOOTBALL CHAMPIONSHIP SEMI FINAL
Thu, 25 Sep, Venue: Kilteely, (Round: SEMI FINAL), Murroe Boher 1-13 Pallasgreen 0-2
Fri, 26 Sep, Venue: St Patricks, (Round: SEMI FINAL), Kilteely Dromkeen 2-9 Ahane 0-7

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING SEMI FINALS
Sun, 28 Sep, Venue: Cappamore, (Round: FINAL), Doon 1-8 Pallasgreen 0-7

U16 Football Division 1 Championship (Knockout)
Kilmallock 3-11, St Patrick's 2-17
Monaleen/Moin a Lin 3-7, South Liberties 1-11

U16 Football Championship Division 2 Knock Out
Kildimo-Pallaskenry 4-11, Murroe Boher 2-11
St Mary's/Sean Finns 2-11, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-7

U16 Football Shield Division 2 Knockout
Athea 1-8, Na Piarsaigh 6-12
U16 Football 11 a Side Cup Knockout
Shamrock Gaels 4-7, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-9

U16 Football 11 a side Shield Knockout
Blackrock 1-3, Bru Ri/Bruree 6-7
U16 Hurling Division 1 Shield Knockout
South Liberties 2-11, Mungret St Pauls 2-14

U15 Football League Division 1 Final
Monaleen/Moin a Lin 2-5, Newcastle West 0-9
U14 Football Championship division 3 Knockout
Granagh/Ballingarry 3-6, Granagh/Ballingarry/Cois Laoi Gaels 5-2
Naomh Seanan/St Senan's 3-9, Cappamore GAA Club 4-3

U14 Hurling Divsion 1 Shield Knockout
Bruff 2-14, Ahane 4-4
u14 Hurling Shield Division 2 KnockOut
St Kieran's 0-4, Adare 4-6

U14 Hurling Shield Division 3 Knockout
Templeglantine 3-6, St Patrick's 0-8
U14 Football Cup 13 A Side Knockou
Croom 3-5, Ballylanders 4-10

U13 Hurling League Division 1A
Ahane -, Kilmallock - Conceded by Kilmallock
Doon 3-12, Bruff 2-8
U13 Hurling League Division 1B
Patrickswell 2-7, Kilpeacon 1-7
Mungret St Pauls 0-4, Na Piarsaigh 2-6

U13 Hurling League Division 2A
Newcastle West 7-8, Deel Rangers 5-3
Kildimo-Pallaskenry 3-5, St Kieran's 4-4
U13 Hurling League Division 2B
Pallasgreen 2-7, Cois Laoi Gaels 3-6
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-9, Monaleen/Moin an Lin 1-3

U13 Hurling Division 3A
St Patrick's 5-6, Ballinacurra Gaels 0-0
U13 hurling League Division 3B
Tournafulla 4-5, Dromcollogher Broadford 6-4
Granagh/Ballingarry 3-9, Shamrock Gaels 0-3

U13 Hurling League Division 13 a side
Croagh Kilfinny 4-5, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-2
St Mary's/Sean Finns -, Blackrock - Conceded by Blackrock
Caherline 2-7, Claughaun 6-2

U13 hurling league 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-3, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-5
Ballybricken Bohermore 3-9, Bru Ri/Bruree 5-6

 

 

 

Weekending 31st August, 2014

County Senior Football Championship Group 2;
Ballylanders 1-12, Pailis na Greine 0-6 ;

County Senior Hurling Championship Group 1;
Knockainey 2-14, Ahane 2-13 ;
County Senior Football League Group 2;
Dromcollogher Broadford 0-6, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-17 ;
County Intermediate Football Championship Group 1;
Feohanagh Castlemahon 0-13, Mountcollins GAA 0-13 ;

County Premier Intermediate Hurling Championship;
Bru Ri/Bruree 0-17, Knockaderry GAA Club 0-17 ;
County Minor Football 13 aside Competition;
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-10, Shannon Gaels 7-0 ;
County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1;
Cois Laoi Gaels 4-18, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-12 ;

EAST JUNIOR A FOOTBALL CHAMPIONSHIP;
Ahane 2-9, Murroe Boher 4-9 ;
Pailis na Greine 2-5, Ahane 1-13 ;
South Liberties -, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin - Conceded by South Liberties ;
EAST JUNIOR B FOOTBALL CHAMPIONSHIP;
Oola -, Fedamore - Conceded by Oola ;
Ballybricken Bohermore 1-0, Fedamore 1-10 ;
Oola 1-4, Ballybricken Bohermore 2-14 ;
Fedamore 2-16, Knockane 4-4 ;

EAST JUNIOR B HURLING CHAMPIONSHIP PLAY OFF;
Caherline -, Murroe Boher - Conceded by Murroe Boher ;
(EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE;
Castletown Ballyagran 2-20, Croom 1-13 ;
Croom 1-15, Kilmallock 1-9 ;
Camogue Rovers 1-7, Galbally 2-3 ;
Glennacurrane 1-8, Killacolla Gaels 0-6 ;

West Minor Football Championship;
Granagh/Ballingarry 2-14, St Kieran's 3-4 ;
city junior A hurling championship;
St Patrick's 0-21, Old Christians 2-11 ;

city junior B hurling championship;
Patrickswell 0-13, Kildimo 0-10 ;
city u21 f.c;
St Patrick's 5-15, Monaleen/Moin a Lin 1-7 ;

U16 Football Championship Division 1;
Mungret St Pauls 2-11, St Patrick's 4-16 ;
Kilmallock -, Claughaun - Conceded by Claughaun ;
Old Christians -, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh - Conceded by Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh ;
Newcastle West 0-8, South Liberties 4-2 ;
U16 Football Championship Division 2 Knock Out;
Pailis na Greine 2-12, Kildimo-Pallaskenry 4-7 ;
St Mary's/Sean Finns 6-11, Dromcollogher Broadford 1-7 ;
Murroe Boher 0-13, Adare 0-8 ;
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-11, Hospital Herbertstown 2-8 ;

U16 Football Shield Division 2 Knockout;
Deel Rangers 1-1, Na Piarsaigh 7-8 ;

U16 Hurling Shield Division 2 Knockout;
Maigue Rovers 6-13, Ballybricken Bohermore 2-5 ;

Tony Forristal U14’A Hurling
Kilkenny (Forristal winners) 2-15, Limerick 0-1
Limerick 1-9, Wexford 0-9

Sonny Walsh U’14B Hurling
Limerick 3-7, Clare 3-6;
Galway 4-8, Limerick 1-10
U15’A Hurling Carrigdhoun Tournament
Limerick  0-8, Tipperary 0-7;
Limerick 2-15, Waterford 0-2;
Final: Cork 2-9, Limerick 1-11;

U15’B Clarecastle
Limerick 2-12, Waterford 1-11;
Tipperary 0-9 (winners), Limerick 0-1;
Shield Final: Kerry 1-12, Limerick 2-6
Tipperary Supporters U16’A Hurling
Limerick 2-9, Galway 2-8;
Waterford 2-9, Limerick 0-8;

Tipperary Supporters U16 ‘B
Antrim 2-10, Limerick 0-10;
Kilkenny 2-8, Limerick 1-10;

Eugene Carey U17 Tournament
Limerick 7-17, Clare 0-10;
Limerick 1-10, Kilkenny 1-8;
Semi-Final Cork 0-11 (joint winners), Limerick 1-6;

 

 

 

Weekending 10th August, 2014

Inter-County
All Ireland Senior Hurling Semi Final
Limerick 0-17 Kilkenny 2-13
County
Senior Football Championship
Sponsored by Irish Wire Products Ltd
Newcastlewest 0-16 Adare 1-12
Fr. Casey’s 2-11 Ballysteen 0-09
St Patrick 3-13 St. Marys/Sean Finns 0-07
Intermediate Football Championship
Sponsored by Griffin Coaches
Bruff 5-05 Na Piarsaigh 3-09
Premier Minor Football Championship
Ballysteen 3-14 Monaleen 1-07
Football League
Monaleen 1-16 Galbally 3-05
Ballysteen 2-15 St.Mary’s/Sean Finns 2-10
Hurling League Division 1 Final
Na Piarsaigh 0-15 Garryspillane 2-07
Hurling League Division 2 Final
Glenroe 2-16 Kildimo/Pallaskenry 2-10
Hurling League 
Fedamore received walkover from Croagh/Kilfinny
Minor Hurling 13 A side Championship
Knockainey 7-17 Feenagh/Kilmeedy 1-05
Askeaton 4-18 Kileedy 2-13

City G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St.
Mungret 1-14 Old Christians 0-08
Ballybrown 2-17 Patrickswell 0-09
Crecora 0-21 Na Piarsiagh 0-18

East G.A.A.
Senior Football Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 0-08 Oola 1-03
Junior B Hurling Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Murroe/Boher received walkover from Knockane.

South G.A.A.
Junior A Football Championship
Sponsored by Sheehy’s Centre Kilfinane
Croom 2-08 Ballylanders 0-07
Junior 'B' Football Championship
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane       
Galbally 3-07 Staker Wallace 2-09
Minor Football Championship Semi Final 
Sponsored by AIB Bank Kilmallock             
Glennacurrane received walkover from Bruff.
Junior B Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooneys Ford Centre Knocklong
Dromin Athlacca 3-09 Camogue Rovers 1-08
Minor Hurling Championship
Sponsored by AIB Bank Kilmallock             
Tory Gaels 2-14 Killacolla Gaels 1-10.

West G.A.A.
Senior hurling Semi Final  
Feenagh/Kilmeedy 1-14 Granagh/Ballingarry 1-11
Intermediate Hurling Championship  
St Kierans 5-11 Tournafulla 3-11
Junior A Football Championship 
Glin 3-10 Cappagh/Kilcornan 0-08 
Junior B Hurling Championship Quarter Final
Newcastlewest 0-18 St Kierans 0-06
Minor football championship
Sean Finns received walkover from Deel Rangers
Adare received walkover from Daithi Brudairs 
Mountcollins/Athea Rangers 7-15 Granagh/Ballingarry/Banogue 1-08.

Weekending 3rd August, 2014


County
Intermediate Football Championship
Mungret 3-15 Cappamore 0-07
Mountcollins 3-08 Gerald Griffins 0-12
Oola 1-14 Claughaun 0-07
St Senans 0-12 Athea 1-08
Feohanagh/Castlemahon 1-11 Hospital/Herbertstown 1-08

Premier Minor Football Championship
Newcastlewest 2-08 Fr Caseys 0-09
Intermediate Football League Final 2013 
Glin 0-14 Na Piarsaigh 1-07
Junior A Football League Final 2013
Fr Casey’s 1-16 Ballylanders 0-10

Premier Minor Hurling Championship  
Pallasgreen 2-15 Adare 0-12
Doon 3-14 Ballybrown 1-12
Na Piarsaigh 1-21 Mungret 1-13
Kilmallock 6-18 Bruff 0-15
Ahane 1-15 Monaleen 1-11
Patrickswell 0-17 Ahane 2-11
Doon 0-13 Adare 1-10
Mungret 4-14 Pallasgreen 1-05 
Na Piarsaigh 2-27 Ballybrown 0-10
City East Minor Hurling Championship
South Liberties 0-14 KildimoPallaskenry 0-06
Cappamore 2-21 St Michaels 0-11
Murroe/Boher 8-20 Cappamore 3-09
South Liberties 1-17 St Michaels 1-07
Minor 13aside Hurling Competition
Feohanagh/Castlemahon 8-18 Caherline 5-04
Hurling League Division 2 Semi Final  
Kildimo/Pallaskenry 1-18 Kilmallock 3-06

City G.A.A.
City Junior B Football Championship
Sponsored by J.J. Kenneally Jewellers Wickham St.
St Patrick’s 1-13 Crecora 0-09.

East G.A.A.
Junior A Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Kilteely/Dromkeen 3-16 Pallasgreen 0-05

South G.A.A.
Senior Football Championship Final
Ballylanders 1-16 Galbally 1-10.
Intermediate Football Championship Final
Sponsored by Sulley’s Bar, Hospital
Bruff 3-15 Croom 0-04.
Junior A Football Championship
Sponsored by Sheehy's Centra, Kilfinane
Bruree 1-10 Blackrock 1-09
Minor Hurling League Championship Final
Sponsored by AIB Bank, Kilmallock
Ballyhoura Gaels 3-18 Garryspillane 4-15
Minor Football Championship
Sponsored by AIB Bank, Kilmallock
Killacolla Gaels received walkover from Bruff

West G.A.A.
Junior Hurling Championship Quarter Final 
Monagea 1-23 Croagh/Kilfinny 1-08
Intermediate hurling championship
Newcastlewest 1-23 Knockaderry 3-12 
Junior A Hurling Championship Quarter Final  
St Marys/Sean Finns 0-18 Dromcollogher/Broadford 0-16.


Limerick G.A.A. Bord na nOg Results
U16 Football Championship
Old Christians 7-17 South Liberties 1-01
Deel Rangers 1-14 St. Kieran’s 2-07
Kilmallock 5-11 St. Patrick’s 5-09
Knockainey 7-08 Castletown/Ballyagran 4-06
Cois na Gael 4-03 Crecora/Manister 2-08
Dromcollogher/Broadford 8-30 Granagh/Ballingarry 0-01
Sean Finns 4-05 Athea 2-08
Kildimo/Pallaskenry 1-15 Adare 1-11
Kilteely/Dromkeen 0-10 Cappamore 1-02.

County Premier Minor Hurling Championship Group 2
Patrickswell 0-17, Ahane 2-11
Ahane 1-15, Monaleen/Moin an Lin 1-11
Kilmallock 6-18, Bruff 0-15

County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Feohanagh Castlemahon 8-18, Caherline 5-4
City East Minor Hurling Championship
South Liberties 0-14, Kildimo-Pallaskenry 0-6
Cappamore GAA Culb 2-21, St Michaels 0-11
Murroe Boher 3-9, Cappamore GAA Culb 8-20
St Michaels 1-7, South Liberties 1-17

EAST JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP
Ballybricken Bohermore 1-14, Fedamore 2-10

(EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE
Bruff -, Killacolla Gaels - Conceded by Bruff
Bru Ri/Bruree 1-10, Bru Ri/Bruree 1-9
Ballyhoura Gaels 3-18, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 4-15
Bruff 2-15, Croom 0-4
Ballylanders 1-16, Galbally 1-10
West Junior A Hurling Championship
Dromcollogher Broadford 0-16, St Marys 0-18
Croagh Kilfinny 1-8, Monagea 1-23
city j.b.f.c
Crecora Manister 0-9, St Patrick's 1-13
U16 Football Championship Division 1
Kilmallock 5-11, St Patrick's 5-9
Mungret St Pauls 5-11, Newcastle West 4-6
Monaleen/Moin a Lin -, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh - Conceded by Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh
Old Christians 7-17, South Liberties 1-1
U16 Football Championship Division 2A
Deel Rangers 1-14, St Kieran's 2-7
Athea 2-8, St Mary's/Sean Finns 4-5
Granagh/Ballingarry 0-1, Dromcollogher Broadford 8-30
U16 Football Champinship division 2B
Ballybricken Bohermore -, Bruff - Conceded by Bruff
Kildimo-Pallaskenry 1-15, Adare 1-11
Monaleen/Moin a Lin -, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg - Conceded by Monaleen/Móin a Lín
U16 Football Championship Division 2C
Ahane -, Oola - Conceded by Oola
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 0-10, Cappamore GAA Club 1-2
Pailis na Greine -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown
U16 Football 13 a Side Cup
Croom -, Ballylanders - Conceded by Ballylanders
Knockainey 7-8, Castletown Ballyagran 4-6
Cois Laoi Gaels 4-3, Crecora Manister 2-8
U16 Hurling 11 a side Cup
Blackrock -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Blackrock
St Mary's/Sean Finns -, Bru Ri/Bruree - Conceded by Brú Rí/Bruree

U14 Football Championship Division 1
Claughaun -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by Cappagh/Kilcornan
Deel Rangers 0-3, Monaleen/Moin a Lin 2-9
Mungret St Pauls 5-20, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-1
St Kieran's 5-3, Galbally 3-10
U14 Football Championship Division 2A
Adare 3-3, Dromcollogher Broadford 7-12
Ballybrown GAA CLG -, Na Piarsaigh - Conceded by Ballybrown GAA CLG
Kildimo-Pallaskenry 4-10, Shannon Gaels 1-2
U14 Football Championship division 2B
Kilmallock -, Murroe Boher - Conceded by Murroe Boher
Naomh Brid 1-2, Kilpeacon 7-9
Oola 2-5, Pailis na Greine 6-7
Bruff -, Ahane - Conceded by Bruff

U14 Football Championship Division 3A
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-3, Granagh/Ballingarry 4-13
Naomh Seanan/St Senan's 7-11, Athea 0-2
U14 football Championship Division 3B
Cappamore GAA Club -, South Liberties - Conceded by Cappamore GAA Club
Cois Laoi Gaels 11-16, Mungret St Pauls 1-2

U14 Football Cup 13 a side
Ballylanders 9-17, Hospital Herbertstown 0-0
Castletown Ballyagran -, Shamrock Gaels - Conceded by Castletown Ballyagran
Blackrock 3-6, Croom 5-4
U14 Football Cup 11 a side
Bru Ri/Bruree 1-4, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 6-5
Mountcollins GAA 1-4, Caherconlish 1-7

 

 

 

 

Weekending 20th July, 2014

SHL Div 1 semi-finals:
Na Piarsaigh 2-16 Granagh/Ballingarry 0-15
Garryspillane 1-18 Effin 2-12

Div 2 Grp 2:
St Kieran's 2-18 Castletown Ballyagran 0-9;

13-aside MHC Grp 1:
Glenroe w/o Ballybricken Bohermore scr
Dromin Athlacca 3-10 Cois Laoi Gaels 3-9;

Grp 2:
Feenagh Kilmeedy w/o St Patrick's scr.,
Killeedy 2-21 St Mary's Sean Finns 2-16.

Weekenidng 13th July 2014

City East Minor Hurling Championship
Fri, 11 Jul, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, (Round: Round 2), Kildimo-Pallaskenry W/O Ballybricken Bohermore -

Seamus Murphy County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Fri, 11 Jul, Venue: Dromin/Athlacca, (Round: Round 4), Dromin Athlacca 6-17 Glenroe 5-9
Fri, 11 Jul, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 4), Caherline W/O Granagh/Ballingarry -

Seamus Murphy County Minor Hurling 13 aside Competition Group 2
Fri, 11 Jul, Venue: Bruree, (Round: Round 4), Bruree 4-19 Feenagh Kilmeedy 1-6
Fri, 11 Jul, Venue: St Patricks, (Round: Round 4), Askeaton W/O St Patrick's -
Sat, 12 Jul, Venue: Knockainey, (Round: Round 4), Knockainey 4-14 St Mary's Sean Finns 2-9

County Premier Minor Football Championship Group 1
Fri, 11 Jul, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 3), Monaleen 2-9 Ballybrown 1-11

County Premier Minor Football Championship Group 2
Fri, 11 Jul, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), Newcastle West 3-10 Mungret St Paul's 1-8

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Tue, 08 Jul, Venue: Abbeyfeale, (Round: Round 7), Newcastle West 1-12 Fr Caseys 0-13
Tue, 08 Jul, Venue: St Patricks, (Round: Round 7), St Patrick's 4-14 St Kieran's 0-9
Tue, 08 Jul, Venue: Galbally, (Round: Round 7), Galbally 1-11 Adare 2-7

O Neills Sports County Hurling League Divison 2
Sat, 12 Jul, Venue: Killmallock, (Round: Semi Final ), Glenroe 3-14 Mungret St Paul's 2-14

Bulgaden Castle. South Junior 'A' Hurling Championship
Thu, 10 Jul, Venue: Killmallock, (Round: Round Two), Staker Wallace 1-16 Croom 2-8
Fri, 11 Jul, Venue: Bruff, (Round: Round Two), Castletown Ballyagran 1-13 Kilmallock 1-12

Dan Dooley' Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling Championship
Fri, 11 Jul, Venue: Hospital, (Round: Round One), Camogue Rovers 2-16 Blackrock 2-9
Sat, 12 Jul, Venue: Croom, (Round: Round One), Dromin Athlacca 1-14 Bruree 1-6

South Minor Football Championship
Tue, 08 Jul, Venue: Kilbreedy, (Round: Round One), Killacolla Gaels 2-11 Glennacurrane 2-8

Quaid Quality Hurley's & Repairs West Minor A & B Hurling Championship
Fri, 11 Jul, Venue: Ballingarry, (Round: Round 7), Granagh/Ballingarry 1-10 Tournafulla 0-12
Fri, 11 Jul, Venue: Askeaton, Daithi O'Bruadair 5-14 Askeaton-St Kierans 1-15

Fr. Casey's G.A.A. Clubhouse West Junior A Football Championship
Fri, 11 Jul, Venue: Athea, Glin 1-9 Fr Caseys 0-6

Skullers Bar Dromcollogher West G.A.A.
Sat, 12 Jul, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), Killeedy 4-14 Feenagh Kilmeedy 1-7

Ryan & Riordan Insurance LTD EAST BRIAN BUTLER CUP
Thu, 10 Jul, Venue: Cappamore, (Round: Quarter Finals), Doon 2-24 Cappamore 1-9

County Hurling League Divison 2
Mungret St Pauls 2-14, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-14

County Senior Football League Group 1
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-13, Newcastle West 1-12
Galbally 1-11, Adare 2-7
St Patrick's 4-14, St Kieran's 0-9

County Premier Minor Football Championship Group 1
Ballybrown GAA CLG 1-11, Monaleen/Moin a Lin 2-9

County Premier Minor Football Championship Group 2
Newcastle West 3-10, Mungret St Pauls 1-8

County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Caherline -, Granagh/Ballingarry - Conceded by Granagh/Ballingarry
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 6-17, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 5-9
County Minor Hurling 13 aside Competition Group 2
Knockainey 4-14, St Mary's/Sean Finns 2-9
Bru Ri/Bruree 4-19, Feenagh Kilmeedy 1-6
St Patrick's -, Eas Geibhtine - Conceded by St Patrick's

City East Minor Hurling Championship
Kildimo-Pallaskenry -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Ballybricken Bohermore

(EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-14, Bru Ri/Bruree 1-6
Camogue Rovers 2-16, Blackrock 2-9
Castletown Ballyagran 1-13, Kilmallock 1-12
Staker Wallace 1-16, Croom 2-8
Killacolla Gaels 2-11, Glennacurrane 2-8

EAST BRIAN BUTLER CUP
Cappamore GAA Culb 1-9, Doon 2-24

West Junior A Football Championship
Glin 1-9, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-6

West Minor A & B Hurling Championship
Granagh/Ballingarry 1-10, Tournafulla 0-12
Daithi O`Bruadair 5-14, Askeaton-St Kierans 1-15

West G.A.A.
Feenagh Kilmeedy 1-7, Cill à de/Killeedy 4-14

U16 Hurling Championship Division1
Old Christians -, Monaleen/Moin an Lin - Conceded by Old Christians
Patrickswell 4-9, Murroe Boher 1-16
South Liberties 0-5, Na Piarsaigh 5-14
Kilmallock 5-17, Ahane 1-10

U16 Hurling Championship Division 2A
Adare 2-11, Croagh Kilfinny 4-6
Dromcollogher Broadford 7-15, Granagh/Ballingarry 1-5
Newcastle West 3-10, Deel Rangers 2-9

u16 Hurling Championship divsion 2B
Bruff 2-14, Maigue Rovers 2-13
Hospital Herbertstown 4-12, Kilmurry Incha Feenagh 3-7
Pallasgreen -, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain - Conceded by Garryspillane/Garrdha Uí Spiolláin

u16 Hurling championship Division 2C
Ballybricken Bohermore -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Doon 4-6, Kildimo-Pallaskenry 1-6
Cappamore GAA Culb -, Caherline - Conceded by Caherline

U16 hurling Division 13 a side
Templeglantine 3-14, Crecora Manister 4-8
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 0-4, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-10
Claughaun -, St Kieran's - Conceded by Claughaun
Croom 2-14, Knockainey 2-12

U16 Hurling 11 a side Cup
Bru Ri/Bruree 6-4, Shamrock Gaels 5-7

U14 Football Championship Division 1
Deel Rangers 0-1, Mungret St Pauls 5-15
Monaleen/Moin a Lin 0-4, Claughaun 3-6
Cappagh/Kilcornan -, St Kieran's - Conceded by Cappagh/Kilcornan

U14 Football Championship Division 2A
Na Piarsaigh 4-20, Adare 2-2
Dromcollogher Broadford 3-4, Kildimo-Pallaskenry 4-6
Newcastle West 0-10, Ballybrown GAA CLG 0-0

U14 Football Championship division 2B
Ahane 6-9, Oola 2-5
Kilmallock 1-4, Naomh Brid 2-9
Murroe Boher -, Bruff - Conceded by Bruff
Pailis na Greine 5-5, Kilpeacon 10-5

U14 football Championship Division 3B
Cappamore GAA Club -, Mungret St Pauls - Conceded by Mungret St Pauls
South Liberties 2-4, Monaleen/Moin a Lin 2-10

U14 Hurling Championship Division 3
Na Piarsaigh 1-2, Caherline 5-13

U14 Football Cup 13 a side
Hospital Herbertstown -, Castletown Ballyagran - Conceded by Castletown Ballyagran
Shamrock Gaels 5-2, Blackrock 8-3
Ballylanders 1-4, Croom 5-8
U14 Football Cup 11 a side
Caherconlish 1-3, Knockainey 5-12

 

 

 

 

 

Weekending 29th June, 2014

Inter-County
Munster Minor Hurling Semi Final
Limerick 0-23 Cork 2-15

County
Intermediate Football Championship
Sponsored by Griffin Coaches
St Senans 2-09 Hospital/Herbertstown 1-03

Junior B Hurling League Semi Final
Doon 4-09 Feohanagh 1-09

Junior B Hurling League Final
Doon 2-15 Blackrock 0-12

Junior A Football League Semi Final
Pallaskenry 2-09 Galtee Gaels 1-0

Junior A Football League Final
Pallaskenry 0-17 Kilteely/Dromkeen 2-08

Junior B Football League Final
Fedamore 1-13 St Patrick’s 2-07

Premier Minor Hurling Championship
Na Piarsiagh 1-21 Pallasgreen 2-09
Adare 3-14 Ballybrown 2-13
Monaleen 3-16 Patrickswell 1-17
Ahane 6-19 Bruff 0-09
Doon 0-15 Mungret 2-03

City East Minor Hurling Championship
South Liberties 2-23 Cappamore 2-07 

Minor Hurling 13 A side Competition
Askeaton 2-14 Bruree 3-11

Kileedy v Knockainey (No Result In)
Glenroe 7-14 Feohanagh/Castlemahon 2-17.

Dromin/Athlacca received walkover from Ballybricken/Bohermore
Hurling League Division 1 
Granagh/Ballingarry 2-17 Adare 0-17
Na Piarsaigh 2-19 Bruff 2-15
Patrickswell 1-16 South Liberties 2-10
Kilmallock 1-27 Knockaderry 3-05

Hurling League Division 2
Tournafulla 3-18 Pallasgreen 3-10.
Glenroe 6-20 Dromcollogher/Broadford 0-15
Mungret/St Pauls 4-15 St Kierans 0-11
Kildimo/Pallaskenry 6-23 Staker Wallace 0-08
Cappamore 2-16 Feenagh/Kilmeedy 0-14.

City G.A.A.
Mike O Connell’s Menswear Cathrine St.
Senior Hurling Championship Final
Patrickswell 1-13 Ballybrown 0-14.

Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St.
Na Piarsaigh 1-18 Ballybrown 1-11
Patrickswell 6-19 Mungret 1-04
Crecora 2-15 St. Patrick's 1-13.

East G.A.A.
Brian Butler Cup
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd East 
Ahane 1-17 Fedamore 1-07.

South G.A.A.
Minor Hurling Championship
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Garryspillane 2-09 Killacolla Gaels 1-07. 

Tory Gaels received walkover from Hospital/Herbertstown
West G.A.A.
Senior Hurling Championship
Newcastlewest 1-18 Killeedy 2-05
Intermediate Hurling championship
Feenagh/Kilmeedy 1-13 St Kierans 0-14

Junior A Hurling Championship
Croagh/Kilfinny 2-23 Dromcollogher/Broadford 0-11

Templeglantine received walkover from Adare 
Monagea 5-19 Askeaton 2-07
Junior B Hurling Championship

Croagh/Kilfinny v Tournafulla (No Result In)
Newcastlewest 3-15 Feenagh/Kilmeedy 0-12  

Junior A Football Championship
Granagh/Ballingarry 2-09 Cappagh/Kilcornan 2-08

Minor Football Championship
Mountcollins/Athea Rangers 5-14 St Kierans 2-04
Granagh/Ballingarry/Banogue 0-14 Daithi Brudairs 2-06 
Adare 8-09 Deel Rangers 3-07.

Weekending 22nd June, 2014


Inter-County
Munster Junior Football championship
Semi Final
Limerick 0-13 Cork 0-15
Senior Football Qualifer Round 1
Limerick 1-16 London 1-13 

County
Junior A Football League Semi Finals
Galtee Gaels 1-12 Pallaskenry 0-15
Kilteely/Dromkeen 2-16 Cappagh/Kilcornan 3-09
Junior B Football League Semi Final
Fedamore 2-10 St Kierans 2-04.

Football League
St Mary’s Sean Finns 1-19 Feohanagh/Castlemahon 3-11
Hospital Herbertstown 2-14 Ballysteen 0-14 
Newcastle West 4-13 Adare 1-03
Galtee Gaels 2-04 Na Piarsaigh 1-14 
Mungret 2-10 Pallasgreen 0-14
St Senan’s 9-11 Claughaun 1-09.
Fr. Casey’s 2-12 Gerald Griffin 1-11
Junior ‘A’ Hurling League Semi Final
Doon 2-11 Croagh/Kilfinny 1-09

Hurling League
St. Patrick’s 2-13 Monaleen 0-13.

East G.A.A.
Junior B Hurling League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Pallasgreen 2-14 Murroe/Boher 1-05
Junior B Hurling League Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 0-13 Pallasgreen 1-07  

Senior Football Semi Finals
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 3-15 Cappamore 2-10
Oola 1-14 Ahane 1-07

West G.A.A.
Intermediate hurling championship
Sponsored by Conor House Bar Dromcollogher
Knockaderry 2-15 Templeglantine 2-13
Junior A Football championship
Monagea 2-14 Feenagh/Kilmeedy 0-12
Granagh/Ballingarry 2-11 Newcastlewest 0-04
Junior B Football Championship
St Kierans 3-16 Ballysteen 0-01 
Mountcollins 1-10 Athea 2-02
Knockaderry 2-13 Sean Finns 2-12.

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling ChampionshipA.
Fri, 20 Jun, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 4), Granagh/Ballingarry 2-11 Newcastle West 0-4

O Neills Sports County Football League Division 1 Group 2
Tue, 17 Jun, Venue: St Johns Park, (Round: Round 5), Hospital Herbertstown 2-14 Ballysteen 0-14
Tue, 17 Jun, Venue: Coolyroe, (Round: Round 5), St Mary's Sean Finns 1-19 Feohanagh Castlemahon 3-11

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Tue, 17 Jun, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 5), Newcastle West 4-13 Adare 1-3
Tue, 17 Jun, Venue: Abbeyfeale, (Round: Round 5), Fr Caseys W/O St Kieran's -

O Neills Sports County Football League Division 2 Group 1
Tue, 17 Jun, Venue: Claughaun GAA, (Round: Round 5), St Senan's 9-11 Claughaun 1-9

O Neills Sports County Football League Divsion 2 Group 2
Tue, 17 Jun, Venue: John O Mahony Park, (Round: Round 5), Na Piarsaigh 1-14 Galtee Gaels 2-4

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 2
Wed, 18 Jun, Venue: Monaleen, (Round: Round 5), St Patrick's 2-13 Monaleen 0-13

County Junior A Hurling League
Thu, 19 Jun, Venue: Childers Rd, (Round: Semi Final ), Doon 2-11 Croagh Kilfinny 1-9

County Junior A Football League
Mon, 16 Jun, Venue: Childers Rd, (Round: Semi Final ), Kilteely Dromkeen 2-16 Cappagh/Kilcornan 3-9
Sun, 22 Jun, Venue: John O Mahony Park, (Round: Semi Final ), Pallaskenry 0-15 Galtee Gaels 1-12

County Junior B Football League
Mon, 16 Jun, Venue: Ballybrown, (Round: Semi Final ), Fedamore 2-10 St Kieran's 2-4

Fr. Casey's G.A.A. Clubhouse West Junior A Football Championship
Sun, 22 Jun, Venue: The Bog Garden, Monagea 2-14 Feenagh Kilmeedy 0-12

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Sun, 22 Jun, Venue: Newcastlewest, Knockaderry 2-13 Sean Finns 2-12
Sun, 22 Jun, Venue: Knockaderry, St Kieran's 3-16 Ballysteen 0-1
Sun, 22 Jun, Venue: Abbeyfeale, Mountcollins 1-10 Athea 2-2

Conor House Bar Dromcollogher West Intermediate Hurling Championship
Sat, 21 Jun, Venue: Tournfulla , Knockaderry 2-15 Templeglantine 2-13

Ryan & Riordan Insurance LTD EAST BRIAN BUTLER CUP
Sat, 21 Jun, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Quarter Finals), Ballybricken Bohermore W/O Caherline -

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Mon, 16 Jun, Venue: Boher, (Round: Round 4), Pallasgreen 2-14 Murroe Boher 1-4

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE FINAL
Fri, 20 Jun, Venue: Cappamore, (Round: FINAL), Doon 0-13 Pallasgreen 1-7

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Murroe Boher 1-4, Pallasgreen 2-14
EAST BRIAN BUTLER CUP
Caherline -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Caherline

West Intermediate Hurling Championship
Knockaderry GAA Club 2-15, Templeglantine 2-13

West Junior B Hurling ChampionshipA.
Newcastle West 0-4, Granagh/Ballingarry 2-11

U14 Football Championship Division 1
Cappagh/Kilcornan -, Galbally - Conceded by Cappagh/Kilcornan
Deel Rangers 3-2, St Kieran's 4-6

U14 Football Championship Division 2A
Newcastle West 3-8, Kildimo-Pallaskenry 1-5
Na Piarsaigh 2-22, Shannon Gaels 0-0
Ballybrown GAA CLG -, Adare - Conceded by Ballybrown GAA CLG

U14 Football Championship division 2B
Ahane 4-3, Pallasgreen 4-10
Bruff -, Naomh Brid - Conceded by Bruff
Kilmallock 1-6, Oola 6-6
Murroe Boher 3-1, Kilpeacon 3-7

U14 Football Championship Division 3A
Granagh/Ballingarry 5-5, Athea 3-8

U14 football Championship Division 3B
Mungret St Pauls 5-12, South Liberties 1-5
Cois Laoi Gaels 7-10, Monaleen/Moin an Lin 2-6
U14 Hurling Championship Division 1
Bruff 1-8, Ahane 2-10
Na Piarsaigh 6-14, Kilmallock 0-2

U14 Hurling Championship Division 2A
Kildimo-Pallaskenry 3-3, St Kieran's 3-12

U14 Hurling championship Division 2B
Ballybrown GAA CLG 0-6, Pallasgreen 2-11
Cois Laoi Gaels 8-14, Murroe Boher 0-2
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 7-11, Naomh Brid 1-1
Monaleen/Moin an Lin 2-9, Kilpeacon 1-8

U14 Hurling Championship Division 3
Caherline 3-8, South Liberties 4-4
Cappamore GAA Culb 2-8, Templeglantine 0-1
Na Piarsaigh 0-0, Dromcollogher Broadford 5-12

U14 Football Cup 13 a side
Croom -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown
Blackrock 2-3, Castletown Ballyagran 1-7
U14 Football Cup 11 a side
Bru Ri/Bruree 0-1, Knockainey 10-11
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 0-3, Caherconlish 2-5

U14 Hurling Cup 13 a side
Blackrock -, St Mary's/Sean Finns - Conceded by St Mary's/Sean Finns

Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-5, Croom 7-6
U14 Hurling Cup 11 a side
Bru Ri/Bruree -, Knockainey - Conceded by Brú Rí/Bruree
Cill à de/Killeedy 4-6, Tournafulla 4-8

Feile na nGael Hurling Div 7
An Clochan Liath 1-3, South Liberties 2-3
South Liberties 1-1, Croisin/An Tobar 2-6
Cappagh 1-2, South Liberties 2-4
South Liberties 1-2, Castledawson 1-1

Feile na nGael Hurling Div 2B
Abbeydorney 1-3, Croagh Kilfinny 2-8
St John's GAC 0-2, Croagh Kilfinny 1-8

Feile na nGael Camogie Div 1B
Patrickswell 0-3, Douglas 3-1
Patrickswell 1-2, Sean O'Leary GAC Newbridge 0-2
Ruairi Óg 4-3, Patrickswell 2-1

Feile na nGael Hurling Div 4B
Rathgarogue-Cushinstown 2-8, Pallasgreen 1-1
Pallasgreen 1-3, Lisbellaw St Patrick's 1-7
An Charraig Mhor Éire Óg 2-2, Pallasgreen 4-7

 

 

Weekending 15th June, 2014

County Senior Hurling Championship Group 1
Fri, 13 Jun, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, (Round: Round 3), Ahane 1-17 Murroe Boher 0-15
Fri, 13 Jun, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, (Round: Round 3), Doon 0-21 Patrickswell 3-11
Sat, 14 Jun, Venue: Mungret, (Round: Round 3), Adare 3-22 Knockainey 1-14

County Senior Hurling Championship Group 2
Fri, 13 Jun, Venue: Bruff, (Round: Round 3), Granagh/Ballingarry 1-18 South Liberties 2-13
Sat, 14 Jun, Venue: Bruff, (Round: Round 3), Na Piarsaigh 2-17 Effin 2-10

County Premier Intermediate Hurling Championship
Fri, 13 Jun, Venue: Killmallock, (Round: Round 4), Blackrock 1-20 Bruree 2-13
Sat, 14 Jun, Venue: Killmallock, (Round: Round 4), Garryspillane 0-16 Hospital Herbertstown 1-13
Sat, 14 Jun, Venue: Killmallock, (Round: Round 4), Bruff 4-14 Croom 1-13
Sun, 15 Jun, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 4), Knockaderry 1-18 Dromin Athlacca 0-16

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 1
Fri, 13 Jun, Venue: Coolyroe, (Round: Round 3), Newcastle West 0-19 Feenagh Kilmeedy 1-11
Sat, 14 Jun, Venue: Ballybrown, (Round: Round 3), Mungret St Paul's 2-13 Claughaun 1-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Fri, 13 Jun, Venue: Caherconlish, (Round: Round 3), Pallasgreen 0-16 Cappamore 1-11
Sat, 14 Jun, Venue: Askeaton, (Round: Round 3), St Kieran's 0-15 Kildimo-Pallaskenry 0-12
Sat, 14 Jun, Venue: Croagh, (Round: Round 3), Monaleen 3-23 Killeedy 1-8

County Junior A Hurling League
Thu, 12 Jun, Venue: Caherconlish, (Round: Semi Final ), Na Piarsaigh 3-24 Staker Wallace 1-10

County Junior B Hurling League
Thu, 12 Jun, Venue: Ballingarry, (Round: Semi Final ), Blackrock 0-13 Patrickswell 1-7

County Junior B Football League
Thu, 12 Jun, Venue: Hospital, (Round: Semi Final ), St Patrick's 2-10 Camogue Rovers 1-12

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Fri, 13 Jun, Venue: Newcastlewest, Tournafulla 2-16 Croagh Kilfinny 0-14


The Knight's Inn Bar West Junior A Hurling Championship 2
Fri, 13 Jun, Venue: Knockaderry, St Marys 0-23 Monagea 2-9
Sat, 14 Jun, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), Feohanagh 4-19 Askeaton 1-14

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A HURLING LEAGUE FINAL)
Sat, 14 Jun, Venue: Caherconlish, (Round: FINAL), Doon 0-25 Ahane 1-19

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD (EAST JUNIOR B FOOTBALL LEAGUE FINAL REPLAYED))
Fri, 13 Jun, Venue: TBC, (Round: FINAL), Fedamore 5-10 Ballybricken Bohermore 1-4

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Tue, 10 Jun, Venue: Murroe, (Round: Round 5), Cappamore 1-15 Murroe Boher 1-13

County Senior Hurling Championship Group 1
Adare 3-22, Knockainey 1-14
Doon 0-21, Patrickswell 3-11
Murroe Boher 0-15, Ahane 1-17

County Senior Hurling Championship Group 2
Na Piarsaigh 2-17, Effin 2-10

County Premier Intermediate Hurling Championship
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 0-16, Knockaderry GAA Club 1-18
Bruff 4-14, Croom 1-13
Bru Ri/Bruree 2-13, Blackrock 1-20
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 0-16, Hospital Herbertstown 1-13

County Intermediate Hurling Championship
Mungret St Pauls 2-13, Claughaun 1-9
Newcastle West 0-19, Feenagh Kilmeedy 1-11

County Intermediate Hurling Championship Group 2
Cill à de/Killeedy 1-8, Monaleen/Moin an Lin 2-23
Cappamore GAA Culb 1-11, Pallasgreen 0-16

West Junior A Hurling Championship 2
St Marys 0-23, Monagea 2-9
Askeaton 1-14, Feohanagh 4-19

County
Senior Hurling Championship
Sponsored by Q3 Security Systems
Ahane 1-17 Murroe/Boher 0-15
Granagh/Ballingarry 1-18 South Liberties 2-13
Doon 0-21 Patrickswell 3-11
Adare 3-22 Knockainey 1-14
Na Piarsaigh 2-17 Effin 2-10
Kilmallock 0-23 Ballybrown 0-13

Premier Intermediate Hurling Championship
Sponsored by Greenhills Hotel
Garryspillane 0-16 Hospital/Herbertstown 1-13
Bruff 4-14 Croom 1-13
Blackrock 1-20 Bruree 2-13
Knockaderry 1-18 Dromin/Athlacca 0-16

Intermediate Hurling Championship
Nick Greene Sportsground Mgt
Mungret 2-13 Claughaun 1-09
Monaleen 3-23 Killeedy 1-08 
St. Kierans 0-15 Kildimo/Pallaskenry 0-12
Newcastlewest 0-19 Feenagh/Kilmeedy 1-11
Pallasgreen 0-16 Cappamore 1-11
Glenroe 0-17 Caherline 2-09.

Junior A Hurling League Semi Final
Na Piarsaigh 3-24 Staker Wallace 1-10

Junior B Hurling League Semi Final
Blackrock 0-13 Patrickswell 1-07

Junior B Football League Semi Final
St. Patricks 2-10 Camogue Rovers 1-12.

East G.A.A.
Junior A Hurling League Final
Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Doon 0-25 Ahane 1-19

Junior B Hurling League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Cappamore 1-15 Murroe/Boher 1-13.

Junior B Football League Final Replay
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Fedamore 5-10 Ballybricken/Bricken 1-04.
West G.A.A.
Junior A Hurling Championship 
Tournafulla 2-16 Croagh/Kilfinny 0-14   
St Mary’s 0-23 Monagea 2-09
Feohanagh 4-19 Askeaton 1-14

Junior A Football Championship
Fr Caseys 2-20 Feenagh/Kilmeedy 1-18

Junior B Hurling Championship 
Feenagh/Kilmeedy 1-16 Tournafulla 1-16  
Granagh/Ballingarry 3-10 Knockaderry 0-12.

 

 

Weekending 8th June, 2014

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Thu, 05 Jun, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 2), St Kieran's 0-10 Ballysteen 0-6
Fri, 06 Jun, Venue: Killmallock, (Round: Round 2), Newcastle West 2-20 Galbally 1-7
Sat, 07 Jun, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), Fr Caseys 1-10 Adare 0-6

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Sat, 07 Jun, Venue: Killmallock, (Round: Round 2), Dromcollogher Broadford 0-13 Monaleen 0-10
Sun, 08 Jun, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 2), Ballylanders 2-11 St Mary's Sean Finns 1-9
Sun, 08 Jun, Venue: Ballybricken Bohermore, (Round: Round 2), St Patrick's 1-15 Pallasgreen 0-5

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Thu, 05 Jun, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 3), Cappamore 1-10 Na Piarsaigh 1-10
Sat, 07 Jun, Venue: Caherconlish, (Round: Round 3), Bruff 1-10 Claughaun 1-7
Sun, 08 Jun, Venue: Childers Rd, (Round: Round 3), Oola 0-11 Mungret St Paul's 0-9

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Fri, 06 Jun, Venue: Askeaton, (Round: Round 3), Athea 0-13 Gerald Griffins 0-5

Limerick G.A.A. Week Results
County
Senior Football Championship
Sponsored by Irish Wire Products
St Kierans 0-10 Ballysteen 0-06
Newcastle West 2-20 Galbally 1-07
Fr Caseys 1-10 Adare 0-06
Dromcollogher/Broadford 0-13 Monaleen 0-10
Ballylanders 2-10 St. Mary’s/Sean Finns 2-07
St Patrick’s 1-15 Pallasgreen 0-05
Intermediate Football Championship
Sponsored by Griffin Coaches
Athea 0-13 Gerald Griffins 0-05
Cappamore 1-10 Na Piarsaigh 1-10
Bruff 1-10 Claughaun 1-07
Hospital/Herbertstown 1-07 Mountcollins 0-10
St Senans 2-10 Castlemahon 0-06
Oola 0-11 Mungret/St Pauls 0-09
Hurling League
Ballybricken/Bohermore 0-16 Askeaton 0-08
Effin 2-14 Dromin/Athlacca 2-11

City G.A.A.
Intermediate Championship Football Final
Sponsored by Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road                                   
Na Piarsaigh 5-08 Claughaun 2-08
Junior A Football League Final
Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland Pallaskenry
Pallaskenry 5-11 Patrickswell 0-04.
Junior A Hurling League Final 
Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St.    
Na Piarsaigh 1-17 Crecora 0-10
Junior B Hurling League Final
Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley's    
Patrickswell 1-09 Kildimo 1-08

East G.A.A.
Junior A Football League Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Kilteely/Dromkeen 1-15 Pallasgreen 1-05
Junior B Hurling League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
South Liberties 0-13 Murroe/Boher 1-06
Junior B Football League Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd 
Ballybricken/Bohermore 1-09 Fedamore 1-09.

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling League Final Replay
Sponsored by Bulgaden Castle
Staker Wallace 0-22 Croom 1-16 (after extra time) 
Junior 'B' Hurling League Final
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Blackrock 0-15 Knockainey 0-05 

West G.A.A.
Junior A Hurling League Final
Croagh/Kilfinny 2-11 St Mary’s 1-08
Junior B Hurling League semi finals
Newcastlewest 2-13 Granagh/Ballingarry 0-08
Feohanagh 1-11 St Kierans 0-03.
Junior A Football Championship
Monagea 4-11 Newcastlewest 0-03.
Junior B football championship
Glin 5-13 St Senans 2-05
Dromcollogher/Broadford 4-13 Athea 0-07
St Kierans received walkover from Mountcollins.
Junior B Football League Final
St Kierans 0-14 St Senans 2-06.

Sat, 07 Jun, Venue: Knockaderry, (Round: Round 3), St Senan's 2-10 Feohanagh Castlemahon 0-5
Sat, 07 Jun, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 3), Hospital Herbertstown 1-7 Mountcollins 0-10

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 3
Fri, 06 Jun, Venue: Effin, (Round: Round 4), Effin 2-14 Dromin Athlacca 2-11

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 1
Sun, 08 Jun, Venue: Askeaton, (Round: Round 3), Ballybricken Bohermore 0-16 Askeaton 0-8

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 06 Jun, Venue: Knocklong, (Round: FINAL), Blackrock 0-15 Knockainey 0-5

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G1
Mon, 02 Jun, Venue: Tournfulla , (Round: Final), Croagh Kilfinny 2-11 St Marys 1-8

Nearys Bar Ardagh West Junior B Hurling League
Mon, 02 Jun, Venue: Mick Neville Park, (Round: Semi Final), Newcastle West 2-13 Granagh/Ballingarry 0-8
Mon, 02 Jun, Venue: John O Mahony Park, (Round: Semi Final), Feohanagh 1-11 St Kieran's 0-3

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Fri, 06 Jun, Venue: Knockaderry, (Round: Final), St Kieran's 0-14 St Senan's 2-6

Fr. Casey's G.A.A. Clubhouse West Junior A Football Championship
Sat, 07 Jun, Venue: Tournfulla , (Round: Round 2), Monagea 4-11 Newcastle West 0-3

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Tue, 03 Jun, Venue: Athea, Glin 5-13 St Senan's 2-5

Nolan Motor Factors city junior a hurling league
Sat, 07 Jun, Venue: Ballybrown, (Round: final), Na Piarsaigh 1-17 Crecora Manister 0-10

city i.f.c
Tue, 03 Jun, Venue: St Patricks, (Round: final), Na Piarsaigh 5-8 Claughaun 2-8

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Tue, 03 Jun, Venue: Dooley Park, (Round: Round 2), Pallasgreen 0-17 South Liberties 0-11

County Senior Football Championship Group 1
Baile Stiabhna 0-6, St Kieran's 0-10

County Intermediate Football Championship
Cappamore GAA Club 1-10, Na Piarsaigh 1-10

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
South Liberties 0-11, Pallasgreen 0-17

West Junior A Hurling League G1
St Marys 1-8, Croagh Kilfinny 2-11

West Junior B Football Championship
Naomh Seanan/St Senan's 2-5, Glin 5-13

West Junior B Hurling League
St Kieran's 0-3, Feohanagh 1-11
Newcastle West 2-13, Granagh/Ballingarry 0-8

city i.f.c
Claughaun 2-8, Na Piarsaigh 5-8
U14 Football Championship Division 1
Claughaun 8-11, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-3
St Kieran's 3-10, Mungret St Pauls 2-4
Monaleen/Moin a Lin 2-6, Cappagh/Kilcornan 4-8
Deel Rangers 0-4, Galbally 4-14

U14 Football Championship Division 2A
Newcastle West 10-21, Dromcollogher Broadford 0-0
Adare 1-2, Kildimo-Pallaskenry 4-19

U14 Football Championship division 2B
Oola 3-3, Naomh Brid 6-5
Murroe Boher 1-4, Ahane 2-7
Kilmallock 3-1, Pailis na Greine 3-9
Bruff 1-2, Kilpeacon 4-12

U14 Football Championship Division 3A
Athea 1-2, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-3
St Mary's/Sean Finns 5-3, Naomh Seanan/St Senan's 6-4

U14 football Championship Division 3B
Cappamore GAA Club 5-5, Cois Laoi Gaels 2-2

U14 Hurling Championship Division 1
Na Piarsaigh 4-10, Doon 0-0
Ahane 6-6, Kilmallock 1-4

U14 Hurling Championship Division 2A
Newcastle West 2-7, Deel Rangers 1-9
Adare 1-5, Granagh/Ballingarry 1-5

U14 Hurling championship Division 2B
Naomh Brid 3-9, Murroe Boher 3-1
Monaleen/Moin an Lin 4-11, Ballybrown GAA CLG 2-1
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 5-11, Pallasgreen 1-5
Cois Laoi Gaels 2-7, Kilpeacon 0-5

U14 Hurling Championship Division 3
Templeglantine 0-7, South Liberties 3-2
Cappamore GAA Culb 4-5, St Patrick's 3-3
Caherline 0-11, Dromcollogher Broadford 2-1

U14 Football Cup 13 a side
Hospital Herbertstown 4-5, Shamrock Gaels 4-2
Castletown Ballyagran 0-2, Croom 5-12
Ballylanders 8-13, Blackrock 7-1

U14 Football Cup 11 a side
Caherconlish 7-7, Bru Ri/Bruree 3-4

U14 Hurling Cup 13 a side
Shamrock Gaels 5-9, Hospital Herbertstown 1-4
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-5, Blackrock 5-8
Claughaun 3-4, St Mary's/Sean Finns 1-5
Castletown Ballyagran 1-1, Croom 2-2

U14 Hurling Cup 11 a side
Cill à de/Killeedy 3-1, Bru Ri/Bruree 4-18
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 0-0, Knockainey 5-8

 

 

 

Weekending 1st June, 2014

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 2
Tue, 27 May, Venue: Ballybrown, (Round: Round 4), Ballybrown 2-18 Bruff 1-14

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 3
Tue, 27 May, Venue: Doon, (Round: Round 4), Doon W/O Hospital Herbertstown -

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 1
Tue, 27 May, Venue: Kilmallock, (Round: Round 4), Kilmallock 0-24 Bruree 1-11
Sat, 31 May, Venue: Knockaderry, (Round: Round 3), Adare 4-13 Knockaderry 5-4

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 4
Tue, 27 May, Venue: Knockainey, (Round: Round 4), Garryspillane 3-18 Knockainey 2-17
Sat, 31 May, Venue: KIlfinane, (Round: Round 3), South Liberties 3-17 Blackrock 0-11

O Neills Sports County Hurling League Division 2 Group 1
Tue, 27 May, Venue: Coolcappa, (Round: Round 4), St Kieran's W/O Castletown Ballyagran -
Sat, 31 May, Venue: Pairc Ide Naofa, (Round: Round 4), Feohanagh Castlemahon 4-12 Killeedy 1-16

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Tue, 27 May, Venue: Feenagh, (Round: Round 4), Feenagh Kilmeedy 1-14 Dromcollogher Broadford 0-11
Tue, 27 May, Venue: Glenroe, (Round: Round 4), Glenroe W/O Monagea -

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 3
Tue, 27 May, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 4), Tournafulla 0-19 Caherline 0-16
Thu, 29 May, Venue: Pallasgreen, (Round: Round 4), Kilmallock 1-13 Pallasgreen 0-12
Thu, 29 May, Venue: Tournafulla, (Round: Round 3), Tournafulla 0-0 Newcastle West 0-0

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Fri, 30 May, Venue: Fr John Ryan Park, (Round: Round 3), Claughaun 5-15 Staker Wallace 2-15

O Neills Sports County Football League Division 2 Group 1
Tue, 27 May, Venue: Cappamore, (Round: Round 1), Cappamore W/O Fr Caseys -

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 1
Tue, 27 May, Venue: Crecora, (Round: Round 4), Crecora Manister 3-13 St Mary's Sean Finns 2-15
Tue, 27 May, Venue: Murroe, (Round: Round 4), Askeaton W/O Murroe Boher -
Tue, 27 May, Venue: Ballybricken, (Round: Round 4), Ballybricken Bohermore W/O Templeglantine -

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 2
Tue, 27 May, Venue: St Patricks, (Round: Round 4), Fedamore 0-12 St Patrick's 0-9
Tue, 27 May, Venue: Croagh, (Round: Round 4), Croagh Kilfinny 2-19 Old Christians 0-6

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Fri, 30 May, Venue: KIlfinane, (Round: FINAL), Galtee Gaels 1-17 Croom 0-5

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 30 May, Venue: Kilbreedy, (Round: Semi Final), Blackrock 1-21 Dromin Athlacca 0-8

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Mon, 26 May, Venue: Adare, (Round: Semi Final), St Senan's 2-12 Sean Finns 0-15
Mon, 26 May, Venue: Glin GAA Club, (Round: Semi Final), St Kieran's 1-13 Glin 1-12

Fr. Casey's G.A.A. Clubhouse West Junior A Football Championship
Fri, 30 May, Venue: Knockaderry, (Round: Round 1), Monagea 0-8 Granagh/Ballingarry 0-8

Nolan Motor Factors city junior a hurling league
Sat, 31 May, Venue: Mungret, Na Piarsaigh 2-16 Ballybrown 1-17
Sat, 31 May, Venue: Rathbane, (Round: semifinal), Crecora Manister W/O St Patrick's -

c.j.b.f.l.final
Thu, 29 May, Venue: Rathbane, (Round: final), St Patrick's 4-9 Crecora Manister 0-8

city j.a.f.l
Thu, 29 May, Venue: Monaleen, (Round: semifinal), Patrickswell 2-10 Monaleen 0-12
Thu, 29 May, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Pallaskenry 2-14 Na Piarsaigh 1-4

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Wed, 28 May, Venue: Knockane, (Round: Round 2), Knockane 3-12 Ahane 4-6

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD ST JUNIOR A HURLING LEAGUE
Thu, 29 May, Venue: Fedamore, (Round: Round 3), Doon 4-15 Fedamore 0-3
Sat, 31 May, Venue: Ballybricken, (Round: Round 2), Doon W/O Ballybricken Bohermore -

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Mon, 26 May, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 7), Pallasgreen W/O Caherline -
Fri, 30 May, Venue: Doon, (Round: Round 7), Doon 3-15 Ballybricken Bohermore 1-4
Fri, 30 May, Venue: Dooley Park, (Round: Round 7), South Liberties 0-22 Cappamore 1-16

c.j.b.f.l.final
Crecora Manister 0-8, St Patrick's 4-9

city junior a hurling league
Ballybrown GAA CLG 1-17, Na Piarsaigh 2-16
St Patrick's -, Crecora Manister - Conceded by St Patrick's

County Football League Division 2 Group 1
Cappamore GAA Club -, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh - Conceded by Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh

County Hurling League
Cill à de/Killeedy 1-16, Feohanagh Castlemahon 4-12
St Kieran's -, Castletown Ballyagran - Conceded by Castletown Ballyagran

County Hurling League Group 2
Feenagh Kilmeedy 1-14, Dromcollogher Broadford 0-11
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua -, Monagea - Conceded by Monagea

County Hurling League Group 3
Tournafulla -, Newcastle West -
Pallasgreen 0-12, Kilmallock 1-13
Caherline 0-16, Tournafulla 0-19

County Hurling League Group 4
Staker Wallace 2-15, Claughaun 5-15

County Hurling League Division 1
Knockaderry GAA Club 5-4, Adare 4-13
Kilmallock 0-24, Bru Ri/Bruree 1-11

County Hurling League Division 1 Group 2
Bruff 1-14, Ballybrown GAA CLG 2-18

County Hurling League Division 1 Group 3
Doon -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown

County Hurling League Div 1 Group 4
Blackrock 0-11, South Liberties 3-17
Knockainey 2-17, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-18

County Hurling League Divison 3 Group 2
St Patrick's 0-9, Fedamore 0-12
Croagh Kilfinny 2-19, Old Christians 0-6

County Junior Hurling League
Crecora Manister 3-13, St Mary's/Sean Finns 2-15
Murroe Boher -, Askeaton - Conceded by Murroe Boher
Ballybricken Bohermore -, Templeglantine - Conceded by Templeglantine

ST JUNIOR A HURLING LEAGUE
Ballybricken Bohermore -, Doon - Conceded by Ballybricken Bohermore
Fedamore 0-3, Doon 4-15

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Doon 3-15, Ballybricken Bohermore 1-4
South Liberties 0-22, Cappamore GAA Culb 1-16
Caherline -, Pallasgreen - Conceded by Caherline

EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Knockane 3-12, Ahane 4-6
West Junior A Football Championship
Monagea 0-8, Granagh/Ballingarry 0-8

West Junior B Football League
Naomh Seanan/St Senan's 2-12, Sean Finns 0-15
Glin 1-12, St Kieran's 1-13

city j.a.f.l
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 2-14, Na Piarsaigh 1-4
Monaleen/Moin a Lin 0-12, Tobar Phadraig 2-10

U14 Football Championship Division 1
Galbally 3-8, Claughaun 4-4
Mungret St Pauls 1-8, Monaleen/Moin a Lin 2-6
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-4, St Kieran's 3-7
Cappagh/Kilcornan 3-13, Deel Rangers 3-3

U14 Football Championship Division 2A
Na Piarsaigh 2-5, Newcastle West 3-6
Dromcollogher Broadford 4-5, Ballybrown GAA CLG 3-1

U14 Football Championship division 2B
Pailis na Greine 5-10, Bruff 1-1
Kilpeacon 6-5, Oola 4-9
Ahane 9-6, Kilmallock 2-1

U14 football Championship Division 3B
Monaleen/Moin a Lin 12-11, Mungret St Pauls 2-3

U14 Hurling Championship Division 1
Patrickswell 5-14, Ahane 0-3
Doon 3-7, Bruff 1-3

U14 Hurling Championship Division 2A
St Kieran's 6-5, Adare 4-6
Kildimo-Pallaskenry 3-11, Newcastle West 4-1
Deel Rangers 1-5, Croagh Kilfinny 8-5

U14 Hurling championship Division 2B
Pallasgreen 2-8, Cois Laoi Gaels 2-1
Murroe Boher 1-5, Monaleen/Moin an Lin 2-11
Kilpeacon 3-9, Naomh Brid 4-5
Ballybrown GAA CLG 3-7, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-7

U14 Hurling Championship Division 3
St Patrick's 3-2, Caherline 5-11
South Liberties 1-8, Na Piarsaigh 2-3
Dromcollogher Broadford 2-6, Templeglantine 1-2

U14 Hurling Cup 13 a side
St Mary's/Sean Finns 1-6, Castletown Ballyagran 6-10
Hospital Herbertstown 2-6, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-8
Croom 2-9, Shamrock Gaels 2-4
Blackrock 7-4, Claughaun 1-2

U14 Hurling Cup 11 a side
Knockainey 9-18, Tournafulla 0-0
Bru Ri/Bruree 7-10, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-1

 

 

 

 

Weekending 25th May, 2014

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Fri, 23 May, Venue: Mungret, (Round: Round 1), Pallasgreen 4-16 Kildimo-Pallaskenry 2-10

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling ChampionshipA.
Sat, 24 May, Venue: Pairc Ide Naofa, Killeedy 1-9 Newcastle West 0-2

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 2
Thu, 22 May, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 3), Ballybrown 5-15 Croom 2-7

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 3
Tue, 20 May, Venue: St Johns Park, (Round: Round 3), Murroe Boher W/O Hospital Herbertstown -
Sat, 24 May, Venue: Dromin/Athlacca, (Round: Round 3), Dromin Athlacca 0-1 Doon 0-0

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 1
Tue, 20 May, Venue: Ballingarry, (Round: Round 3), Bruree 0-16 Granagh/Ballingarry 2-10

O Neills Sports County Hurling League Division 2 Group 1
Sat, 24 May, Venue: Ballyagran, (Round: Round 3), Mungret St Paul's 3-23 Castletown Ballyagran 2-11

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Sat, 24 May, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, (Round: Round 3), Cappamore 5-13 Dromcollogher Broadford 2-10

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 3
Tue, 20 May, Venue: Kilmallock, (Round: Round 3), Kilmallock 3-10 Caherline 1-7

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Sat, 24 May, Venue: Kilteely, (Round: Round 3), Monaleen 2-10 Kilteely Dromkeen 2-9

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 1
Tue, 20 May, Venue: The Bog Garden, (Round: Round 3), St Mary's Sean Finns W/O Murroe Boher -
Tue, 20 May, Venue: Templeglantine, (Round: Round 3), Crecora Manister W/O

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 2
Tue, 20 May, Venue: Fedamore, (Round: Round 3), Monaleen 2-12 Fedamore 1-4
Sat, 24 May, Venue: Rathbane, (Round: Round 3), St Patrick's 1-16 Old Christians 0-9

SOUTH Intermediate Hurling Championship.
Fri, 23 May, Venue: KIlfinane, (Round: SEMI FINAL), Glenroe 1-17 Garryspillane 0-12 Templeglantine -

Bulgaden Castle. South Junior 'A'Hurling League
Sun, 25 May, Venue: Killmallock, (Round: FINAL), Croom 3-8 Staker Wallace 0-17

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Mon, 19 May, Venue: KIlfinane, (Round: Round Three), Camogue Rovers 2-12 Blackrock 0-3
Sun, 25 May, Venue: Banogue, (Round: Round Three), Banogue W/O Ballylanders -

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 23 May, Venue: Athlacca, (Round: Round Seven), Dromin Athlacca 2-12 Bruree 1-9
Fri, 23 May, Venue: Meanus, (Round: Round Seven), Camogue Rovers 1-12 Knockainey 2-9

South Junior 'B' Football League
Sun, 25 May, Venue: Hospital, (Round: FINAL), Camogue Rovers 0-11 Galbally 0-9

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Fri, 23 May, Venue: Coolcappa, (Round: Round 2), Templeglantine 1-13 Tournafulla 0-15

The Knight's Inn Bar West Junior A Hurling Championship 2
Fri, 23 May, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 1), St Marys 0-15 Askeaton 1-8
Sat, 24 May, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 1), Feohanagh 2-10 Monagea 3-7

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Wed, 21 May, Venue: Ballysteen, (Round: Round 1), Ballysteen 2-8 Athea 1-10

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Thu, 22 May, Venue: Ballybricken Bohermore, (Round: Round 7), Fedamore 2-8 Ballybricken Bohermore 1-7

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Sat, 24 May, Venue: Ballybricken, (Round: Round 6), Ballybricken Bohermore 4-11 Caherline 3-10
Sat, 24 May, Venue: Doon, (Round: Round 6), Doon 2-15 Pallasgreen 2-10

IHC.
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-17, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 0-12

County Intermediate Hurling Championship Group 2
Kildimo-Pallaskenry 2-10, Pallasgreen 4-16

County Hurling League
Castletown Ballyagran 2-11, Mungret St Pauls 3-23

County Hurling League Group 2
Dromcollogher Broadford 2-10, Cappamore GAA Culb 5-13

County Hurling League Group 3
Kilmallock 3-10, Caherline 1-7

County Hurling League Group 4
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-9, Monaleen/Moin an Lin 2-10

County Hurling League Division 1
Bru Ri/Bruree 0-16, Granagh/Ballingarry 2-10

County Hurling League Division 1 Group 2
Ballybrown GAA CLG 5-15, Croom 2-7

County Hurling League Division 1 Group 3
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 0-1, Doon 0-0
Hospital Herbertstown -, Murroe Boher - Conceded by Hospital Herbertstown

County Hurling League Divison 3 Group 2
Old Christians 0-9, St Patrick's 1-16
Fedamore 1-4, Monaleen/Moin an Lin 2-12

County Junior Hurling League
St Mary's/Sean Finns -, Murroe Boher - Conceded by Murroe Boher
Templeglantine -, Crecora Manister - Conceded by Templeglantine

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Ballybricken Bohermore 4-11, Caherline 3-10
Doon 2-15, Pallasgreen 2-10

EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Ballybricken Bohermore 1-7, Fedamore 2-8
West Junior A Hurling Championship
Tournafulla 0-15, Templeglantine 1-13

West Junior A Hurling Championship 2
Feohanagh 2-10, Monagea 3-7
St Marys 0-15, Askeaton 1-8

West Junior B Football Championship
Baile Stiabhna 2-8, Athea 1-10

West Junior B Hurling ChampionshipA.
Cill à de/Killeedy 1-9, Newcastle West 0-2

U15 Hurling League Division 1A
Crotta O`Neill's -, Mungret St Pauls - Conceded by Crotta O`Neill's
Mungret St Pauls -, Templeglantine - Conceded by Templeglantine
Patrickswell -, Crotta O`Neill's - Conceded by Crotta O`Neill's

U15 Hurling League Division 2
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain -, Newcastle West - Conceded by Newcastle West
Cois Laoi Gaels -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's

U15 Hurling League Division 3
South Liberties 5-12, Hospital Herbertstown 0-4
Caherline -, Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Caherline
Kildimo-Pallaskenry 1-4, South Liberties 4-14
Hospital Herbertstown 5-4, Shamrock Gaels 10-6

U15 Hurling League Division reduced Numbers
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 0-4, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-5
Blackrock 2-4, St Mary's/Sean Finns 3-8
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-10, Blackrock 1-0
St Mary's/Sean Finns -, Bru Ri/Bruree - Conceded by Brú Rí/Bruree

U14 Football Championship Division 2A
Shannon Gaels 3-9, Adare 2-0

 

 

 

 

Weekending 18th May, 2014

city s.h.c
Sun, 18 May, Venue: Ballybrown, (Round: Semi-Finals), Patrickswell 4-13 Na Piarsaigh 1-11

County Premier Intermediate Hurling Championship
Fri, 16 May, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 1), Blackrock 4-18 Hospital Herbertstown 0-10

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Sat, 17 May, Venue: Ballybrown, (Round: Round 2), Claughaun 2-9 Mungret St Paul's 2-9
Sun, 18 May, Venue: Caherconlish, (Round: Round 2), Na Piarsaigh 1-8 Oola 0-11

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Fri, 16 May, Venue: Athea, (Round: Round 2), Feohanagh Castlemahon 2-11 Gerald Griffins 2-7
Sun, 18 May, Venue: Abbeyfeale, (Round: Round 2), Mountcollins 2-14 Athea 1-7

County U21 A Hurling Championship
Sun, 18 May, Venue: Childers Rd, (Round: Final ), Monaleen 2-11 Pallasgreen 1-10

County U21 B Hurling Championship
Sun, 18 May, Venue: Bruff, (Round: Final), Garryspillane 1-16 Cappamore 0-15

County Premier Minor Football Championship Group 1
Tue, 13 May, Venue: Ballysteen, (Round: Round 2), Ballysteen 3-11 Ballybrown 3-9

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Tue, 13 May, Venue: Monaleen, (Round: Round 4), Monaleen 1-15 Newcastle West 3-9
Fri, 16 May, Venue: St Patricks, (Round: Round 3), St Patrick's 0-0 Galbally 0-0

O Neills Sports County Hurling League Division 2 Group 1
Sun, 18 May, Venue: Coolyroe, (Round: Round 3), Feohanagh Castlemahon 0-15 St Kieran's 1-11

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Sat, 17 May, Venue: Kildimo GAA Pitch, (Round: Round 4), Kildimo-Pallaskenry 4-13 Kilteely Dromkeen 1-9

South Senior Hurling Championship
Sun, 18 May, Venue: Hospital, (Round: Semi Final), Kilmallock 1-21 Effin 2-12

SOUTH Intermediate Hurling Championship.
Sun, 18 May, Venue: Hospital, (Round: SEMI FINAL ), Croom 3-13 Dromin Athlacca 1-10

Bulgaden Castle. South Junior 'A'Hurling League
Sat, 17 May, Venue: Bruff, (Round: Round
Three), Staker Wallace 4-19 Bruff 0-14

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Tue, 13 May, Venue: Ballylanders, (Round: Round One), Croom 3-5 Ballylanders 0-10

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Thu, 15 May, Venue: Meanus, (Round: Round Four), Dromin Athlacca 3-7 Camogue Rovers 0-13
Sat, 17 May, Venue: KIlfinane, (Round: Round Six), Blackrock 1-18 Dromin Athlacca 3-9

Fitzgerald's Superbites West Senior Football Championship
Fri, 16 May, Venue: The Bog Garden, (Round: Semi Final), St Kieran's 0-0 Adare 0-0

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G1
Sat, 17 May, Venue: The Bog Garden, (Round: Semi Final ), Croagh Kilfinny 6-14 Adare 0-10

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G2
Fri, 16 May, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Semi Final), St Marys 5-21 Knockaderry 1-5

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Thu, 15 May, Venue: Athea, (Round: Round 5), Sean Finns 3-23 Athea 0-6
Thu, 15 May, Venue: Foynes, (Round: Round 4), St Senan's 0-0 Ballysteen 0-0
Thu, 15 May, Venue: Coolcappa, (Round: Round 5), St Kieran's W/O Mountcollins -

Fr. Casey's G.A.A. Clubhouse West Junior A Football Championship
Fri, 16 May, Venue: Knockaderry, (Round: Round 3), Monagea 0-11 Cappagh/Kilcornan 1-7
Sat, 17 May, Venue: Newcastlewest, Glin 2-12 Feenagh Kilmeedy 1-7
Sun, 18 May, Venue: Tournfulla , (Round: Round 7), Fr Caseys 0-13 Newcastle West 0-8

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Sat, 17 May, Venue: Coolcappa, Dromcollogher Broadford 3-11 Mountcollins 1-11
Sun, 18 May, Venue: The Bog Garden, (Round: Round 1), Knockaderry 0-0 Glin 0-0

city i.f.c
Tue, 13 May, Venue: Claughaun GAA, (Round: Round 2), Claughaun 2-9 Na Piarsaigh 1-12

city junior hurling league grp 2
Fri, 16 May, Venue: Rathbane, (Round: Round 3), Na Piarsaigh 2-19 Old Christians 0-11

city j.a.f.l
Mon, 12 May, Venue: Patrickswell, (Round: Round 4), Patrickswell 1-10 Mungret St Paul's 1-8
Thu, 15 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, (Round: Round 5), Pallaskenry W/O Mungret St Paul's -
Thu, 15 May, Venue: Monaleen, (Round: Round 5), Monaleen W/O Patrickswell -

city junior b football league
Thu, 15 May, Venue: Crecora, (Round: Round 3), Crecora Manister W/O Ballinacurra Gaels -

city junior b hurling league
Mon, 12 May, Venue: Monaleen, (Round: Round 4), Monaleen 1-11 Kildimo 3-5
Sun, 18 May, Venue: Kildimo GAA Pitch, (Round: Round 5), Kildimo 6-14 Ballybrown 1-13
Sun, 18 May, Venue: Monaleen, (Round: Round 5), Monaleen 3-14 Na Piarsaigh 0-8

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Tue, 13 May, Venue: Dooley Park , (Round: Round 6), Ballybricken Bohermore 3-5 South Liberties 2-6
Tue, 13 May, Venue: Fedamore, (Round: Round 6), Fedamore 1-9 Pallasgreen 1-8
Wed, 14 May, Venue: Mackey Park, (Round: Round 6), Ahane 3-14 Kilteely Dromkeen 0-8
Thu, 15 May, Venue: Pallasgreen, (Round: Round 3), Pallasgreen 2-12 Knockane 2-9

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD ST JUNIOR A HURLING LEAGUE
Sat, 17 May, Venue: Mackey Park, (Round: Round 2), Ahane 1-16 Fedamore 1-12

West Junior B Football Championship
Dromcollogher Broadford 3-11, Mountcollins GAA 1-11

County Senior Football League Group 1
St Patrick's -, Galbally -
Monaleen/Moin a Lin 1-15, Newcastle West 3-9

County Intermediate Football Championship
Feohanagh Castlemahon 2-11, Gerald Griffins 2-7

County Intermediate Football Championship
Claughaun 2-9, Mungret St Pauls 2-9
IHC.
Croom 3-13, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-10

County Premier Intermediate Hurling Championship
Blackrock 4-18, Hospital Herbertstown 0-10
County Hurling League Group 4
Kildimo-Pallaskenry 4-13, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-9

County U21 B Hurling Championship
Cappamore GAA Culb 0-15, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-16

County Premier Minor Football Championship Group 1
Baile Stiabhna 3-11, Ballybrown GAA CLG 3-9
ST JUNIOR A HURLING LEAGUE
Ahane 1-16, Fedamore 1-12

EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Pailis na Greine 2-12, Knockane 2-9
Ahane 3-14, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 0-8
South Liberties 2-6, Ballybricken Bohermore 3-5
Fedamore 1-9, Pailis na Greine 1-8

West Senior Football Championship
St Kieran's -, Adare -

West Junior A Football Championship
Feenagh Kilmeedy 1-7, Glin 2-12
Monagea 0-11, Cappagh/Kilcornan 1-7
West Junior A Hurling League G1
Croagh Kilfinny 6-14, Adare 0-10

West Junior A Hurling League G2
Knockaderry GAA Club 1-5, St Marys 5-21

West Junior B Football League
Naomh Seanan/St Senan's -, Baile Stiabhna -
St Kieran's -, Mountcollins GAA - Conceded by Mountcollins GAA
Athea 0-6, Sean Finns 3-23

city i.f.c
Claughaun 2-9, Na Piarsaigh 1-12

city j.a.f.l
Mungret St Pauls -, Pallaskenry/Pailis Chaonrai - Conceded by Mungret St Pauls
Monaleen/Moin a Lin -, Tobar Phadraig - Conceded by Tobar Phádraig
Tobar Phadraig 1-10, Mungret St Pauls 1-8

city junior b football league
Crecora Manister -, Ballinacurra Gaels - Conceded by Ballinacurra Gaels

city junior hurling league grp 2
Na Piarsaigh 2-19, Old Christians 0-11

city junior b hurling league
Kildimo 6-14, Ballybrown GAA CLG 1-13
Na Piarsaigh 0-8, Monaleen/Moin an Lin 3-14
Monaleen/Moin an Lin 1-11, Kildimo 3-5

South Senior Hurling Championship
Effin 2-12, Kilmallock 1-21

U15 Hurling League Division 1A
Crotta O`Neill's -, Bruff - Conceded by Crotta O`Neill's
Templeglantine 0-3, Patrickswell 2-16

U15 Hurling League Division 1B
Kilmallock 0-13, Old Christians 3-4

U15 Hurling League Division 2
St Patrick's 3-7, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 4-4
Newcastle West 0-4, Ballybrown GAA CLG 0-11

U15 Hurling League Division 3
South Liberties 2-14, Caherline 0-1
Shamrock Gaels 5-7, Kildimo-Pallaskenry 5-4

U15 Hurling League Division reduced Numbers
Blackrock 2-10, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 4-11
Bru Ri/Bruree -, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin - Conceded by Brú Rí/Bruree

 

 

 

 

Tuesday 13th May

County
Premier Minor Football Championship
Ballysteen 3-11 Ballybrown 3-09

Football League
Monaleen 1-15 Newcastle West 3-09

City G.A.A.
Intermediate Football Championship
Sponsored by Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road
Claughaun 2-09 Na Piarsaigh 1-12

East G.A.A.
Junior Football League
Fedamore 1-09 Pallasgreen 1-08

South G.A.A.
Junior A Football League
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Croom 3-05 Ballylanders 0-10.

 

 

 

 

Weekending 11th May, 2014

County Senior Hurling Championship Group 1
Fri, 09 May, Venue: Ballybrown, (Round: Round 2), Adare 1-20 Murroe Boher 1-16
Sat, 10 May, Venue: Childers Rd, (Round: Round 2), Patrickswell 1-12 Knockainey 1-7
Sun, 11 May, Venue: Caherconlish, (Round: Round 2), Doon 2-13 Ahane 1-10

County Senior Hurling Championship Group 2
Sat, 10 May, Venue: Childers Rd, (Round: Round 2), Na Piarsaigh 1-13 South Liberties 0-12
Sat, 10 May, Venue: Killmallock, (Round: Round 2), Effin 1-12 Ballybrown 0-7
Sun, 11 May, Venue: Dromcollogher, (Round: Round 2), Kilmallock 1-21 Granagh/Ballingarry 2-10

County Premier Intermediate Hurling Championship
Fri, 09 May, Venue: Killmallock, (Round: Round 3), Garryspillane 1-14 Bruree 0-12
Fri, 09 May, Venue: Bruff, (Round: Round 3), Croom 0-16 Blackrock 1-11
Sat, 10 May, Venue: Bruff, (Round: Round 3), Knockaderry 2-10 Hospital Herbertstown 0-4
Sun, 11 May, Venue: Killmallock, (Round: Round 3), Bruff 0-15 Dromin Athlacca 0-10

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 1
Fri, 09 May, Venue: Croagh, (Round: Round 2), Mungret St Paul's 3-10 Newcastle West 3-10
Fri, 09 May, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 2), Glenroe 0-20 Feenagh Kilmeedy 0-9
Sat, 10 May, Venue: Ballybricken Bohermore, (Round: Round 2), Claughaun 3-13 Caherline 0-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Fri, 09 May, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), St Kieran's 2-9 Killeedy 2-5
Sun, 11 May, Venue: Bruff, (Round: Round 2), Cappamore 1-16 Kildimo-Pallaskenry 2-11
Sun, 11 May, Venue: Killmallock, (Round: Round 2), Pallasgreen 1-15 Monaleen 1-11

County U21 B Hurling Championship
Mon, 05 May, Venue: Ballybricken Bohermore, (Round: Semi Final ), Garryspillane 2-12 Singland Gaels 0-14

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling ChampionshipA.
Sun, 11 May, Venue: Pairc Ide Naofa, (Round: Round 3), Killeedy 2-12 Tournafulla 0-16

County Premier Minor Football Championship Group 1
Sun, 11 May, Venue: Crecora, (Round: Round 1), Tory Gaels 1-10 Ballysteen 0-11

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 4
Sat, 10 May, Venue: Patrickswell, (Round: Round 2), Patrickswell 1-12 Knockainey 1-7


O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Sun, 11 May, Venue: Galbally, (Round: Round 4), Fr Caseys 3-14 Galbally 2-7


O Neills Sports County Football League Division 2 Group 1
Wed, 07 May, Venue: Ballyhahill, (Round: Round 4), Gerald Griffins 2-11 Cappamore 1-5


Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Mon, 05 May, Venue: Athlacca, (Round: Round Three), Dromin Athlacca W/O Castletown Ballyagran -
Tue, 06 May, Venue: Knockainey, (Round: Round Four), Knockainey 1-10 Garryspillane 1-9
Sat, 10 May, Venue: KIlfinane, (Round: Round Five), Blackrock 4-7 Bruree 2-8
Sat, 10 May, Venue: Meanus, (Round: Round Five), Camogue Rovers W/O Garryspillane -

South Junior 'B' Football League
Fri, 09 May, Venue: Kilbehenny, (Round: Round Three), Camogue Rovers 3-12 Galtee Gaels 2-12
Sun, 11 May, Venue: Kilbreedy, (Round: Round Three), Galbally 2-10 Staker Wallace 2-5

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Sat, 10 May, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 1), Tournafulla 1-8 Dromcollogher Broadford 0-8

Nearys Bar Ardagh West Junior B Hurling League
Mon, 05 May, Venue: Quarter Final 1 Losers, Feohanagh 6-21 Croagh Kilfinny 1-8

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Wed, 07 May, Venue: Mountcollins, (Round: Round 6), Ballysteen 3-10 Mountcollins 2-4

city junior A hurling league grp 1
Mon, 05 May, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 1), Ballybrown 4-23 Mungret St Paul's 1-6
Sat, 10 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, (Round: Round 2), Crecora Manister 3-14 Mungret St Paul's 1-8

city junior hurling league grp 2
Wed, 07 May, Venue: St Patricks, (Round: Round 1), St Patrick's 3-10 Na Piarsaigh 0-15

city j.a.f.l
Thu, 08 May, Venue: Kildimo GAA Pitch, (Round: Round 4), Pallaskenry W/O Na Piarsaigh -

city junior b football league
Thu, 08 May, Venue: St Patricks, (Round: Round 2), St Patrick's 4-15 Crecora Manister 0-2

city junior b hurling league
Sun, 11 May, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 4), Patrickswell 0-13 Ballybrown 1-6

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Fri, 09 May, Venue: Mackey Park, (Round: Round 3), Ahane 1-9 Fedamore 1-9

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD ST JUNIOR A HURLING LEAGUE
Mon, 05 May, Venue: Doon, (Round: Round 1), Doon 2-15 Ahane 0-10
Mon, 05 May, Venue: Fedamore, (Round: Round 1), Ballybricken Bohermore 2-10 Fedamore 0-9

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Tue, 06 May, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 3), South Liberties 3-7 Caherline 3-0


County
Senior Hurling Championship
Sponsored by Q3 Security Systems
Patrickswell 1-12 Knockainey 1-07    
Na Piarsaigh 1-13 South Liberties 0-12
Effin 1-12 Ballybrown 0-07
Adare 1-20 Murroe/Boher 1-16
Doon 2-13 Ahane 1-10 
Kilmallock 1-21 Granagh/Ballingarry 2-10
Premier Intermediate Hurling Championship
Sponsored by Greenhills Hotel
Croom 0-16 Blackrock 1-11       
Garryspillane 1-14 Bruree 0-12                     
Bruff  0-15 Dromin/Athlacca 0-10
Knockaderry 2-10 Hospital/Herbertstown 0-04
Intermediate Hurling Championship
Sponsored By Nick Grene Sportsground Mgt
Pallasgreen 1-15 Monaleen 1-11
Cappamore 1-16 Kildimo/Pallaskenry 2-11.
Glenroe 0-20 Feenagh/Kilmeedy 0-09
Mungret 3-10 Newcastlewest 3-10
St Kierans 2-09 Killeedy 2-05
Claughaun 3-13 Caherline 0-09
U21B Hurling Championship Semi Final
Garryspillane 2-12 Singland Gaels 0-14
Football League
Gerald Griffins 2-11 Cappamore 1-05.

City G.A.A.
Intermediate Football Championship
Na Piarsaigh 3-10 Mungret 0-06
Junior A Hurling League
Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St.                                                   
St. Patrick's 3-10 Na Piarsaigh 0-15
Ballybrown 2-23 Mungret 1-07.
Crecora 3-14 Mungret 1-08
Ballybrown 5-09 Patrickswell 2-11
Junior B Hurling League
Patrickswell 0-13 Ballybrown 1-06
Junior B Football League
St. Patrick's 4-15 Crecora 0-02
Kildimo/Pallaskenry received walkover from Na Piarsaigh.

East G.A.A.
Junior A Hurling League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 2-15 Ahane 0-10
Ballybricken/Bohermore 2-10 Fedamore 0-09
Junior Football League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Ahane 1-09 Fedamore 1-09 

South GAA
Junior 'B' Hurling League
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Dromin/Athlacca received walkover from Castletown/Ballyagran
Knockainey 1-10 Garryspillane 1-09.
Garryspillane received walkover from Camogue Rovers      
Blackrock 4-07 Bruree 2-08            
Junior B Football League
Sponsored by Sheedy's Centra Kilfinane
Camogue Rovers 3-12 Galtee Gaels 2-12
Galbally 2-10 Stakers Wallace 2-05

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Tournafulla 1-08 Dromcollogher/Broadford 0-08
Junior B Hurling Championship
Killeedy 2-12 Tournafulla 0-16
Junior B Hurling league
Feohanagh/Castlemahon 6-21 Croagh/Kilfinny 1-08.
Junior B Football League
Ballysteen 3-10 Mountcollins 2-04.
.

Limerick Bord na nOg Week Results
U15 Football League Division 2
Galbally1-06 Bruff 0-05
U15 Hurling League Division 3
Kildimo/Pallaskenry 5-13 Hospital/Herbertstown 1-12
U15 Football League Division Reduced Numbers
Kilteely/Dromkeen 4-10 St Senan's 1-03.

 

 

 

Weekending 4th May, 2014


County
Senior Hurling Championship 
Sponsored by Q3 Security Systems
Na Piarsaigh 2-20 Kilmallock 1-11
Ahane 1-20 Patrickswell 1-19
South Liberties 2-15 Effin 0-08
Doon 1-15 Adare 0-10
Murroe/Boher 1-16 Knockainey 1-07
Ballybrown 1-20 Granagh/Ballingarry 1-13

Premier Intermediate Hurling Championship
Sponsored by Greenhills Hotel County
Garryspillane 1-14 Bruff 1-13
Blackrock 2-15 Knockaderry 3-11
Bruree 1-16 Dromin/Athlacca 1-16
Croom 1-11 Hospital/Herbertstown 0-09

Intermediate Hurling Championship
Sponsored by Nick Green Sportsground Mgt
Feenagh Kilmeedy 2-15 Caherline 2-08.
Monaleen 2-10 St Kierans 0-13
Cappamore 0-14 Killeedy 0-11
Glenroe 1-12 Mungret 0-06
Newcastle West 1-14 Claughaun 0-12

Premier Minor Football Championship
Tory Gaels 3-13 Monaleen 2-00
Minor 13 aside Football Competition
Ballysteen 3-07 Galtee Gaels 3-06.

City  G.A.A.
Junior A Football League
Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland Pallaskenry                                                    
Monaleen 2-10 Mungret 2-07
Na Piarsaigh 2-13 Patrickswell 3-09

Junior B Football League
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St.                                                      
St Patricks received walkover from Ballinacurra Gaels.

Junior A Hurling League
Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St.   
Crecora 2-15 Patrickswell 2-10.

Junior B Hurling League
Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley's                                                        
Kildimo 3-16 Na Piarsaigh 2-05
Monaleen 3-17 Patrickswell 1-07.

East G.A.A.
Junior B Hurling League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Murroe/Boher 1-13 Ballybricken/Bohermore 0-08
Pallasgreen 2-15 Cappamore 1-07.

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling League
Sponsored by Bulgaden Castle
Croom 2-21 Bruff 1-10

Minor Hurling League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Ballyhoura Gaels 1-15 Killacolla Gaels 1-12.

Junior 'B' Football League
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Galbally 2-13 Galtee Gaels 0-07

Minor Football League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Glenacurrane received walkover from Tory Gaels.

Minor Football 13 a side Competition Final
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Galtee Gaels 0-16 Ballylanders 2-09

Minor Hurling 13 a side Competition Final
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Coshlea Gaels 1-14 Bruree 1-11.

West G.A.A.
Junior A Hurling League
Dromcollogher/Broadford 3-12 Croagh/Kilfinny 1-18
St Marys received walkover from Adare
Templeglantine 2-14 Askeaton 1-11

Junior B Hurling League
Tournafulla 1-09 Newcastlewest 1-10.

Junior B Football League
Athea received walkover from Gerald Griffins
Glin 2-10 Sean Finns 1-11

Junior A Football Championship
Glin 1-14 Newcastlewest 1-06

Minor Hurling Championship
Tournafulla 0-15 Templeglantine 0-09
Deel Rangers 3-15 Askeaton/St Kierans 2-07.

Limerick Bord na nOg Sunday Results
Feile na nGael 'A Final
Garryspillane 2-04 Patrickswell 0-08.

County Senior Hurling Championship Group 1
Ahane 1-20, Patrickswell 1-19
Adare 0-10, Doon 1-15
Murroe Boher 1-18, Knockainey 1-7

County Senior Hurling Championship Group 2
Granagh/Ballingarry 1-13, Ballybrown GAA CLG 1-20
South Liberties 2-15, Effin 0-8

County Premier Intermediate Hurling Championship
Bruff 1-13, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-14
Hospital Herbertstown 0-9, Croom 1-11
Blackrock 2-15, Knockaderry GAA Club 3-11
Bru Ri/Bruree 1-16, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-16

County Intermediate Hurling Championship
Feenagh Kilmeedy 2-15, Caherline 2-8
Mungret St Pauls 0-6, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-12
Newcastle West 1-14, Claughaun 0-12

County Intermediate Hurling Championship Group 2
Cappamore GAA Culb 0-14, Cill à de/Killeedy 0-11
St Kieran's 0-13, Monaleen/Moin an Lin 2-10

County Premier Minor Football Championship Group 1
Monaleen/Moin a Lin 2-0, Tory Gaels 3-13

County Minor Football 13 aside Competition
Baile Stiabhna 3-7, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 3-6

EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Fedamore 3-14, Knockane 1-8
South Liberties 0-5, Ahane 0-14

West Junior A Hurling League G1
Templeglantine 2-14, Eas Geibhtine 1-11
Adare -, St Marys - Conceded by Adare

West Junior A Hurling League G2
Dromcollogher Broadford 3-12, Croagh Kilfinny 1-18

West Junior B Football League
Gerald Griffins -, Athea - Conceded by Gerald Griffins
Sean Finns 1-11, Glin 2-10

West Minor A & B Hurling Championship
Tournafulla 0-15, Templeglantine 0-9

West Minor A & B Hurling Championship
Askeaton-St Kierans 2-7, Deel Rangers 3-15

city j.a.f.l
Mungret St Pauls 2-7, Monaleen/Moin a Lin 2-10
Na Piarsaigh 2-13, Tobar Phadraig 3-9

city junior A hurling league grp 1
Crecora Manister 2-15, Patrickswell 2-10

city junior b hurling league
Kildimo 3-16, Na Piarsaigh 2-5
Patrickswell 1-7, Monaleen/Moin an Lin 3-17

U16 Hurling Championship Division1
Monaleen/Moin an Lin 1-9, Na Piarsaigh 1-12
Murroe Boher 2-22, Mungret St Pauls 3-9
Kilmallock -, Old Christians - Conceded by Old Christians

U16 Hurling Championship Division 2A
Adare 3-6, Dromcollogher Broadford 4-11
Croagh Kilfinny 4-7, Deel Rangers 3-10
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-5, Newcastle West 1-18

u16 Hurling Championship divsion 2B
Cois Laoi Gaels 0-14, Pallasgreen 1-13
Bruff 3-17, Hospital Herbertstown 1-6

u16 Hurling championship Division 2C
St Patrick's 4-5, Caherline 3-8
Ballybrown GAA CLG -, Cappamore GAA Culb - Conceded by Cappamore GAA Culb

U16 hurling Division 13 a side
St Kieran's 5-7, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-11
Tournafulla 1-6, Knockainey 2-8
Crecora Manister 3-18, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-3
Claughaun 1-7, Croom 2-14

U16 Hurling 11 a side Cup
Cill à de/Killeedy 10-11, Bru Ri/Bruree 1-4
Blackrock 1-9, Shamrock Gaels 3-3

U15 Hurling League Division 1A
Bruff -, Templeglantine - Conceded by Templeglantine
Patrickswell 0-5, Mungret St Pauls 0-11

U15 Hurling League Division 1B
Na Piarsaigh 1-10, Old Christians 2-6
Monaleen/Moin an Lin 0-4, Kilmallock 0-11

U15 Hurling League Division 2
Ballybrown GAA CLG 4-6, St Patrick's 3-1

U15 Hurling League Division 3
Caherline 0-4, Shamrock Gaels 1-7
U15 Hurling League Division reduced Numbers
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-8, St Mary's/Sean Finns 1-5
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 4-6, Bru Ri/Bruree 4-4

 

 

 

Weekending 27th April, 2014


Charleville G.A.A.
Senior Hurling Tournament
Limerick 3-17 Cork 3-20
Munster Minor Football Championship Playoff
Limerick 3-07 Clare 2-17

County
Premier U21 Hurling Championship Final
Sponsored by Mint Catering
Na Piarsaigh 2-22 Patrickswell 1-14

Senior Football Championship
Sponsored by Irish Wire Products Ltd
St Marys/Sean Finns 0-14 Pallasgreen 1-06
Dromcollogher 1-14 St Patrick's 0-07
St Kierans 1-13 Adare 1-09
Fr Casey's 0-10 Newcastlewest 0-09 
Ballysteen 1-12 Galbally 1-07
Ballylanders 0-17 Monaleen 0-12 

Intermediate Football Championship
Sponsored by Griffin Coaches
Hospital/Herbertstown 1-09 Gerald Griffins 0-07
Feonanagh/Castlemahon 0-12 Athea 1-05
St Senans 0-13 Mountcollins 1-09
Cappamore 1-17 Claughaun 1-11
Oola 1-09 Bruff 1-08
Na Piarsaigh 2-09 Mungret/St Pauls 0-09

Premier Intermediate Hurling Championship
Croom 2-12 Knockaderry 1-12

Premier Minor Football Championship
Mungret/St Pauls 2-12 Fr Caseys 1-14
St Patrick's 4-15 Na Piarsaigh 2-07

U21A Hurling Championship Semi Finals
Pallasgreen 0-15 St Marys/Sean Finns 1-11
Monaleen 1-17 Sean Og Hanleys 1-11 
Minor hurling 13 a side Competition
Dromin Athlacca 1-13 Feohanagh/Castlemahon 1-10

Minor football 13 a side Competition
Galtee Gaels 2-06 Knockainey 0-09

Football League Division 1
St Marys/Sean Finns 5-15 Mungret/St Pauls 1-03
Oola 3-09 Hospital 2-10.

Football League Division 2
Athea 0-11 Na Piarsaigh 1-07
Bruff 1-09 Galtee Gaels 1-05 

City G.A.A.
Junior A Football League
Sponsored by DJ Daly Team Flag Ireland Pallaskenry
Monaleen 3-10 Pallaskenry 3-05
Na Piarsaigh received walkover from Mungret
Junior B Hurling League
Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley's                                                        
Monaleen 2-18 Ballybrown 1-05
Patrickswell 0-19 Na Piarsaigh 0-12
Junior B Hurling League
Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley's                                                        
Kildimo 7-14 Patrickswell 1-04.

East G.A.A.
Minor Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 4-10 Murroe/Boher 2-04
Oola received walkover from Cappamore.
Junior Football League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 1-06 Ahane 0-08
Ballybricken/Bohermore 2-06 Knockane 1-00
Kilteely/Dromkeen received walkover from Fedamore.
Kilteely/Dromkeen 2-07 Ballybricken/Bohermore 2-02.

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling League 
Sponsored by Bulgaden Castle
Croom 2-15 Staker Wallace 1-05
Junior 'B' Hurling League
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Blackrock 4-14 Castletown/Ballyagran 1-04
Minor Hurling League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Tory Gaels 2-12 Ballyhoura Gaels 3-18
Junior 'A'Football League 
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Blackrock 2-05 Galtee Gaels 1-07
Croom 5-12 Banogue 2-09.
Junior 'B' Football League
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Camogue Rovers 6-16 Staker Wallace 0-02
Minor Football League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Killacolla Gaels 2-10 Glenacurrane 0-06
Garryspillane 4-11 Ballyhoura Gaels 2-15.
West G.A.A.
Junior A Football Championship
Fr Caseys 3-10 Cappagh/Kilcornan 0-05
Minor Hurling Championship
Deel Rangers 3-12 Daithi Brudairs 1-10 
Granagh/Ballingarry/Croagh/Kilfinny 2-13 Askeaton/St Kierans 2-07  
Junior A Football League
Cappagh/Kilcornan received walkover from Newcastlewest
Junior B Football League
St Senans 0-11 St. Kierans 2-04.

Limerick Bord na nOg Results
Sunday April 27th
Feile Peil na nÒg A final
Galbally 1-08 St Kieran's 0-07
Feile Peil na nÒg B final
Na Piarsaigh 8-03 Ballybrown 1-05
Feile na nGael B final
Croagh/Kilfinny 6-11Pallasgreen 1-04.

County Senior Football Championship Group 1
St Kieran's 1-13, Adare 1-9
Galbally 1-7, Baile Stiabhna 1-12

County Senior Football Championship Group 2
Dromcollogher Broadford 1-14, St Patrick's 0-7
Pailis na Greine 1-6, St Mary's/Sean Finns 0-14

County Senior Football League Group 2
St Mary's/Sean Finns 5-15, Mungret St Pauls 1-3
Hospital Herbertstown 2-10, Oola 3-9

County Football League Divsion 2 Group 2
Na Piarsaigh 1-7, Athea 0-11
Bruff 1-9, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-5

County Intermediate Football Championship
Gerald Griffins 0-7, Hospital Herbertstown 1-9
Naomh Seanan/St Senan's 0-13, Mountcollins GAA 1-9
Athea 1-5, Feohanagh Castlemahon 0-12

County Intermediate Football Championship
Cappamore GAA Club 1-17, Claughaun 1-11

County Premier U21 Hurling Championship
Na Piarsaigh 2-22, Patrickswell 1-14

County U21 A Hurling Championship
St Mary's/Sean Finns 1-11, Pallasgreen 0-15
Monaleen/Moin an Lin 1-17, Sean Og Hanleys 1-11

County Premier Minor Football Championship Group 2
St Patrick's 4-15, Na Piarsaigh 2-7
Mungret St Pauls 2-12, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-14

County Minor Football 13 aside Competition
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 2-6, Knockainey 0-9
County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-13, Feohanagh Castlemahon 1-10

(EAST SENIOR HURLING CUP FINAL)
South Liberties 0-15, Ahane 1-18

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Murroe Boher 4-9, Doon 2-6

EAST JUNIOR A & B FOOTBALL LEAGUE)
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-7, Ballybricken Bohermore 2-2
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin -, Fedamore - Conceded by Fedamore
Ballybricken Bohermore 2-6, Knockane 1-0

(EAST MINOR FOOTBALL CHAMPIONSHIP
Cappamore GAA Club -, Oola - Conceded by Cappamore GAA Club
Pailis na Greine 10-10, Murroe Boher 2-4

West Junior A Football Championship
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-10, Cappagh/Kilcornan 0-4

West Junior A Football League
Cappagh/Kilcornan -, Newcastle West - Conceded by Newcastle West

West Junior B Football League
St Kieran's 2-4, Naomh Seanan/St Senan's 0-11

West Junior B Hurling League
Feohanagh 2-14, Granagh/Ballingarry 2-6
West Minor A & B Hurling Championship
Granagh/Ballingarry 2-13, Askeaton-St Kierans 2-7

city j.a.f.l
Mungret St Pauls -, Na Piarsaigh - Conceded by Mungret St Pauls
Monaleen/Moin an Lin 3-10, Pallaskenry/Pailis Chaonrai 3-5

city junior b hurling league
Monaleen/Moin an Lin 2-18, Ballybrown GAA CLG 1-5
Na Piarsaigh 0-12, Patrickswell 0-19
Patrickswell 1-4, Kildimo 7-14
Ballybrown GAA CLG -, Na Piarsaigh - Conceded by Na Piarsaigh

U16 Football Championship Division 1
Newcastle West -, Monaleen/Moin a Lin - Conceded by Monaleen/Móin a Lín
St Patrick's 3-11, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-7
Mungret St Pauls 2-8, Kilmallock 6-8

U16 Football Championship Division 2A
St Kieran's 0-6, Athea 4-13
Dromcollogher Broadford 2-9, Deel Rangers 3-6

U16 Football Champinship division 2B
Bruff 0-3, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-16
Na Piarsaigh -, Monaleen/Moin a Lin - Conceded by Na Piarsaigh
Ballybricken Bohermore 4-3, Kildimo-Pallaskenry 5-11

U16 Football Championship Division 2C
Pailis na Greine 4-10, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 0-5
Murroe Boher 4-16, Ahane 4-3
Hospital Herbertstown 7-14, Galbally 3-5
Oola 4-8, Cappamore GAA Club 1-6

U16 Football 13 a Side Cup
Crecora Manister 6-12, Castletown Ballyagran 0-2
Cois Laoi Gaels 1-6, Croom 5-11
Naomh Seanan/St Senan's 4-6, Knockainey 8-11

U16 Football 11 a side Cup
Mountcollins GAA 1-3, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 4-9
Shamrock Gaels 5-10, Blackrock 2-0
u16 Hurling championship Division 2C
Ballybricken Bohermore 1-7, Doon 0-9

U16 Hurling 11 a side Cup
Shamrock Gaels 3-4, St Mary's/Sean Finns 1-13

U15 Football League Division 1
Monaleen/Moin a Lin 2-8, Mungret St Pauls 2-7
u15 Football League Division 2
Bruff 3-7, South Liberties 3-4
Claughaun 0-7, Galbally 1-2

U15 Football League Division3
Shamrock Gaels 4-9, Hospital Herbertstown 2-4
Athea 3-7, Kildimo-Pallaskenry 1-2

U15 Football League Division Reduced Numbers
Naomh Seanan/St Senan's -, Blackrock - Conceded by Blackrock
St Mary's/Sean Finns 2-8, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 4-3

 

Weekending 20th April, 2014


Munster Minor Football Championship
Limerick 1-07 Cork 6-15
County
Premier Intermediate Hurling Championship
Bruff 2-19 Bruree 2-13
Dromin/Athlacca 2-18 Garryspillane 0-15
Croom 2-12 Knockaderry 1-12

Hurling League Division 2
Feenagh/Kilmeedy 2-12 Monagea 0-19

Minor Hurling 13 a side Competition 
Askeaton 4-16 Feenagh/Kilmeedy 2-07
Glenroe 0-16 Caherline 0-15
Cois Laoi Gaels received walkover from Granagh/Ballingarry.

Senior Football League
Feohanagh/Castlemahon 3-06 Ballysteen 0-11
St. Kieran's received walkover from Monaleen
Newcastlewest 0-10 Dromcollogher/Broadford 0-06
St. Mary's/Sean Finns 1-15 Mountcollins 2-06
Feohanagh/Castlemahon 0-13 Hospital/Herbertstown 0-03
Athea 2-12 Bruff 1-07
St Senans 2-09 Fr. Caseys 2-06.
Pallasgreen 3-07 Oola 1-12
Ballysteen 2-07 Mungret St. Pauls 0-09
Fr Casey's 2-08 Adare 0-13

Intermediate Football League
Cappamore 2-13 St. Senan's 1-09.

City G.A.A.
Intermediate Hurling Championship Final
Sponsored by Mike O Connell's Menswear Catherine Street                                                                  
Kildimo/Pallaskenry 1-14 Na Piarsaigh 1-11.

East G.A.A.
Senior Hurling Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 1-21 Murroe/Boher 0-11.
Junior Football League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
South Liberties 2-11 Fedamore 2-08
Pallasgreen 1-06 Ahane 0-08.

South G.A.A.
Junior 'B' Hurling League
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Knockainey 3-13 Bruree 1-04.
Junior 'B' Hurling League
Blackrock 2-09 Camogue Rovers 1-07.

West G.A.A.
Junior A Hurling League
Adare 1-18 Askeaton 0-14
St Marys 5-15 Templeglantine 2-10
Croagh/Kilfinny 2-15 Knockaderry 0-06

Junior B Football League
St Senans 3-12 Mountcollins 0-09.

Minor Football Championship 
Mountcollins/Athea Rangers 4-09 Daithi Brudairs 0-05
Sean Finns 4-20 Adare 2-07 
Deel Rangers 8-19 St Kierans 0-10.

County Premier Intermediate Hurling Championship
Fri, 18 Apr, Venue: Killmallock, (Round: Round 1), Bruff 2-19 Bruree 2-13
Sat, 19 Apr, Venue: Bruff, (Round: Round 1), Dromin Athlacca 2-18 Garryspillane 0-15
Sun, 20 Apr, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 1), Croom 2-13 Knockaderry 1-13

Seamus Murphy County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Fri, 18 Apr, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 2), Glenroe 0-16 Caherline 0-15
Fri, 18 Apr, Venue: Ballingarry, (Round: Round 2), Cois Laoi Gaels W/O Granagh/Ballingarry -

Seamus Murphy County Minor Hurling 13 aside Competition Group 2
Fri, 18 Apr, Venue: Feenagh, (Round: Round 2), Askeaton 4-16 Feenagh Kilmeedy 2-7

O Neills Sports County Football League Division 1 Group 2
Tue, 15 Apr, Venue: Mountcollins, (Round: Round 3), St Mary's Sean Finns 1-15 Mountcollins 2-6
Tue, 15 Apr, Venue: Coolyroe, (Round: Round 3), Feohanagh Castlemahon 0-14 Hospital Herbertstown 0-3
Tue, 15 Apr, Venue: Oola, (Round: Round 3), Pallasgreen 3-7 Oola 1-12
Tue, 15 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, (Round: Round 3), Ballysteen 2-7 Mungret St Paul's 0-9
Sat, 19 Apr, Venue: Ballysteen, (Round: Round 4), Feohanagh Castlemahon 3-6 Ballysteen 0-11

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Mon, 14 Apr, Venue: Abbeyfeale, (Round: Round 3), Fr Caseys 2-8 Adare 0-13
Tue, 15 Apr, Venue: Coolcappa, (Round: Round 3), St Kieran's 0-0 Monaleen 0-0
Tue, 15 Apr, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 3), Newcastle West 0-10 Dromcollogher Broadford 0-6

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Sat, 19 Apr, Venue: Feenagh Kilmeedy, (Round: Round 3), Monagea 0-19 Feenagh Kilmeedy 2-12

O Neills Sports County Football League Division 2 Group 1
Tue, 15 Apr, Venue: Cappamore, (Round: Round 3), Cappamore 2-13 St Senan's 1-9
Sat, 19 Apr, Venue: Foynes, (Round: Round 4), St Senan's 2-9 Fr Caseys 2-6

O Neills Sports County Football League Divsion 2 Group 2
Sat, 19 Apr, Venue: Athea, (Round: Round 3), Athea 2-12 Bruff 1-7

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 18 Apr, Venue: KIlfinane, (Round: Round Three), Blackrock 2-9 Camogue Rovers 1-7
Sat, 19 Apr, Venue: Knockainey, (Round: Round Three), Knockainey 3-13 Bruree 1-4
Sun, 20 Apr, Venue: Knocklong, (Round: Round Two), Garryspillane 0-0 Dromin Athlacca 0-0

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G1
Thu, 17 Apr, Venue: Askeaton, Adare 1-18 Askeaton 0-14
Thu, 17 Apr, Venue: Templeglantine, (Round: Round 2), St Marys 5-15 Templeglantine 2-10

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G2
Thu, 17 Apr, Venue: Croagh, Croagh Kilfinny 2-15 Knockaderry 0-6

Fitzsimons Printers West Minor Football Championship
Fri, 18 Apr, Venue: Mountcollins, (Round: Round 2), Mountcollins 4-9 Daithi O'Bruadair 0-5
Fri, 18 Apr, Venue: Adare, (Round: Round 2), Sean Finns 4-20 Adare 2-7

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Mon, 14 Apr, Venue: Mountcollins, (Round: Round 1), St Senan's 3-12 Mountcollins 0-9

 

 

 

 

Tuesday 15th April

Senior Football League
St. Kieran's received walkover from Monaleen 
Newcastlewest 0-10 Dromcollogher/Broadford 0-06
St. Mary's/Sean Finns 1-15 Mountcollins 2-06
Feohanagh/Castlemahon 0-13 Hospital/Herbertstown 0-03
Pallasgreen 3-07 Oola 1-12
Ballysteen 2-07 Mungret St. Pauls 0-09
Intermediate Football League
Cappamore 2-13 St. Senan's 1-09.

 

 

14th April, 2014

County
Senior Football League
Fr Casey's 2-08 Adare 0-13.
East G.A.A.
Monday 14th April
Junior A & B Football League
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
South Liberties 2-11 Fedamore 2-08.

Limerick Bord na nOg Monday Results
Monday April 14th
U16 Hurling Championship Division1 Round 1
Kilmallock 6-13 South Liberties 1-10
Patrickswell 1-14 Old Christians 0-01
Murroe/Boher 3-09 Na Piarsaigh 2-09
Mungret/St Paul's 1-13 Ahane 2-07 
U16 Hurling Championship Division 2 Round 1
Newcastle West 2-12 Adare 3-07 
Croagh/Kilfinny 10-15 Granagh/Ballingarry 1-05
Askeaton 2-12 Deel Rangers 2-10
Cappamore 2-16 Ballybricken/Bohermore 2-10
Kildimo/Pallaskenry received walkover from St Patrick's 
Ballybrown 2-22 Caherline 1-06
Pallasgreen 3-12 Bruff 2-06   
Maigue Rovers 3-05 Kilmurry/Incha 2-04
Cois Laoi Gaels 4-14 Garryspillane 4-07
U16 hurling Division 13 a side Round 1
Templeglantine 4-14 Tournafulla 3-01 
Croom 1-15 Glenroe 2-06 
Knockainey received walkover from St Kieran's
Crecora/Manister 3-14 Claughaun 0-05.

 

 

 

Weekending 13th April, 2014

Munster Minor Hurling Championship
Limerick 3-17 Tipperary 2-11
County
Premier U21 Hurling Championship Semi Finals
Patrickswell 1-14 Deel Rangers 0-11
Na Piarsaigh 1-17 Doon 0-14.

U21 B Hurling Championship Semi Final
Cappamore 1-10 Croagh/Kilfinny 1-05.

U21 B Hurling Championship Semi Final
Cappamore 1-10 Croagh/Kilfinny 1-05.

Minor Hurling 13 aSide Competition
Glenroe received walkover from Granagh
Ballybricken/Bohermore 0-14 Caherline 1-07

Hurling League Div 1 Group 1
Granagh/Ballingarry 1-18 Kilmallock 2-12

Hurling League Div 1 Group 2
Croom 3-19 Bruff 2-11
Ballybrown 1-13 Ahane 0-13
Hurling League Division 1 G3
Murroe/Boher 1-17 Dromin Athlacca 1-07

Hurling League Div 1 Group 4
Garryspillane 3-17 South Liberties 2-13

Hurling League Div 2 Group 1
Mungret 1-19 Feohanagh 2-09

Hurling League Div 2 Group 2
Feenagh/Kilmeedy 3-14 Glenroe 1-16
Cappamore 1-22 Monagea 0-13

Hurling League Div 2 Group 3
Doon 0-16 Effin 0-20
Pallasgreen 1-17 Caherline 3-10

Hurling League Div 2 Group 4
Kilteely/Dromkeen 2-09 Claughaun 2-08

Hurling League Div 3 Group 1
Crecora/Manaster 5-08 Ballybricken/Bohermore 1-06

Hurling League Div 3 Group 2
St. Patrick's 2-10 Croagh/Kilfinny 2-08.
Football League Division 2 G2
Glin 1-12 Athea 0-10.

City G.A.A.
Senior Football Championship Final
Sponsored by Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road
St Patricks 0-13 Na Piarsaigh 1-05.

City U21 hurling championship A Final
Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St.
Monaleen 4-08 Mungret 0-11    

City U21 hurling championship B Final
Sponsored by Nolan Motors Factors Henry St.
Singland Gaels 0-12 Kildimo/Pallaskenry 1-08

Senior Hurling Champoinship Semi Final
Sponsored by Mike O Connell's Menswear Catherine Street                                      
Ballybrown 4-18 Mungret 1-08.

South G.A.A.
Under 21 Hurling Championship Final
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Sean Og Hanley's 3-14 Maigue Gaels 2-16

Junior 'B' Football League
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Galbally 2-10 Camogue Rovers 1-13

Junior 'B' Hurling League
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Knockainey 4-11 Blackrock 4-10 

Junior 'B' Football League
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Galtee Gaels 4-07 Staker Wallace 2-08.

Minor Hurling League
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Garryspillane 7-17 Tory Gaels 1-08.

Minor Football (13 a side) Competition
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Knockainey 0-08 Ballylanders 1-06.

Minor Hurling 13 a side Competition
Sponsored by AIB Kilmallock
Dromin/Athlacca 2-07 Coshlea Gaels 2-21
Bruree received walkover from Knockainey.

West G.A.A.
Senior Football Championship
St Kierans 1-13 Dromcollogher/Broadford 1-09
Newcastlewest 0-09 Ballysteen 0-08  
Intermediate Football Championship
St Senans 1-12 Monagea 3-01 
Minor Hurling Championship
Newcastlewest 2-08 Tournafulla 1-09
Daithi Brudairs 4-24 Templeglantine 2-07  
Intermediate Football Championship
Mountcollins 1-09 Fr Caseys 2-10.
Junior A football league
Glin received walkover from Newcastlewest  
Junior B Football League
St. Kierans 1-09 Ballysteen 0-06.

city s.h.c
Sat, 12 Apr, Venue: Claughaun GAA, (Round: Semi-Finals), Ballybrown 4-18 Mungret St Paul's 1-8

city s.f.c
Fri, 11 Apr, Venue: St Patricks, (Round: Final), St Patrick's 0-13 Na Piarsaigh 1-4

County U21 B Hurling Championship
Sun, 13 Apr, Venue: Childers Rd, (Round: Semi Final ), Cappamore 1-10 Croagh Kilfinny 1-5

Seamus Murphy County Minor Hurling 13 aside Competition Group 1
Sun, 13 Apr, Venue: Glenroe, (Round: Round 1), Glenroe W/O Granagh/Ballingarry -
Sun, 13 Apr, Venue: Ballybricken, (Round: Round 1), Ballybricken Bohermore 0-14 Caherline 1-7

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 2
Tue, 08 Apr, Venue: Croom, (Round: Round 2), Croom 3-19 Bruff 2-11
Tue, 08 Apr, Venue: Ahane, (Round: Round 2), Ballybrown 1-13 Ahane 0-13

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 3
Wed, 09 Apr, Venue: Doon, (Round: Round 2), Effin 0-20 Doon 0-16
Sat, 12 Apr, Venue: Boher, (Round: Round 2), Murroe Boher 1-17 Dromin Athlacca 1-7

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 1
Tue, 08 Apr, Venue: Ballingarry, (Round: Round 2), Granagh/Ballingarry 1-18 Kilmallock 2-12

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 4
Mon, 07 Apr, Venue: Patrickswell, (Round: Round 4), Patrickswell 1-17 Blackrock 3-11
Wed, 09 Apr, Venue: Dooley Park, (Round: Round 2), Garryspillane 3-17 South Liberties 2-13

O Neills Sports County Hurling League Division 2 Group 1
Tue, 08 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, (Round: Round 2), Mungret St Paul's 1-19 Feohanagh Castlemahon 2-9

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Tue, 08 Apr, Venue: Feenagh, (Round: Round 2), Feenagh Kilmeedy 3-14 Glenroe 1-15
Tue, 08 Apr, Venue: Cappamore, (Round: Round 2), Cappamore 1-22 Monagea 0-13

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 3
Tue, 08 Apr, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, (Round: Round 2), Pallasgreen 1-17 Caherline 3-10
Sun, 13 Apr, Venue: Newcastlewest, (Round: Round 2), Kilmallock 3-17 Newcastle West 2-4

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Tue, 08 Apr, Venue: Claughaun GAA, (Round: Round 2), Kilteely Dromkeen 2-9 Claughaun 2-8

O Neills Sports County Football League Divsion 2 Group 2
Sat, 12 Apr, Venue: Glin GAA Club, (Round: Round 2), Glin 1-12 Athea 0-10

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 1
Tue, 08 Apr, Venue: Crecora, (Round: Round 2), Crecora Manister 5-8 Ballybricken Bohermore 1-6

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 2
Tue, 08 Apr, Venue: St Patricks, (Round: Round 2), St Patrick's 2-10 Croagh Kilfinny 2-8

South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 13 Apr, Venue: Killmallock, (Round: FINAL), Sean Og Hanleys 3-14 Maigue Gaels 2-16

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Sat, 12 Apr, Venue: Knockainey, (Round: Round Two), Knockainey 4-11 Blackrock 4-10

South Junior 'B' Football League
Fri, 11 Apr, Venue: Kilbreedy, (Round: Round One), Galtee Gaels 4-7 Staker Wallace 1-8
Sat, 12 Apr, Venue: Galbally, (Round: Round One), Galbally 2-10 Camogue Rovers 1-13

South MH 13 a side 2014.
Wed, 09 Apr, Venue: Athlacca, (Round: Round Two), Cois Laoi Gaels 2-21 Dromin Athlacca 2-7
Wed, 09 Apr, Venue: Kilbreedy, (Round: Round Two), Bruree W/O Knockainey -

SOUTH MF 13 a side 2014
Sat, 12 Apr, Venue: Knockainey, (Round: Round Three), Ballylanders 1-6 Knockainey 0-8

Davy Mann Hotel Bar & Restaurant & Chinese Take Away West Intermediate Football Championship
Fri, 11 Apr, Venue: Mountcollins, (Round: Semi Final), Fr Caseys 2-10 Mountcollins 1-9
Sat, 12 Apr, Venue: Newcastlewest, St Senan's 1-12 Monagea 3-1

Fitzgerald's Superbites West Senior Football Championship
Sat, 12 Apr, Venue: Newcastlewest, St Kieran's 0-13 Dromcollogher Broadford 1-9
Sat, 12 Apr, Venue: The Bog Garden, Newcastle West 0-9 Ballysteen 0-8

Quaid Quality Hurley's & Repairs West Minor A & B Hurling Championship
Fri, 11 Apr, Venue: Tournafulla, (Round: Round 1), Newcastle West 2-10 Tournafulla 2-8
Fri, 11 Apr, Venue: Dromcollogher, (Round: Round 1), Daithi O'Bruadair 2-24 Templeglantine 2-7

Hanley's Bar Knockaderry West Junior B Football League
Thu, 10 Apr, Venue: Coolcappa, (Round: Round 1), St Kieran's 1-9 Ballysteen 0-6
Fri, 11 Apr, Venue: Athea, (Round: Round 1), Glin 1-12 Athea 0-10

Davy Mann's Hotel West Junior A Football League
Thu, 10 Apr, Venue: Newcastlewest, Glin W/O Newcastle West -

city u21 h.c
Sun, 13 Apr, Venue: Ballybrown, (Round: 'b' final), Singland Gaels 0-12 Kildimo-Pallaskenry 1-7
Sun, 13 Apr, Venue: Claughaun GAA, (Round: 'A' final), Monaleen 3-8 Mungret St Paul's 0-11

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Mon, 07 Apr, Venue: Doon, (Round: Round 1), Doon 1-6 Cappamore 0-9

 

 

 

Wednesday 9th April
County
Hurling League Div 1 Group 3
Doon 0-16 Effin 0-20
Hurling League Div 1 Group 4
Garryspillane 3-17 South Liberties 2-13

South G.A.A.
Minor Hurling 13 a side Competition
Sponsored by AIB Kilmallock
Dromin/Athlacca 2-07 Coshlea Gaels 2-21
Bruree received walkover from Knockainey.

Munster Primary Schools
16.5 D Football Final
Salesian College Pallaskenry 1-18 Pres Ballingarry 1-09

 

 

 

 

Weekending 6th April, 2014

city s.f.c
Fri, 04 Apr, Venue: Rathbane, (Round: Semi-Finals), Na Piarsaigh 2-17 Mungret St Paul's 0-1
Sun, 06 Apr, Venue: St Patricks, (Round: Semi-Finals), St Patrick's 0-15 Monaleen 0-8

County Premier U21 Hurling Championship
Mon, 31 Mar, Venue: Mick Neville Park , (Round: Quarter Final ), Deel Rangers 0-14 Ballybrown 0-12
Thu, 03 Apr, Venue: Rhebogue, (Round: Quarter Final ), Na Piarsaigh 2-15 Ahane 1-13

Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition
Sun, 06 Apr, Venue: Ballyagran, (Round: Final ), Glenroe 1-13 Granagh/Ballingarry 1-8

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 2
Tue, 01 Apr, Venue: Bruff, (Round: Round 1), Bruff 0-20 Ahane 0-16
Sun, 06 Apr, Venue: BALLYBROWN GAA, (Round: Round 1), Na Piarsaigh 4-12 Ballybrown 0-11

O Neill's Sports County Hurling League Division 1 Group 3
Tue, 01 Apr, Venue: Effin, (Round: Round 1), Effin 1-15 Murroe Boher 1-13

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 1
Tue, 01 Apr, Venue: Kilmallock, (Round: Round 1), Kilmallock 3-15 Adare 0-13

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 4
Tue, 01 Apr, Venue: Knockainey, (Round: Round 1), South Liberties 1-20 Knockainey 1-17

O Neills Sports County Football League Division 1 Group 2
Tue, 01 Apr, Venue: St Johns Park, (Round: Round 2), Hospital Herbertstown 3-11 Mungret St Paul's 1-13
Sun, 06 Apr, Venue: The Bog Garden, (Round: Round 2), St Mary's Sean Finns 3-9 Pallasgreen 1-8

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Mon, 31 Mar, Venue: St Patricks, (Round: Round 2), St Patrick's 2-6 Fr Caseys 0-9
Sat, 05 Apr, Venue: Galbally, (Round: Round 2), Galbally W/O Newcastle West -

O Neills Sports County Hurling League Division 2 Group 1
Tue, 01 Apr, Venue: Coolyroe, (Round: Round 1), Feohanagh Castlemahon W/O Castletown Ballyagran -
Sun, 06 Apr, Venue: Pairc Ide Naofa, (Round: Round 1), Mungret St Paul's 1-11 Killeedy 0-5

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Wed, 02 Apr, Venue: Glenroe, (Round: Round 1), Glenroe 0-20 Cappamore 0-12

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 3
Fri, 04 Apr, Venue: Kilmallock, (Round: Round 1), Kilmallock 2-21 Tournafulla 1-8

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Tue, 01 Apr, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, (Round: Round 1), Kildimo-Pallaskenry 3-14 Claughaun 2-12

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 1
Tue, 01 Apr, Venue: Askeaton, (Round: Round 1), Askeaton W/O Templeglantine -
Tue, 01 Apr, Venue: Ballybricken, (Round: Round 1), St Mary's Sean Finns 2-19 Ballybricken Bohermore 4-5
Thu, 03 Apr, Venue: Murroe, (Round: Round 1), Crecora Manister W/O Murroe Boher -
Sat, 05 Apr, Venue: The Bog Garden, (Round: Round 2), St Mary's Sean Finns 0-15 Askeaton 2-5

O Neills Sports County Hurling League Divison 3 Group 2
Tue, 01 Apr, Venue: Rathbane, (Round: Round 1), Fedamore 2-10 Old Christians 1-12
Tue, 01 Apr, Venue: Monaleen, (Round: Round 1), Croagh Kilfinny 2-11 Monaleen 1-11

SOUTH Intermediate Hurling Championship.
Fri, 04 Apr, Venue: KIlfinane, (Round: Quarter Final), Glenroe 1-13 Bruff 2-8

Sulley's Bar Hospital. South Intermediate Football Championship
Sat, 05 Apr, Venue: Killmallock, (Round: Semi Final), Croom 1-7 Galtee Gaels 0-9
Sun, 06 Apr, Venue: Kilbreedy, (Round: Semi Final), Bruff 3-15 Hospital Herbertstown 0-7

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Sun, 06 Apr, Venue: Banogue, (Round: Round One), Banogue W/O Castletown Ballyagran -

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Sat, 05 Apr, Venue: Athlacca, (Round: Round One), Knockainey 2-15 Dromin Athlacca 1-10
Sat, 05 Apr, Venue: Meanus, (Round: Round One), Bruree 0-16 Camogue Rovers 0-10
Sat, 05 Apr, Venue: KIlfinane, (Round: Round One), Blackrock W/O Garryspillane -

South Minor Hurling League
Fri, 04 Apr, Venue: Ballyagran, (Round: Round One), Killacolla Gaels 3-10 Tory Gaels 1-7

South MH 13 a side 2014.
Thu, 03 Apr, Venue: Kilbreedy, (Round: Round One), Cois Laoi Gaels W/O Knockainey -

Cavanaghs of Charleville/Villager Bar Castlemahon West U21 Hurling Championship

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G1
Thu, 03 Apr, Venue: Adare, (Round: Round 1 ), Adare 2-13 Templeglantine 1-5

James Wright Hurley's Tournafulla West Junior A Hurling League G2
Sun, 06 Apr, Venue: Knockaderry, (Round: Round 1), Knockaderry W/O Dromcollogher Broadford -

Fitzsimons Printers West Minor Football Championship
Fri, 04 Apr, Venue: The Bog Garden, (Round: Round 1), Sean Finns 5-14 St Kieran's 0-4
Fri, 04 Apr, Venue: Athea, (Round: Round 1), Deel Rangers 1-14 Mountcollins 2-4
Fri, 04 Apr, Venue: Ballingarry, (Round: Round 1), Adare 1-9 Granagh/Ballingarry 0-7

Nearys Bar Ardagh West Junior B Hurling League
Sun, 06 Apr, Venue: Coolcappa, St Kieran's W/O Tournafulla -

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Fri, 04 Apr, Venue: Ballybricken, (Round: Round 1), South Liberties 0-13 Ballybricken Bohermore 1-7
Fri, 04 Apr, Venue: Boher, (Round: Round 1), Murroe Boher 1-15 Caherline 3-7

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD (EAST U 21 B HURLING CHAMPIONSHIP FINAL
Sun, 06 Apr, Venue: Boher, (Round: EAST U21 B HURLING FINAL), Cappamore 4-13 Murroe Boher 1-17

EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE
Ballybricken Bohermore 1-7, South Liberties 0-13
Murroe Boher 1-15, Caherline 3-7

(EAST U 21 B HURLING CHAMPIONSHIP FINAL
Murroe Boher 1-17, Cappamore GAA Culb 4-13
West Junior A Hurling League G1
Adare 2-13, Templeglantine 1-5

West Junior A Hurling League G2
Knockaderry GAA Club -, Dromcollogher Broadford -

West U21 Hurling Championship
Croagh Kilfinny 3-9, Allaghaun Gaels 0-17

West Minor Football Championship
Sean Finns 5-14, St Kieran's 0-4
Deel Rangers 1-14, Mountcollins GAA 2-4
Granagh/Ballingarry 0-7, Adare 1-9

city s.f.c
Mungret St Pauls 0-1, Na Piarsaigh 2-17

U16 Football Championship Division 1
Newcastle West 4-12, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 4-5
South Liberties 2-11, St Patrick's 3-5
Old Christians 1-6, Monaleen/Moin a Lin 3-10

U16 Football Championship Division 2A
St Kieran's 3-7, Shannon Gaels 0-6
Dromcollogher Broadford 1-8, St Mary's/Sean Finns 2-11
Athea 2-11, Deel Rangers 2-8

U16 Football Champinship division 2B
Na Piarsaigh 2-5, Adare 2-10
Ballybricken Bohermore 1-6, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 7-8
Kildimo-Pallaskenry 9-26, Monaleen/Moin a Lin 0-2

U16 Football Championship Division 2C
Pailis na Greine 5-11, Cappamore GAA Club 2-4
Ahane 6-5, Galbally 3-2

U16 Football 13 a Side Cup
Naomh Seanan/St Senan's 1-8, Ballylanders 0-3
Croom 2-9, Knockainey 0-2
Cois Laoi Gaels 0-6, Castletown Ballyagran 1-3

U16 Football 11 a side Cup
Bru Ri/Bruree 5-9, Blackrock 6-1

u15 Football League Division 2
Claughaun 2-1, Bruff 3-4

U15 Football League Division3
Kildimo-Pallaskenry 4-7, Shamrock Gaels 2-2
Athea -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown

U15 Football League Division Reduced Numbers
St Mary's/Sean Finns 1-16, Naomh Seanan/St Senan's 0-3

Sat, 05 Apr, Venue: Mick Neville Park , (Round: B Final), Croagh Kilfinny 3-9 Allaghaun Gaels 0-17

 

 

 

Thursday 3rd April

County
Premier U21 Hurling Championship Quarter Final
Na Piarsaigh 2-15 Ahane 1-13

South G.A.A.
Minor Hurling 13 a side Competition
Sponsored by AIB Kilmallock
Coislea Gaels received walkover from Knockainey.
West G.A.A.
Junior A Hurling League 
Adare 2-13 Templeglantine 1-05.

Limerick Bord na nOg
U16 Football 11 a side Cup Round 1  
Mountcollins home to Shamrock Gaels (No Result In).

 

 

Wednesday 2nd April

County
Hurling League Division 2
Glenroe 0-20 Cappamore 0-12.

 

 

Monday 31st March, 2014

County
Premier U21 Hurling Quarter Final
Deel Rangers 0-14 Ballybrown 0-12
Football League Division 1
St Patricks 2-06 Fr Caseys 0-09.

County Bord na nOg Monday 31st March Results  
U16 Football Championship Division 1
Newcastle West 4-12 Fr. Casey's 4-05 
Monaleen 3-09 Old Christians 1-06
South Liberties 2-11 St Patrick's 3-05
Mungret/St Pauls 0-15 Claughaun 1-09. 

U16 Football Championship Division 2A
Athea 2-11 Deel Rangers 2-08 
St Mary's/Sean Finns 2-11 Dromcollogher/Broadford 1-08
Granagh/Ballingarry received Walkover from Cappagh/Kilcornan  
St Kieran's 3-07 Shannon Gaels 0-06 

U16 Football Championship Division 2B
Adare 2-10 Na Piarsaigh 2-05
Kildimo/Pallaskenry 9-26 Monaleen 0-02 
Askeaton/Ballysteen 7-08 Ballybricken/Bohermore 1-06

U16 Football Championship Division 2C
Pallasgreen 5-11 Cappamore 2-04 
Ahane 6-05 Galbally 3-02 

U16 Football Championship 13 a side Cup
Croom 2-09 Knockainey 0-02 
St Senan's 1-08 Ballylanders 0-03 
Cois Laoi Gaels 0-06 Castletown/Ballyagran 1-03 

U16 Football Championship 11 a side Cup
Bruree 5-09 Blackrock 6-01.

 

 

Weekending 30th March, 2014

Allianz Football League
Limerick 1-13 Offaly 1-12

Allianz Hurling League Quarter final
Limerick 1-12 Galway 1-20

city i.h.c
Mon, 24 Mar, Venue: St Patricks, (Round: Quarter Finals), Kildimo-Pallaskenry 1-12 St Patrick's 0-11

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Mon, 24 Mar, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 5), Doon W/O St Kevin's -
Tue, 25 Mar, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 5), Ballybrown 1-10 Adare 1-8
Thu, 27 Mar, Venue: Kilbreedy, (Round: Round 4), Doon 3-14 Ahane 1-13

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Mon, 24 Mar, Venue: Knocklong, (Round: Round 5), Patrickswell 2-19 Bruff 0-9
Mon, 24 Mar, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 5), Na Piarsaigh 1-17 Kilmallock 1-4
Thu, 27 Mar, Venue: Mick Neville Park , (Round: Round 4), Na Piarsaigh W/O Bruff -

O Neill's Sports County Hurling League Divison 1 Group 1
Sat, 29 Mar, Venue: Knockaderry, (Round: Round 1), Knockaderry 1-12 Bruree 0-6

O Neills Sports County Football League Division 1 Group 2
Sat, 29 Mar, Venue: Coolyroe, (Round: Round 2), Feohanagh Castlemahon 0-11 Oola 0-8
Sat, 29 Mar, Venue: Ballysteen, (Round: Round 2), Ballysteen 0-14 Mountcollins 0-2

O Neills Sports County Football League Division 1Group 1
Sat, 29 Mar, Venue: Monaleen, (Round: Round 2), Monaleen 2-12 Adare 2-10
Sat, 29 Mar, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, (Round: Round 2), Dromcollogher Broadford 1-8 St Kieran's 0-4

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 2
Sun, 30 Mar, Venue: Monagea, (Round: Round 1), Monagea 4-24 Dromcollogher Broadford 0-13

O Neills Sports County Hurling League Divison 2 Group 4
Sun, 30 Mar, Venue: Kilteely, (Round: Round 1), Kilteely Dromkeen 3-9 Staker Wallace 3-4

O Neills Sports County Football League Division 2 Group 1
Sat, 29 Mar, Venue: Foynes, (Round: Round 2), St Senan's 1-7 Gerald Griffins 0-8
Sat, 29 Mar, Venue: Claughaun GAA, (Round: Round 2), Cappamore 1-10 Claughaun 1-7

O Neills Sports County Football League Divsion 2 Group 2
Sat, 29 Mar, Venue: Bruff, (Round: Round 2), Na Piarsaigh 5-8 Bruff 0-7

South U 21'A' Hurling Championship
Sat, 29 Mar, Venue: KIlfinane, (Round: Semi Final), Maigue Gaels 0-10 Knockainey 1-2

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Sat, 29 Mar, Venue: Meanus, (Round: Round One), Galtee Gaels 1-11 Camogue Rovers 0-6

city U21.h.c
Sun, 30 Mar, Venue: Childers Rd, (Round: Round 3), Monaleen W/O Singland Gaels -

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD (EAST U 21 A HURLING FINAL
Sun, 30 Mar, Venue: Kilteely, (Round: EAST U 21 A HURLING FINAL), Pallasgreen 2-14 Cappamore 1-8

County Senior Football League Group 1
Dromcollogher Broadford 1-8, St Kieran's 0-4
Monaleen/Moin a Lin 2-12, Adare 2-10

County Senior Football League Group 2
Feohanagh Castlemahon 0-11, Oola 0-8
Baile Stiabhna 0-14, Mountcollins GAA 0-2

County Football League Division 2 Group 1
Claughaun 1-7, Cappamore GAA Club 1-10
Naomh Seanan/St Senan's 1-7, Gerald Griffins 0-8

County Football League Divsion 2 Group 2
Bruff 0-7, Na Piarsaigh 5-8

County Hurling League Group 2
Monagea 4-24, Dromcollogher Broadford 0-13

County Hurling League Group 4
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-9, Staker Wallace 3-4

County Hurling League Division 1
Bru Ri/Bruree 0-6, Knockaderry GAA Club 1-12

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Doon 3-14, Ahane 1-13
Ballybrown GAA CLG 1-10, Adare 1-8
St Kevin's -, Doon - Conceded by St Kevin's

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Bruff -, Na Piarsaigh - Conceded by Bruff
Na Piarsaigh 1-17, Kilmallock 1-4
Patrickswell 2-19, Bruff 0-9

(EAST U 21 A HURLING FINAL
Pallasgreen 2-14, Cappamore GAA Culb 1-8

city i.h.c
St Patrick's 0-11, Kildimo-Pallaskenry 1-12

city U21.h.c
Singland Gaels -, Monaleen/Moin an Lin - Conceded by Singland Gaels
U16 Football Championship Division 1
Mungret St Pauls 0-12, Claughaun 1-9

Feile na nGael A
Bruff 2-5, Adare 3-7

Feile na nGael B
St Patrick's 5-7, Na Piarsaigh 2-2
Cappamore GAA Culb 5-6, Kilpeacon 0-0
Hospital Herbertstown -, Cois Laoi Gaels - Conceded by Hospital Herbertstown
Ballybrown GAA CLG 10-4, South Liberties 0-0
Templeglantine 0-1, Newcastle West 2-2
Croagh Kilfinny 7-12, Granagh/Ballingarry 0-3
Naomh Brid 2-10, Caherline 2-1
Murroe Boher 0-2, Pallasgreen 5-3

 

 

 

 

 

County
Premier U21 Hurling Championship
Tuesday 25th March
Ballybrown 1-10 Adare 1-08.

County
Premier U21 Hurling Championship
Monday 24th March
Na Piarsaigh 1-17 Kilmallock 1-04
Patrickswell 2-19 Bruff 0-09.

City G.A.A.
Monday 24th March
Intermediate Hurling Championship
1/4 final:
Mike O Connells Menswear Catherine St.
Kildimo/Pallaskenry 1-11 St Patricks 0-11

 

Weekending 23rd March, 2014

County Senior Football League Group 1
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-9, Monaleen/Moin a Lin 2-5
Adare 1-9, Dromcollogher Broadford 0-7
Newcastle West 1-10, St Patrick's 0-13
St Kieran's 1-5, Galbally 1-4

County Senior Football League Group 2
Pailis na Greine 3-4, Baile Stiabhna 1-10
Mungret St Pauls 0-4, Feohanagh Castlemahon 1-5

County Football League Division 2 Group 1
Gerald Griffins 1-10, Claughaun 2-2

County Football League Divsion 2 Group 2
Na Piarsaigh 3-2, Glin 0-10
Athea 4-14, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-7

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Adare -, St Kevin's - Conceded by St Kevin's

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Kilmallock 1-8, Deel Rangers 3-6

County U21 Hurling 13 aside Competition
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-19, Granagh/Ballingarry 0-6
Cill à de/Killeedy 2-9, Feenagh Kilmeedy 2-13
Ballybricken Bohermore 4-10, Fedamore 1-7
Fedamore 3-13, Cill à de/Killeedy 1-7

East U 21 Hurling Championship)
Cappamore GAA Culb 1-15, Murroe Boher 2-11
Murroe Boher 2-10, Pallasgreen 3-15

West Senior Football Championship
Newcastle West 0-12, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-9
Castlemahon 0-7, Baile Stiabhna 0-8
Adare 3-8, Athea 1-13
Mountcollins GAA 1-3, St Kieran's 2-10
Sean Finns 1-14, Dromcollogher Broadford 3-11
West U21 Hurling Championship
Croagh Kilfinny 1-11, Askeaton-St Kierans 0-13

city i.h.c
Ballybrown GAA CLG 0-14, Mungret St Pauls 3-21

city U21.h.c
Singland Gaels -, Monaleen/Moin an Lin -
Mungret St Pauls 3-18, Kildimo-Pallaskenry 0-10
Kildimo-Pallaskenry 2-12, Monaleen/Moin an Lin 2-24

Feile Peil na nÃ’g B
Newcastle West -, Cappamore GAA Club - Conceded by Cappamore GAA Club
Masita GAA All-Ireland PP Schools Paddy Buggy Cup (Senior Hurling 'C')
Wexford CBS 1-6, Salesian Secondary College Pallaskenry 1-9
Masita GAA All-Ireland PP Schools Croke Cup (Senior Hurling 'A')
Kilkenny CBS 2-9, Doon Convent NS 0-10
à rdscoil Ris North Circular Limerick 1-12, St. Kieran's College Kilkenny 4-10

 

 

 

Monday 17th March
City U21 Hurling Championship
Sporsored by Nolan Motor Factor's Henry St.
Monaleen 2-24 Kildimo/Pallaskenry 2-12
City Intermediate Hurling Championship
1/4 final:
Mike O Connells Menswear Catherine St.
Ballybrown 0-14 Mungret 3-21.

East G.A.A. 
East U 21 Hurling Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 3-15 Murroe/Boher 2-10

South G.A.A.
Under 21 Hurling Championship.   
Sponsored by AIB Kilmallock
Knockainey 1-17 Garryspillane 2-10

West G.A.A. 
Senior Football Championship
Sponsored by Fitzgerald's Superbites
Newcastlewest 0-12 Fr Caseys 0-09
Ballysteen 0-08 Castlemahon 0-07
Adare 3-08 Athea 1-13 
St Kierans 2-10 Mountcollins 1-03
Dromcollogher/Broadford 3-11 Sean Finns 1-14.

 

 

Weekending 16th March, 2014

Sunday 16th March
All Ireland Junior B Club Hurling Final
Templeglantine 2-13 Holycross/Ballycahill (Tipperary) 2-13  

Allianz Hurling League
Limerick 2-15 Offaly 2-15

Allianz Football League
Limerick 1-06 Fermanagh 0-18

County
County U21 Hurling 13 aside Championship
Glenroe 4-10 Feenagh/Kilmeedy 2-08
Granagh/Ballingarry 3-11 Ballybricken/Bohermore 1-08.

South G.A.A.
Intermediate Hurling Championship.
Sponsored by Sulley's Bar Hospital

Croom 2-22 Bruree 1-13.

city i.h.c
Sat, 15 Mar, Venue: Rathbane, Monaleen 1-13 Crecora Manister 0-12

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 11 Mar, Venue: Mick Neville Park , Ballybrown 2-12 St Kevin's 1-5
Tue, 11 Mar, Venue: Rhebogue, Ahane 1-18 Adare 3-9

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 11 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Patrickswell 1-14 Na Piarsaigh 1-12
Tue, 11 Mar, Venue: Kilbreedy, Deel Rangers 2-12 Bruff 1-6

Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition
Sun, 16 Mar, Venue: Feenagh, Glenroe 4-10 Feenagh Kilmeedy 2-8
Sun, 16 Mar, Venue: Ballybricken, Granagh/Ballingarry 3-11 Ballybricken Bohermore 1-8

IHC.
Sat, 15 Mar, Venue: Kilfinane, Glenroe 3-15 Kilmallock 0-13
Sun, 16 Mar, Venue: Ballyagran, Croom 2-22 Bruree 1-13

South U 21'A' Hurling Championship
Fri, 14 Mar, Venue: Kilbreedy, Knockainey 3-8 st johns 2-9
Fri, 14 Mar, Venue: Kilbreedy, Sean Og Hanleys 2-11 Tory Gaels 2-11

Cavanaghs of Charleville/Villager Bar Castlemahon West U21 Hurling Championship
Sat, 15 Mar, Venue: Daithi O'Bruadair, Askeaton-St Kierans 1-14 Daithi O'Bruadair 0-11

Davy Mann Hotel Bar & Restaurant & Chinese Take Away West Intermediate Football Championship
Sat, 15 Mar, Venue: Ballyhahill, Monagea 1-9 Glin 1-8
Sat, 15 Mar, Venue: Tournfulla , Mountcollins 3-10 Gerald Griffins 1-7

city U21.h.c
Sat, 15 Mar, Venue:
Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 2-17 Singland Gaels 3-7

IHC.:
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-11, Kilmallock 0-13 ;

County Premier U21 Hurling Championship Group 1:
St Kevin's 1-5, Ballybrown GAA CLG 2-12 ;
Ahane 1-18, Adare 3-9 ;

County Premier U21 Hurling Championship Group 2:
Na Piarsaigh 1-12, Patrickswell 1-14 ;
Deel Rangers 2-12, Bruff 1-6 ;

County U21 Hurling 13 aside Competition:
Feenagh Kilmeedy 2-8, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 4-10 ;
Ballybricken Bohermore 1-8, Granagh/Ballingarry 3-11 ;

city U21.h.c:
Kildimo-Pallaskenry 0-12, Monaleen/Moin an Lin 1-13 ;
Mungret St Pauls 2-17, Singland Gaels 3-7 ;

 

 

 

Tuesday 11th March

County
Premier U21 Hurling championship
Patrickswell 1-14 Na Piarsaigh 1-12
Ballybrown 2-12 St Kevins 1-05
Deel Rangers 2-12 Bruff 1-06
Ahane 1-18 Adare 3-09.

 

 

Weekending 9th March, 2014

Limerick G.A.A. Week Results
Allianz Senior Hurling League
Limerick 1-14 Wexford 2-08
Allianz Senior Football League
Limerick 1-14 Wexford 1-13
County
Premier U21 Hurling Championship
Ballybrown 1-13 Ahane 1-12
Adare 1-10 Doon 1-15
Patrickswell 0-15 Deel Rangers 1-08
U21 13 aside Hurling Competition
Killeedy 0-13 Ballybricken/Bohermore 1-09
Granagh Ballingarry 5-16 Feenagh/Kilmeedy 5-07

East G.A.A.
U21 Hurling Championship
Pallasgreen 1-15 Cappamore 2-12
Senior Hurling championship
Doon 2-20 Ahane 2-08

South G.A.A.
Senior Football Final 2013 (refixture)
Galbally 2-10 Ballylanders 2-09

Under 21 Hurling Championship  
St John's 2-11 Garryspillane 0-10
Sean Og Hanley's 2-09 Maigue Gaels 1-10.

West G.A.A.
Under 21 hurling championship
St Mary's 2-13 Askeaton/St Kierans 0-09
Allaughaun Gaels 6-09 Monagea/Newcastlewest 1-08.

Feile na nGael B
CroaghKilfinny 6-05 Kildimo/Pallaskenry 0-04
Templeglantine  received walkover from Killeedy.

Masita GAA All-Ireland Post Primary Schools Championships
Br. Edmund Ignatius Rice Cup Semi Final
Senior Football 'D'
Salesian College Pallaskenry 1-05 Our Lady's Belmullet 3-08.

Munster Post Primary Schools Results
16.5 C Football
Pres Miltown 4-11 Col Na Trocaire Rathkeale 1-11
15 B Hurling
Colaiste Iosaef Kilmallock 2-13 St Josephs Tulla 1-08
15 C Hurling
Hospital 6-16 St Colmans Midleton 1-08
16.5 D Football
Desmond Col 5-15 St Pats Shannon 0-02
16.5 B Football
Castletroy C C 2-08 Col Ida & Ioseaf Abbeyfeale 1-09.

Irish Daily Mail HE GAA
Fresher Hurling B Championship
Cork Institute of Technology 4-06 University of Limerick 1-18.

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 04 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Adare 1-15 Doon 1-10
Tue, 04 Mar, Venue: Kilbreedy, Ballybrown 1-13 Ahane 1-12

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 04 Mar, Venue: Mick Neville Park , Patrickswell 0-15 Deel Rangers 1-8
Fri, 07 Mar, Venue: Kilbreedy, Kilmallock 2-11 Bruff 1-11

Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition
Sun, 09 Mar, Venue: Tournfulla , Killeedy 0-13 Ballybricken Bohermore 1-9
Sun, 09 Mar, Venue: Ballingarry, Granagh/Ballingarry 5-16 Feenagh Kilmeedy 5-7

South Senior Football Championship
Sat, 08 Mar, Venue: Kilbreedy, Galbally 2-10 Ballylanders 2-9

South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 09 Mar, Venue: Kilbreedy, st johns 2-11 Garryspillane 0-10
Sun, 09 Mar, Venue: Kilbreedy, Sean Og Hanleys 2-9 Maigue Gaels 1-10

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Ballybrown GAA CLG 1-13, Ahane 1-12
Adare 1-10, Doon 1-15

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Patrickswell 0-15, Deel Rangers 1-8

Feile na nGael B
Templeglantine -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy
Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling B Championship 2014 KO
Cork Institute of Technology 4-6, University of Limerick 1-18

 

 

 

Tuesday 4th March
County
Premier U21 Hurling Championship
Ballybrown 1-13 Ahane 1-12
Adare 1-10 Doon 1-15
Patrickswell 0-15 Deel Rangers 1-08.

 

 

 

Weekending 2nd March, 2014

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Sun, 02 Mar, Venue: Childers Rd, Doon 1-7 Ballybrown 1-7
Sun, 02 Mar, Venue: Kilbreedy, Ahane 5-17 St Kevin's 0-6

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 25 Feb, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 3-11 Deel Rangers 1-9
Tue, 25 Feb, Venue: Mick Neville Park , Patrickswell 2-18 Kilmallock 0-9

Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition
Sun, 02 Mar, Venue: Feenagh, Feenagh Kilmeedy 2-13 Ballybricken Bohermore 3-7
Sun, 02 Mar, Venue: Mick Neville Park , Glenroe W/O Killeedy -
Sun, 02 Mar, Venue: Mick Neville Park , Granagh/Ballingarry 0-14 Fedamore 1-4

South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 02 Mar, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 1-21 Loch na Garra Gaels 2-5


County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Ahane 5-17, St Kevin's 0-6
Doon 1-7, Ballybrown GAA CLG 1-7

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Deel Rangers 1-9, Na Piarsaigh 3-11
Kilmallock 0-9, Patrickswell 2-18

County U21 Hurling 13 aside Competition
Granagh/Ballingarry 0-14, Fedamore 1-4
Feenagh Kilmeedy 2-13, Ballybricken Bohermore 3-7

Feile Peil na nÃ’g B
Cappamore GAA Culb -, Murroe Boher - Conceded by Murroe Boher
St Patrick's -, Ballybrown GAA CLG - Conceded by St Patrick's
Winner of null -, Newcastle West - Conceded by Winner of null
Winner of null -, Athea - Conceded by Winner of null
Na Piarsaigh/Kildimo-Pallaskenry 3-6, Kildimo-Pallaskenry 1-1

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling Division 1 Championship 2014 KO
Mary Immaculate College Limerick 1-15, University College Dublin 2-13
University of Limerick 1-18, Carlow Institute of Technology 2-16

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling B Championship 2014 KO
University of Limerick 3-13, Waterford Institute of Technology 1-3

 

 

 

 

County Premier U21 Hurling Championship Results

Tuesday 25th February
Patrickswell 2-18 Kilmallock 0-09
Na Piarsaigh 3-11 Deel Rangers 1-09.

 

 

Weekending 23rd February, 2014

Sun, 23 Feb,
Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition, Venue:
Pairc Ide Naofa, Granagh/Ballingarry 4-10 Killeedy 2-9
Murphy Shops County U21 Hurling 13 aside Competition, Venue:
Ballybricken, Glenroe 3-11 Ballybricken Bohermore 1-7

Feile Peil na nÃ’g B
Athea -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy Killeedy couldnt field a team
Newcastle West 2-2, Kilpeacon 0-0

County U21 Hurling 13 aside Competition
Cill à de/Killeedy 2-9, Granagh/Ballingarry 4-10
Ballybricken Bohermore 1-7, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-11

Irish Daily Mail HE GAA Fitzgibbon Cup 2014 KO
University of Limerick 1-13, Limerick IT 2-16

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Football Division 2 Championship 2014 KO
Mary Immaculate College Limerick 1-16, Institute of Technology Tralee 0-17

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling Division 1 Championship 2014 KO
Mary Immaculate College Limerick 2-14, Limerick IT 1-9
University of Limerick 4-14, University College Cork 2-19

 

 

 

 

Weekending 16th February, 2014

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST SENIOR HURLING CHAMPIONSHIP SEMI FINAL
Sun, 16 Feb, Venue: UL Grounds, Murroe Boher 4-15 South Liberties 2-17

EAST SENIOR HURLING CHAMPIONSHIP SEMI FINAL
Murroe Boher 4-15, South Liberties 2-17

Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Football Championship
University of Limerick 0-4, University College Cork 2-14

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Football Division 2 Championship 2014 KO
St Patrick's College 3-9, University of Limerick 0-19

Irish Daily Mail HE GAA Trench Cup 2014 KO
Letterkenny Institute of Technology 1-13, Mary Immaculate College Limerick 1-8

Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Hurling Championship 2014 KO
University of Limerick 2-15, Cork Institute of Technology 4-17

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling B Championship 2014 KO
Dublin Institute of Technology 0-7, University of Limerick 2-18
Cork Institute of Technology -, Limerick IT - Conceded by Limerick IT

Irish Daily Mail HE GAA Fitzgibbon Cup 2014 Group B
University College Dublin 2-16, Mary Immaculate College Limerick 1-8

 

 

Weekending 9th February, 2014


Leinster Minor Football League.
Limerick 3-14 Carlow 0-08

AIB All-Ireland Club Senior Hurling Championship Semi-Final
Na Piarsaigh 1-11 Portumna (Galway) 1-15.

 

 

 

Weekending 2nd February, 2014

Irish Daily Mail HE GAA Trench Cup 2014 KO
Mary Immaculate College Limerick 4-9, Limerick IT 1-9
Mary Immaculate College Limerick 4-9, Limerick IT 1-9
Mary Immaculate College Limerick 4-9, Limerick IT 1-9
Mary Immaculate College Limerick 4-9, Limerick IT 1-9

Irish Daily Mail HE GAA Sigerson Cup 2014
Queens University Belfast 0-13, University of Limerick 0-11

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Football Division 2 Championship 2014 KO
Limerick IT 5-13, Trinity College Dublin 1-4
Limerick IT 5-13, Trinity College Dublin 1-4
Limerick IT 5-13, Trinity College Dublin 1-4

Irish Daily Mail HE GAA Fitzgibbon Cup 2014 Group B
University of Limerick 1-23, University College Dublin 2-9
University of Limerick 1-23, University College Dublin 2-9
University of Limerick 1-23, University College Dublin 2-9
University of Limerick 1-23, University College Dublin 2-9

Irish Daily Mail HE GAA Fitzgibbon Cup 2014 Group C
Cork Institute of Technology 1-12, Limerick IT 0-10
Cork Institute of Technology 1-12, Limerick IT 0-10
Cork Institute of Technology 1-12, Limerick IT 0-10

Limerick G.A.A. Week Results 
Allianz Football League
Sligo 0-15 Limerick 0-13

Waterford Crystal Cup Senior Hurling Semi-Final
Tipperary 2-30 University of Limerick 0-22

Dr. Harty Cup Semi Finals
Scoil Na Trionoide Naofa Doon will play St Francis College Rochestown
Ard Scoil Ris 2-14 Hamilton HS Bandon 1-04.

Irish Daily Mail HE GAA Fitzgibbon Cup:
Group A: UCC 0-14 WIT 0-09
Group C: Cork IT 1-12 Limerick IT 0-10
Group D: DIT 1-15 NUI Galway 0-17
Group B: University of Limerick 1-23 University College Dublin 2-09
Irish Daily Mail HE GAA Trench Cup 

Mary Immaculate College 4-09 Limerick IT 1-09 

Irish Daily Mail HE GAA Sigerson Cup 

Queens University Belfast 0-13 University of Limerick 0-11 

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Football Division 2 Championship

Limerick IT 5-13 Trinity College Dublin 1-04
Munster PPS GAA.
15 C Hurling

Tramore CBS 3-16 Pres Ballingarry 5-02
15 D Hurling
SMI Newcastlewest 3-15 Clonmel CC 0-03.

 

 

 

Weekending 26th January, 2014

Hurling Challenge
Senior
Limerick 3-17 Laois 2-08
Limerick U21 0-03 Mary Immaculate College 0-07 (Match Abandoned due to Weather Conditions).

Results from Munster Post Primary Schools
Corn Ui Mhuiri quarter finals:

St Brendans Killarney 2-11 St Flannans, Ennis 0-09
PS Dingle 0-12 Chriost Ri 1-06 AET
DLS Macroom 1-13 IS Kilorglin 1-07
St Fachtnas Skibbereen 2-06 Col Na Sceilge 0-06.

Senior B Football semi finals
Col Cholim 2-14 Pobail Scoil Inbhear Sceine, Kenmare 2-12

Senior C football Quarter finals
Thurles CBS 2-08 St Brogans Bandon 0-07
St Augustines 8-13 Hazelwood College 1-04

Senior D Football Semi Finals
Kilkee CC 3-07 St Ailibies, Tipp 3-05
Salesian Col Pallaskenry 4-08 Pres Ballingarry 3-09.

Munster G.A.A. Weekend Result
Sunday January 26th
Waterford Crystal Cup Senior Hurling Semi-Finals
Clare 2-28 University College Cork 1-04
Tipperary v University of Limerick Postponed

FOOTBALL
Power NI McKenna Cup Final
Cavan P-P Tyrone – POSTPONED

Leinster:
Bord na Móna O'Byrne Cup Final
Kildare 1-10 Meath 0-09

Connacht: FBD League Final
Leitrim 2-05 Roscommon 1-07

HURLING
Leinster:
Bord na Móna Walsh Cup Semi-Finals

Kilkenny 1-24 Galway 0-15
Wexford 1-14 Dublin 1-15

Munster:
Waterford Crystal Cup Semi-Finals

Clare 2-28 UCC 1-04
Tipperary P-P UL - POSTPONED
Leinster:
Walsh Shield Final
Carlow 1-16 Westmeath 1-07

Leinster:
Kehoe Cup Quarter-Finals
Kildare 3-17 GMIT 0-12
Fingal 2-07 Down 0-18
Trinity 2-11 Derry 3-11
Meath 2-17 Wicklow 0-05

Leinster:
Kehoe Shield Quarter-Finals
Longford 1-09 Queens 3-06
Louth 2-05 Roscommon 2-13
DCU 2-16 Armagh 1-06
St. Patrick's 0-13 Mayo 1-16.

FOOTBALL
AIB GAA Football All-Ireland Intermediate Club Championship Semi-Finals
Kiltane (Mayo) 2-09 Clyda Rovers (Cork) 0-09
Geraldines (Louth) 1-09 Truagh (Monaghan) 2-10
AIB GAA Football All-Ireland Junior Club Championship Semi-Finals
Two Mile House (Kildare) 0-13 Emyvale (Monaghan) 2-06
Fuerty (Roscommon) P-P Keel (Kerry) – Postponed.

HURLING
AIB GAA Hurling All-Ireland Intermediate Club Championship Semi-Finals
Kilnadeema/Leitrim (Galway) P-P Youghal (Cork) - Postponed
Rower Inistioge (Kilkenny) 1-14 Clooney Gaels (Antrim) 0-07
AIB GAA Hurling All-Ireland Junior Club Championship Semi-Finals
Fullen Gaels (Warwickshire) 1-08 Creggan Kickhams (Antrim) 2-10
Calry/St Joseph’s (Sligo) 0-08 Ballysaggart (Waterford) 4-13.

 

 

 

 

Weekending 12th January, 2014

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Sat, 11 Jan, Venue: Mick Neville Park , St Mary's Sean Finns 1-12 Dromcollogher Broadford 0-10

 

 

 

Weekending 5th January, 2014

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Tue, 31 Dec, Venue: Mick Neville Park , Dromcollogher Broadford 2-9 St Mary's Sean Finns 1-12

Sunday 5th January
Munster GAA McGrath Cup
Senior Football Quarter-Finals
Cork Institute of Technology 5-17 Mary Immaculate College 2-06
Cork 3-22 Limerick Institute of Technology 0-07
University of Limerick 5-18 University College Cork 4-16.

Challenge Games
Senior Football
Limerick 2-07 Waterford 1-14

Charity Hurling
Limerick Development team 3-10 Kerry Senior team 3-16.

Other Restults of the Day
McGrath Cup Quarter-finals (Munster)
Kerry 0-17  IT Tralee 0-08
CIT 5-17     Mary I. 2-06
Cork 3-22   LIT 0-07
UL 5-18     UCC 4-16
2013 Champions: Kerry
Power NI Dr McKenna Cup Round 1 (Ulster)
Section A
Tyrone 0-13 Donegal 1-07
Armagh 1-17 QUB 0-15
Section B
Fermanagh P-P St Mary’s (match postponed due to an unplayable pitch at Brewster Park)
Derry 2-15 Monaghan 2-11
Section C
Cavan 3-12 Antrim 0-12
Down 1-15 UUJ 0-07
2013 Champions: Tyrone
FBD Insurance League (Connacht)
Roscommon 1-14 IT Sligo 1-14
Galway 3-10 Sligo 0-08
Leitrim 1-14 GMIT 1-11
2013 Champions: Leitrim


Bord Na Móna O’Byrne Cup (Leinster)
Group A
Wexford 2-13 Laois 0-11
Offaly 0-13 UCD 0-12
Group B
Longford 1-19 Carlow 2-07
Kildare 4-24 Athlone IT 0-12
Group C
Meath 4-11 DIT 1-14
Wicklow 1-09 IT Carlow 0-11
Group D
DCU 1-15 Louth 0-09
Dublin 0-12 Westmeath 0-11

2013 Champions: Kildare

 

 

 

 

 

Weekending 29th December, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Thu, 26 Dec, Venue: Mick Neville Park , St Mary's Sean Finns 2-10 Newcastle West 2-9
Thu, 26 Dec, Venue: Mick Neville Park , Dromcollogher Broadford 2-11 St Kieran's 1-6

 

 

 

 

Weekending 22nd December, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Sun, 22 Dec, Venue: Kilbreedy, St Kieran's 2-8 Shamrocks 1-9

County Premier U21 Football Championship:
Shamrocks 1-9, St Kieran's 2-8 ;

 

 

 

 

Weekending 15th December, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Sat, 14 Dec, Venue: Mick Neville Park , St Mary's Sean Finns 0-11 Fr Caseys 2-4
Sun, 15 Dec, Venue: Killmallock, Shamrocks 0-17 St Kieran's 3-8

Bloomers County U21 A Football Championship
Fri, 13 Dec, Venue: Mick Neville Park , Shannon Gaels 2-8 Galbally 1-8

County Premier U21 Football Championship:
Shamrocks 0-17, St Kieran's 3-8 ;
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-4, St Mary's/Sean Finns 0-11 ;

County U21 A Football Championship:
Shannon Gaels 2-8, Galbally 1-8 ;

 

 

 

 

Weekending 8th December, 2013

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship
Fri, 06 Dec, Venue: Mick Neville Park , Dromcollogher Broadford 3-14 St Mary's Sean Finns 1-13

Bloomers County U21 A Football Championship
Sat, 07 Dec, Venue: Mick Neville Park , Shannon Gaels 0-11 St Patrick's 0-5

County U21 B Football Championship
Sun, 08 Dec, Venue: Kilbreedy, Loch na Garra Gaels 1-12 Cappamore 0-7

City East Minor Hurling Championship
Tue, 03 Dec, Venue: Rhebogue, Pallasgreen 3-10 Murroe Boher 2-12

AIB Munster GAA Football Junior Club Championship Final
Feohanagh /Castlemahon 0-04 Keel (Kerry) 0-14

AIB Munster GAA Hurling Junior Club Championship Final
Feenagh /Kilmeedy 0-15 Ballysaggart (Waterford) 3-12

County
City East Minor Hurling A Final Championship
Pallasgreen 3-10 Murroe/Boher 2-12

Premier Un.21 Football Chamiopionship Playoff
Dromcollogher/Broadford 3-14 Sean Finns 1-13
Un.21 A Football Championship Semi Final – Refixture
Shannon Gaels 0-11 St Patrick’s 0-05

Un.21 B Football Championship Final
Loch na Garra Gaels (Croom/Crecora) 1-12 Cappamore 0-07.

County U21 A Football Championship
Shannon Gaels 0-11, St Patrick's 0-5

County U21 B Football Championship
Cappamore GAA Culb 0-7, Loch na Garra Gaels 1-12

County Premier U21 Hurling Championship
Dromcollogher Broadford 3-14, St Mary's/Sean Finns 1-13

City East Minor Hurling Championship
Murroe Boher 2-12, Pallasgreen 3-10

Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Hurling League
Limerick IT 3-12, Carlow Institute of Technology 2-13

 

 

 

Weekending 1st December, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship
Sun, 01 Dec, Venue: Kilbreedy, Shamrocks 0-11 St Mary's Sean Finns 0-11

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 2
Tue, 26 Nov, Venue: Mick Neville Park , Na Piarsaigh W/O Feale Rangers -

Bloomers County U21 A Football Championship
Sat, 30 Nov, Venue: Kilbreedy, Galbally 3-8 Pallasgreen 1-5

County U21 B Football Championship
Sat, 30 Nov, Venue: Mick Neville Park , Loch na Garra Gaels 2-12 St Senan's 0-10

Greaney Concrete Products West Un.21 Football Championship
Wed, 27 Nov, Venue: Kilbreedy, St Senan's 2-8 Ballysteen 0-12
Wed, 27 Nov, Venue: Mick Neville Park , Shannon Gaels 3-10 Deel Rangers 1-10

County Minor Hurling 13 aside Competition
Fri, 29 Nov, Venue: Mick Neville Park , Mahoonagh 2-12 Garryspillane 2-11

County Premier U21 Football Championship
Shamrocks 0-11, St Mary's/Sean Finns 0-11

County U21 A Football Championship
Galbally 3-8, Pailis na Greine 1-5

County U21 B Football Championship
Naomh Seanan/St Senan's 0-10, Loch na Garra Gaels 2-12

County Premier U21 Football Championship Group 2
Feale Rangers -, Na Piarsaigh - Conceded by Feale Rangers

West Un.21 Football Championship
Naomh Seanan/St Senan's 2-8, Baile Stiabhna 0-12
Shannon Gaels 3-10, Deel Rangers 1-10

County Minor Hurling 13 aside Competition
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-11, Mahoonagh 2-12

Minor Hurling 13 aside Competition Final
Garryspillane 2-11 Mahoonagh 2-12
Premier Un.21 Football Chamiopnship
Feale Rangers v Na Piarsaigh in Mick Neville Park at 8.30pm
Premier Un.21 Football Championship Playoff s
Dromcollogher/Broadford 1-10 Shamrocks 1-08.
Shamrocks 0-11 Sean Finns 0-11
Un.21 A Football Championship Semi Final
Pallasgreen 1-05 Galbally 3-08
Un.21 A Football Championship Semi Final
Shannon Gaels received Walkover from St Patrick’s
Un.21 B Football Championship Semi Final
St.Senans 0-10 Loch na Garra Gaels 2-12.
West G.A.A.
Under 21 B Football Final
St Senans 2-08 Ballysteen 0-12
Under 21 A Football Final
Deel Rangers 1-10 Gael Na Sionna 3-10.

Higher Education Ladies Football
League Div.4 Quarter Final
Mary I. (2) 6-15 Marino 2-12
University
Senior Hurling League Semi Final
U.L. Senior’s 0-17 C.I.T. 2-16
Hurling League Final
U.L. Freshers B 0-10 UCC 1-12.


Congratulations to Ronan Lynch on Winning the Munster minor hurler of
the Year and Also to Richie McCarthy on winning Munster senior hurler
of the Year both players will be honoured on Next Saturday evening in
Killarney.

Munster G.A.A. Result
AIB Munster GAA Football Senior
Club Championship Final
Dr. Crokes (Kerry) 0-13 Cratloe (Clare) 0-12
Venue: Gaelic Grounds Limerick.

 

 

 

 

Weekending 24th November, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 1
Fri, 22 Nov, Venue: Kilbreedy, St Mary's Sean Finns 0-10 Shamrocks 1-5
Fri, 22 Nov, Venue: Kilbreedy, Dromcollogher Broadford W/O Ahane -

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 2
Fri, 22 Nov, Venue: Mick Neville Park , St Kieran's 1-13 Feale Rangers 3-7
Fri, 22 Nov, Venue: Rhebogue, Fr Caseys 1-12 Oola 1-2
Fri, 22 Nov, Venue: Mick Neville Park , Newcastle West 3-10 Na Piarsaigh 1-5

County Junior B Football Championship
Sat, 23 Nov, Venue: Ballyagran, Feenagh Kilmeedy 1-7 Fedamore 0-8

County Minor A Hurling Championship
Sun, 24 Nov, Venue: Mungret, Pallasgreen 4-12 Murroe Boher 2-12

County Minor B Hurling Championship
Sat, 23 Nov, Venue: Ballyagran, Sean Og Hanleys 2-9 Tournafulla 0-14

County Minor Football 13 aside Competition
Sat, 23 Nov, Venue: Foynes, St Senan's 5-11 St Kieran's 1-7
Sun, 24 Nov, Venue: Dooley Park, Granagh/Ballingarry W/O South Liberties -

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Sun, 24 Nov, Venue: Ballyagran, Bruff 3-14 Mungret St Paul's 1-9

J.J.Kenneally Wickham St. City Under 21 Football Championship
Sat, 23 Nov, Venue: Loch na Garra Gaels, Loch na Garra Gaels 3-9 Mungret St Paul's 0-3
Sat, 23 Nov, Venue: St Patricks, St Patrick's 3-10 Kildimo-Pallaskenry 1-14

County Junior B Football Championship
Fedamore 0-8, Feenagh Kilmeedy 1-7

County Intermediate Hurling League
Bruff 3-14, Mungret St Pauls 1-9

County Premier U21 Football Championship Group 1
Ahane -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Ahane
Shamrocks 1-5, St Mary's/Sean Finns 0-10

County Premier U21 Football Championship Group 2
Newcastle West 3-10, Na Piarsaigh 1-5
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-12, Oola 1-2
St Kieran's 1-13, Feale Rangers 3-7

County Minor A Hurling Championship
Murroe Boher 2-12, Pallasgreen 4-12

County Minor B Hurling Championship
Sean Og Hanleys 2-9, Tournafulla 0-14

County Minor Football 13 aside Competition
South Liberties -, Granagh/Ballingarry - Conceded by South Liberties
Naomh Seanan/St Senan's 5-11, St Kieran's 1-7

City Under 21 Football Championship
St Patrick's 3-10, Kildimo-Pallaskenry 1-14
Loch na Garra Gaels 3-9, Mungret St Pauls 0-3

 

 

 

 

 

Weekending 17th November, 2013

East senior Football Championship
Cappamore GAA Culb 2-9, Pailis na Greine 2-8

County Junior B Hurling Championship
Doon 2-12, Templeglantine 4-7

County Premier U21 Football Championship Group 1
Shamrocks 0-20, Bruff 1-2
Shamrocks -, Claughaun - Conceded by Claughaun
St Mary's/Sean Finns 1-15, Ahane 2-11
Dromcollogher Broadford 0-17, Bruff 1-8
Claughaun 2-7, St Mary's/Sean Finns 2-20

County Premier U21 Football Championship Group 2
Oola -, St Kieran's - Conceded by Oola
Feale Rangers 2-11, Newcastle West 3-9

County Minor A Hurling Championship
Murroe Boher 1-9, Pallasgreen 1-9

County Minor Hurling 13 aside Competition
Mahoonagh 3-11, South Liberties 3-9

City East Minor Hurling Championship
Cappamore GAA Culb 2-8, Kilpeacon 3-10

AIB Munster GAA
Junior Hurling Club Championship Semi-Final
Feenagh/Kilmeedy 1-14 Bodyke (Clare) 1-11

AIB Munster GAA
Junior Football Club Championship Quarter-Final
Feohanagh/Castlemahon 2-10 Drom & Inch (Tipperary) 3-06

County
Minor Hurling A Final Championship
Murroe/Boher 1-09 Pallasgreen 1-09

City/East Minor B Hurling Final Replay
Kilpeacon 3-10 Cappamore 2-08

Junior B Hurling Championship Final
Templeglantine 4-07 Doon 2-12

Premier Un.21 Football Chamiopnship
Shamrocks 0-20 Bruff 1-20
Dromcollogher/Broadford 0-17 Bruff 1-08
Feale Rangers   2-11 Newcastlewest 3-09
St. Mary’s/Sean Finns 1-15 Ahane 2-11
Fr Caseys 7-16 Na Piarsaigh 0-02
Shamrocks received Walkover from Claughaun.
St Kierans Received Walkover from Oola

Minor 13 aside hurling competition Semi Final
Mahoonagh 3-11 South Liberties 3-09.
Premier Un.21 Football Championship
St Marys/Sean Finns 2-20 Claughaun 2-07.

City G.A.A.
Un.21 Football Championship
Sponsored by J.J. Kenneally Wickham St.
Kildimo/Pallaskenry 2-09 Loch na Garra Gaels 1-09

East G.A.A.
Senior Football Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Cappamore 2-09 Pallasgreen 2-08

West G.A.A.
Under 21 Football Semi Final
Gael Na Sionna 1-09 Ballysteen 0-07

Un.21 Football 13 A Side
Granagh/Ballingarry 6-10 Cappagh/Kilcornan 2-06.

 

 

 

 

 

 

 

Weekending 10th November, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 1
Fri, 08 Nov, Venue: Kilbreedy, Dromcollogher Broadford W/O Claughaun -
Fri, 08 Nov, Venue: Knocklong, Shamrocks 3-10 Ahane 1-6
Fri, 08 Nov, Venue: UL Grounds, St Mary's Sean Finns 1-8 Bruff 0-3
Sun, 10 Nov, Venue: Kilbreedy, Shamrocks 1-13 Dromcollogher Broadford 1-6

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 2
Fri, 08 Nov, Venue: Mick Neville Park , St Kieran's 1-8 Fr Caseys 1-8
Fri, 08 Nov, Venue: Kilbreedy, Newcastle West 0-12 Oola 1-4

County Junior B Hurling Championship
Sat, 09 Nov, Venue: Kilbreedy, Doon 4-10 Feohanagh Castlemahon 2-10

County Minor A Football Championship
Wed, 06 Nov, Venue: Mick Neville Park , Pallasgreen 1-6 Ballysteen 0-8

County Minor B Hurling Championship
Sat, 09 Nov, Venue: Knocklong, Sean Og Hanleys 1-16 Cappamore 1-6

County Minor Hurling 13 aside Competition
Sat, 09 Nov, Venue: Mick Neville Park , Garryspillane 1-13 Granagh/Ballingarry 2-8

J.J.Kenneally Wickham St. City Under 21 Football Championship
Sat, 09 Nov, Venue: Monaleen, Loch na Garra Gaels 2-10 Monaleen 4-3
Sat, 09 Nov, Venue: St Patricks, Kildimo-Pallaskenry W/O St Patrick's -

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST U 21 FOOTBALL FINAL
Sun, 10 Nov, Venue: Boher, Pallasgreen 1-6 Cappamore 1-5

County
Minor A Football Final
Ballysteen/St Senans 0-08 Pallasgreen 1-06

Dromcollogher/Broadford 1-06 Shamrocks 1-13
St.Kieran’s 1-08 Fr.Casey’s 1-08
Newcastle West 0-12 Oola 1-04
St. Mary’s/Sean Finns 1-08 Bruff 0-03
Shamrocks 3-10 Ahane 1-06
Dromcollogher/Broadford received Walkover from Claughaun

Junior B Hurling Championship Semi Final Replay
Doon 4-10 Feohanagh/Castlemahon 2-10

Minor B Hurling Championship Semi Final
Sean Og Hanleys 1-16 Cappamore 1-06

Minor B Hurling 13 aside Competition Semi Final
Garryspillane 1-13 Granagh/Ballingarry 2-08

City G.A.A.
Un.21 Football championship
Sponsored by J.J. Kenneally Wickham St.
Kildimo/Pallaskenry received Walkover from St. Patrick’s
Loch na Garra Gaels 2-10 Monaleen 4-03

East G.A.A.
Un.21 A Football Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 1-06 Cappamore 1-05.

West G.A.A.
Un.21 Football Championship
Gael Na Sionna received Walkover from Adare

Un.21 Football 13 a side
Monagea 7-14 Cappagh/Kilcornan 4-07.

County Junior B Hurling Championship
Feohanagh Castlemahon 2-10, Doon 4-10

County Premier U21 Football Championship Group 1
Dromcollogher Broadford 1-6, Shamrocks 1-13
Bruff 0-3, St Mary's/Sean Finns 1-8
Ahane 1-6, Shamrocks 3-10
Claughaun -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Claughaun

County Premier U21 Football Championship Group 2
Newcastle West 0-12, Oola 1-4
St Kieran's 1-8, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-8

EAST U 21 FOOTBALL FINAL
Cappamore GAA Culb 1-5, Pailis na Greine 1-6

County Minor B Hurling Championship
Cappamore GAA Culb 1-6, Sean Og Hanleys 1-16

County Minor A Football Championship
Baile Stiabhna 0-8, Pailis na Greine 1-6

County Minor Hurling 13 aside Competition
Granagh/Ballingarry 2-8, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-13

City Under 21 Football Championship
St Patrick's -, Kildimo-Pallaskenry - Conceded by St Patrick's
Monaleen/Moin a Lin 4-3, Loch na Garra Gaels 2-10

 

 

Weekending 3rd November, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 1
Fri, 01 Nov, Venue: UL Grounds, Bruff 2-9 Ahane 1-4

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 2
Fri, 01 Nov, Venue: Mick Neville Park , St Kieran's 3-13 Na Piarsaigh 1-4
Fri, 01 Nov, Venue: Kilbreedy, Feale Rangers 1-8 Oola 0-6
Fri, 01 Nov, Venue: Mick Neville Park , Newcastle West 2-8 Fr Caseys 0-12

County Junior A Football Championship
Sun, 03 Nov, Venue: Abbeyfeale, Feohanagh Castlemahon 1-8 Glin 1-7

County Junior B Football Championship
Sat, 02 Nov, Venue: Ballyagran, Feenagh Kilmeedy 2-7 Camogue Rovers 1-9
Sat, 02 Nov, Venue: Mungret, Fedamore 3-13 St Senan's 3-9

City East Minor Hurling Championship
Tue, 29 Oct, Venue: Kilbreedy, Cappamore 1-13 Kilpeacon 1-13

County Minor A Hurling Championship
Sun, 03 Nov, Venue: Killmallock, Murroe Boher 0-18 Newcastle West 2-9
Sun, 03 Nov, Venue: Kilbreedy, Pallasgreen 5-11 Bruff 0-13

County Minor B Hurling Championship
Sun, 03 Nov, Venue: Mick Neville Park , Tournafulla 1-14 Kilpeacon 2-7

County Minor Hurling 13 aside Competition
Mon, 28 Oct, Venue: Templeglantine, Mahoonagh W/O Templeglantine -

County Minor Hurling 13 aside Competition
Sun, 03 Nov, Venue: Bruff, Garryspillane 1-15 Granagh/Ballingarry 3-9

County Junior B Football League
Wed, 30 Oct, Venue: Mick Neville Park , Feenagh Kilmeedy 4-12 Mungret St Paul's 1-5

Under 21 Football Championship
Sat, 02 Nov, Venue: KIlfinane, Galbally 1-7 Castletown Ballyagran 1-3

Dooley's Ford Centre Knocklong South Minor Hurling Championship
Wed, 30 Oct, Venue: Kilbreedy, Sean Óg Ó hÁnlaÍ 2-12 Killacolla Gaels 0-5

J.J.Kenneally Wickham St. City Under 21 Football Championship
Wed, 30 Oct, Venue: St Patricks, St Patrick's 5-9 Loch na Garra Gaels 3-5

County Junior B Football Championship
Fedamore 3-13, Naomh Seanan/St Senan's 3-9
Feenagh Kilmeedy 2-7, Camogue Rovers 1-9

County Junior A Football Championship
Feohanagh Castlemahon 1-8, Glin 1-7

County Junior B Football League
Mungret St Pauls 1-5, Feenagh Kilmeedy 4-12

Under 21 Football Championship
Galbally 1-7, Castletown Ballyagran 1-3

County Premier U21 Football Championship Group 1
Bruff 2-9, Ahane 1-4

County Premier U21 Football Championship Group 2
Oola 0-6, Feale Rangers 1-8
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-12, Newcastle West 2-8
St Kieran's 3-13, Na Piarsaigh 1-4

County Minor A Hurling Championship
Newcastle West 2-9, Murroe Boher 0-18
Bruff 0-13, Pallasgreen 5-11

County Minor B Hurling Championship
Tournafulla 1-14, Kilpeacon 2-7

County Minor Hurling 13 aside Competition
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-15, Granagh/Ballingarry 3-9

County Minor Hurling 13 aside Competition
Templeglantine -, Mahoonagh - Conceded by Templeglantine

City East Minor Hurling Championship
Cappamore GAA Culb 1-13, Kilpeacon 1-13

City Under 21 Football Championship
St Patrick's 5-9, Loch na Garra Gaels 3-5

South Minor Hurling Championship
Sean Óg Ó hà nlaà 2-12, Killacolla Gaels 0-5

South GAA
Sponsored by Sulley’s Bar Hospital
Un.21 Football Championship Final
Galbally 1-07 Castletown/Ballyagran 1-03

Minor 'B' Hurling Championship Final
Sean Og Hanley's 2-12 Killacolla Gaels 0-05.

 

 

 

Weekending 27th October, 2013

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 1
Fri, 25 Oct, Venue: Mick Neville Park , Dromcollogher Broadford 2-13 St Mary's Sean Finns 0-7
Fri, 25 Oct, Venue: UL Grounds, Ahane 2-10 Claughaun 2-9

Bloomers Catering County Premier U21 Football Championship Group 2
Fri, 25 Oct, Venue: Mick Neville Park , Fr Caseys 2-11 Feale Rangers 1-13
Fri, 25 Oct, Venue: Kilbreedy, Oola 3-9 Na Piarsaigh 0-5
Sat, 26 Oct, Venue: The Bog Garden, Newcastle West 3-6 St Kieran's 1-8

Woodlands Hse Hotel County Junior A Hurling Championship
Sun, 27 Oct, Venue: Newcastlewest, Feenagh Kilmeedy 0-14 Feohanagh Castlemahon 0-11

County Junior A Football Championship
Sat, 26 Oct, Venue: Feenagh Kilmeedy, Glin 1-12 Galtee Gaels 1-8

County Junior B Hurling Championship
Sat, 26 Oct, Venue: Ballyagran, Templeglantine 5-11 Blackrock 2-12
Sat, 26 Oct, Venue: KIlfinane, Feohanagh Castlemahon 0-13 Doon 1--10

County Junior B Football Championship
Sat, 26 Oct, Venue: Croagh, St Senan's 3-9 Kildimo 2-11

City East Minor Hurling Championship
Sat, 26 Oct, Venue: Mungret, Murroe Boher 1-7 St Michaels 0-8
Sun, 27 Oct, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Pallasgreen 1-13 Monaleen 1-8

J.J.Kenneally Wickham St. City Under 21 Football Championship
Wed, 23 Oct, Venue: UL Grounds, St Patrick's 2-16 Monaleen 2-6
Sat, 26 Oct, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 5-8 Monaleen 2-8

County Junior A Hurling Championship
Feenagh Kilmeedy 0-14, Feohanagh Castlemahon 0-11

County Junior B Football Championship
Naomh Seanan/St Senan's 3-9, Kildimo 2-11

County Junior A Football Championship
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-8, Glin 1-12

County Junior B Hurling Championship
Blackrock 2-12, Templeglantine 5-11
Doon 1-0, Feohanagh Castlemahon 0-13

County Premier U21 Football Championship Group 1
Ahane 2-10, Claughaun 2-9
St Mary's/Sean Finns 0-7, Dromcollogher Broadford 2-13

County Premier U21 Football Championship Group 2
Newcastle West 3-6, St Kieran's 1-8
Feale Rangers 1-13, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-11
Na Piarsaigh 0-5, Oola 3-9

City East Minor Hurling Championship
Monaleen/Moin an Lin 1-8, Pallasgreen 1-13
Murroe Boher 1-7, St Michaels 0-8

City Under 21 Football Championship
Mungret St Pauls 5-8, Monaleen/Moin a Lin 2-8
Monaleen/Moin a Lin 2-6, St Patrick's 2-16

BNG u13 football league Division 1A
Kildimo-Pallaskenry 1-0, Mungret St Pauls 3-10

BNG u13 football league division 1B
Monaleen/Moin a Lin 3-2, Galbally 5-4

BNG u13 football league division 3
South Liberties -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by South Liberties

BNG u13 football league 13 a side
Athea -, Blackrock -

BNG u13 football league 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin -, BallylandersCounty Junior A Hurling Championship
Feenagh Kilmeedy 0-14, Feohanagh Castlemahon 0-11

County Junior B Football Championship
Naomh Seanan/St Senan's 3-9, Kildimo 2-11

County Junior A Football Championship
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-8, Glin 1-12

County Junior B Hurling Championship
Blackrock 2-12, Templeglantine 5-11
Doon 1-0, Feohanagh Castlemahon 0-13

County Premier U21 Football Championship Group 1
Ahane 2-10, Claughaun 2-9
St Mary's/Sean Finns 0-7, Dromcollogher Broadford 2-13

County Premier U21 Football Championship Group 2
Newcastle West 3-6, St Kieran's 1-8
Feale Rangers 1-13, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-11
Na Piarsaigh 0-5, Oola 3-9

City East Minor Hurling Championship
Monaleen/Moin an Lin 1-8, Pallasgreen 1-13
Murroe Boher 1-7, St Michaels 0-8

City Under 21 Football Championship
Mungret St Pauls 5-8, Monaleen/Moin a Lin 2-8
Monaleen/Moin a Lin 2-6, St Patrick's 2-16

BNG u13 football league Division 1A
Kildimo-Pallaskenry 1-0, Mungret St Pauls 3-10

BNG u13 football league division 1B
Monaleen/Moin a Lin 3-2, Galbally 5-4

BNG u13 football league division 3
South Liberties -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by South Liberties

BNG u13 football league 13 a side
Athea -, Blackrock -

BNG u13 football league 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin -, Ballylanders

City G.A.A.
Un.21 Football Championship
Sponsored by J.J. Kenneally Wickham St.
St. Patrick’s 2-16 Monaleen 2-06
Mungret 5-08 Monaleen 2-08.

AIB Munster GAA Hurling Senior
Club Championship
Na Piarsaigh 3-17 Loughmore/Castleiney (Tipperary) 2-18

AIB Munster GAA Hurling Intermediate
Club Championship Quarter Final
Dromin/Athlacca 0-14 Ballina (Tipperary) 1-12

Munster under 17 Football Competition
Tipperary 1-13 Limerick 1-06.

Limerick Colleges Results
Dean Ryan Cup under 16 1/2 A Hurling Semi-Final
Ard Scoil Ris 4-15 Our Lady's Templemore 1-16 after extra time.

Dr. Harty Cup Under 18½ A Hurling Championship
Doon 3-12 Castletory 1-14
Ardscoil Ris 0-17 DLS Waterford 1-05.

Limerick Bord na nOg Saturday Results
Saturday 26th October
Un.13 Hurling Division 2 Final
Garryspillane 2-07 St Kierans 3-03

Un.13 Hurling 13 a side Final
Shamrock Gaels 8-04 Blackrock 3-00
Un.13 Hurling 11 a side Final
Bruree 5-05 Kilteely/Dromkeen 3-03.

 

 

Weekending 20th October, 2013


Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship
Sun, 20 Oct, Venue: Newcastlewest, Dromcollogher Broadford 2-9 Monaleen 2-7

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship
Tue, 15 Oct, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Dromin Athlacca 2-18 Knockaderry 1-15

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Sat, 19 Oct, Venue: Bruff, St Mary's Sean Finns 4-17 Oola 1-11

Woodlands Hse Hotel County Junior A Hurling Championship
Sun, 20 Oct, Venue: Dromcollogher, Feenagh Kilmeedy 1-15 Castletown Ballyagran 1-12
Sun, 20 Oct, Venue: Killmallock, Feohanagh Castlemahon 1-17 Kilteely Dromkeen 2-11

County Premier Minor Football Championship
Tue, 15 Oct, Venue: Kilbreedy, Newcastle West 2-6 Oola 0-7

City East Minor Hurling Championship
Sat, 19 Oct, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Cappamore 1-12 Kildimo-Pallaskenry 1-8

County Minor A Football Championship
Wed, 16 Oct, Venue: Mick Neville Park , Ballysteen 3-9 Na Piarsaigh 3-5

Under 21 Football Championship
Sat, 19 Oct, Venue: Staker Wallace, Galbally W/O Blackrock -

County
Senior football championship Final
Sponsored by Irish Wire Ltd
Dromcollogher/Broadford 2-09 Monaleen 2-07

Premier Minor Football championship Final
Newcastlewest 3-10 Fr Caseys 1-07

Intermediate Football championship Final
Sponsored by Griffins Coaches
St Marys/Sean Finns 4-17 Oola 1-10

Premier Minor Football Championship Semi Final
Newcastle West 2-06 Oola 0-07

Intermediate Hurling championship Final
Sponsored by Nick Greene Sportsgrounds Mgt
Dromin/Athlacca 2-18 Knockaderry 1-15

Junior A Hurling championship Semi Finals
Sponsored by Woodlands House Hotel Adare
Feohanagh 1-17 Kilteely/Dromkeen 2-11
Feenagh/Kilmeedy 1-15 Castletown/Ballyagran 1-12

Junior A Football championship Semi Final
Castlemahon 0-12 Kilteely/Dromkeen 1-05
City/East Minor Hurling B Semi Final
Cappamore 1-12 Kildimo/Pallaskenry 1-08

South GAA
Un.21 Football Championship
Sponsored by Sulley's Bar Hospital
Galbally received Walkover from Blackrock.

Under 21 Football Championship
Blackrock -, Galbally - Conceded by Blackrock

County Minor A Football Championship
Na Piarsaigh 3-5, Baile Stiabhna 3-9

County Premier Minor Football Championship
Oola 0-7, Newcastle West 2-6

City East Minor Hurling Championship
Kildimo-Pallaskenry 1-8, Cappamore GAA Culb 1-12

BNG u16 football shield Division 2 Shield
Claughaun 0-5, Pailis na Greine 1-10
BNG u14 football shield divison 3
St Kieran's 1-7, Claughaun 2-5

U14 football championship division 2
South Liberties 0-10, Na Piarsaigh 3-5

BNG u13 football league Division 1A
Newcastle West -, Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Newcastle West
BNG u13 football league division 1B
Monaleen/Moin a Lin 7-4, Claughaun 1-4

BNG u13 football league Division 2A
St Kieran's -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Dromcollogher Broadford
Deel Rangers -, Glin - Conceded by Glin
Glin -, St Kieran's - Conceded by Glin
Dromcollogher Broadford 1-5, Granagh/Ballingarry 2-2

St Kieran's 5-10, Deel Rangers 1-3
Granagh/Ballingarry -, Glin - Conceded by Glin

BNG u13 football league division 2B
St Patrick's -, Bruff - Conceded by St Patrick's

Bruff 2-3, Pailis na Greine 2-3
St Patrick's -, Ballybrown GAA CLG - Conceded by St Patrick's

BNG u13 football league division 3
South Liberties 3-6, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 6-4

BNG u13 football league 13 a side
Shamrock Gaels -, Athea - Conceded by Shamrock Gaels

BNG u13 football league 11 a side
Ballylanders 8-9, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-1
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-3, Ballybricken Bohermore 3-1

 

 

 

 

Weekending 13th October, 2013

Quaid Quility Hurleys & Repairs West Minor A &B Hurling Championship
Sat, 12 Oct, Venue: Newcastlewest, Tournafulla 1-19 Dromcollogher Broadford 1-11

Greaney Concrete Products West Un.21 Football Championship
Sat, 12 Oct, Venue: Coolcappa, Ballysteen W/O Adare -
Sat, 12 Oct, Venue: Coolyroe, Deel Rangers 0-0 Shannon Gaels 0-0

Woodlands Hse Hotel County Junior A Hurling Championship
Sun, 13 Oct, Venue: Hospital, Kilteely Dromkeen 0-16 Staker Wallace 1-11
Sun, 13 Oct, Venue: Croagh, Feohanagh Castlemahon 2-19 Patrickswell 0-4
Sun, 13 Oct, Venue: Ballybrown, Feenagh Kilmeedy 0-15 Na Piarsaigh 0-10

County Junior A Football Championship
Tue, 08 Oct, Venue: Knocklong, Galtee Gaels 1-9 Ahane 0-8
Tue, 08 Oct, Venue: Mick Neville Park , Glin 3-19 Na Piarsaigh 1-5
Tue, 08 Oct, Venue: Kilbreedy, Kilteely Dromkeen 1-15 Ballylanders 1-9
Wed, 09 Oct, Venue: Mick Neville Park , Feohanagh Castlemahon 2-14 Patrickswell 1-4

County Junior B Hurling Championship
Sun, 13 Oct, Venue: Bruff, Blackrock 1-17 Pallasgreen 0-15
Sun, 13 Oct, Venue: Croagh, Feohanagh Castlemahon 0-10 Monaleen 0-7
Sun, 13 Oct, Venue: Bruff, Doon 1-13 Dromin Athlacca 1-9

County Premier Minor Hurling Championship
Sat, 12 Oct, Venue: Killmallock, Doon 2-17 Na Piarsaigh 1-18

County Premier Minor Football Championship
Fri, 11 Oct, Venue: Mick Neville Park , Fr Caseys 2-12 Rathkeale Ardagh 0-6

City East Minor Hurling Championship
Fri, 11 Oct, Venue: Childers Rd, Murroe Boher 1-10 St Michaels 2-5
Fri, 11 Oct, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Monaleen 0-21 Kildimo-Pallaskenry 0-9

County Minor B Football Championship
Sun, 13 Oct, Venue: Caherconlish, Glennacurrane 5-16 Cappamore 2-8

Under 21 Football Championship
Sat, 12 Oct, Venue: Staker Wallace, Castletown Ballyagran 1-15 Blackrock 1-6

City G.A.A.
Un.21 Football Championship
Sponsored by J.J. Kenneally Wickham St.
St. Patrick’s 1-09 Mungairt 1-06
Kildimo/Pallaskenry received Walkover from Monaleen

South G.A.A.
Sulleys Bar Hospital Un.21 Football Championship
Castletown/Ballyagran 5-15 Blackrock 1-06

West G.A.A.
Minor B Hurling Final
Tournafulla 1-19 Dromcollogher/Broadford 1-11
Under 21 Football Championship
Ballysteen received Walkover from Adare.

West Un.21 Football Championship
Baile Stiabhna -, Adare - Conceded by Adare
Deel Rangers -, Shannon Gaels -

County Junior A Hurling Championship
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 0-16, Staker Wallace 1-11
Feohanagh Castlemahon 2-19, Patrickswell 0-4
Na Piarsaigh 0-10, Feenagh Kilmeedy 0-15

County Junior A Football Championship
Feohanagh Castlemahon 2-14, Patrickswell 1-4
Glin 3-19, Na Piarsaigh 1-5
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-15, Ballylanders 1-9
Ahane 0-8, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-9

County Junior B Hurling Championship
Monaleen/Moin an Lin 0-7, Feohanagh Castlemahon 0-10
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-9, Doon 1-13
Blackrock 1-17, Pallasgreen 0-15

Under 21 Football Championship
Castletown Ballyagran 1-15, Blackrock 1-6
County Minor B Football Championship
Glennacurrane 5-16, Cappamore GAA Culb 2-8

Minor A &B Hurling Championship
Dromcollogher Broadford 1-11, Tournafulla 1-19

County Premier Minor Football Championship
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-12, Rathkeale Ardagh 0-6

County Premier Minor Hurling Championship
Doon 2-17, Na Piarsaigh 1-18

City East Minor Hurling Championship
Kildimo-Pallaskenry 0-9, Monaleen/Moin an Lin 0-21
St Michaels 2-5, Murroe Boher 1-10

BNG u13 football league Division 1A
Mungret St Pauls -, Newcastle West - Conceded by Newcastle West

BNG u13 football league division 1B
Claughaun 1-4, Galbally 1-4

BNG u13 football league Division 2A
Glin -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Glin
Deel Rangers 3-2, Granagh/Ballingarry 3-4
Granagh/Ballingarry 1-1, St Kieran's 4-7
Dromcollogher Broadford 2-4, Deel Rangers 4-8

BNG u13 football league division 2B
Pallasgreen -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Bruff 1-3, Ballybrown GAA CLG 4-8

BNG u13 football league division 3
Cappagh/Kilcornan 6-4, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-2

BNG u13 football league 13 a side
Blackrock -, Shamrock Gaels - Conceded by Shamrock Gaels

BNG u13 football league 11 a side
Ballybricken Bohermore 3-6, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-2
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-4, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-9
Ballylanders 4-0, Ballybricken Bohermore 2-3

 

 

 

Weekending 6th October, 2013

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship
Na Piarsaigh 0-14 Adare 0-12

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Cup
Patrickswell 2-12 Granagh/Ballingarry 1-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Cup Competition
Monaleen 3-10 St Kieran's 0-18

Woodlands Hse Hotel County Junior A Hurling Championship
Ballyagran 2-17 Doon 2-6

County Junior B Hurling Championship
Templeglantine 4-19 Ballybrown 0-6

County Premier Minor Football Championship
Oola 2-7 Rathkeale Ardagh 2-7

City East Minor Hurling Championship
Murroe Boher 4-13 Monaleen 3-11

County Minor A Football Championship
Pallasgreen 3-8 Bruff 2-8

County Minor B Football Championship
Kilpeacon 2-11 Dromcollogher Broadford 2-7

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Ballylanders 2-10 Blackrock 1-6
Galtee Gaels 2-7 Ballylanders 1-4

Dooley's Ford Centre Knocklong South Minor Hurling Championship
Bruff 4-18 Killacolla Gaels 1-10

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B HURLING CHAMPIONSHIP FINAL
Doon 4-14 Pallasgreen 0-19

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST M FC B FINAL
Cappamore 5-15 Ahane 2-4

Weekending 29th September, 2013

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship
Dromcollogher Broadford 1-15 St Kieran's 0-12
Childers Rd, Monaleen 0-14 St Patrick's 0-13

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship
Knockaderry 1-10 Bruff 0-10
Dromin Athlacca 1-16 Blackrock 1-14

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
St Mary's Sean Finns 2-9 Mungret St Paul's 0-3
Oola 2-6 St Senan's 0-9

City East Minor Hurling Championship
Pallasgreen 3-12 Cappamore 0-7
Kilpeacon 0-0 Pallasgreen 0-0
Kilpeacon W/O Naomh Bríd -

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Galtee Gaels 2-12 Bruree 1-2

South Minor Football Championship
 Glennacurrane W/O Killacolla Gaels -

Naughtons Fuel & Oil Annacotty c m f c
Na Piarsaigh 4-9 Mungret St Paul's 4-4

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Minor Football Championship
Pallasgreen 5-9 Ahane 0-5

Weekending 22nd September, 2013

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Sun, 22 Sep, Venue: Newcastlewest, Feenagh Kilmeedy 2-16 St Mary's Sean Finns 0-11

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship
Fri, 20 Sep, Venue: Mick Neville Park , St Kieran's 1-7 Ballysteen 0-8
Sat, 21 Sep, Venue: Hospital, St Patrick's 0-11 Ballylanders 0-7

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Relegation
Sat, 21 Sep, Venue: Feenagh Kilmeedy, Pallasgreen 1-13 Mountcollins 1-10

Quiad Quility Hurleys & Repairs West Minor A &B Hurling Championship
Tue, 17 Sep, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, Dromcollogher Broadford W/O Askeaton -
Sun, 22 Sep, Venue: Newcastlewest, Deel Rangers 2-11 Tournafulla 1-12

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship
Fri, 20 Sep, Venue: Ballybrown, St Senan's 0-17 Cappamore 3-6
Sat, 21 Sep, Venue: Childers Rd, Mungret St Paul's 2-9 Bruff 0-11

County Premier Hurling Championship
Tue, 17 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 2-17 Balbec Gaels 1-8

County Premier Minor Hurling Championship
Tue, 17 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Doon 4-22 Mungret St Paul's 0-10

County Premier Minor Football Championship
Thu, 19 Sep, Venue: BALLYBROWN GAA, Oola 1-7 Ballybrown 0-8

County Minor Hurling 13 aside Competition
Mon, 16 Sep, Venue: Caherconlish, South Liberties 1-10 Caherline 1-6
Thu, 19 Sep, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, Croom 0-12 Caherline 0-11
Thu, 19 Sep, Venue: Knocklong, Garryspillane 0-1 South Liberties 0-0
Fri, 20 Sep, Venue: Coolyroe, Mahoonagh 10-13 Killeedy 4-16

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Sun, 22 Sep, Venue: Bruff, Castletown Ballyagran 2-13 Staker Wallace 1-8

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Sat, 21 Sep, Venue: Knocklong, Blackrock 2-16 Dromin Athlacca 0-4

South Minor Football Championship
Sun, 22 Sep, Venue: Knocklong, Bruff 3-18 Glennacurrane 5-10

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championsaip
Sat, 21 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Monaleen 1-17 Ballybrown 1-9

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior B Football Championship
Mon, 16 Sep, Venue: Kildimo GAA Pitch, Kildimo W/O Ballinacurra Gaels -
Sun, 22 Sep, Venue: Ballybrown, Mungret St Paul's 3-7 Kildimo 2-10

Limerick Post Newspaper City Junior A Football Championship
Mon, 16 Sep, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Patrickswell 3-8 Ballybrown 1-8

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Sat, 21 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Patrickswell 2-10 Na Piarsaigh 0-16

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Minor Football Championship
Thu, 19 Sep, Venue: Kilteely, Ahane W/O Naomh Bríd -

East Minor Football Championship
Naomh Brid -, Ahane - Conceded by Naomh Bríd

City Junior A Hurling Championship
Patrickswell 2-10, Na Piarsaigh 0-16

U16 football championship Division 1
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-3, Monaleen/Moin a Lin 3-9

City Junior A Football Championship
Ballybrown GAA CLG 1-8, Tobar Phadraig 3-8

South Junior A Hurling Championship
Castletown Ballyagran 2-13, Staker Wallace 1-8

South Junior B Hurling Championship
Blackrock 2-16, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 0-4

U14 football shield division 1 Shield
Mungret St Pauls 2-11, Deel Rangers 1-1
Kilmallock -, Monaleen/Moin a Lin - Conceded by Kilmallock

U14 football shield division 2 Shield
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-2, Cappamore GAA Culb 1-9
Galbally 2-7, Adare 0-3

BNG u14 football cup 11 a side
Bru Ri/Bruree 1-12, Ballylanders 2-5
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-5, Mountcollins GAA 0-0
Murroe Boher -, Knockaderry GAA Club - Conceded by Knockaderry GAA Club
Naomh Seanan/St Senan's -, Galtee Gaels/Gaeil Gailti - Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí

BNG u14 hurling championship division 1
Na Piarsaigh 0-7, Mungret St Pauls 1-10
Patrickswell 1-9, Kilmallock 5-10

U14 hurling championship Division 2
Templeglantine 3-7, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-6
Adare 2-5, Old Christians 1-13
U14 Hurling Shield Division 3 KO
Shamrock Gaels 3-2, St Patrick's 8-14
Ballybricken Bohermore 2-7, Granagh/Ballingarry 5-7

U14 hurling cup 13 a side
St Mary's/Sean Finns 1-10, Knockainey 2-6
St Kieran's 4-5, Croom 0-4

U14 hurling shield 13 a side Shield
Castletown Ballyagran 5-8, Feohanagh Castlemahon 1-5
Claughaun 1-9, Blackrock 3-5

U14 hurling cup 11 a side Final
Bru Ri/Bruree 2-3, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-10

U14 hurling shield 11 a side Shield Final
Murroe Boher 1-6, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-1

BNG u13 hurling league 1A
Patrickswell 5-10, Croagh Kilfinny 3-4

BNG u13 hurling league 1B
Mungret St Pauls 2-11, Ballybrown GAA CLG 0-0
Kilmallock -, Monaleen/Moin an Lin - Conceded by Kilmallock

BNG u13 hurling league division 2A
St Kieran's 4-7, Dromcollogher Broadford 1-2
Templeglantine -, Newcastle West - Conceded by Templeglantine

BNG u13 hurling league division 2B
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-10, Ahane 0-2
Pallasgreen 2-13, Deel Rangers 2-13

BNg u13 hurling league Division 3A
Hospital Herbertstown 0-3, Caherline 1-6

BNG u13 hurling league division 3B
St Patrick's -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy

South Minor Football Championship
Bruff 3-18, Glennacurrane 5-10

BNG u13 hurling league 11 a side A
St Mary's/Sean Finns 9-5, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 5-4

BNG u13 hurling league 11 a side B
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-4, Ballybricken Bohermore 1-4

City G.A.A.
Junior A Hurling Championship Final
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St.
Patrickswell 2-10 Na Pairsaigh 0-16

Junior B Hurling Championship Final
Sponsored by Horse & Hound Bar Mulgrave St
Monaleen 1-17 Ballybrown 1-09

Junior A Football Championship Semi Final
Sponsored by Q3 Security Systems
Ballybrown 1-08 Patrickswell 3-08

Junior B Football Championship Semi Final
Sponsored by Q3 Security Systems
Kildimo received Walkover from Ballincurra Gaels.

Junior B Football Championship Final
Sponsored by Q3 Security Systems
Mungret 2-10 Kildimo 3-07

East G.A.A.
Junior B Hurling Championship Final
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 2-04 Pallasgreen 0-10

Minor Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Ahane received walkover from Naomh Brid.

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling Championship Final
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Castletown/Ballyagran 2-13 Staker Wallace 1-08

Junior 'B' Hurling Championship Final
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Blackrock 2-16 Dromin/Athlacca 0-04

Minor 'A' Football Championship Final
Bruff 3-18 Glennacurranne 5-10

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship Semi Final
Feenagh/Kilmeedy 2-16 St Marys 0-11

Minor Hurling Championship Playoff
Deel Rangers 2-11 Tournafulla 1-12

Minor hurling championship
Dromcollogher/Broadford received Walkover from Askeaton

Minor Football Championship Final Replay
Dromcollogher/Broadford received Walkover from Gael Na Sionna.

 

 

 

 

Weekending 15th September, 2013

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Cup
Sat, 14 Sep, Venue: Killmallock, Granagh/Ballingarry 4-12 Effin 1-15

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Sat, 14 Sep, Venue: Knockaderry, Feenagh Kilmeedy 0-11 St Kieran's 0-10
Sat, 14 Sep, Venue: The Bog Garden, St Senan's 2-8 Knockaderry 1-7

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Relegation Competition
Sat, 14 Sep, Venue: Ballybricken, Pallasgreen 2-17 Ballybricken Bohermore 0-10

County Premier Minor Hurling Championship
Tue, 10 Sep, Venue: Kilmallock, Kilmallock 3-13 Ahane 0-19
Tue, 10 Sep, Venue: Patrickswell, Doon 2-16 Patrickswell 3-7
Tue, 10 Sep, Venue: Adare, Na Piarsaigh 6-18 Adare 1-8
Tue, 10 Sep, Venue: BALLYBROWN GAA, Mungret St Paul's 3-12 Ballybrown 1-11

County Premier Minor Football Championship
Fri, 13 Sep, Venue: Abbeyfeale, Fr Caseys 2-8 Newcastle West 1-7
Sat, 14 Sep, Venue: BALLYBROWN GAA, Ballybrown 5-11 Galbally 3-6

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Mon, 09 Sep, Venue: Hospital, Bruff 2-13 Kilmallock 0-14
Sat, 14 Sep, Venue: KIlfinane, Staker Wallace 1-21 Bruff 2-6

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sat, 14 Sep, Venue: Ballylanders, Galtee Gaels W/O Blackrock -

Dooley's Ford Centre Knocklong South Minor Hurling Championship
Wed, 11 Sep, Venue: Kilbreedy, Bruff 1-16 Sean Óg Ó hÁnlaÍ 0-14

Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Fri, 13 Sep, Venue: Killmallock, Bruff 4-14 Castletown Ballyagran 1-10

Naughtons Fuel & Oil Annacotty c m f c
Fri, 13 Sep, Venue: Rathbane, Mungret St Paul's 2-9 Na Piarsaigh 2-9

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championsaip
Mon, 09 Sep, Venue: Claughaun GAA, Monaleen 2-26 Claughaun 0-4

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior B Football Championship
Thu, 12 Sep, Venue: Monaleen, Mungret St Paul's 3-24 Claughaun 2-3

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior B Football Championship
Mon, 09 Sep, Venue: Kildimo GAA Pitch, Kildimo W/O Claughaun -
Mon, 09 Sep, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 5-19 Ballinacurra Gaels 0-4

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior A Football Championship
Tue, 10 Sep, Venue: Ballybrown, Ballybrown 3-17 Na Piarsaigh 2-8

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Sat, 14 Sep, Venue: Claughaun GAA, Patrickswell 4-10 St Patrick's 0-14
Sat, 14 Sep, Venue: Claughaun GAA, Na Piarsaigh 1-16 Crecora Manister 1-12

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Mon, 09 Sep, Venue: Monaleen, Na Piarsaigh 1-15 Patrickswell 2-11

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Football Championship
Fri, 13 Sep, Venue: Dooley Park, Kilteely Dromkeen 0-16 South Liberties 1-5

City Junior A Hurling Championship
Na Piarsaigh 1-15, Patrickswell 2-11

City Junior A Hurling Championship
Crecora Manister 1-12, Na Piarsaigh 1-16
St Patrick's 0-14, Patrickswell 4-10

U16 football championship Division 1
Newcastle West 4-10, St Patrick's 1-23

City Junior A Football Championship
Monaleen/Moin a Lin 1-4, Na Piarsaigh 1-5

U16 Football shield Division 1 Shield
Deel Rangers 7-5, Kilmallock 1-5

City Junior A Football Championship
Na Piarsaigh 2-8, Ballybrown GAA CLG 3-17

City Junior B Football Championship
Kildimo -, Claughaun - Conceded by Claughaun
Mungret St Pauls 5-19, Ballinacurra Gaels 0-4

BNG u16 football championship division2
Oola 3-13, Kildimo-Pallaskenry 2-10
St Mary's/Sean Finns 2-6, South Liberties 4-16

U16 football cup 13 a side
Knockainey 2-12, Granagh/Ballingarry 2-12

U16 football shield 13 a side Shield
Ballylanders 3-11, Croom 6-11
Ballybricken Bohermore 4-6, Bru Ri/Bruree 4-9

South Junior A Hurling Championship
Staker Wallace 1-21, Bruff 2-6
Bruff 2-13, Kilmallock 0-14

South Junior A Football Championship
Galtee Gaels/Gaeil Gailti -, Blackrock - Conceded by Blackrock

BNg u16 hurling divsion 2 championship
Bruff 1-7, Kildimo-Pallaskenry 3-11

BNG u14 football cup 11 a side
Ballylanders -, Caherconlish - Conceded by Caherconlish
Galtee Gaels/Gaeil Gailti -, Murroe Boher - Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí
Knockaderry GAA Club -, Bru Ri/Bruree - Conceded by Knockaderry GAA Club
Mountcollins GAA 1-6, Naomh Seanan/St Senan's 2-11

BNG u13 hurling league 1A
Croagh Kilfinny 0-4, Na Piarsaigh 2-8
Kildimo-Pallaskenry 0-2, Patrickswell 1-11

BNG u13 hurling league 1B
Monaleen/Moin an Lin 3-11, Bruff 5-8
Ballybrown GAA CLG 0-9, Kilmallock 0-6
Mungret St Pauls 3-12, Kilpeacon 0-3

BNG u13 hurling league division 2A
Newcastle West 3-7, Granagh/Ballingarry 6-2
Dromcollogher Broadford 2-7, Templeglantine 2-1

BNG u13 hurling league division 2B
Ahane 3-10, Pallasgreen 6-0
Deel Rangers 1-4, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 10-13

BNg u13 hurling league Division 3A
Cois Laoi Gaels 7-7, Hospital Herbertstown 1-1

BNG u13 hurling league division 3B
South Liberties 1-2, St Patrick's 3-8

BNG u13 hurling league 13 a side
Blackrock 3-5, Claughaun 1-9

South Minor Hurling Championship
Bruff 1-16, Sean Óg Ó hà nlaà 0-14

BNG u13 hurling league 11 a side A
Bru Ri/Bruree 4-15, St Mary's/Sean Finns 1-1

BNG u13 hurling league 11 a side B
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-7, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 6-4

East G.A.A.
Junior A Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan lnsurance Ltd
Kilteely/Dromkeen 0-16 South Liberties 1-05

Junior A Football championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan lnsurance Ltd
Kilteely/Dromkeen 1-10 Ahane 1-06.

South G.A.A.
Intermediate Hurling Championship Final
Sponsored by Bulgaden Castle
Bruff 4-14 Castletown/Ballyagran 1-10

Junior 'A' Hurling Championship Play Off
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Bruff 2-13 Kilmallock 0-14

Junior 'A' Hurling Championship Semi Final
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Staker Wallace 1-21 Bruff 2-07

Junior 'B' Football Championship Final
Camogue Rovers 6-15 Bruff 0-03
Minor Hurling Championship
Bruff 1-16 Sean Og Hanleys 0-14.

West G.A.A.
Junior A Hurling Quarter Final
Tournafulla 5-18 Askeaton 1-09

Junior A Football Championship Final
Glin 0-09 Castlemahon 0-08

Junior B Football Semi Finals
Feenagh/Kilmeedy 0-11 St Kierans 0-10
St Senans 2-08 Knockaderry 1-07.

 

 

 

Weekending 8th September, 2013

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Fri, 06 Sep, Venue: Askeaton, Monaleen 0-11 Newcastle West 0-7
Fri, 06 Sep, Venue: The Bog Garden, St Kieran's 3-12 Adare 0-10
Sat, 07 Sep, Venue: Caherconlish, St Patrick's 4-6 Pallasgreen 2-5

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Sat, 07 Sep, Venue: Newcastlewest, Fr Caseys 1-16 Mountcollins 1-4
Sat, 07 Sep, Venue: Killmallock, Dromcollogher Broadford 1-8 Ballylanders 0-5
Sat, 07 Sep, Venue: Ballyagran, Ballysteen 0-11 Galbally 0-5

Fr. Casey's GAA Club House West Junior A Football Championship
Fri, 06 Sep, Venue: Newcastlewest, Glin 0-11 Cappagh/Kilcornan 0-8
Sat, 07 Sep, Venue: Feenagh Kilmeedy, Feohanagh Castlemahon 4-9 Granagh/Ballingarry 0-3

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Fri, 06 Sep, Venue: Templeglantine, Knockaderry 3-7 Mountcollins 0-14
Fri, 06 Sep, Venue: Knockaderry, Feenagh Kilmeedy 2-10 Dromcollogher Broadford 1-12

Quiad Quility Hurleys & Repairs West Minor A &B Hurling Championship
Tue, 03 Sep, Venue: Newcastlewest, Newcastle West 1-14 Tournafulla 2-11

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship
Tue, 03 Sep, Venue: Kilbreedy, Dromin Athlacca 2-14 Glenroe 1-13

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Tue, 03 Sep, Venue: Hospital, Na Piarsaigh 1-7 Bruff 0-7
Fri, 06 Sep, Venue: Hospital, Bruff 2-11 Oola 2-10
Fri, 06 Sep, Venue: Caherconlish, Hospital Herbertstown 2-11 Cappamore 0-14
Fri, 06 Sep, Venue: Mick Neville Park , Gerald Griffins 2-9 Na Piarsaigh 1-6

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Sat, 07 Sep, Venue: The Bog Garden, St Senan's 2-10 Croom 1-9
Sat, 07 Sep, Venue: Askeaton, Claughaun 1-12 Athea 0-15
Sat, 07 Sep, Venue: Bruff, St Mary's Sean Finns 1-18 Mungret St Paul's 1-9

County Premier Minor Hurling Championship
Tue, 03 Sep, Venue: Ahane, Ahane 3-14 Mungret St Paul's 1-20
Thu, 05 Sep, Venue: Ahane, Ahane 2-20 Adare 2-16
Sun, 08 Sep, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 10-8 Adare 9-11

City East Minor Hurling Championship
Tue, 03 Sep, Venue: St Michaels, Monaleen 1-14 St Michaels 1-11

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Wed, 04 Sep, Venue: Kilbreedy, Blackrock 2-14 Bruree 2-5

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Sat, 07 Sep, Venue: Killmallock, Blackrock 4-9 Castletown Ballyagran 2-9
Sat, 07 Sep, Venue: Knocklong, Dromin Athlacca 1-16 Camogue Rovers 1-10

South Junior 'B' Football Championship
Wed, 04 Sep, Venue: Hospital, Bruff 2-13 Galbally 2-12

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championsaip
Sun, 08 Sep, Venue: TBC, Ballybrown 2-11 Pallaskenry 1-12

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championship
Wed, 04 Sep, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Pallaskenry W/O Claughaun -

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior B Football Championship
Wed, 04 Sep, Venue: Kildimo GAA Pitch, Kildimo 3-11 Mungret St Paul's 0-8

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior A Football Championship
Tue, 03 Sep, Venue: Monaleen, Patrickswell 1-6 Monaleen 0-6
Thu, 05 Sep, Venue: Clarina, Ballybrown 4-13 Patrickswell 0-11

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Wed, 04 Sep, Venue: Kildimo GAA Pitch, Patrickswell 1-16 Ballybrown 1-15
Sat, 07 Sep, Venue: Mungret, Ballybrown 2-18 Old Christians 0-11

RYAN & INSURANCE LTD RIORDAN EAST JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP FINAL
Sat, 07 Sep, Venue: Cappamore, Kilteely Dromkeen 1-14 Doon 1-11

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Minor Football Championship
Sat, 07 Sep, Venue: Cappamore, Ahane 4-3 Cappamore 2-8

EAST JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP FINAL
Doon 1-11, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-14

City Junior B Hurling Championship
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 1-12, Ballybrown GAA CLG 2-11

Minor A &B Hurling Championship
Newcastle West 1-14, Tournafulla 2-11

County Premier Minor Hurling Championship
Mungret St Pauls 10-8, Adare 9-11
Ahane 2-20, Adare 2-16
Ahane 3-14, Mungret St Pauls 1-20

City East Minor Hurling Championship
St Michaels 1-11, Monaleen/Moin an Lin 1-14

East Minor Football Championship
Cappamore GAA Culb 2-8, Ahane 4-3

City Junior A Hurling Championship
Old Christians 0-11, Ballybrown GAA CLG 2-18
Patrickswell 1-16, Ballybrown GAA CLG 1-15

City Junior B Hurling Championship
Pallaskenry/Pailis Chaonrai -, Claughaun - Conceded by Claughaun

City Junior A Football Championship
Ballybrown GAA CLG 4-13, Tobar Phadraig 0-11
Monaleen/Moin a Lin 0-6, Tobar Phadraig 1-6

City Junior B Football Championship
Kildimo 3-11, Mungret St Pauls 0-8

BNG u16 football championship division 2A
Cill à de/Killeedy -, Athea - Conceded by Cill à de/Killeedy
Kildimo-Pallaskenry 3-12, Glin 2-4
Dromcollogher Broadford -, St Kieran's - Conceded by St Kieran's
Ballybrown GAA CLG -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by Cappagh/Kilcornan
Adare 3-6, St Mary's/Sean Finns 2-10

BNG u16 football championship division 2B
Bruff -, Ahane - Conceded by Ahane
Kilpeacon 5-14, Hospital Herbertstown 1-3
Murroe Boher -, Cappamore GAA Culb - Conceded by Murroe Boher
Oola 1-9, South Liberties 2-15

U16 football cup 13 a side
Croom 2-4, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 6-16

South Junior B Hurling Championship
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-16, Camogue Rovers 1-10
Blackrock 4-9, Castletown Ballyagran 2-9

U16 hurling shield division 1
Kilmallock 2-13, Adare 5-13

South Junior A Football Championship
Blackrock 2-14, Bru Ri/Bruree 2-5

South Junior B Football Championship
Bruff 2-13, Galbally 2-12

BNG u16 hurling division 2 shield
Pallasgreen 4-15, Old Christians 2-12

U16 hurling shield 13 a side Shield
Shamrock Gaels 1-8, Croom 1-15
Tournafulla 1-11, Granagh/Ballingarry 1-6
U14 hurling shield division 1
Bruff 1-12, Deel Rangers 3-1
Bruff 1-12, Deel Rangers 3-1
Ahane 3-9, Monaleen/Moin an Lin 3-5

U14 hurling championship division 3
Caherline 4-9, Hospital Herbertstown 2-1
Cill à de/Killeedy 2-2, Dromcollogher Broadford 5-11

BNG u13 hurling league 1B
Bruff 4-10, Ballybrown GAA CLG 2-2
Kilpeacon 1-3, Monaleen/Moin an Lin 4-5
Kilmallock 2-2, Mungret St Pauls 2-6

BNG u13 hurling league division 2A
Templeglantine 0-4, St Kieran's 1-9
Granagh/Ballingarry 0-1, Dromcollogher Broadford 4-5

City G.A.A.
Junior A Hurling Championship:
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St
Patrickswell 1-16 Ballybrown 1-15
Ballybrown 2-18 Old Christians 0-11

Junior B Hurling Championship Semi-Final
Sponsored by Horse & Hound Bar Mulgrave St
Ballybrown 2-11 Pallaskenry 1-12

Junior A Football Championship
Sponsored by Q3 Security Systems
Ballybrown 4-13 Patrickswell 0-11
Patrickswell 1-06 Monaleen 0-06

Junior B Football Championship
Sponsored by Q3 Security Systems
Kildimo 3-11 Mungret 0-08

Minor Football Championship Final
Sponsored by Naughton’s Oil & Fuel Annacotty
Kilpeacon 4-10 Claughaun 0-05

East G.A.A.
Junior A Hurling Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan lnsurance Ltd
Kilteely/Dromkeen 1-14 Doon 1-11

Minor Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan lnsurance Ltd
Cappamore 2-08 Ahane 4-03

South G.A.A.
Intermediate Hurling Championship Semi Final Replay
Sponsored by Bulgaden Castle
Bruff Recievied Wakover from Dromin/Athlacca

Junior 'B' Hurling Championship Semi Finals
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Blackrock 4-09 Castletown/Ballyagran 2-09
Dromin/Athlacca 1-16 Camogue Rovers 1-10

Junior 'A' Football Championship
Blackrock 2-14 Bruree 2-05

Junior 'B' Football Championship
Bruff 2-13 Galbally 2-12.

West G.A.A.
Junior A Football Championship Semi Finals
Sponsored by Fr Caseys G.A.A. Club House
Castlemahon 4-09 Granagh/Ballingarry 0-03
Glin 0-11Cappagh/Kilcornan 0-08

Junior B Football Quarter Finals
Sponsored by the Villager Bar Castlemahon
Mountcollins 0-14 Knockaderry 3-07
Feenagh/Kilmeedy 2-10 Dromcollogher/Broadford 1-12

Minor A Football Championship Final
Sponsored by Fitzsimons Printers
Feale Rangers v St Senans/Ballysteen (No Result In)

Minor B Football Championship Final
Sponsored by Fitzsimons Printers
Dromcollogher/Broadford 1-13 Gael Na Sionna 0-16

Minor Hurling Championship
Sponsored by Quaid Quality Hurley’s & Repairs
Newcastlewest 1-14 Tournafulla 2-11.

 

 

Weekending 1st September, 2013

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship
Sat, 31 Aug, Venue: Bruff, Kilmallock 0-18 Knockainey 0-3
Sat, 31 Aug, Venue: Caherconlish, Doon 1-18 South Liberties 0-9
Sun, 01 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Adare 2-24 Ballybrown 1-13
Sun, 01 Sep, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 3-16 Ahane 0-7

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Cup/Relegation Competition
Fri, 30 Aug, Venue: Killmallock, Granagh/Ballingarry 3-16 Garryspillane 1-16
Sun, 01 Sep, Venue: Caherconlish, Murroe Boher 0-15 Hospital Herbertstown 1-4
Sun, 01 Sep, Venue: Bruff, Patrickswell 3-17 Croom 1-7

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Sun, 01 Sep, Venue: Newcastlewest, Feohanagh Castlemahon 3-8 Tournafulla 0-7

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling Championship
Sun, 01 Sep, Venue: Newcastlewest, Feohanagh Castlemahon 1-14 Tournafulla 2-7

Quiad Quility Hurleys & Repairs West Minor A &B Hurling Championship
Wed, 28 Aug, Venue: Mick Neville Park, Newcastle West 7-16 St Kieran's 2-4
Wed, 28 Aug, Venue: Askeaton, Askeaton 3-14 Deel Rangers 4-11

Fitzsimons Printers West Minor A & B Football Championship
Fri, 30 Aug, Venue: Ballysteen, Ballysteen 3-11 Dromcollogher Broadford 2-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship
Fri, 30 Aug, Venue: Ballybrown, Knockaderry 2-11 Cappamore 0-13
Sat, 31 Aug, Venue: Dromcollogher, Blackrock 1-18 Killeedy 2-7
Sat, 31 Aug, Venue: Childers Rd, Bruff 1-14 Mungret St Paul's 0-14

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Cup Competition
Sat, 31 Aug, Venue: Croagh, Monaleen 3-18 Newcastle West 1-14

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Relegation Competition
Sat, 31 Aug, Venue: Mungret, Kildimo-Pallaskenry 2-13 Pallasgreen 0-16

County Premier Minor Hurling Championship
Tue, 27 Aug, Venue: Kilmallock, Doon 3-17 Kilmallock 1-9
Tue, 27 Aug, Venue: BALLYBROWN GAA, Na Piarsaigh 4-14 Ballybrown 0-17
Tue, 27 Aug, Venue: Adare, Patrickswell 4-22 Adare 4-11

County Premier Minor Football Championship
Fri, 30 Aug, Venue: Monaleen, Fr Caseys 2-14 Monaleen 1-9
Sun, 01 Sep, Venue: Oola, Oola W/O Monaleen -

County Minor Hurling 13 aside Competition
Wed, 28 Aug, Venue: Knocklong, Garryspillane 4-13 Killeedy 4-11

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Sun, 01 Sep, Venue: Killmallock, Castletown Ballyagran 0-23 Bruff 1-14

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Fri, 30 Aug, Venue: Bruff, Castletown Ballyagran 0-12 Bruree 0-9

South Junior 'B' Football Championship
Fri, 30 Aug, Venue: Knocklong, Camogue Rovers W/O Bruff -

South Minor Football Championship
Tue, 27 Aug, Venue: Kilbreedy, Glennacurrane 1-11 Killacolla Gaels 1-7

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championship
Mon, 26 Aug, Venue: Claughaun GAA, Monaleen 2-19 Claughaun 0-5
Sun, 01 Sep, Venue: Monaleen, Monaleen 3-20 Ballybrown 1-7

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior B Football Championship
Mon, 26 Aug, Venue: Ballinacurra, Kildimo 1-16 Ballinacurra Gaels 2-4
Thu, 29 Aug, Venue: Claughaun GAA, Mungret St Paul's 2-16 Claughaun 0-9

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior A Football Championship
Tue, 27 Aug, Venue: Monaleen, Monaleen 6-10 Na Piarsaigh 0-8

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Mon, 26 Aug, Venue: Monaleen, St Patrick's 4-17 Mungret St Paul's 0-13
Sat, 31 Aug, Venue: Claughaun GAA, Crecora Manister 3-12 St Patrick's 3-9

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Football Championship
Thu, 29 Aug, Venue: Ballybricken, Knockane 5-5 Ballybricken Bohermore 0-8

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR B FOOTBALL CHAMPIONSHIP FINAL
Sat, 31 Aug, Venue: Kilteely, Fedamore 2-12 Knockane 1-2

City Junior A Hurling Championship
Crecora Manister 3-12, St Patrick's 3-9
Mungret St Pauls 0-13, St Patrick's 4-17

City Junior B Hurling Championship
Monaleen/Moin an Lin 3-20, Ballybrown GAA CLG 1-7
Claughaun 0-5, Monaleen/Moin an Lin 2-19

City Junior A Football Championship
Na Piarsaigh 0-8, Monaleen/Moin an Lin 6-10

City Junior B Football Championship
Claughaun 0-9, Mungret St Pauls 2-16
Ballinacurra Gaels 2-4, Kildimo 1-16

BNG u16 hurling championship division 1
Na Piarsaigh -, Ahane - Conceded by Ahane
Murroe Boher 4-20, Kilmallock 4-6
Doon 3-14, Newcastle West 0-6
Ballybrown GAA CLG 0-15, Deel Rangers 3-10
Adare 3-11, Patrickswell 3-11

BNG u16 hurling Division 2A championship
Templeglantine 3-17, Old Christians 3-4
Kildimo-Pallaskenry 9-18, Kilmurry Incha Feenagh 0-6
Dromcollogher Broadford 2-9, Na Fianna 2-11

BNG u16 hurling championship division 2B
Monaleen/Moin an Lin 0-8, South Liberties 0-8
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain -, Bruff - Conceded by Garryspillane/Garrdha Uí Spiolláin
Ballyhoura Gaels 2-11, Cappamore GAA Culb 1-14
Ballybricken Bohermore -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown

South Junior A Hurling Championship
Castletown Ballyagran 0-23, Bruff 1-14

South Junior B Hurling Championship
Castletown Ballyagran 0-12, Bru Ri/Bruree 0-9

South Junior B Football Championship
Camogue Rovers -, Bruff - Conceded by Bruff

South Minor Football Championship
Glennacurrane 1-11, Killacolla Gaels 1-7

East G.A.A.
Junior B Hurling Championship Semi Finals
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 3-09 South Liberties 0-09
Doon 3-11 Cappamore 3-10

Junior B Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Knockane 5-05 Ballybricken/Bohermore 0-08

Junior B Football Championship Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Fedamore 2-12 Knockane 1-02

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling Championship
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Castletown/Ballyagran 0-23 Bruff 1-14
Junior 'B' Hurling Championship (Play Off)
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Castletown/Ballyagran 0-12 Bruree 0-09

Junior 'B' Football Championship
Camogue Rovers received Walkover from Bruff

Minor Football Championship
Glenacurrane 1-11Killacolla Gaels 1-07

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by the Knights Inn Bar
Feohanagh/Castlemahon 3-08 Tournafulla 0-07
St Marys/Sean Finns 1-15 Dromcollogher/Broadford 0-11

Junior B Hurling Championship Semi Finals
Sponsored by Skuller’s Bar Dromcollogher
Feohanagh/Castlemahon 1-14 Tournafulla 2-07
Templeglantine 4-13 Newcastlewest 0-13

Junior B Football Championship
Sponsored by the Villager Bar Castlemahon
Knockaderry 2-06 Glin 0-06

Minor hurling championship
Sponsored by Quaid Hurleys & Repairs
Newcastlewest 7-16 St Kierans/St Marys 2-04
Askeaton 3-14 Deel Rangers 4-11.

Minor Football Championship
Sponsored by Fitzsimons Printers
Ballysteen/St Senans 3-11 Dromcollogher/Broadford 2-09.

 

Weekending 25th August, 2013

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Fri, 23 Aug, Venue: Newcastlewest, Feohanagh Castlemahon 2-17 Monagea 0-14

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Wed, 21 Aug, Venue: Childers Rd, Monaleen 0-16 St Patrick's 2-7
Fri, 23 Aug, Venue: Askeaton, St Patrick's 2-10 Newcastle West 1-11
Sat, 24 Aug, Venue: Bruff, Adare 3-8 Pallasgreen 0-7

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Wed, 21 Aug, Venue: Feenagh Kilmeedy, Ballylanders 1-10 Fr Caseys 1-5
Wed, 21 Aug, Venue: Killmallock, Dromcollogher Broadford 1-15 Galbally 3-5
Sun, 25 Aug, Venue: Feenagh Kilmeedy, Ballylanders 2-9 Mountcollins 1-9

Fr. Casey's GAA Club House West Junior A Football Championship
Sat, 24 Aug, Venue: The Bog Garden, Cappagh/Kilcornan 2-10 Newcastle West 1-4

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Relegation Competition
Fri, 23 Aug, Venue: Hospital, Caherline 1-13 Ballybricken Bohermore 1-10

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Wed, 21 Aug, Venue: Caherconlish, Oola 3-9 Hospital Herbertstown 2-7
Fri, 23 Aug, Venue: Croagh, Bruff 4-9 Gerald Griffins 1-10

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Fri, 23 Aug, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Claughaun 0-12 Croom 1-3
Sat, 24 Aug, Venue: Askeaton, Mungret St Paul's 1-17 Athea 0-13
Sat, 24 Aug, Venue: Askeaton, St Mary's Sean Finns 0-12 St Senan's 0-6

County Premier Minor Hurling Championship
Fri, 23 Aug, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 2-14 Doon 1-16

City East Minor Hurling Championship
Fri, 23 Aug, Venue: Crecora , Murroe Boher 2-16 Kilpeacon 2-9
Fri, 23 Aug, Venue: Kildimo, Kildimo-Pallaskenry 2-18 Cappamore 3-15

County Minor Football 13 aside Competition
Wed, 21 Aug, Venue: Ballingarry, St Senan's 2-20 Granagh/Ballingarry 0-6

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sat, 24 Aug, Venue: KIlfinane, Ballylanders W/O Castletown Ballyagran -
Sat, 24 Aug, Venue: Kilbreedy, Galtee Gaels W/O Banogue -

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Fri, 23 Aug, Venue: Kilbreedy, Blackrock 3-17 Camogue Rovers 1-11
Fri, 23 Aug, Venue: Bruff, Castletown Ballyagran 3-16 Dromin Athlacca 2-4
Fri, 23 Aug, Venue: Athlacca, Bruree W/O Knockainey -

Dooley's Ford Centre Knocklong South Minor Hurling Championship
Thu, 22 Aug, Venue: Kilbreedy, Bruff 2-12 Killacolla Gaels 0-10

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling Championship
Tue, 20 Aug, Venue: Clarina, Ballybrown 1-18 Claughaun 2-5
Sun, 25 Aug, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Pallaskenry 3-12 Ballybrown 2-9

Q3 SECURITY SYSTEMS City Junior A Football Championship
Tue, 20 Aug, Venue: Patrickswell, Patrickswell 1-9 Na Piarsaigh 0-7
Thu, 22 Aug, Venue: BALLYBROWN GAA, Monaleen 3-10 Ballybrown 0-4

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Sat, 24 Aug, Venue: Claughaun GAA, Na Piarsaigh 1-15 Old Christians 1-7

RYAN & RIORDAN INSURANCE LTD EAST JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP SEMI FINAL
Sat, 24 Aug, Venue: Caherconlish, Kilteely Dromkeen 1-15 Fedamore 2-3
Sat, 24 Aug, Venue: Cappamore, Doon 1-12 Ahane 2-8

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Football Championship
Tue, 20 Aug, Venue: Oola, Knockane W/O Oola -

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East U 21 Football Championship
Tue, 20 Aug, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 2-10 Cappamore 1-7

BNG u16 football championship division 2A
Ballybrown GAA CLG 0-5, St Mary's/Sean Finns 1-18
St Kieran's 0-3, Adare 6-14
Cill à de/Killeedy -, Ballybrown GAA CLG - Conceded by Cill à de/Killeedy
Glin -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Dromcollogher Broadford
Athea 6-7, Kildimo-Pallaskenry 5-10
St Mary's/Sean Finns -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by Cappagh/Kilcornan

BNG u16 football championship division 2B
South Liberties -, Kilpeacon - Conceded by Kilpeacon
Claughaun 1-12, Murroe Boher 1-7
Cappamore GAA Culb 1-2, Pailis na Greine 1-18
Ahane 0-6, Oola 1-15

City Junior A Hurling Championship
Na Piarsaigh 1-15, Old Christians 1-7

BNG u16 football cup 13 a side
Knockainey 3-7, Ballybricken Bohermore 2-3
Croom -, Shamrock Gaels - Conceded by Shamrock Gaels
Ballylanders -, Bru Ri/Bruree - Conceded by Brú Rí/Bruree
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 0-8, Naomh Seanan/St Senan's 2-8

City Junior B Hurling Championship
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 3-12, Ballybrown GAA CLG 2-9
Ballybrown GAA CLG 1-18, Claughaun 2-5

City Junior A Football Championship
Ballybrown GAA CLG 0-4, Monaleen/Moin an Lin 3-10
Tobar Phadraig 1-9, Na Piarsaigh 0-7

South Junior B Hurling Championship
Blackrock 3-17, Camogue Rovers 1-11
Castletown Ballyagran 3-16, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-4
Bru Ri/Bruree -, Knockainey - Conceded by Knockainey

South Junior A Football Championship
Ballylanders -, Castletown Ballyagran - Conceded by Castletown Ballyagran
Galtee Gaels/Gaeil Gailti -, Banogue - Conceded by Banogue

BNG u14 football championship division 2A
Glin -, Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Kildimo-Pallaskenry
Bruff 1-2, Na Piarsaigh 2-14
Adare 2-8, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 5-8
Na Piarsaigh 2-6, Adare 0-6

BNG u14 football championship division 2B
Cappamore GAA Culb 3-4, Oola 3-4
Monaleen/Moin an Lin -, Pailis na Greine - Conceded by Pailís na Gréine
Ahane 3-5, Galbally 3-6

BNG u14 football cup 13 a side
Croom 2-2, St Mary's/Sean Finns 2-8
Blackrock -, Feohanagh Castlemahon - Conceded by Feohanagh Castlemahon
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-6, Cois Laoi Gaels 3-3

BNG u14 football cup 11 a side
Bru Ri/Bruree -, Galtee Gaels/Gaeil Gailti - Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí
Caherconlish -, Knockaderry GAA Club - Conceded by Knockaderry GAA Club
Murroe Boher 4-1, Mountcollins GAA 3-4
Naomh Seanan/St Senan's 4-11, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 4-4

BNG u14 Hurling championship Division 1
Na Piarsaigh -, Monaleen/Moin an Lin - Conceded by Monaleen/Móin an Lín
Patrickswell 6-11, Deel Rangers 1-2

BNG u14 hurling championship division 3
Caherline -, Granagh/Ballingarry - Conceded by Caherline
Hospital Herbertstown 5-4, Dromcollogher Broadford 2-10
Ballybricken Bohermore 9-6, Cill à de/Killeedy 0-0

South Minor Hurling Championship
Bruff 2-12, Killacolla Gaels 0-10

City G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St.
Na Piarsaigh 1-15 Old Christians 1-07

Junior A Football Championship
Sponsored by Q3 Security Systems
Monaleen 3-10 Ballybrown 0-04
Patrickswell 1-09 Na Piarsaigh 0-07

Junior B Hurling Championship
Sponsored by Horse & Hound Bar Mulgrave St
Ballybrown 1-18 Claughaun 2-05
Pallaskenry 3-12 Ballybrown 2-09

East G.A.A.
Junior A Hurling Champioship Semi Finals
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 1-12 Ahane 2-08
Kilteely/Dromkeen1-15 Fedamore 2-03

Junior B Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Knockane received Walkover from Oola

Un.21 Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 2-10 Cappamore 1-07.

South G.A.A.
Junior 'B' Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Blackrock 3-17 Camogue Rovers 1-11
Castletown/Ballyagran 3-16 Dromin/Athlacca 2-04

Junior 'A' Football Championship
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Ballylanders Recieved Walkover from Castletown/Ballyagran
Galtee Gaels recieved Walkover from Banogue

Minor Hurling Championship
Bruff 2-12 Killacolla Gaels 0-10

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by the Knights Inn Bar
Feohanagh 2-17 Monagea 0-14

Junior A Football Championship Quarter Final
Sponsored by Fr.Casey’s G.A.A. Club House
Cappagh/Kilcornan 2-10 Newcastlewest 1-04

Junior B Football Championship Playoff
Sponsored By the Villager Bar Castlemahon
Mountcollins received Walkover from Gerald Griffins.

 

 

Weekending 11th August, 2013

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Fri, 09 Aug, Venue: The Bog Garden, Newcastle West 4-12 Adare 0-7
Sat, 10 Aug, Venue: Ballybrown, St Kieran's 1-10 Pallasgreen 0-6

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Fri, 09 Aug, Venue: Newcastlewest, Ballysteen 1-12 Mountcollins 1-8

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling Championship
Tue, 06 Aug, Venue: Croagh, Granagh/Ballingarry 0-16 Knockaderry 1-10

Quiad Quility Hurleys & Repairs West Minor A &B Hurling Championship
Thu, 08 Aug, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, Newcastle West 3-13 Dromcollogher Broadford 2-13
Thu, 08 Aug, Venue: Mick Neville Park, Askeaton 5-15 St Kieran's 3-5

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Fri, 09 Aug, Venue: Ballybrown, Cappamore 1-5 Gerald Griffins 0-6

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Fri, 09 Aug, Venue: Bruff, St Mary's Sean Finns 2-14 Claughaun 2-8
Sat, 10 Aug, Venue: Askeaton, St Senan's 1-6 Mungret St Paul's 0-7

County Premier Minor Football Championship
Tue, 06 Aug, Venue: The Bog Garden, Galbally 4-13 Rathkeale Ardagh 3-7

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Fri, 09 Aug, Venue: Knocklong, Na Piarsaigh 2-17 Garryspillane 2-12

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Tue, 06 Aug, Venue: Abbeyfeale, Fr Caseys 0-12 Newcastle West 0-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 09 Aug, Venue: The Bog Garden, Ballysteen 1-12 Mountcollins 1-8

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Wed, 07 Aug, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, Dromcollogher Broadford 5-11 Kilmallock 3-10

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sat, 10 Aug, Venue: KIlfinane, Ballylanders 1-11 Galtee Gaels 0-11
Sat, 10 Aug, Venue: Kilbreedy, Blackrock W/O Castletown Ballyagran -
Sat, 10 Aug, Venue: Croom, Bruree W/O Banogue -

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Tue, 06 Aug, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Kildimo-Pallaskenry 4-13 Na Piarsaigh 2-11

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Senior Football Championship
Thu, 08 Aug, Venue: Rathbane, Monaleen 1-12 Na Piarsaigh 0-8

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Tue, 06 Aug, Venue: Rathbane, Na Piarsaigh 0-24 Mungret St Paul's 1-13

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Football Championship
Mon, 05 Aug, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen W/O South Liberties -

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Football Championship
Mon, 05 Aug, Venue: Fedamore, Fedamore W/O Oola -

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Hurling Championship Group 1
Sat, 10 Aug, Venue: Cappamore, Doon 6-12 Knockane 4-6

Ryan & Riordan Insurance PALLASGREEN East seior Football Championship
Tue, 06 Aug, Venue: Kilteely, Pallasgreen 2-10 Oola 0-10

City G.A.A.
Morrisons Bar & Lounge Ballysimon Road
Senior Football Championship Final
Monaleen 1-12 Na Piarsiagh 0-08

Junior A Hurling Championship
Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St
Na Piarsiagh 0-24 Mungret 1-13
St. Patrick’s 1-20 Patrickswell 1-12
Crecora 0-14 Na Piarsaigh 0-11

Minor Football Championship
Sponsored by Naughton’s Fuel & Oil Annacotty
Kildimo/Pallaskenry 4-13 Na Piarsiagh 2-11

East G.A.A.
Senior Football Championship Semi Final Replay
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen 2-10 Oola 0-10

Junior A Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Pallasgreen received Walkover from South Liberties

Junior B Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Fedamore received Walkover from Oola

Junior A Hurling Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 0-13 Fedamore 2-04

Junior B Hurling Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 6-12 Knockane 4-06

South G.A.A.
Junior 'A' Football Championship
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Ballylanders 1-11 Galtee Gaels 0-11
Blackrock 2-10 Castletown/Ballyagran 3-04
Banogue received Walkover from Bruree.

South G.A.A.
Junior 'B' Football Championship
Camogue Rovers 1-11 Galbally 0-04

West G.A.A.
Corner House Bar Dromcollogher

Intermediate Hurling Championship Semi Final
Knockaderry 0-20 Feohanagh 1-13

Junior B Hurling Championship
Skullers Bar Dromcollogher
Tournafulla 3-12 Granagh/Ballingarry 1-07

Junior B Hurling Championship Playoff
Granagh/Ballingarry 0-16 Knockaderry 1-10

Minor Hurling Championship
Newcastlewest 3-13 Dromcollogher/Broadford 2-13
Askeaton 5-15 St Kierans/St Marys 3-05.

Junior B Football Championship
St Kierans 0-11 Dromcollogher/Broadford 0-07.

Minor A &B Hurling Championship
Dromcollogher Broadford 2-13, Newcastle West 3-13
St Kieran's 3-5, Askeaton 5-15

County Premier Minor Football Championship
Rathkeale Ardagh 3-7, Galbally 4-13

BNG U16 Football Championship Division 1
Newcastle West 0-9, St Patrick's 1-6
Monaleen/Moin an Lin -, Kilmallock
Conceded by Kilmallock
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-11, Mungret St Pauls 2-7
Galbally 2-5, Deel Rangers 0-7

BNG u16 football championship division 2A
Kildimo-Pallaskenry -, Cill à de/Killeedy
Conceded by Cill à de/Killeedy
Dromcollogher Broadford 0-6, Athea 6-12
Cappagh/Kilcornan -, St Kieran's
Conceded by Cappagh/Kilcornan
Adare 4-11, Glin 0-5

BNG u16 football championship division 2B
Murroe Boher -, Hospital Herbertstown
Conceded by Hospital Herbertstown
Na Piarsaigh -, South Liberties
Na Piarsaigh have withdrawn
Oola -, Bruff
Conceded by Bruff
Pailis na Greine 2-7, Claughaun 5-7

BNG u16 football cup 13 a side
Naomh Seanan/St Senan's 4-16, Bru Ri/Bruree 1-4
Shamrock Gaels 4-1, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 6-10
Knockainey 8-7, Ballylanders 1-8
Ballybricken Bohermore 1-7, Granagh/Ballingarry 2-6

BNG u16 football cup 11 a side
Galtee Gaels/Gaeil Gailti -, Caherconlish
Conceded by Caherconlish
Mountcollins GAA 3-13, Feenagh Kilmeedy 3-5

BNG u16 hurling championship division 1
Adare 3-13, Kilmallock 3-7

City Junior A Hurling Championship
Mungret St Pauls 1-13, Na Piarsaigh 0-24

South Junior A Football Championship
Bru Ri/Bruree -, Banogue
Conceded by Banogue
Blackrock -, Castletown Ballyagran
Conceded by Castletown Ballyagran
Ballylanders 1-11, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 0-11

BNG u14 football championship division 2A
St Patrick's -, Bruff
Conceded by St Patrick's
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-4, Glin 4-12

BNG u14 football championship division 2B
Pailis na Greine 2-2, Ahane 7-7

BNG u14 football cup 13 a side
Knockainey 1-3, Blackrock 8-4
Feohanagh Castlemahon 0-2, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 6-8
Cois Laoi Gaels 6-7, Croom 1-2

BNG u14 football cup 11 a side
Galtee Gaels/Gaeil Gailti -, Caherconlish
Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-6, Murroe Boher 2-1
Knockaderry GAA Club -, Ballylanders

Conceded by Knockaderry GAA Club
Mountcollins GAA 1-3, Bru Ri/Bruree 6-13
BNG u14 hurling championship division 3
Hospital Herbertstown 3-4, Caherline 4-3

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
Feohanagh Castlemahon -, Castletown Ballyagran
Conceded by Castletown Ballyagran

City Minor Football Championship
Kildimo-Pallaskenry 4-13, Na Piarsaigh 2-11

 

 

 

Weekending 4th August, 2013

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 1
Fri, 02 Aug, Venue: Bruff, South Liberties 1-18 Garryspillane 1-10
Sat, 03 Aug, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Ahane 7-19 Croom 0-11

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 2
Fri, 02 Aug, Venue: Childers Rd, Doon 1-20 Granagh/Ballingarry 1-13
Sat, 03 Aug, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 1-18 Patrickswell 1-12

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 3
Fri, 02 Aug, Venue: Killmallock, Knockainey 1-12 Adare 0-11
Fri, 02 Aug, Venue: Ballybrown, Murroe Boher 3-20 Bruree 4-10

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 4
Thu, 01 Aug, Venue: Bruff, Ballybrown 3-15 Hospital Herbertstown 0-6

The Knights Inn Bar West Junior A Hurling Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Newcastlewest, Feohanagh Castlemahon 1-14 Tournafulla 1-14

Skuller's Bar Dromcollogher West Junior B Hurling Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Croagh, Feenagh Kilmeedy 1-12 St Kieran's 1-9

Fr. Casey's GAA Club House West Junior A Football Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Glin GAA Club, Glin 0-11 Granagh/Ballingarry 0-5
Thu, 01 Aug, Venue: Cappagh/Kilcornan, Feohanagh Castlemahon 1-16 Cappagh/Kilcornan 0-8

The Villager Bar Castlemahon West Junior B Football Championship
Tue, 30 Jul, Venue: Foynes, St Senan's 0-10 Gerald Griffins 1-3

Fitzsimons Printers West Minor A & B Football Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Ballysteen, Ballysteen 2-20 Deel Rangers 0-5

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 1
Fri, 02 Aug, Venue: Hospital, Blackrock 1-17 Pallasgreen 3-11
Fri, 02 Aug, Venue: Croagh, Monaleen 1-16 Knockaderry 1-16

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Sun, 04 Aug, Venue: Askeaton, Newcastle West 1-11 Kildimo-Pallaskenry 0-13
Sun, 04 Aug, Venue: Killmallock, Cappamore 1-18 Killeedy 1-17

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 3
Sat, 03 Aug, Venue: Ballybricken Bohermore, Bruff 5-14 Caherline 1-8
Sat, 03 Aug, Venue: Ballingarry, Dromin Athlacca 2-8 St Kieran's 0-11

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 4
Sat, 03 Aug, Venue: Bruff, Glenroe 3-14 Ballybricken Bohermore 1-11
Sat, 03 Aug, Venue: Ballybrown, Mungret St Paul's 0-14 Claughaun 1-7

County Premier Minor Football Championship
Tue, 30 Jul, Venue: Newcastlewest, Newcastle West 4-13 Rathkeale Ardagh 0-4

County Minor Football 13 aside Competition
Thu, 01 Aug, Venue: Ballingarry, Granagh/Ballingarry 2-8 Galtee Gaels 2-6
Fri, 02 Aug, Venue: TBC, South Liberties W/O Monagea -

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Thu, 01 Aug, Venue: KIlfinane, Kilmallock 3-11 Effin 0-9

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Tue, 30 Jul, Venue: Fedamore, Askeaton 0-1 Fedamore 0-0

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Tue, 30 Jul, Venue: Ballyagran, Dromin Athlacca 1-15 Bruree 0-6

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Fri, 02 Aug, Venue: Claughaun GAA, Claughaun 2-8 St Patrick's 1-7
Fri, 02 Aug, Venue: Crecora , Mungret St Paul's 2-11 Kilpeacon 0-8

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Monaleen, St Patrick's 1-21 Old Christians 3-12
Sun, 04 Aug, Venue: Ballybrown, Patrickswell 0-14 Crecora Manister 1-10

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A hurling Championship
Fri, 02 Aug, Venue: Caherconlish, Kilteely Dromkeen 1-19 Ahane 0-13

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Football Championship
Thu, 01 Aug, Venue: Knockane, Fedamore 1-10 Knockane 0-4

City G.A.A.
Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St
Junior A Hurling Championship Rd 3.
St Patrick’s 1-21 Old Christians 3-12
Patrickswell 0-14 Crecora 1-10

Naughton’s Fuel & Oil Annacotty
Minor Football Championship
Claughaun 2-08 St Patricks 1-07
Mungret 2-11 Kilpeacon 0-08

East G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Kilteely/Dromkeen 1-19 Ahane 0-13

Junior B Football Championship
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Knockane 0-04 Fedamore 1-10

South G.A.A.
Junior 'B' Hurling Championship
Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Dromin/Athlacca 1-15 Bruree 0-06

Minor Hurling Championship
Killacolla Gaels 0-21 Sean Og Hanleys 1-17

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored By the Knights Inn Newcastlewest
Feohanagh 1-14 Tournafulla 1-14.

Junior B Hurling Championship Playoff
Sponsored By Skullers Bar Dromcollogher
Feenagh/Kilmeedy 1-12 St Kierans 1-09

Intermediate Football Championship Final
Sponsored By Davy Manns Hotel Rathkeale
Athea 1-11 Sean Finns 2-07

Junior A Football Championship
Sponsored By Fr Caseys Gaa Clubhouse
Glin 2-09 Newcastlewest 2-06.

Minor Football Championship
Sponsored By Fitzsimons Printers
Dromcollogher/Broadford 2-07 Feale Rangers 1-13.
Ballysteen/St Senans 2-20 Deel Rangers 0-05
Dromcollogher/Broadford 6-08 Gael Na Sionna 1-11.

East Junior B Football Championship
Knockane 0-4, Fedamore 1-10

East Junior A hurling Championship
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-19, Ahane 0-13

County Junior Hurling League
Fedamore 0-0, Eas Geibhtine 0-1

County Premier Minor Football Championship
Newcastle West 4-13, Rathkeale Ardagh 0-4

County Minor Football 13 aside Competition
South Liberties -, Monagea - Conceded by Monagea
Granagh/Ballingarry 2-8, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 2-6

BNG U16 Football Championship Division 1
St Patrick's 3-7, Kilmallock 1-7

BNG u16 hurling championship division 1
Murroe Boher 2-9, Na Piarsaigh 2-9
Doon 4-23, Ahane 1-6
Ballybrown GAA CLG 0-6, Patrickswell 11-9
Deel Rangers 0-7, Newcastle West 6-6

BNG u16 hurling Division 2A championship
Kildimo-Pallaskenry 7-13, Cill à de/Killeedy 5-11
Templeglantine 4-14, Na Fianna 7-5
Pallasgreen -, Kilmurry Incha Feenagh - Conceded by Kilmurry Incha Feenagh
Dromcollogher Broadford 0-9, Mungret St Pauls 0-14

BNG u16 hurling championship division 2B
Kilpeacon 3-8, Cappamore GAA Culb 4-16
Ballyhoura Gaels 4-8, Bruff 1-19
Ballybricken Bohermore 6-12, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-6

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Tournafulla 4-10, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 0-3
Shamrock Gaels 2-2, Bru Ri/Bruree 2-17
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's

BNG u16 hurling cup 13 a side B
St Kieran's 2-6, Feenagh Kilmeedy 2-6
Croom 0-1, Claughaun 4-25
Caherline 3-3, Knockainey 2-11

City Junior A Hurling Championship
St Patrick's 1-21, Old Christians 3-12
South Junior B Hurling Championship
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-15, Bru Ri/Bruree 0-6

BNG u14 Hurling championship Division 1
Deel Rangers 0-5, Bruff 5-7
Kilmallock 0-12, Na Piarsaigh 1-8
Monaleen/Moin an Lin 2-10, Ahane 2-10
Mungret St Pauls 12-21, Ballybrown GAA CLG 0-1

BNG u14 hurling championship division 2A
Croagh Kilfinny -, Kilpeacon - Conceded by Kilpeacon
Templeglantine 5-11, Kildimo-Pallaskenry 5-2
Adare 2-4, Newcastle West 3-17

BNG u14 hurling championship Division 2B
Pallasgreen 1-2, Cois Laoi Gaels 11-17
Old Christians 5-19, Cappamore GAA Culb 1-3
Doon 2-13, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 0-4

BNG u14 hurling championship division 3
Cill à de/Killeedy -, Na Piarsaigh - Conceded by Na Piarsaigh
Granagh/Ballingarry 3-6, St Patrick's 4-10
Dromcollogher Broadford 0-0, Shamrock Gaels 10-10

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
St Kieran's 2-4, Croom 0-2
Claughaun 0-3, Knockainey 5-9
Blackrock 4-8, St Mary's/Sean Finns 5-6
St Mary's/Sean Finns 4-8, Feohanagh Castlemahon 1-2

BNG u14 hurling cup 11 a side
Murroe Boher -, Bru Ri/Bruree - Conceded by Murroe Boher
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-3, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 9-5

City Minor Football Championship
Claughaun 2-8, St Patrick's 1-7
Kilpeacon 0-8, Mungret St Pauls 2-11

 

 

 

 

Weekending 28th July, 2013


County Premier Minor Hurling Championship
Fri, 26 Jul, Venue: Ahane, Ballybrown 1-10 Ahane 1-8
Fri, 26 Jul, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 6-13 Kilmallock 0-16
Fri, 26 Jul, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 2-19 Patrickswell 0-15
Fri, 26 Jul, Venue: Doon, Doon 3-21 Adare 0-6

City East Minor Hurling Championship
Fri, 26 Jul, Venue: Pallasgreen, Murroe Boher 3-13 Pallasgreen 3-12
Fri, 26 Jul, Venue: Ballybricken Bohermore, St Michaels 9-14 Naomh Bríd 1-8
Fri, 26 Jul, Venue: Monaleen, Monaleen 7-22 Cappamore 1-10

County Minor Hurling 13 aside Competition
Fri, 26 Jul, Venue: Dooley Park, South Liberties 3-15 Templeglantine 2-8

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Fri, 26 Jul, Venue: Dromin/Athlacca, Dromin Athlacca 0-14 Bruff 1-11

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Wed, 24 Jul, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 0-27 Knockaderry 3-17
Thu, 25 Jul, Venue: Coolcappa, St Kieran's 0-15 Cappamore 2-9

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Wed, 24 Jul, Venue: Feenagh, Kilmallock 4-9 Feenagh Kilmeedy 2-11

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Tue, 23 Jul, Venue: Croagh, Old Christians 0-1 Croagh Kilfinny 0-0

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Fri, 26 Jul, Venue: Bruff, Castletown Ballyagran 6-22 Croom 2-7
Sat, 27 Jul, Venue: KIlfinane, Kilmallock 0-12 Staker Wallace 0-8

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sat, 27 Jul, Venue: Kilbreedy, Bruree 3-4 Galtee Gaels 1-7

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Fri, 26 Jul, Venue: Knocklong, Blackrock W/O Glenroe -
Sun, 28 Jul, Venue: Croom, Castletown Ballyagran 2-18 Knockainey 1-10

South Minor Football Championship
Thu, 25 Jul, Venue: Croom, Bruff 2-12 Killacolla Gaels 1-8
Thu, 25 Jul, Venue: Knocklong, Glennacurrane 0-19 Cnoc Gaels 2-10

Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Fri, 26 Jul, Venue: Kilbreedy, Dromin Athlacca 0-14 Bruff 1-11

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Sat, 27 Jul, Venue: Mungret, Na Piarsaigh 2-10 Ballybrown 1-12
Sat, 27 Jul, Venue: Claughaun GAA, Crecora Manister 1-9 Mungret St Paul's 1-7
Sat, 27 Jul, Venue: St Patricks, Patrickswell 0-12 Old Christians 1-6

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler
Sat, 27 Jul, Venue: Caherconlish, Ahane 2-15 Doon 0-14

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A hurling Championship
Sat, 27 Jul, Venue: Caherconlish, Ahane 2-15 Doon 0-14

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Hurling Championship Group 1
Sat, 27 Jul, Venue: Cappamore, South Liberties 2-18 Caherline 2-4

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Hurling Championship Group 2
Sat, 27 Jul, Venue: Kilteely, Cappamore 5-16 Murroe Boher 2-11
Sat, 27 Jul, Venue: Boher, Pallasgreen 4-9 Ballybricken Bohermore 0-10

County Premier Minor Hurling Championship
Na Piarsaigh 6-13, Kilmallock 0-16
Mungret St Pauls 2-19, Patrickswell 0-15
Doon 3-21, Adare 0-6
Ahane 1-8, Ballybrown GAA CLG 1-10

County Minor Hurling 13 aside Competition
South Liberties 3-15, Templeglantine 2-8

City East Minor Hurling Championship
Pallasgreen 3-12, Murroe Boher 3-13
Naomh Brid 1-8, St Michaels 9-14
Monaleen/Moin an Lin 7-22, Cappamore GAA Culb 1-10

BNG U16 Football Championship Division 1
Deel Rangers -, Newcastle West - Conceded by Deel Rangers
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-16, Monaleen/Moin an Lin 2-10
BNG u16 football championship division 2A
St Kieran's 1-4, St Mary's/Sean Finns 4-19
Cill à de/Killeedy -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Cill à de/Killeedy
Kildimo-Pallaskenry 3-7, Ballybrown GAA CLG 1-4
Athea 2-13, Adare 2-12

BNG u16 football championship division 2B
Bruff 1-9, Kilpeacon 1-7
Claughaun -, Cappamore GAA Culb - Conceded by Cappamore GAA Culb
Hospital Herbertstown 4-0, Pailis na Greine 5-13
South Liberties 8-16, Murroe Boher 2-6

BNG u16 football cup 13 a side
Granagh/Ballingarry 4-7, Knockainey 4-8
Croom 5-7, Ballybricken Bohermore 5-3
Bru Ri/Bruree 9-11, Shamrock Gaels 2-1
Ballylanders 2-1, Naomh Seanan/St Senan's 0-17

BNG u16 football cup 11 a side
Feenagh Kilmeedy 5-6, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 2-11
Caherconlish 1-4, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 6-13

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Bru Ri/Bruree 4-16, Feohanagh Castlemahon 3-7

City Junior A Hurling Championship
Crecora Manister 1-9, Mungret St Pauls 1-7
Old Christians 1-6, Patrickswell 0-12
Na Piarsaigh 2-10, Ballybrown GAA CLG 1-12

BNG u14 football championship division 1
Kilmallock 3-3, Mungret St Pauls 4-10
Monaleen/Moin an Lin 1-5, Old Christians 1-7
Deel Rangers -, Newcastle West - Conceded by Deel Rangers

BNG u14 football championship division 2A
Kildimo-Pallaskenry 1-4, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 7-7
Glin 4-4, Na Piarsaigh 3-6
Adare -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Na Piarsaigh -, Kildimo-Pallaskenry - Conceded by Kildimo-Pallaskenry

BNG u14 football championship division 2B
Oola 1-13, Galbally 2-3
Cappamore GAA Culb -, Pailis na Greine - Conceded by Pailís na Gréine
Ahane 2-4, South Liberties 3-7

BNG u14 football championship division 3A
Cappagh/Kilcornan 8-5, Granagh/Ballingarry 2-1
Dromcollogher Broadford 3-3, St Kieran's 4-4
Athea 5-10, Cill à de/Killeedy 1-0

BNG u14 football championship Division 3B
Claughaun -, Kilpeacon - Conceded by Kilpeacon
Hospital Herbertstown -, Shamrock Gaels - Conceded by Hospital Herbertstown
Ballybricken Bohermore 2-1, Mungret St Pauls 0-7

South Junior A Hurling Championship
Kilmallock 0-12, Staker Wallace 0-8
Castletown Ballyagran 6-22, Croom 2-7

BNG u14 football cup 13 a side
Croom 8-13, Feohanagh Castlemahon 0-0
St Mary's/Sean Finns 2-5, Cois Laoi Gaels 2-3
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-3, Knockainey 6-2

South Junior B Hurling Championship
Castletown Ballyagran 2-18, Knockainey 1-10
Blackrock -, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua - Conceded by Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua

BNG u14 football cup 11 a side
Ballylanders -, Galtee Gaels/Gaeil Gailti - Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí
Bru Ri/Bruree 3-5, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 7-7
Caherconlish -, Mountcollins GAA - Conceded by Caherconlish
Murroe Boher 4-4, Naomh Seanan/St Senan's 4-5

South Junior A Football Championship
Bru Ri/Bruree 3-4, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-7

BNG u14 hurling championship division 3
Na Piarsaigh -, Dromcollogher Broadford - Conceded by Na Piarsaigh

South Minor Football Championship
Glennacurrane 0-19, Cnoc Gaels 2-10
Bruff 2-12, Killacolla Gaels 1-8

 

 

Weekending 21st July, 2013

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Fri, 19 Jul, Venue: Mungret, Oola 0-14 Gerald Griffins 0-8

County Premier Minor Football Championship
Fri, 19 Jul, Venue: Mountcollins, Fr Caseys 1-17 Ballybrown 2-12

County Minor Football 13 aside Competition
Fri, 19 Jul, Venue: John O Mahony Park, St Senan's 0-11 Galtee Gaels 0-5

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Sun, 21 Jul, Venue: Bruff, South Liberties 2-12 Patrickswell 1-12

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Thu, 18 Jul, Venue: Kilbreedy, Staker Wallace 3-17 Monaleen 2-9

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Fri, 19 Jul, Venue: Kilbreedy, Ballylanders 2-11 Blackrock 0-6
Sat, 20 Jul, Venue: Croom, Banogue 2-16 Castletown Ballyagran 2-16

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Wed, 17 Jul, Venue: Effin, Bruree 2-12 Castletown Ballyagran 1-11

Dooley's Ford Centre Knocklong South Minor Hurling Championship
Tue, 16 Jul, Venue: Knocklong, Sean Óg Ó hÁnlaÍ 7-14 Cnoc Gaels 1-3

Mike Houlihan's Bar South Senior Hurling Championship
Fri, 19 Jul, Venue: Killmallock, Bruree 0-11 Croom 0-10

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Fri, 19 Jul, Venue: Claughaun GAA, Claughaun 2-13 Kildimo-Pallaskenry 4-4
Fri, 19 Jul, Venue: St Patricks, Mungret St Paul's 2-16 St Patrick's 1-3

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior A Hurling Championship
Wed, 17 Jul, Venue: TBC, Ballybrown 1-12 Crecora Manister 0-13
Sat, 20 Jul, Venue: Old Christians, St Patrick's 2-17 Na Piarsaigh 1-18

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Football Championship
Thu, 18 Jul, Venue: Ahane, Ahane 1-23 Pallasgreen 0-2

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A hurling Championship
Sat, 20 Jul, Venue: Caherconlish, Kilteely Dromkeen 0-14 Doon 0-7

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Hurling Championship Group 1
Sat, 20 Jul, Venue: Caherconlish, South Liberties 1-13 Doon 0-14
Sat, 20 Jul, Venue: TBC, Caherline 1-15 Knockane 1-11

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior B Hurling Championship Group 2
Sat, 20 Jul, Venue: Murroe, Cappamore 1-11 Pallasgreen 0-3
Sat, 20 Jul, Venue: Cappamore, Murroe Boher 3-14 Ballybricken Bohermore 1-8

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Minor Football Championship
Fri, 19 Jul, Venue: Kilteely, Pallasgreen 5-10 Naomh Bríd 2-3

BNG u16 football championship division 2A
Ballybrown GAA CLG 0-8, St Kieran's 0-3

BNG u16 football championship division 2B
Pailis na Greine -, South Liberties - Conceded by South Liberties
Murroe Boher 1-3, Ahane 7-5
Cappamore GAA Culb 2-3, Hospital Herbertstown 2-12

South Liberties 4-14, Cappamore GAA Culb 1-1
BNG u16 hurling championship division 1
Ballybrown GAA CLG 2-6, Newcastle West 7-6
Newcastle West 5-10, Patrickswell 4-8
Na Piarsaigh 3-13, Doon 3-5
Murroe Boher 6-19, Ballybrown GAA CLG 2-4
Kilmallock 5-16, Deel Rangers 2-9
Ahane 1-15, Adare 5-16

BNG u16 hurling Division 2A championship
Na Fianna 0-12, Pallasgreen 3-9
Mungret St Pauls 7-8, Kildimo-Pallaskenry 4-14
Kilmurry Incha Feenagh 1-5, Old Christians 7-16
Cill à de/Killeedy 2-10, Templeglantine 4-18

BNG u16 hurling championship division 2B
Hospital Herbertstown 3-8, Kilpeacon 2-14
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-11, Ballyhoura Gaels 4-12
Cappamore GAA Culb 4-8, South Liberties 4-14
Bruff 2-8, Monaleen/Moin an Lin 1-11

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
St Patrick's -, Shamrock Gaels - Conceded by St Patrick's
St Mary's/Sean Finns 0-15, Tournafulla 1-9
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-3, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-12

BNG u16 hurling cup 13 a side B
Granagh/Ballingarry 7-24, St Kieran's 0-4
Feenagh Kilmeedy 3-9, Caherline 1-13
Claughaun 3-10, Cois Laoi Gaels 1-11
Knockainey 4-6, Croom 3-9

City Junior A Hurling Championship
St Patrick's 2-17, Na Piarsaigh 1-18
Ballybrown GAA CLG 1-12, Crecora Manister 0-13

BNG u14 football cup 13 a side
Knockainey 5-5, Cois Laoi Gaels 0-5
Feohanagh Castlemahon 1-1, St Mary's/Sean Finns 9-8

South Junior B Hurling Championship
Bru Ri/Bruree 2-12, Castletown Ballyagran 1-11

BNG u14 Hurling championship Division 1
Ahane 2-10, Deel Rangers 2-4
Ballybrown GAA CLG 0-4, Kilmallock 4-14
Bruff 3-3, Mungret St Pauls 2-21
Na Piarsaigh 2-8, Patrickswell 0-6

South Junior A Football Championship
Banogue 2-16, Castletown Ballyagran 2-16
Ballylanders 2-11, Blackrock 0-6

BNG u14 hurling championship division 2A
Kildimo-Pallaskenry 2-12, Croagh Kilfinny 1-3
Newcastle West 0-8, Templeglantine 4-8
Adare 8-16, Kilpeacon 0-2
Croagh Kilfinny 1-5, Newcastle West 4-14

BNG u14 hurling championship Division 2B
South Liberties 1-5, Doon 5-10
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain -, Old Christians - Conceded by Old Christians
Cappamore GAA Culb 5-12, Pallasgreen 2-2

BNG u14 hurling championship division 3
St Patrick's 8-11, Cill à de/Killeedy 1-3
Shamrock Gaels 6-6, Hospital Herbertstown 1-3
Caherline 0-3, Ballybricken Bohermore 7-8
BNG U14 Hurling Cup 13 a side
Knockainey 4-6, St Kieran's 0-3
Croom 7-9, Blackrock 5-2

BNG u14 hurling cup 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 9-15, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-1
Tournafulla 6-2, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 4-8
Bru Ri/Bruree -, Knockaderry GAA Club - Conceded by Knockaderry GAA Club

City Minor Football Championship
Claughaun 2-13, Kildimo-Pallaskenry 4-4
St Patrick's 1-3, Mungret St Pauls 2-16
South Minor Hurling Championship
Sean Óg Ó hà nlaà 7-14, Cnoc Gaels 1-3

County

Minor Hurling Championship 13 a side

Templeglantine 3-12 Garryspillane 2-12

Senior Hurling League

Sponsored by O Neill Sports

Garryspillane 1-22 Murroe/Boher 1-15

Na Piarsiagh 3-18 Doon 0-16

South Liberties 2-12 Patrickswell 1-12

Intermediate Hurling League

Sponsored by O Neill Sports

Monaleen 2-15 Pallasgreen 1-05

Ballybricken/Bohermore 1-12 Cahirline 0-13

Newcastle West 1-11 Claughaun 0-13

Junior Hurling League

Sponsored by O Neill Sports

Fedamore received Walkover from Monaleen

Staker Wallace 3-17 Monaleen 2-09

Intermediate Football Championship

Sponsored by Griffin Coaches

Oola 0-14 Gerald Griffins 0-08

Premier Minor Football Championship

Fr.Casey’s 1-17 Ballybrown 2-12

Minor Football 13 aside Championship

St.Senan’s 0-11 Galtee Gaels 0-05

City G.A.A.

Junior A Hurling Championship

Sponsored by Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St

Ballybrown 1-12 Crecora 0-13

Mungret 1-09 Old Christians 1-07  

St Patrick’s 2-17 Na Piarsiagh 1-18 

Minor Football Championship

Sponsored by Naughtons Fuel & Oil Annacotty

Claughaun 2-13 Kildimo/Pallaskenry 4-04

Mungret 2-16 St Patrick’s 1-03

East G.A.A.

Junior A Hurling Championship

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Kilteely/Dromkeen 0-14 Doon 0-07

Junior B Hurling Championship

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

South Liberties 1-13 Doon 0-14

Caherline 1-15 Knockane 1-11

Murroe/Boher 3-14 Ballybricken/Bohermore 1-08

Cappamore 1-12 Pallasgreen 0-03     

Junior B Football Championship

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Ahane 1-23 Pallasgreen 0-02

Minor Football Championship

Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd

Pallasgreen 5-10 Naomh Brid 2-03

South G.A.A.

Senior Hurling Championship Final

Sponsored by Houlihan's Bar Kilmallock

Bruree 0-11 Croom 0-10                             

Junior 'B' Hurling Championship

Sponsored by Dan Dooley's Ford Centre Knocklong

Bruree 2-12 Castletown/Ballyagran 1-11.

Minor Hurling Championship

Sean Og Hanleys 7-14 Cnoc Gaels 1-03.

Intermediate Football Championship Final

Sponsored by Bulgaden Castle

Bruff 1-12 Croom 0-06

Junior 'A' Football Championship

Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane

Ballylanders 2-11 Blackrock 0-07

Banogue 2-16 Castletown/Ballyagran 2-16 

West G.A.A.

Junior A Hurling Championship

St Mary’s 1-18 Monagea 1-18.

Junior B Hurling Championship

Templeglantine 5-14 St Kierans 1-09.

Junior A Football Championship

Castlemahon 1-16 Cappagh/Kilcornan 0-08

Glin 0-11 Granagh/Ballingarry 0-05

Junior B Football Championship

Athea 5-03 Glin 3-08

Minor Football Championship

Shannon Gaels 1-17 Ballysteen/St.Senans 2-07.

 

 

 

 

Weekending 14th July, 2013

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Sat, 13 Jul, Venue: Monaleen, Dromcollogher Broadford 1-17 Monaleen 0-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Sat, 13 Jul, Venue: Bog Garden, St Mary's Sean Finns 2-11 Ballysteen 3-8

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Mon, 08 Jul, Venue: Glin GAA Club, Glin 1-13 Athea 0-10
Sat, 13 Jul, Venue: Athea, Na Piarsaigh 2-12 Athea 2-11

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Fri, 12 Jul, Venue: Hospital, Bruff 2-12 Kilmallock 2-8
Sat, 13 Jul, Venue: KIlfinane, Castletown Ballyagran 2-14 Staker Wallace 2-14

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Tue, 09 Jul, Venue: Kilbreedy, Blackrock 4-9 Banogue 3-8
Tue, 09 Jul, Venue: KIlfinane, Bruree 1-9 Ballylanders 1-6

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong South Junior 'B' Hurling Championship
Fri, 12 Jul, Venue: Bruff, Dromin Athlacca 2-12 Knockainey 0-7
Sat, 13 Jul, Venue: Hospital, Blackrock 0-15 Garryspillane 1-9
Sat, 13 Jul, Venue: Hospital, Camogue Rovers 4-14 Glenroe 1-5

Q3 SECURITY SYSTEMS city intermediate football
Tue, 09 Jul, Venue: Caherdavin, Mungret St Paul's 2-7 Na Piarsaigh 1-9

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler
Mon, 08 Jul, Venue: Doon, Doon 4-23 Murroe Boher 0-5

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A hurling Championship
Sat, 13 Jul, Venue: Caherconlish, Ahane 1-15 Fedamore 1-8

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Minor Football Championship
Mon, 08 Jul, Venue: Cappamore, Cappamore W/O Naomh Bríd -

Ryan & Riordan Insurance PALLASGREEN East seior Football Championship
Tue, 09 Jul, Venue: Cappamore, Oola 1-9 Pallasgreen 1-9

BNG U16 Football Championship Division 1
Galbally 1-4, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 4-13

BNG u16 football cup 13 a side
Shamrock Gaels 3-5, Naomh Seanan/St Senan's 5-13

BNG u16 hurling championship division 1
Deel Rangers 0-5, Ahane 1-13

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Bru Ri/Bruree 10-13, St Mary's/Sean Finns 1-10

BNG u14 football championship division 1
Old Christians -, Kilmallock - Conceded by Kilmallock
Newcastle West 3-11, Monaleen/Moin an Lin 1-5
Deel Rangers 0-5, Mungret St Pauls 1-12

BNG u14 football championship division 2A
St Patrick's -, Glin - Conceded by St Patrick's
Bruff 4-3, Adare 3-12
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-5, Na Piarsaigh 6-13

BNG u14 football championship division 2B
South Liberties 8-5, Cappamore GAA Culb 1-3
Pailis na Greine 0-2, Oola 5-17
Monaleen/Moin an Lin 2-3, Ahane 5-3

BNG u14 football championship division 3A
St Kieran's 3-9, Cappagh/Kilcornan 3-1
Cill à de/Killeedy 4-2, Dromcollogher Broadford 10-9
Athea -, Granagh/Ballingarry - Conceded by Granagh/Ballingarry

BNG u14 football championship Division 3B
Shamrock Gaels 2-2, Claughaun 2-9
Mungret St Pauls 4-7, Hospital Herbertstown 0-0
Ballybricken Bohermore 5-4, Kilpeacon 2-3
South Junior A Hurling Championship
Castletown Ballyagran 2-14, Staker Wallace 2-14
Bruff 2-12, Kilmallock 2-8

BNG u14 football cup 13 a side
Knockainey -, Croom - Conceded by Croom
Blackrock 4-3, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-6

South Junior B Hurling Championship
Camogue Rovers 4-14, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-5
Blackrock 0-15, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-9
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-12, Knockainey 0-7

BNG u14 football cup 11 a side
Naomh Seanan/St Senan's 4-5, Bru Ri/Bruree 5-7
Mountcollins GAA 6-4, Ballylanders 1-6
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 7-8, Caherconlish 2-2

BNG u14 Hurling championship Division 1
Patrickswell 3-13, Ballybrown GAA CLG 1-3

South Junior A Football Championship
Ballylanders 1-6, Bru Ri/Bruree 1-9
Blackrock 4-9, Banogue 3-8

 

 

Weekending 7th July, 2013


County Premier Minor Football Championship
Thu, 04 Jul, Venue: Galbally, Newcastle West 1-9 Galbally 2-4

City East Minor Hurling Championship
Thu, 04 Jul, Venue: Naomh Brd, Cappamore 4-20 Naomh Bríd 0-7

County Minor Hurling 13 aside Competition
Tue, 02 Jul, Venue: Knocklong, Garryspillane 3-11 Granagh/Ballingarry 3-9

County Minor Football 13 aside Competition
Thu, 04 Jul, Venue: Foynes, St Senan's 3-19 Adare 4-5
Thu, 04 Jul, Venue: Ballingarry, St Kieran's 0-12 Granagh/Ballingarry 0-5

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Tue, 02 Jul, Venue: Kilmallock, Kilmallock 2-11 Knockainey 1-12

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Tue, 02 Jul, Venue: Patrickswell, Patrickswell 1-14 Ahane 0-16

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Thu, 04 Jul, Venue: Foynes, St Senan's 1-8 Newcastle West 1-8

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Tue, 02 Jul, Venue: The Bog Garden, St Mary's Sean Finns 3-11 Pallasgreen 2-9

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Tue, 02 Jul, Venue: Bruff, Bruff 2-24 Monaleen 2-16

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Thu, 04 Jul, Venue: Rathbane, Old Christians 1-17 Monaleen 3-9
Thu, 04 Jul, Venue: Kilbreedy, Staker Wallace 3-19 Murroe Boher 1-11

County Junior B Hurling League
Tue, 02 Jul, Venue: Feenagh Kilmeedy, Templeglantine 0-13 Blackrock 1-9

County Junior B Football League
Tue, 02 Jul, Venue: Mungret, Fedamore 3-10 St Kieran's 0-5

County Junior A Hurling League
Tue, 02 Jul, Venue: Caherconlish, Ballybrown 1-11 Doon 1-6

Sheehy's Centra Kilfinane South Junior 'A'Football Championship
Sun, 07 Jul, Venue: Kilbreedy, Galtee Gaels 1-19 Castletown Ballyagran 1-9

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Fri, 05 Jul, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 3-17 Claughaun 0-6

South MH 13 a side
Thu, 04 Jul, Venue: TBC, Ballyhoura Gaels 5-12 Bruree 2-6

Q3 SECURITY SYSTEMS city intermediate football
Tue, 02 Jul, Venue: Claughaun GAA, Na Piarsaigh 2-13 Claughaun 0-8

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler
Sat, 06 Jul, Venue: Boher, Ahane 6-27 Fedamore 0-9

Feile na nGael Div 4 Group D
Hospital Herbertstown 1-5, Shamrock Gaels 3-6
Shamrock Gaels 1-2, Easkey 5-15
Hospital Herbertstown 3-2, Cumann Pheadair Naofa 3-3
Shamrock Gaels 3-11, Cumann Pheadair Naofa 0-2
Shamrock Gaels 0-2, Cumann Pheadair Naofa 3-11
Hospital Herbertstown 0-2, Easkey 6-24

Feile na nGael Div 3 Hurling Knockout
Old Christians 0-9, Naas 0-5

Feile na nGael Div 5 Hurling Knockout
Lisbellaw St Patrick's 1-8, Bru Ri/Bruree 1-4

Feile na nGael Div 6 Hurling - Knockout
St Patrick's 2-4, Carrick Hurling Club (St Marys) 1-3
Naomh Moninne 1-13, Caherline 1-3

County Senior Football League Group 1
Naomh Seanan/St Senan's 1-8, Newcastle West 1-8

County Senior Football League Group 2
St Mary's/Sean Finns 3-11, Pailis na Greine 2-9

County Senior Hurling League Group 1
Kilmallock 2-11, Knockainey 1-12

County Senior Hurling League Group 2
Patrickswell 1-14, Ahane 0-16

city intermediate football
Claughaun 0-8, Na Piarsaigh 2-13

County Intermediate Hurling League
Bruff 2-24, Monaleen/Moin an Lin 2-16

County Junior B Football League
Fedamore 3-10, St Kieran's 0-5

County Junior Hurling League
Old Christians 1-17, Monaleen/Moin an Lin 3-9
Staker Wallace 3-19, Murroe Boher 1-11

County Junior A Hurling League
Ballybrown GAA CLG 1-11, Doon 1-6

County Junior B Hurling League
Blackrock 1-9, Templeglantine 0-13

East Brian Butler
Ahane 6-27, Fedamore 0-9

County Premier Minor Football Championship
Galbally 2-4, Newcastle West 1-9

County Minor Football 13 aside Competition
Granagh/Ballingarry 0-5, St Kieran's 0-12
Naomh Seanan/St Senan's 3-19, Adare 4-5

County Minor Hurling 13 aside Competition
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-11, Granagh/Ballingarry 3-9

City East Minor Hurling Championship
Naomh Brid 0-7, Cappamore GAA Culb 4-20

South MH 13 a side
Ballyhoura Gaels 5-12, Bru Ri/Bruree 2-6

BNG U16 Football Championship Division 1
Newcastle West -, Mungret St Pauls - Conceded by Mungret St Pauls
Monaleen/Moin an Lin 1-13, St Patrick's 4-14
Kilmallock 2-13, Deel Rangers 2-1

BNG u16 football championship division 2A
St Mary's/Sean Finns 4-12, Glin 2-7
Dromcollogher Broadford 4-2, Kildimo-Pallaskenry 2-12
Adare -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy

BNG u16 football championship division 2B
Hospital Herbertstown 1-3, Claughaun 1-8
Bruff 0-12, Murroe Boher 1-10
Ahane 1-5, Pailis na Greine 3-8

BNG u16 football cup 13 a side
Knockainey 5-16, Croom 1-3
Granagh/Ballingarry 7-7, Ballylanders 3-5
Ballybricken Bohermore 5-5, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 5-12

BNG u16 football cup 11 a side
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 5-2, Mountcollins GAA 3-3
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 9-9, Feenagh Kilmeedy 1-5

BNG u14 Hurling championship Division 1
Mungret St Pauls 5-17, Ahane 1-2

South Junior A Football Championship
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-19, Castletown Ballyagran 1-9

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
St Kieran's 3-7, Feohanagh Castlemahon 0-5

BNG u14 hurling cup 11 a side
Murroe Boher 0-3, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-5

Feile na nGael Div 3 Hurling Group A
Templeglantine 0-4, Croagh Kilfinny 4-7
Croagh Kilfinny 2-1, Bredagh 3-8
Templeglantine 2-1, Ballinascreen 7-10
Templeglantine 0-6, Bredagh 3-10
Croagh Kilfinny 1-2, Ballinascreen 5-9

Feile na nGael Div 2 Hurling Group B
Newcastle West 2-2, Deel Rangers 0-7
Deel Rangers 1-7, Camross 2-4
Newcastle West 0-2, O`Donovan Rossa GAC 2-14
Newcastle West 0-5, Camross 1-7
Deel Rangers 1-3, O`Donovan Rossa GAC 1-11

Feile na nGael Div 3 Hurling Group B
Cois Laoi Gaels 3-5, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-10
Cois Laoi Gaels 3-2, Keady Lamh Dearg 7-9
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 0-6, Trim 2-7
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-6, Keady Lamh Dearg 3-8

Feile na nGael Div 3 Hurling Group C
Kildimo-Pallaskenry 1-0, Old Christians 1-15
Kildimo-Pallaskenry 0-2, Michael Dwyers 4-9
Old Christians 1-7, Ballinkillen 0-3
Kildimo-Pallaskenry 0-0, Ballinkillen 5-12
Old Christians 1-8, Michael Dwyers 1-4

Feile na nGael Div 3 Hurling Group D
South Liberties 2-19, Pallasgreen 0-0
Pallasgreen 0-3, Crotta O`Neill's 2-19
South Liberties 2-0, Naas Hurling Club 2-7
Pallasgreen 0-1, Naas Hurling Club 6-17
South Liberties 1-1, Crotta O`Neill's 8-10

Feile na nGael Div 5 Hurling Group C
Claughaun 0-1, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-7
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 0-3, Oran Hurling Club 4-7
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-4, Letterkenny Gaels 3-4
Claughaun 1-2, Oran Hurling Club 4-7

Feile na nGael Div 2 Hurling Group A
Doon 2-11, Adare 0-1
Adare 2-1, Castletown Geoghegan/Baile Chaisleain Mhic Eochag 3-10
Doon 0-3, St Rynagh's (Hurling) 4-9
Adare 0-6, St Rynagh's (Hurling) 4-11
Doon 2-0, Castletown Geoghegan/Baile Chaisleain Mhic Eochag 3-8

Feile na nGael Div 1 Hurling Group D
Mungret St Pauls 3-8, Patrickswell 2-2
Mungret St Pauls 1-7, O`Loughlin Gaels 3-8
Patrickswell 0-3, Holycross/Ballycahill 1-6
Mungret St Pauls 2-10, Holycross/Ballycahill 0-11
Patrickswell 1-5, O`Loughlin Gaels 4-11

Feile na nGael Div 3 Hurling Group C
Granagh/Ballingarry 2-7, Kilpeacon 4-3
Granagh/Ballingarry 0-1, Dungannon Eoghan Ruadh /Dun Geanainn Eoghain Ruad 7-8
Kilpeacon 0-1, Ballyduff 5-11
Kilpeacon 1-1, Dungannon Eoghan Ruadh /Dun Geanainn Eoghain Ruad 5-10

Feile na nGael Div 3 Hurling Group A
Dromcollogher Broadford 3-11, Cill à de/Killeedy 1-4
Dromcollogher Broadford 0-1, C.L.G. Bun Cranncha 5-9
Cill à de/Killeedy 0-2, Westport GAA 5-9

Feile na nGael Div 5 Hurling Group A
Blackrock 3-3, Knockainey 6-3
Blackrock 4-1, Wolfe Tones Óg 3-4
Blackrock 3-1, Lisbellaw St Patrick's 3-7
Knockainey 5-6, Wolfe Tones Óg 1-0

Feile na nGael Div 5 Hurling Group B
St Kieran's 1-9, Bru Ri/Bruree 2-7
St Kieran's 4-6, Cuil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 1-1
St Kieran's 4-4, James Stephens Hurling 2-4
Bru Ri/Bruree 11-14, Cuil Irra/Leathros/CooleraStrandhill 0-2
Feile na nGael Div 6 Hurling Group A
St Patrick's 4-5, Caherline 1-1
Caherline 4-8, St Felim's 2-4
St Patrick's 4-11, St Felim's 0-6

Feile na nGael Div 6 Hurling Group B
Castletown Ballyagran 0-14, Croom 3-2
Castletown Ballyagran 0-5, Naomh Moninne 2-7
Croom 1-3, Carrick Hurling Club (St Marys) 2-1
Croom 2-5, Naomh Moninne 4-6
Castletown Ballyagran 0-4, Carrick Hurling Club (St Marys) 2-2
City Minor Football Championship
Na Piarsaigh 3-17, Claughaun 0-6

Feile na nGael Div 5 Hurling Group D
St Mary's/Sean Finns 3-11, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-5
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 4-5, An Charraig Mhor Éire Óg 8-2
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-3, Monaghan Harps 5-8
St Mary's/Sean Finns 2-12, An Charraig Mhor Éire Óg 2-3
Feile na nGael Div 1 Hurling Group C
Na Piarsaigh 7-11, Ballybrown GAA CLG 0-2
Na Piarsaigh 3-2, Clarinbridge 0-9
Ballybrown GAA CLG 1-0, Douglas 2-15
Ballybrown GAA CLG 0-2, Clarinbridge 5-15
Na Piarsaigh 4-2, Douglas 2-10

Feile na nGael Div 1 Hurling Group A
Ahane 2-5, Monaleen/Moin an Lin 1-8
Ahane 3-3, Eidhneach-Cill na Mona 3-14
Monaleen/Moin an Lin 1-3, Baile Buadain Naomh Éanna/Ballyboden/St Enda's 5-8
Ahane 0-4, Baile Buadain Naomh Éanna/Ballyboden/St Enda's 4-11
Monaleen/Moin an Lin 1-5, Eidhneach-Cill na Mona 1-12

Feile na nGael Div 1 Hurling Group B
Bruff 4-9, Kilmallock 4-4
Bruff 0-4, St Martin's GAA Club 3-6
Kilmallock 1-8, St Martin's GAA Club 1-10

Feile na nGael Div 3 Hurling Group B
Ballybricken Bohermore 5-2, Cappamore GAA Culb 3-6
Ballybricken Bohermore 3-2, Kildalkey 1-7
Cappamore GAA Culb 0-4, Four Roads/Na Ceithre Boithre 1-5
Ballybricken Bohermore 0-0, Four Roads/Na Ceithre Boithre 2-8

 

 

 

 

 

 

Weekending 30th June, 2013

County Premier Minor Hurling Championship
Fri, 28 Jun, Venue: Patrickswell, Kilmallock 2-11 Patrickswell 0-16
Fri, 28 Jun, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 3-15 Ahane 1-9
Fri, 28 Jun, Venue: Doon, Doon 2-14 Ballybrown 1-7

City East Minor Hurling Championship
Fri, 28 Jun, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 4-9 Kildimo-Pallaskenry 2-5

County Minor Hurling 13 aside Competition
Fri, 28 Jun, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, Caherline 1-13 Templeglantine 1-12

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Sat, 29 Jun, Venue: Knockainey, Knockainey 3-13 Effin 2-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Fri, 28 Jun, Venue: Coolcappa, Fr Caseys 2-13 St Kieran's 1-8

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Tue, 25 Jun, Venue: Dromin/Athlacca, Dromin Athlacca 1-15 Monaleen 1-11
Tue, 25 Jun, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, Caherline W/O Blackrock -
Tue, 25 Jun, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 4-16 Ballybricken Bohermore 1-7

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Tue, 25 Jun, Venue: Newcastlewest, Mungret St Paul's 1-20 Newcastle West 1-10

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Sat, 29 Jun, Venue: Claughaun GAA, Claughaun 2-10 Cappamore 2-7

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Mon, 24 Jun, Venue: Kilmallock, Tournafulla 0-18 Kilmallock 1-12
Tue, 25 Jun, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 3-15 Crecora Manister 1-9

County Junior B Hurling League
Mon, 24 Jun, Venue: Croagh, Templeglantine 3-15 Monaleen 2-17

County Junior A Hurling League
Tue, 25 Jun, Venue: Askeaton, Ballybrown 2-17 Adare 1-14

County Junior A Football League
Fri, 28 Jun, Venue: Feenagh Kilmeedy, Glin 1-9 Ballylanders 0-5

AIB Bank Kilmallock. South Junior 'A' Hurling Championship
Sun, 30 Jun, Venue: Killmallock, Staker Wallace 1-11 Bruff 1-6

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler
Mon, 24 Jun, Venue: Ahane, Ahane 3-15 Cappamore 0-17

City East Minor Hurling Championship
Pallasgreen 4-9, Kildimo-Pallaskenry 2-5

BNG u16 hurling championship division 1
Doon 0-8, Murroe Boher 3-12
Adare 2-6, Na Piarsaigh 3-12

Na Piarsaigh -, Deel Rangers - Conceded by Deel Rangers
Murroe Boher 3-16, Adare 1-12
Kilmallock 3-10, Newcastle West 2-11
Doon 5-15, Ballybrown GAA CLG 2-6
Ahane 2-13, Patrickswell 2-15

BNG u16 hurling Division 2A championship
Old Christians -, Na Fianna - Conceded by Na Fianna
Templeglantine 3-8, Mungret St Pauls 4-11
Pallasgreen 2-16, Cill à de/Killeedy 0-5
Kildimo-Pallaskenry 0-14, Dromcollogher Broadford 2-11
Na Fianna 8-18, Kilmurry Incha Feenagh 0-5
Mungret St Pauls 2-15, Pallasgreen 1-5
Cill à de/Killeedy 1-16, Old Christians 3-15
Dromcollogher Broadford 4-17, Templeglantine 4-11

BNG u16 hurling championship division 2B
South Liberties -, Hospital Herbertstown - Conceded by Hospital Herbertstown
Monaleen/Moin an Lin 2-7, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-7
Ballyhoura Gaels 1-8, Ballybricken Bohermore 2-10
Hospital Herbertstown 3-6, Cappamore GAA Culb 5-19
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 4-5, Kilpeacon 4-13

Bruff 3-11, South Liberties 4-12
Ballybricken Bohermore 6-6, Monaleen/Moin an Lin 1-6

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Feohanagh Castlemahon -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Shamrock Gaels 5-6, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-7
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 4-9, Tournafulla 4-9

BNG u16 hurling cup 13 a side B
Croom -, Feenagh Kilmeedy - Conceded by Feenagh Kilmeedy
Cois Laoi Gaels 1-10, Knockainey 3-11
Claughaun 2-14, Granagh/Ballingarry 0-10
Caherline 0-14, St Kieran's 2-5

South Junior A Hurling Championship
Staker Wallace 1-11, Bruff 1-6

BNG u14 football cup 13 a side
Feohanagh Castlemahon -, Knockainey - Conceded by Knockainey

BNG u14 Hurling championship Division 1
Deel Rangers 0-2, Monaleen/Moin an Lin 2-2

BNG u14 hurling championship division 2A
Templeglantine 7-6, Adare 7-6

BNG u14 hurling championship Division 2B
Pallasgreen 0-1, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 6-15
Old Christians 1-15, South Liberties 2-3
Cois Laoi Gaels 1-7, Cappamore GAA Culb 2-6
BNG u14 hurling championship division 3
Cill à de/Killeedy 1-6, Granagh/Ballingarry 7-6
Hospital Herbertstown 1-1, Na Piarsaigh 1-6
Dromcollogher Broadford 7-7, St Patrick's 4-3
Ballybricken Bohermore 2-4, Shamrock Gaels 2-1

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
Feohanagh Castlemahon 3-6, Croom 4-6
Claughaun 0-5, St Mary's/Sean Finns 6-15
Castletown Ballyagran 4-4, Knockainey 3-7
Blackrock 0-2, St Kieran's 1-8

BNG u14 hurling cup 11 a side
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-5, Tournafulla 1-3

City G.A.A.
Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Rd
Senior Football Championship.
Claughaun 0-09 Mungret/St.Paul’s 1-06

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Brian Butler Cup Quarter Final
Ahane 3-15 Cappamore 0-17

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling Championship
Sponsored by AIB Bank Kilmallock
Staker Wallace 1-11 Bruff 1-06

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Sponsored by The Knights Inn Bar Newcastlewest
Tournafulla 2-16 Monagea 0-09
Dromcollogher/Broadford 2-21 Croagh/Kilfinny 0-06
Askeaton 2-10 Feenagh/Kilmeedy 2-10

Junior B Hurling Championship
St Kierans 3-12 Dromcollogher/Broadford 2-08.
Feohanagh 4-19 Feenagh/Kilmeedy 0-07

Inter-County
Munster Minor Hurling Championship
Limerick 1-17 Tipperary 0-17

Inter- County
All Ireland Football Quilfier
Longford 2-14 Limerick 0-09.

 

 

 

Weekending 23rd June, 2013

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Fri, 21 Jun, Venue: Bruff, St Patrick's 1-8 Adare 1-8
Sat, 22 Jun, Venue: Caherconlish, Monaleen 0-12 Pallasgreen 2-6
Sat, 22 Jun, Venue: The Bog Garden, St Kieran's 2-5 Newcastle West 2-3

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Fri, 21 Jun, Venue: Newcastlewest, Ballysteen 1-6 Fr Caseys 0-6
Sat, 22 Jun, Venue: Abbeyfeale, Dromcollogher Broadford 1-10 Mountcollins 0-5
Sat, 22 Jun, Venue: Hospital, Galbally 0-10 Ballylanders 0-10

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Sat, 22 Jun, Venue: Kilbreedy, Bruff 1-10 Hospital Herbertstown 0-4

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Sat, 22 Jun, Venue: Newcastlewest, St Senan's 2-13 Athea 1-5
Sat, 22 Jun, Venue: Ballingarry, St Mary's Sean Finns 3-10 Croom 1-9

O Neill's Sports County Junior Football League
Fri, 21 Jun, Venue: Ahane, Castletown Ballyagran 1-13 Ahane 1-12

County Junior B Hurling League
Thu, 20 Jun, Venue: Childers Rd, Blackrock 4-5 Doon 0-9

County Junior B Football League
Wed, 19 Jun, Venue: Askeaton, St Kieran's 1-9 Kildimo 1-7

South MH 13 a side
Fri, 21 Jun, Venue: Kilfinane, Ballyhoura Gaels 2-14 Bruree 3-6

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler
Thu, 20 Jun, Venue: Boher, Murroe Boher 2-11 Caherline 2-10

Ryan & Riordan Insurance Ltd EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE FINAL
Mon, 17 Jun, Venue: Murroe, Doon 4-13 Cappamore 1-18

 

Ryan & Riordan Insurance Ltd EAST JUNIOR B HURLING LEAGUE FINAL, Venue: Murroe, Doon 4-13 Cappamore 1-18

Wed, 19 Jun,
County Junior B Football League, Venue: Askeaton, St Kieran's 1-9 Kildimo 1-7

Thu, 20 Jun,
County Junior B Hurling League , Venue: Childers Rd, Blackrock 4-5 Doon 0-9
Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Brian Butler, Venue: Boher, Murroe Boher 2-11 Caherline 2-10

Fri, 21 Jun,
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1, Venue: Bruff, St Patrick's 1-8 Adare 1-8
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2, Venue: Newcastlewest, Ballysteen 1-6 Fr Caseys 0-6
O Neill's Sports County Junior Football League, Venue: Ahane, Castletown Ballyagran 1-13 Ahane 1-12
South MH 13 a side, Venue: Kilfinane, Ballyhoura Gaels 2-14 Bruree 3-6

Sat, 22 Jun,
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1, Venue: Caherconlish, Monaleen 0-12 Pallasgreen 2-6
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1, Venue: The Bog Garden, St Kieran's 2-5 Newcastle West 2-3
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2, Venue: Abbeyfeale, Dromcollogher Broadford 1-10 Mountcollins 0-5
Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2, Venue: Hospital, Galbally 0-10 Ballylanders 0-10
Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1, Venue: Kilbreedy, Bruff 1-10 Hospital Herbertstown 0-4
Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2, Venue: Newcastlewest, St Senan's 2-13 Athea 1-5
Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2, Venue: Ballingarry, St Mary's Sean Finns 3-10 Croom 1-9

East Brian Butler
Murroe Boher 2-11, Caherline 2-10

South MH 13 a side
Ballyhoura Gaels 2-14, Bru Ri/Bruree 3-6

BNG u16 hurling championship division 1
Patrickswell 0-6, Na Piarsaigh 5-11

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
St Patrick's -, Bru Ri/Bruree - Conceded by St Patrick's

BNG u14 football championship division 1
Monaleen/Moin an Lin 3-8, Deel Rangers 0-5
Kilmallock 3-5, Newcastle West 5-11
Mungret St Pauls 1-4, Old Christians 1-6

BNG u14 football championship division 2A
Kildimo-Pallaskenry -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Glin -, Bruff - Conceded by Bruff

BNG u14 football championship division 2B
Galbally 7-6, Pailis na Greine 0-3
Oola 3-13, South Liberties 2-1
Cappamore GAA Culb 5-9, Monaleen/Moin an Lin 5-5
BNG u14 football championship division 3A
Dromcollogher Broadford 5-9, Athea 3-4
Cappagh/Kilcornan 5-7, Cill à de/Killeedy 2-2
Granagh/Ballingarry 1-3, St Kieran's 7-12

BNG u14 football championship Division 3B
Kilpeacon 3-6, Shamrock Gaels 4-6
Claughaun 6-9, Mungret St Pauls 0-3

BNG u14 football cup 13 a side
St Mary's/Sean Finns 2-6, Knockainey 4-6
Croom 6-6, Blackrock 6-1

BNG u14 football cup 11 a side
Ballylanders 5-1, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 6-7
Bru Ri/Bruree 2-11, Murroe Boher 2-4
Caherconlish 0-5, Naomh Seanan/St Senan's 3-5

BNG u14 Hurling championship Division 1
Ahane 1-3, Kilmallock 7-18
Ballybrown GAA CLG 2-4, Na Piarsaigh 10-22
Bruff 2-8, Patrickswell 3-11
Monaleen/Moin an Lin 1-6, Mungret St Pauls 1-14

BNG u14 hurling championship Division 2B
South Liberties 2-8, Pallasgreen 1-5
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-14, Cois Laoi Gaels 1-5
Doon 2-4, Old Christians 3-6

BNG u14 hurling championship division 3
St Patrick's 5-5, Hospital Herbertstown 1-3
Shamrock Gaels 6-3, Caherline 0-4
Na Piarsaigh 1-2, Ballybricken Bohermore 3-11
Granagh/Ballingarry 7-5, Dromcollogher Broadford 5-8

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
Croom 7-5, Claughaun 2-4
St Mary's/Sean Finns 2-8, Castletown Ballyagran 2-8
Knockainey 3-16, Blackrock 2-2

BNG u14 hurling cup 11 a side
Tournafulla 1-5, Murroe Boher 4-8
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 2-7, Bru Ri/Bruree 3-6
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-6, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 0-1

 

East G.A.A.
Junior B hurling league final
Doon 4-13 Cappamore 1-18

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Brian Butler Cup Quarter Final
Murroe/Boher 2-11 Caherline 2-10.

South G.A.A.
Minor Hurling 13 a side.
Ballyhoura Gaels 2-14 Bruree 3-06

West G.A.A.
Junior B Hurling League Final
Templeglantine 2-16 Feohanagh 2-13

Junior B Football Championship
Sponsored by the Villager Bar Castlemahon
St Kierans 1-09 Sean Finns 1-07
St Senans 4-10 Mountcollins 3-07
Feenagh/Kilmeedy 0-09 Gerald Griffins 0-05

West G.A.A.
Junior A Hurling League Final
Sponsored by James Wright Hurleys Tournafulla
Adare 3-11 Askeaton 0-09

Junior A Football Championship
Sponsored by Fr Caseys GAA Clubhouse
Glin 0-10 Fr Casey’s 0-07
Granagh/Ballingarry 0-09 Newcastlewest 1-05

Junior B Football Championship
Glin 4-04 Knockaderry 2-09
Dromcollogher/Broadford 1-13 Athea 1-03.

 

 

 

Weekending 16th June, 2013


Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 1
Sat, 15 Jun, Venue: Bruff, Ahane 1-15 Garryspillane 1-12

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 2
Sun, 16 Jun, Venue: Killmallock, Patrickswell 3-16 Granagh/Ballingarry 0-8
Sun, 16 Jun, Venue: Killmallock, Doon 1-17 Na Piarsaigh 3-10

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 3
Sat, 15 Jun, Venue: Caherconlish, Murroe Boher 1-15 Knockainey 0-15
Sat, 15 Jun, Venue: Bruree, Adare 3-22 Bruree 0-11
Sat, 15 Jun, Venue: Ballingarry, Adare 3-22 Bruree 0-11

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 1
Fri, 14 Jun, Venue: Bruff, Knockaderry 1-14 Pallasgreen 0-11
Sat, 15 Jun, Venue: Hospital, Blackrock 2-15 Monaleen 0-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Fri, 14 Jun, Venue: Childers Rd, Cappamore 2-12 Kildimo-Pallaskenry 0-10
Sat, 15 Jun, Venue: Tournfulla , Killeedy 2-15 Newcastle West 0-14

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 3
Fri, 14 Jun, Venue: Killmallock, Bruff 3-13 Dromin Athlacca 3-9

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 4
Fri, 14 Jun, Venue: Ballyagran, Glenroe 1-12 Mungret St Paul's 0-9

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Fri, 14 Jun, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Kilmallock 4-8 Ballybrown 1-14

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Mon, 10 Jun, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 2-22 South Liberties 0-10

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Mon, 10 Jun, Venue: Athea, Athea 2-14 Feohanagh Castlemahon 0-4

O Neill's Sports County Junior Football League
Thu, 13 Jun, Venue: Feenagh Kilmeedy, Glin 1-11 Monaleen 1-8

County Junior B Football League
Thu, 13 Jun, Venue: Crecora, Fedamore 4-10 Camogue Rovers 0-7

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A Hurling League Final
Mon, 10 Jun, Venue: Boher, Doon 3-10 Ahane 0-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd EAST J B H L PLAY OFF
Tue, 11 Jun, Venue: Caherconlish, Cappamore 5-8 Murroe Boher 0-11

BNG u14 football championship division 1
Old Christians 2-5, Deel Rangers 1-2

BNG u14 football cup 11 a side
Naomh Seanan/St Senan's -, Ballylanders - Conceded by Ballylanders by agreement of both clubs

BNG u14 Hurling championship Division 1
Na Piarsaigh 5-7, Bruff 1-4
Kilmallock 5-12, Monaleen/Moin an Lin 1-3
Mungret St Pauls 1-7, Deel Rangers 3-4
Patrickswell 2-12, Ahane 1-2

BNG u14 hurling championship division 2A
Croagh Kilfinny 3-4, Templeglantine 1-4
Kilpeacon 1-8, Newcastle West 2-2

BNG u14 hurling championship Division 2B
Pallasgreen 1-7, Doon 6-5
Cois Laoi Gaels 0-9, South Liberties 1-1
Cappamore GAA Culb 0-0, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 6-13

BNG u14 hurling championship division 3
Hospital Herbertstown 3-2, Granagh/Ballingarry 3-6
Dromcollogher Broadford 3-4, Cill à de/Killeedy 4-1
Caherline 3-3, Na Piarsaigh 3-1
Ballybricken Bohermore 5-3, St Patrick's 5-5

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
St Mary's/Sean Finns 4-9, Knockainey 1-2
Claughaun 2-2, St Kieran's 1-8
Castletown Ballyagran 3-4, Croom 6-4

BNG u14 hurling cup 11 a side
Murroe Boher -, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua - Conceded by Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua
Bru Ri/Bruree 8-9, Tournafulla 0-0

East G.A.A.
Junior A Hurling League Final
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon 3-10 Ahane 0-08

Junior B Hurling League Play off
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Murroe/Boher 0-11 Cappamore 5-08

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Feenagh/Kilmeedy 2-08 Dromcollogher/Broadford 0-11
Feohanagh 2-16 Adare 0-10
Askeaton 2-10 Croagh/Kilfinny 0-05
Tournafulla 0-13 St Mary’s 1-07

Junior B Hurling Championship
Granagh/Ballingarry 1-13 Knockaderry 1-13
Templeglantine 4-14 Dromcollogher/Broadford 0-08
Feohanagh/Castlemahon 2-06 St Kierans 0-05.
Newcastlewest 0-05 Tournafulla 0-03.

Junior A Football League Final Replay
Glin 1-11 Fr Casey’s 0-07

Junior A Hurling League Semi Finals
Askeaton received Walkover from St. Mary’s
Adare 2-10 Templeglantine 3-04

Junior B Hurling League Semi Final
Feohanagh 1-12 St Kieran’s 3-03.

 

 

Weekending 9th June, 2013

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Sat, 08 Jun, Venue: Croom, Kilmallock 0-19 Croom 0-8

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Tue, 04 Jun, Venue: Knocklong, Patrickswell 1-23 Garryspillane 0-16
Thu, 06 Jun, Venue: Murroe, Ahane 5-17 Murroe Boher 0-7
Sat, 08 Jun, Venue: Doon, Doon W/O Hospital Herbertstown -

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Sat, 08 Jun, Venue: Abbeyfeale, Fr Caseys 3-9 Monaleen 0-13

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 07 Jun, Venue: Galbally, St Mary's Sean Finns 2-14 Galbally 2-12

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Tue, 04 Jun, Venue: Ballybricken, Glenroe 2-12 Ballybricken Bohermore 2-7
Sat, 08 Jun, Venue: Bruff, Bruff 3-11 Pallasgreen 1-15

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Tue, 04 Jun, Venue: Coolcappa, St Kieran's 1-14 Claughaun 1-13

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sat, 08 Jun, Venue: Castletown Ballyagran, Castletown Ballyagran 0-19 Feohanagh Castlemahon 1-14

O Neill's Sports County Junior Football League
Fri, 07 Jun, Venue: John O Mahony Park, Ahane 0-16 Galtee Gaels 0-10

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Fri, 07 Jun, Venue: Rathbane, Staker Wallace 3-11 Old Christians 1-10

Mike Houlihan's Bar South Senior Hurling Championship
Mon, 03 Jun, Venue: Ballyagran, Bruree 3-12 Kilmallock 1-9

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Mon, 03 Jun, Venue: Ballyagran, Staker Wallace 1-25 Croom 1-11

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Sat, 08 Jun, Venue: Knocklong, Blackrock 4-14 Dromin Athlacca 3-8

South Junior 'B' Football League
Mon, 03 Jun, Venue: Hospital, Camogue Rovers 1-10 Galtee Gaels 1-9

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Thu, 06 Jun, Venue: Rathbane, Monaleen 2-12 Na Piarsaigh 2-10

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior B Football League
Thu, 06 Jun, Venue: Ballinacurra Gaels, Kildimo 4-17 Claughaun 1-4

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling League
Tue, 04 Jun, Venue: Rathbane, Monaleen 4-9 Ballybrown 1-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd EAST JUNIOR B FOOTBALL LEAGUE FINAL
Sat, 08 Jun, Venue: Caherconlish, Fedamore 2-6 Knockane 0-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Mon, 03 Jun, Venue: Pallasgreen, Cappamore 4-12 Pallasgreen 0-14
Wed, 05 Jun, Venue: Pallasgreen, Murroe Boher 6-10 Pallasgreen 2-3\

City Junior B Hurling League
Ballybrown GAA CLG 1-8, Monaleen/Moin an Lin 4-9

BNG u14 football championship division 1
Kilmallock 5-5, Monaleen/Moin an Lin 3-3

BNG u14 football championship division 2A
St Patrick's -, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh - Conceded by St Patrick's
Adare 4-3, Glin 3-6

BNG u14 football championship division 2B
South Liberties 3-10, Galbally 3-4
Monaleen/Moin an Lin 6-3, Oola 6-10
Ahane 4-2, Cappamore GAA Culb 4-4

BNG u14 football championship division 3A
St Kieran's 6-6, Athea 0-2
Cappagh/Kilcornan 4-5, Dromcollogher Broadford 4-6
Granagh/Ballingarry 8-11, Cill à de/Killeedy 2-2

BNG u14 football championship Division 3B
Shamrock Gaels 2-2, Ballybricken Bohermore 2-7
Claughaun 4-7, Hospital Herbertstown 1-7
Kilpeacon 0-4, Mungret St Pauls 2-3

BNG u14 football cup 13 a side
Blackrock 2-2, St Mary's/Sean Finns 6-14
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-9, Croom 0-1

City Junior A Football League
Na Piarsaigh 2-10, Monaleen/Moin an Lin 2-12

BNG u14 football cup 11 a side
Mountcollins GAA -, Galtee Gaels/Gaeil Gailti - Conceded by Galtee Gaels/Gaeil Gailtí
Murroe Boher 3-3, Caherconlish 1-3

City Junior B Football League
Kildimo 4-17, Claughaun 1-4

South Junior B Football League
Camogue Rovers 1-10, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-9

South Junior A Hurling League
Staker Wallace 1-25, Croom 1-11

South Junior B Hurling League Group A
Blackrock 4-14, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 3-8

 

 

 

 

 

 

Weekending 2nd June, 2013


Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Tue, 28 May, Venue: Ballybrown, Mungret St Paul's 1-17 Croom 1-6

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Fri, 31 May, Venue: Ballingarry, Granagh/Ballingarry 4-10 Effin 2-6

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Tue, 28 May, Venue: Patrickswell, Patrickswell 2-14 Doon 3-11

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 31 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, Oola 0-12 Mungret St Paul's 1-8
Fri, 31 May, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 2-15 Ballysteen 3-10

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Sat, 01 Jun, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Kildimo-Pallaskenry 1-12 St Kieran's 0-11

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Fri, 31 May, Venue: Caherdavin, Gerald Griffins 1-13 Na Piarsaigh 0-9
Fri, 31 May, Venue: Glin GAA Club, Glin 1-6 Cappamore 0-6

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sat, 01 Jun, Venue: Crecora, Crecora Manister W/O Kilmallock -

O Neill's Sports County Junior Football League
Thu, 30 May, Venue: Abbeyfeale, Fr Caseys 1-14 Cappagh/Kilcornan 0-9
Sat, 01 Jun, Venue: Abbeyfeale, Fr Caseys 8-7 Castletown Ballyagran 0-2

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Sat, 01 Jun, Venue: KIlfinane, Ballylanders 3-7 Galtee Gaels 1-9

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Mon, 27 May, Venue: Patrickswell, Mungret St Paul's W/O Patrickswell -
Mon, 27 May, Venue: Monaleen, Monaleen 4-9 Ballybrown 1-6

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Thu, 30 May, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 1-16 Ballybrown 0-9
Thu, 30 May, Venue: Monaleen, Monaleen 1-24 Mungret St Paul's 1-2

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior B Football League
Thu, 30 May, Venue: Kildimo GAA Pitch, Kildimo 5-15 Claughaun 1-3

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Sat, 01 Jun, Venue: Caherconlish, Pallasgreen 1-10 Ahane 0-9

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Hurling League
Thu, 30 May, Venue: Ahane, Ahane 2-19 Kilteely Dromkeen 1-11

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Mon, 27 May, Venue: Cappamore, Cappamore W/O South Liberties -
Tue, 28 May, Venue: Ballybricken Bohermore, Caherline 4-12 Ballybricken Bohermore 1-6
Tue, 28 May, Venue: Murroe, Murroe Boher 3-10 South Liberties 1-2
Wed, 29 May, Venue: Ballybricken, Doon W/O Ballybricken Bohermore -
Thu, 30 May, Venue: Pallasgreen, Caherline 2-17 Pallasgreen 4-9

East Junior A & B Football League
Ahane 0-9, Pailis na Greine 1-10

East Junior A Hurling League
Ahane 2-19, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-11

East Junior B Hurling League
Pallasgreen 4-9, Caherline 2-17
Ballybricken Bohermore -, Doon - Conceded by Ballybricken Bohermore
Caherline 4-12, Ballybricken Bohermore 1-6
Murroe Boher 3-10, South Liberties 1-2
Cappamore GAA Culb -, South Liberties - Conceded by South Liberties

City Junior A Football League
Tobar Phadraig -, Mungret St Pauls - Conceded by Tobar Phádraig
Monaleen/Moin an Lin 4-9, Ballybrown GAA CLG 1-6

BNG u14 Hurling championship Division 1
Ahane 1-5, Na Piarsaigh 2-9
Bruff 5-13, Ballybrown GAA CLG 3-3
Deel Rangers 1-6, Kilmallock 5-11
Monaleen/Moin an Lin 2-2, Patrickswell 2-11

City Junior A Football League
Na Piarsaigh 1-16, Ballybrown GAA CLG 0-9
Monaleen/Moin an Lin 1-24, Mungret St Pauls 1-2

BNG u14 hurling championship division 2A
Templeglantine 7-8, Kilpeacon 0-3
Adare 2-8, Croagh Kilfinny 0-6

BNG u14 hurling championship Division 2B
South Liberties 1-3, Cappamore GAA Culb 2-6
Doon 0-4, Cois Laoi Gaels 2-10

City Junior B Football League
Kildimo 5-15, Claughaun 1-3

BNG u14 hurling championship division 3
St Patrick's 1-9, Caherline 2-6
Na Piarsaigh 3-2, Shamrock Gaels 6-13
Cill à de/Killeedy 3-7, Hospital Herbertstown 2-7
Granagh/Ballingarry 5-6, Ballybricken Bohermore 7-3

BNG U14 Hurling Cup 13 a side
St Kieran's 3-3, Castletown Ballyagran 0-5
Croom 4-9, St Mary's/Sean Finns 6-9
Blackrock 8-3, Claughaun 1-5

BNG u14 hurling cup 11 a side
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 0-4, Murroe Boher 3-1
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-4, Bru Ri/Bruree 2-11

South Junior A Football League
Ballylanders 3-7, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-9

City G.A.A.
Sponsored by D.J. Daly Champion Hurley's
Junior A Hurling League Semi-final Replay
Ballybrown 1-19 St. Patrick’s 2-14

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road
Junior A Football League Semi finals
Na Piarsaigh 1-16 Ballybrown 0-09
Monaleen 1-24 Mungairt 1-02

Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Road
Junior A Football League
Mungret received Walkover from Patrickswell
Monaleen 4-09 Ballybrown 1-06.

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin Street
Junior B Football League
Kildimo 5-15 Claughaun 1-03

East G.A.A.
Sponsored by Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A Football League Final
Ahane 0-09 Pallasgreen 1-10

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A Hurling League
Ahane 2-19 Kilteely/Dromkeen 1-11
Caherline 2-17 Pallasgreen 4-09
Cappamore received Walkover from South Liberties
Doon received Walkover from Ballybricken/Bohermore.

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior B Hurling League
Murroe/Boher 3-10 South Liberties 1-02
Caherline 4-12 Ballybricken/Ballybricken 1-06

South G.A.A.
Junior 'A' Football League Final
Sponsored by Sheehy's Centra Kilfinane
Ballylanders 3-09 Galtee Gaels 1-09

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Croagh/Kilfinny 3-13 Feenagh/Kilmeedy 0-15

Junior A Hurling League
Templeglantine 3-08 Askeation 1-10.

Junior B Hurling League
St Kierans 0-11 Knockaderry 1-05
Granagh/Ballingarry 2-13 Newcastle West 1-14

Junior B Football Championship
Sean Finns 1-10 Athea 1-06

Junior A Football League
Cappagh/Kilcornan 2-11 Glin 3-11.

 

 

 

Weekending 26th May, 2013

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Thu, 23 May, Venue: Ballingarry, Kilmallock 0-14 Granagh/Ballingarry 0-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Sun, 26 May, Venue: Monaleen, Monaleen 2-13 Newcastle West 1-9
Sun, 26 May, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, Dromcollogher Broadford 5-13 St Senan's 0-8
Sun, 26 May, Venue: Adare, Adare 1-14 St Kieran's 2-9

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 24 May, Venue: Oola, Oola 2-8 Mountcollins 1-10

City G.A.A.
D.J. Daly Champion Hurley's
Junior A Hurling League
Ballybrown 4-24 Old Christains 2-10

Mungret received walkover from Na Piarsaigh
D.J. Daly Champion Hurley’s
Junior A Hurling league Semi Finals
Ballybrown 1-06 St. Patrick’s 0-09
Na Piarsaigh 2-12 Patrickswell 2-11

Horse and Hound Bar Mulgrave Street
Junior B Hurling League
Monaleen 2-20 Claughaun 0-02

Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Road
Junior A Football League
Ballybrown 3-09 Patrickswell 1-09
Mungret 2-09 Na Piarsaigh 0-09
Monaleen 2-10 Patrickswell 1-02

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin Street
Junior B Football League
Claughaun 3-11 Ballinacurra Gaels 3-05

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Intermediate Hurling League Final
Caherline 1-14 Pallasgreen 0-15

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A Hurling League
Doon 2-16 Kilteely/Dromkeen 2-07

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior B Hurling League
Doon 1-09 Pallasgreen 1-08

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
Fedamore received walkover from Oola
Knockane 0-08 South Liberties 0-08
Pallasgreen 1-11 Fedamore 0-08
South Liberties 1-12 Oola 1-07

South G.A.A.
Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong
South Junior A Hurling League
Staker Wallace 2-12 Kilmallock 1-09

AIB Bank Kilmallock
Junior A Hurling League Semi Final Replay
Staker Wallace 2-12 Kilmallock 1-09
Dan Dooley’s Ford Centre Knocklong

Junior B Hurling League Semi Finals
Dromin/Athlacca 1-19 Bruree 0-10
Blackrock 2-15 Castletown/Ballyagran 1-15

Junior 'B' Football League
Camogue Rovers 2-13 Galbally 1-05

West G.A.A.
Junior B Football Championship
Mountcollins 0-14 Feenagh/Kilmeedy 1-10
Dromcollogher/Broadford 4-14 Knockaderry 0-08

Junior A Football League
Cappagh/Kilcornan 1-14 Granagh/Ballingarry 1-09.
Glin received walkover from Granagh/Ballingarry.
Fr Caseys 2-12 Newcastlewest 1-09

Junior B Football League Semi Finals
St Senans 1-14 Glin 4-15
St Kierans 1-08 Athea1-05

Junior B Hurling League
Granagh/Ballingarry 1-13 Templeglantine 1-17.

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Sun, 26 May, Venue: Glenroe, Glenroe 4-17 Dromin Athlacca 2-10
Sun, 26 May, Venue: Ballybricken Bohermore, Caherline 1-14 Pallasgreen 0-15

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Sun, 26 May, Venue: Knockaderry, Kildimo-Pallaskenry 2-12 Knockaderry 2-10

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Thu, 23 May, Venue: Bruff, Athea 1-10 Bruff 2-7

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Fri, 24 May, Venue: Feenagh, Feohanagh Castlemahon 4-14 Feenagh Kilmeedy 1-7

O Neill's Sports County Junior Football League
Sun, 26 May, Venue: Ballyagran, Galtee Gaels 3-8 Castletown Ballyagran 1-8
Sun, 26 May, Venue: Ahane, Ballylanders 2-7 Ahane 0-10

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Sun, 26 May, Venue: Bruff, Staker Wallace 2-12 Kilmallock 1-9

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 24 May, Venue: Kilbreedy, Blackrock 2-15 Castletown Ballyagran 1-15
Sun, 26 May, Venue: Croom, Dromin Athlacca 1-19 Bruree 0-10

South Junior 'B' Football League
Fri, 24 May, Venue: Galbally, Camogue Rovers 2-13 Galbally 1-5

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Mon, 20 May, Venue: Clarina, Ballybrown 3-9 Patrickswell 1-9
Thu, 23 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, Na Piarsaigh 2-9 Mungret St Paul's 0-9
Thu, 23 May, Venue: Monaleen, Monaleen 2-10 Patrickswell 1-2

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior B Football League
Thu, 23 May, Venue: Claughaun GAA, Claughaun 3-11 Ballinacurra Gaels 3-5

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League
Sun, 26 May, Venue: Rathbane, St Patrick's 0-9 Ballybrown 1-6
Sun, 26 May, Venue: Rathbane, Na Piarsaigh 2-12 Patrickswell 2-11

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 2
Tue, 21 May, Venue: Rathbane, Ballybrown 4-24 Old Christians 2-10

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling League
Tue, 21 May, Venue: Monaleen, Monaleen 2-20 Claughaun 0-2

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Tue, 21 May, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 1-11 Fedamore 0-8
Tue, 21 May, Venue: Oola, South Liberties 1-12 Oola 1-7
Thu, 23 May, Venue: Dooley Park, South Liberties 0-8 Knockane 0-8
Thu, 23 May, Venue: Ahane, Ahane W/O Oola -
Thu, 23 May, Venue: Fedamore, Fedamore W/O Oola -

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Hurling League
Mon, 20 May, Venue: Doon, Doon W/O Fedamore -
Wed, 22 May, Venue: Doon, Doon 2-16 Kilteely Dromkeen 2-7

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Fri, 24 May, Venue: Pallasgreen, Doon 1-9 Pallasgreen 1-8

 

 

 

 

Weekending 19th May, 2013

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Sat, 18 May, Venue: Knockainey, Knockainey 2-14 Croom 0-11
Sat, 18 May, Venue: Effin, Effin 2-15 Bruree 1-8

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Sat, 18 May, Venue: Ahane, Ahane 0-16 Na Piarsaigh 0-16

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Tue, 14 May, Venue: Dromcollogher, St Kieran's 2-3 Dromcollogher Broadford 0-7

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Mon, 13 May, Venue: Tournfulla , Mountcollins 5-9 St Mary's Sean Finns 1-10

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Sat, 18 May, Venue: Monaleen, Monaleen 3-18 Ballybricken Bohermore 0-6

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Sat, 18 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 2-25 Killeedy 1-15

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Sun, 19 May, Venue: Childers Rd, Feohanagh Castlemahon 2-12 Claughaun 1-11

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sat, 18 May, Venue: Dromcollogher/ Broadford GAA, Castletown Ballyagran 2-18 Dromcollogher Broadford 1-6

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Sat, 18 May, Venue: Askeaton, Askeaton 0-17 Old Christians 0-3
Sun, 19 May, Venue: Monaleen, Monaleen 4-10 Murroe Boher 0-14

Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Fri, 17 May, Venue: Knocklong, Bruff 1-18 Glenroe 1-10

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Fri, 17 May, Venue: Knocklong, Kilmallock 0-13 Staker Wallace 0-13

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Sun, 19 May, Venue: Ballylanders, Ballylanders 1-17 Blackrock 1-5

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Tue, 14 May, Venue: Athlacca, Castletown Ballyagran 1-16 Dromin Athlacca 2-3
Tue, 14 May, Venue: Bruree, Bruree 1-11 Blackrock 0-11

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Thu, 16 May, Venue: St Patricks, Kilpeacon 2-8 St Patrick's 2-7

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Thu, 16 May, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 2-13 Ballybrown 2-3
Thu, 16 May, Venue: Patrickswell, Na Piarsaigh 0-13 Patrickswell 1-3

Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St. City Junior B Football League
Thu, 16 May, Venue: Kildimo GAA Pitch, Kildimo 10-20 Ballinacurra Gaels 2-0

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 1
Sun, 19 May, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 4-11 Crecora Manister 1-10

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 2
Wed, 15 May, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Ballybrown 3-19 Pallaskenry 1-5
Sun, 19 May, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Patrickswell 2-21 Pallaskenry 0-15

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling League
Tue, 14 May, Venue: Claughaun GAA, Ballybrown 1-10 Claughaun 1-2

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Hurling League
Sun, 19 May, Venue: Fedamore, Ahane W/O Fedamore -

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Tue, 14 May, Venue: Doon, Doon 3-14 South Liberties 0-13
Tue, 14 May, Venue: Ballybricken, Cappamore 4-9 Ballybricken Bohermore 0-3
Fri, 17 May, Venue: Doon, Doon 4-15 Caherline 0-6
Fri, 17 May, Venue: Cappamore, Cappamore 2-11 Murroe Boher 2-11

County Senior Football League Group 1
St Kieran's 2-3, Dromcollogher Broadford 0-7

County Senior Football League Group 2
Mountcollins GAA 5-9, St Mary's/Sean Finns 1-10

County Senior Hurling League Group 1
Knockainey 2-14, Croom 0-11
Effin 2-15, Bru Ri/Bruree 1-8

County Senior Hurling League Group 2
Ahane 0-16, Na Piarsaigh 0-16

County Intermediate Football League
Feohanagh Castlemahon 1-11, Claughaun 2-12

County Intermediate Hurling League
Monaleen/Moin an Lin 3-18, Ballybricken Bohermore 0-6
County Intermediate Hurling League Group 2
Mungret St Pauls 2-25, Cill à de/Killeedy 1-15

County Junior Hurling League
Monaleen/Moin an Lin 4-10, Murroe Boher 0-14
Eas Geibhtine 0-17, Old Christians 0-3

County Premier Junior Hurling League
Dromcollogher Broadford 1-6, Castletown Ballyagran 2-18
East Junior A Hurling League
Fedamore -, Ahane - Conceded by Fedamore

East Junior B Hurling League
Cappamore GAA Culb 2-11, Murroe Boher 2-11
Doon 4-15, Caherline 0-6
Doon 3-14, South Liberties 0-13
Ballybricken Bohermore 0-3, Cappamore GAA Culb 4-9

South Intermediate Hurling Championship
Bruff 1-18, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-10

BNG u16 football championship division 2B
Pailis na Greine 2-11, Bruff 2-1
Murroe Boher 0-4, Oola 3-7
Claughaun 2-6, South Liberties 1-13
Cappamore GAA Culb 0-4, Ahane 5-10

BNG u16 football cup 13 a side
Croom 4-1, Granagh/Ballingarry 3-7
Bru Ri/Bruree 4-5, Ballybricken Bohermore 4-9
Ballylanders 4-7, Shamrock Gaels 5-2
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-5, Knockainey 2-11

BNG u15 hurling league division 2B
Old Christians -, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain - Conceded by Garryspillane/Garrdha Uí Spiolláin
Ahane 1-5, South Liberties 6-13

BNg u15 hurling league division 3
Bru Ri/Bruree 0-3, Cois Laoi Gaels 4-9
Caherline -, Kilmurry Incha Feenagh - Conceded by Caherline

BNG u15 hurling league 13 a side
Croom 0-8, Croagh Kilfinny 1-8
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg -, Claughaun - Conceded by Claughaun

BNG u15 hurling league Division 11 a side
Tournafulla 2-6, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-0
St Mary's/Sean Finns 2-11, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 5-6

City Junior A Football League
Mungret St Pauls 2-13, Ballybrown GAA CLG 2-3
Tobar Phadraig 1-3, Na Piarsaigh 0-13

City Junior B Football League
Kildimo 10-20, Ballinacurra Gaels 2-0
City Junior A Hurling League Group 1
Na Piarsaigh 4-11, Crecora Manister 1-10

City Junior A Hurling League Group 2
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 0-15, Patrickswell 2-21
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 1-5, Ballybrown GAA CLG 3-19

City Junior B Hurling League
Claughaun 1-2, Ballybrown GAA CLG 1-10

South Junior A Football League
Ballylanders 1-17, Blackrock 1-5

South Junior A Hurling League
Kilmallock 0-13, Staker Wallace 0-13

South Junior B Hurling League Group A
Bru Ri/Bruree 1-11, Blackrock 0-11
Castletown Ballyagran 1-16, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-3

City Minor Football Championship
Kilpeacon 2-8, St Patrick's 2-7

City G.A.A.
D.J. Daly Champion Hurley's
Junior A Hurling League
St. Patrick’s 3-15 Mungret 0-12
Ballybrown 3-19 Pallaskenry 1-05
Horse and Hound Bar Gearld Griffin Street

Junior B Hurling League
Ballybrown 1-10 Claughaun 1-02
Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road

Junior A Football League
Mungret 2-13 Ballybrown 2-03
Na Piarsaigh 0-13 Patrickswell 1-03
Patsy Nicholas Bar Gerald Griffin St

Junior B Football League
Kildimo 10-20 Ballinacurra Gaels 2-00
Naughton’s Fuel & Oil Annacotty

Minor Football Championship
Kilpeacon 2-08 St. Patrick’s 2-07.

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior B Hurling League
Cappamore 2-11 Murroe/Boher 2-11
Doon 4-15 Caherline 0-06
Cappamore 4-09 Ballybricken/Bohermore 0-03
Doon 3-14 South Liberties 0-13
Ballybricken/Bohermore 0-11 Pallasgreen 0-08

South G.A.A.
Bulgaden Castle
Intermediate Hurling Championship Q/F Replay
Bruff 1-18 Glenroe 1-10
AIB Bank Kilmallock

Junior A Hurling Championship (Play Off)
Kilmallock 0-13 Staker Wallace 0-13
Sheehy's Centra Kilfinane

Junior A Football League
Ballylanders 1-17 Blackrock 1-05
Dooley's Ford Centre Knocklong

Junior B Hurling League
Castletown/Ballyagran 1-16 Dromin/Athlacca 2-03
Bruree 1-11 Blackrock 0-11.

West G.A.A.
Junior A Hurling Championship
Monagea 1-23 Adare 0-08

Junior B Hurling Championship
Feenagh /kilmeedy 0-17 Tournafulla 1-12
Feohanagh 1-13 Killeedy 1-04

West G.A.A.
Sheehy's Centra Kilfinane
Junior A Football League
Ballylanders 1-17 Blackrock 1-05
Athea 4-08 Gerald Griffins 1-03

Challenge Game
Limerick Un.21. 2-18 Limerick Minors 0-22
Inter-County Senior Hurling Challenge
Limerick 1-25 Kilkenny 1-19.

 

 

 

Weekending 12th May, 2013

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 1
Fri, 10 May, Venue: Killmallock, Garryspillane 1-17 Croom 2-12
Sat, 11 May, Venue: Caherconlish, Ahane 2-9 South Liberties 0-11

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 3
Fri, 10 May, Venue: Bruff, Knockainey 2-13 Bruree 0-11
Sat, 11 May, Venue: Childers Rd, Adare 1-17 Murroe Boher 0-13

Hyundai Limerick Motor Centre County Senior Hurling Championship Group 4
Sun, 12 May, Venue: Killmallock, Ballybrown 2-14 Effin 3-6

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 1
Sat, 11 May, Venue: Ballyagran, Blackrock 0-17 Knockaderry 0-11
Sun, 12 May, Venue: Caherconlish, Monaleen 0-11 Pallasgreen 1-7

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 2
Fri, 10 May, Venue: Feenagh Kilmeedy, Killeedy 0-15 Kildimo-Pallaskenry 0-11
Fri, 10 May, Venue: Ballybrown, Cappamore 1-13 Newcastle West 1-13

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 3
Fri, 10 May, Venue: Ballingarry, Bruff 1-17 St Kieran's 1-6
Sat, 11 May, Venue: Hospital, Dromin Athlacca 1-22 Caherline 2-6

Nick Greene Sportsground Mgt County Intermediate Hurling Championship Group 4
Sat, 11 May, Venue: Ballybricken Bohermore, Glenroe 3-19 Claughaun 1-11
Sun, 12 May, Venue: Childers Rd, Mungret St Paul's 0-14 Ballybricken Bohermore 1-6

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sat, 11 May, Venue: Mick Neville Park , Feenagh Kilmeedy 4-10 Dromcollogher Broadford 0-11

South Junior 'B' Football League
Sat, 11 May, Venue: Kilbehenny, Galtee Gaels 0-14 Camogue Rovers 0-8

South Minor Hurling League
Wed, 08 May, Venue: Kilbreedy, Sean Óg Ó hÁnlaÍ 4-16 Killacolla Gaels 1-12

South Minor Football League 2013
Sun, 12 May, Venue: Kilbreedy, Glennacurrane 3-15 Cnoc Gaels 3-7

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Tue, 07 May, Venue: St Patricks, Na Piarsaigh 3-6 St Patrick's 1-9

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Thu, 09 May, Venue: Monaleen, Na Piarsaigh W/O Monaleen -

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 1
Mon, 06 May, Venue: St Patricks, Na Piarsaigh 5-14 St Patrick's 1-9
Sat, 11 May, Venue: St Patricks, St Patrick's 0-13 Crecora Manister 1-7

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 2
Sat, 11 May, Venue: Patrickswell, Patrickswell 3-16 Old Christians 1-6

Horse & Hound Bar Mulgrave St. City Junior B Hurling League
Tue, 07 May, Venue: Ballybrown, Ballybrown 3-9 Monaleen 2-7

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Mon, 06 May, Venue: Oola, Knockane 0-11 Oola 1-7

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Hurling League
Mon, 06 May, Venue: Kilteely, Kilteely Dromkeen W/O Fedamore -

County Senior Hurling Championship Group 1
Ahane 2-9, South Liberties 0-11
Croom 2-12, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-17

County Senior Hurling Championship Group 3
Adare 1-17, Murroe Boher 0-13
Knockainey 2-13, Bru Ri/Bruree 0-11

County Senior Hurling Championship Group 4
Kilmallock 4-18, Hospital Herbertstown 1-14
Effin 3-6, Ballybrown GAA CLG 2-14

County Intermediate Hurling Championship Group 1
Monaleen/Moin an Lin 0-11, Pallasgreen 1-7
Knockaderry GAA Club 0-11, Blackrock 0-17

County Intermediate Hurling Championship Group 2
Cappamore GAA Culb 1-13, Newcastle West 1-13
Cill à de/Killeedy 0-15, Kildimo-Pallaskenry 0-11

County Intermediate Hurling Championship Group 3
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-22, Caherline 2-6
St Kieran's 1-6, Bruff 1-17

County Intermediate Hurling Championship Group 4
Mungret St Pauls 0-14, Ballybricken Bohermore 1-6
Claughaun 1-11, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 3-19

County Premier Junior Hurling League
Feenagh Kilmeedy 4-10, Dromcollogher Broadford 0-11

East Junior A & B Football League
Oola 1-7, Knockane 0-11

East Junior A Hurling League
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin -, Fedamore - Conceded by Fedamore

BNG u16 football championship division 2A
Athea 2-7, St Mary's/Sean Finns 3-15

BNG u16 football cup 13 a side
Granagh/Ballingarry -, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg - Conceded by Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg

BNG u16 hurling championship division 1
Adare 1-2, Doon 1-11
Ballybrown GAA CLG 5-6, Kilmallock 1-5
Newcastle West 4-9, Ahane 1-11
Deel Rangers 2-5, Murroe Boher 6-16

BNG u16 hurling Division 2A championship
Old Christians 0-6, Mungret St Pauls 5-16
Templeglantine 1-9, Kildimo-Pallaskenry 2-9
Pallasgreen 2-16, Dromcollogher Broadford 3-6
Kilmurry Incha Feenagh 1-8, Cill à de/Killeedy 7-14

BNG u16 hurling championship division 2B
Monaleen/Moin an Lin 2-2, Ballyhoura Gaels 2-8
Kilpeacon 2-8, Bruff 2-12
South Liberties 4-9, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 4-5
Kilpeacon 2-6, Ballybricken Bohermore 3-9
Cappamore GAA Culb 1-10, Bruff 3-14

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Tournafulla 0-11, Shamrock Gaels 1-4
St Mary's/Sean Finns 2-15, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-5

BNG u16 hurling cup 13 a side B
Granagh/Ballingarry -, Caherline - Conceded by Caherline
Feenagh Kilmeedy 0-2, Cois Laoi Gaels 2-7
St Kieran's 1-6, Croom 3-18
Knockainey 3-8, Claughaun 1-1

BNG u15 hurling league division 2B
Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain -, Mungret St Pauls - Conceded by Garryspillane/Garrdha Uí Spiolláin
South Liberties 2-7, Old Christians 1-2

BNg u15 hurling league division 3
Ballybricken Bohermore 0-5, Cois Laoi Gaels 1-4

BNG u15 hurling league 13 a side
Claughaun 1-4, Croom 2-5
Croagh Kilfinny -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's

BNG u15 hurling league Division 11 a side
Shamrock Gaels 7-5, Tournafulla 0-4
St Mary's/Sean Finns 2-9, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-2

City Junior A Football League
Monaleen/Moin an Lin -, Na Piarsaigh - Conceded by Monaleen/Móin an Lín

BNG u14 hurling championship Division 2B
Old Christians 4-17, Pallasgreen 0-2

City Junior A Hurling League Group 1
St Patrick's 0-13, Crecora Manister 1-7
St Patrick's 1-9, Na Piarsaigh 5-14

City Junior A Hurling League Group 2
Patrickswell 3-16, Old Christians 1-6

City Junior B Hurling League
Ballybrown GAA CLG 3-9, Monaleen/Moin an Lin 2-7

South Junior B Football League
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 0-14, Camogue Rovers 0-8
BNG Feile na nGael A
Na Piarsaigh 2-5, Patrickswell 1-2

City Minor Football Championship
St Patrick's 1-9, Na Piarsaigh 3-6
South Minor Football League
Glennacurrane 3-15, Cnoc Gaels 3-7

South Minor Hurling League
Sean Óg Ó hà nlaà 4-16, Killacolla Gaels 1-12

Limerick G.A.A. Week’s Results
Hyundai Limerick Motor Centre
Senior Hurling Championship
Kilmallock 4-18 Hospital/Herbertstown 1-14
Ballybrown 2-14 Effin 3-06
Na Piarsaigh 2-16 Granagh/Ballingarry 1-08
Doon 3-10 Patrickswell 0-18
Garryspillane 1-17 Croom 2-12
Knockainey 2-13 Bruree 0-11
Ahane 2-09 South Liberties 0-11
Adare 1-17 Murroe/Boher 0-13
Nick Greene Sportsground Mgt

Intermediate Hurling Championship
Monaleen 0-11 Pallasgreen 1-07
Mungret 0-14 Ballybricken/Bohermore 1-06
Cappamore 1-13 Newcastle West 1-13        
Killeedy 0-15 Kildimo/Pallaskenry 0-11
Bruff 1-17 St Kierans 1-06
Knockaderry 0-11 Blackrock 2-14
Dromin/Athlacca 1-22 Caherline 2-06
Claughaun 1-11 Glenroe 3-19

County Junior Premier Hurling League
Feenagh/Kilmeedy 4-10 Dromcollogher/Broadford 0-11.

City G.A.A.
D.J. Daly Champion Hurley's
Junior A Hurling League
Na Piarsaigh 5-14 St Patrick’s 1-09
St. Patrick’s 0-13 Crecora 1-07
Patrickswell 3-15 Old Christians 1-06
Horse and Hound Bar Gearld Griffin Street

Junior B Hurling League
Ballybrown 3-09 Monaleen 2-07
Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road     
                        
Junior A Football League
Na Piarsaigh received Walkover from Monaleen
Naughton’s Fuel & Oil Annacotty
Minor Football Championship
Na Piarsaigh 3-06 St Patricks 1-09

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A Hurling League
Kilteely/Dromkeen received Walkover from Fedamore

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
Knockane 0-11 Oola 1-07.

South G.A.A.
Minor Hurling League Final
Sean Og Hanley's 4-16 Killacolla Gaels 1-12

Minor Football League Final
Glenacurrane 3-15 Cnoc Gaels 3-07

West G.A.A.
West Intermediate Hurling Championship
Feohanagh 1-18 Tournafulla 0-12

Junior A Hurling league
Askeaton 1-12 St Marys 0-08

Junior B Hurling League
Templeglantine received Walkover from Newcastlewest
Killeedy 2-12 Dromcollogher/Broadford 1-11

Junior B Football League
Ballysteen 2-05 Glin 1-04
St Senans 2-08 Gerald Griffins 1-06
Athea 2-08 Sean Finns 0-10
Galtee Gaels 0-14 Camogue Rovers 0-08.

 

 

Weekending 5th May, 2013


Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 1
Fri, 03 May, Venue: Bruff, St Kieran's 1-8 St Patrick's 0-10
Sat, 04 May, Venue: Killmallock, Newcastle West 1-10 Pallasgreen 0-6

Irish Wire Products Ltd County Senior Football Championship Group 2
Fri, 03 May, Venue: Feenagh Kilmeedy, Mountcollins 1-11 Galbally 2-5
Sat, 04 May, Venue: Ballingarry, Ballylanders 0-12 Ballysteen 1-5

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 1
Fri, 03 May, Venue: Ballingarry, Hospital Herbertstown 1-12 Gerald Griffins 1-10
Sat, 04 May, Venue: Ballybricken Bohermore, Na Piarsaigh 0-6 Oola 0-6

Griffin Coaches County Intermediate Football Championship Group 2
Fri, 03 May, Venue: Askeaton, St Senan's 2-17 Claughaun 0-4
Sat, 04 May, Venue: Tournfulla , St Mary's Sean Finns 1-6 Athea 1-5

County Premier Minor Hurling Championship
Tue, 30 Apr, Venue: BALLYBROWN GAA, Patrickswell 2-16 Ballybrown 2-9
Thu, 02 May, Venue: Caherdavin, Na Piarsaigh 2-21 Mungret St Paul's 2-11
Thu, 02 May, Venue: Kilmallock, Kilmallock 2-16 Adare 2-12

City East Minor Hurling Championship
Tue, 30 Apr, Venue: Ballybricken Bohermore, Pallasgreen 2-19 Naomh Bríd 0-3
Tue, 30 Apr, Venue: Fedamore, Kilpeacon 2-7 St Michaels 0-13

County Minor Hurling 13 aside Competition
Tue, 30 Apr, Venue: Croom, Garryspillane 4-13 Croom 2-9
Thu, 02 May, Venue: Croagh, Granagh/Ballingarry 4-15 Caherline 0-7

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Tue, 30 Apr, Venue: Bruff, Kilmallock 1-14 Bruff 2-10
Sat, 04 May, Venue: Kilbreedy, Staker Wallace W/O Croom -

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Thu, 02 May, Venue: KIlfinane, Galtee Gaels 1-9 Blackrock 1-8
Thu, 02 May, Venue: Meanus, Ballylanders 2-15 Camogue Rovers 1-11

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Tue, 30 Apr, Venue: Meanus, Blackrock 3-14 Camogue Rovers 2-10
Wed, 01 May, Venue: Knocklong, Dromin Athlacca 2-25 Garryspillane 3-6
Fri, 03 May, Venue: Knockainey, Camogue Rovers 3-11 Knockainey 0-14

South Minor Hurling League
Sun, 05 May, Venue: Ballyagran, Killacolla Gaels W/O Cnoc Gaels -

South Minor Football League 2013
Tue, 30 Apr, Venue: Ballylanders, Glennacurrane 4-12 Cnoc Gaels 3-9

D.J. Daly Team Flag Ireland Pallaskenry City Senior Hurling Championship
Wed, 01 May, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 2-19 Ballybrown 1-14

South MH 13 a side
Fri, 03 May, Venue: Trinity Gaels, Bruree 6-7 Trinity Gaels 3-9

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 1
Sat, 04 May, Venue: Mungret, Crecora Manister 3-11 Mungret St Paul's 0-9

D.J. Daly Champion Hurleys Pallaskenry City Junior A Hurling League Group 2
Sat, 04 May, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Old Christians 2-11 Pallaskenry 1-12
Sat, 04 May, Venue: Clarina, Ballybrown 0-14 Patrickswell 2-8

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East Junior A Hurling League
Thu, 02 May, Venue: Ahane, Ahane 3-17 Doon 1-9

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Tue, 30 Apr, Venue: Dooley Park, Caherline 1-16 South Liberties 1-9
Thu, 02 May, Venue: Boher, Murroe Boher 3-11 Ballybricken Bohermore 0-8

County Senior Football Championship Group 1
Pailis na Greine 0-6, Newcastle West 1-10
St Kieran's 1-8, St Patrick's 0-10

County Senior Football Championship Group 2
Ballylanders 0-12, Baile Stiabhna 1-5
Mountcollins GAA 1-11, Galbally 2-5

County Intermediate Football Championship Group 1
Na Piarsaigh 0-6, Oola 0-6
Gerald Griffins 1-10, Hospital Herbertstown 1-12

County Intermediate Football Championship Group 2
St Mary's/Sean Finns 1-6, Athea 1-5
Naomh Seanan/St Senan's 2-17, Claughaun 0-4

City Senior Hurling Championship
Na Piarsaigh 2-19, Ballybrown GAA CLG 1-14

East Junior A Hurling League
Ahane 3-17, Doon 1-9

East Junior B Hurling League
Murroe Boher 3-11, Ballybricken Bohermore 0-8
South Liberties 1-9, Caherline 1-16

County Premier Minor Hurling Championship
Kilmallock 2-16, Adare 2-12
Na Piarsaigh 2-21, Mungret St Pauls 2-11
Ballybrown GAA CLG 2-9, Patrickswell 2-16

County Minor Hurling 13 aside Competition
Granagh/Ballingarry 4-15, Caherline 0-7
Croom 2-9, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 4-13

City East Minor Hurling Championship
Kilpeacon 2-7, St Michaels 0-13
Pallasgreen 2-19, Naomh Brid 0-3

South MH 13 a side
Bru Ri/Bruree 6-7, Trinity Gaels 3-9

BNG U16 Football Championship Division 1
Mungret St Pauls 1-8, Kilmallock 0-8
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-13, Newcastle West 2-5
Galbally 1-4, Monaleen/Moin an Lin 3-6
Deel Rangers 6-3, St Patrick's 4-8

BNG u16 football championship division 2A
Kildimo-Pallaskenry 1-13, Adare 4-4
Glin 3-13, St Kieran's 2-2
Dromcollogher Broadford 3-12, Ballybrown GAA CLG 2-4
BNG u16 football championship division 2B
Kilpeacon 1-5, Murroe Boher 2-7
Oola 2-9, Pailis na Greine 3-5
Bruff 3-13, Cappamore GAA Culb 2-5
Ahane 1-7, Claughaun 4-6
South Liberties 6-13, Hospital Herbertstown 1-2

BNG u16 football cup 13 a side
Knockainey 1-8, Bru Ri/Bruree 2-4
Croom 6-9, Ballylanders 0-2
Ballybricken Bohermore 3-5, Naomh Seanan/St Senan's 6-13

BNG u16 football cup 11 a side
Feenagh Kilmeedy 1-4, Caherconlish 1-4
Mountcollins GAA 4-5, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-3

BNG u16 hurling cup 13 a side B
Croom 4-14, Caherline 0-5

BNG u15 hurling league Division 1A
Monaleen/Moin an Lin -, Ballybrown GAA CLG - Conceded by Ballybrown GAA CLG
Patrickswell 1-13, Monaleen/Moin an Lin 0-4

BNG U15 Hurling league division 1B
Na Piarsaigh 3-8, Murroe Boher 4-8
Kilmallock 3-10, Na Piarsaigh 3-3

BNG u15 hurling league Division 2a
Templeglantine 4-7, Dromcollogher Broadford 4-11

BNG u15 hurling league division 2B
Mungret St Pauls 1-4, South Liberties 1-8
Old Christians 5-11, Ahane 4-3

BNg u15 hurling league division 3
Caherline 2-2, Ballybricken Bohermore 5-6
Cois Laoi Gaels 1-5, Kilmurry Incha Feenagh 1-7

BNG u15 hurling league 13 a side
Croom 3-8, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 0-5
St Patrick's 0-4, Claughaun 0-12

BNG u15 hurling league Division 11 a side
Tournafulla 1-2, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-9
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-6, Shamrock Gaels 2-7

City Junior A Hurling League Group 1
Mungret St Pauls 0-9, Crecora Manister 3-11

City Junior A Hurling League Group 2
Ballybrown GAA CLG 0-14, Patrickswell 2-8
Pallaskenry/Pailis Chaonrai 1-12, Old Christians 2-11

South Junior A Football League
Ballylanders 2-15, Camogue Rovers 1-11
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-9, Blackrock 1-8

South Junior A Hurling League
Staker Wallace -, Croom - Conceded by Croom
Kilmallock 1-14, Bruff 2-10

South Junior B Hurling League Group A
Camogue Rovers 3-11, Knockainey 0-14
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-25, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-6
Blackrock 3-14, Camogue Rovers 2-10

South Minor Football League
Glennacurrane 4-12, Cnoc Gaels 3-9

South Minor Hurling League
Killacolla Gaels -, Cnoc Gaels - Conceded by Cnoc Gaels

County
Irish Wire Products Ltd
Senior Football Championship
Dromcolloger/Broadford 2-11 Fr Casey's 2-09
Newcastle West 1-10 Pallasgreen 0-06
Ballylanders 0-12 Ballysteen 1-05.
St Kieran’s 1-08 St Patricks 0-10
Monaleen 2-17 Adare 1-03
Galbally 1-11 Mountcollins 2-05

Griffin Coaches
Intermediate football championship
Cappamore 1-09 Bruff 0-08
Hospital/Herbertstown 1-12 Gerald Griffins 1-10
St Senans 2-17 Claughaun 0-04
Na Piarsaigh 0-06 Oola 0-06
St Marys/Sean Finns 1-06 Athea 1-05.

Premier Minor Hurling Championship
Na Piarsaigh 2-21 Mungret 2-11 
Balbec Gaels 2-16 Adare 2-12

Premier Minor Hurling Championship
Patrickswell 2-16 Ballybrown 2-09

Under 21 13 aside Hurling Competition Final
Askeaton/St Kierans 0-20 Gleann Rua 3-08

City/East Minor Hurling Championship
Pallasgreen 2-19 Naomh Brid 0-03
Kilpeacon 2-07 St Michael’s 0-13

County Minor Hurling 13 aside Competition
Granagh/Ballingarry 4-15 Caherline 0-07
Garryspillane 4-13 Croom 2-09

City G.A.A.
D. J. Daly Team Flag Ireland Pallaskenry
City Senior Hurling Championship Final.
Ballybrown 2-19 Na Piarsaigh 1-14
D.J. Daly Champion Hurley's

Junior A Hurling League
Crecora 3-11 Mungret 0-09
Old Christians 2-11 Pallaskenry 1-12
Ballybrown 0-14 Patrickswell 2-08.

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A Hurling League
Ahane 3-17 Doon 1-09
Ryan & Riordan Insurance Ltd

Junior B Hurling League
Caherline 1-16 South Liberties 1-09

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football league
Ahane 3-07 Pallasgreen 0-09

South G.A.A.
AIB Bank Kilmallock
Junior A Hurling League
Bruff 2-10 Kilmallock 1-14
Staker Wallace Received Walkover from Croom

Junior 'B' Hurling League
Dan Dooley's Ford Centre Knocklong  
Blackrock 3-14 Camogue Rovers 2-10
Dromin/Athlacca 2-25 Garryspillane 3-06

Junior 'A' Football League
Sheehy's Centra Kilfinane
Galtee Gaels 1-09 Blackrock 1-08

Junior 'B' Hurling League
Dan Dooley's Ford Centre Knocklong 
Camogue Rovers 3-11 Knockainey 0-14

Minor Hurling League
Killacolla Gaels Received Walkover from Cnoc Gaels

Minor Hurling (13 a side)
Bruree 6-07 Trinity Gaels 3-09
Ballylanders 2-15 Camogue Rovers 1-11

Minor Football League                          
Glenacurrane 4-12 Cnoc Gaels 3-09.

West G.A.A.
Intermediate Hurling Championship
Monagea 2-13 Feenagh/Kilmeedy 1-07.

Junior A Football League
Fr Casey’s 1-09 Glin 1-07
Junior A Hurling League
Templeglantine 1-11 Adare 1-09.

Junior B Hurling League
Templeglantine 3-13 Knockaderry 1-15
Newcastle West received Walkover from Croagh/Kilfinny
St Kierans 1-14 Granagh/Ballingarry 1-11
Feohanagh 2-14 Tournafulla 1-09.

 

 

 

 

Weekending 28th April, 2013

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship
Sun, 28 Apr, Venue: Bruff, Na Piarsaigh 0-20 Patrickswell 1-15

County U21 A Hurling Championship
Sun, 28 Apr, Venue: Croagh, Bruff 1-13 Monaleen 0-6

County Premier Minor Hurling Championship
Fri, 26 Apr, Venue: Ahane, Ahane 0-15 Doon 0-13

County Premier Minor Football Championship
Tue, 23 Apr, Venue: The Bog Garden, Fr Caseys 2-12 Rathkeale Ardagh 0-8
Tue, 23 Apr, Venue: BALLYBROWN GAA, Ballybrown 0-10 Monaleen 0-7

City East Minor Hurling Championship
Fri, 26 Apr, Venue: Murroe, Murroe Boher 6-12 Cappamore 4-8

County Minor Football 13 aside Competition
Tue, 23 Apr, Venue: Monagea, St Senan's 4-21 Monagea 1-6

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Wed, 24 Apr, Venue: BALLYBROWN GAA, Ballybrown 2-17 Adare 0-9

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Tue, 23 Apr, Venue: Knocklong, Ahane 2-20 Garryspillane 4-10
Wed, 24 Apr, Venue: Boher, Murroe Boher 2-16 Patrickswell 3-11

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Wed, 24 Apr, Venue: Foynes, Fr Caseys 2-6 St Senan's 1-7

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 26 Apr, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 0-12 Galbally 0-9
Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Sat, 27 Apr, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 0-17 Blackrock 0-14

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Thu, 25 Apr, Venue: KIlfinane, Blackrock W/O Banogue -
Thu, 25 Apr, Venue: Kilbehenny, Galtee Gaels 2-10 Camogue Rovers 1-7

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Tue, 23 Apr, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Kilpeacon 3-14 Kildimo-Pallaskenry 1-8
Tue, 23 Apr, Venue: Claughaun GAA, Mungret St Paul's 2-7 Claughaun 0-9

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League
Thu, 25 Apr, Venue: Monaleen, Monaleen 3-15 Mungret St Paul's 1-9
Thu, 25 Apr, Venue: Clarina, Ballybrown 2-10 Na Piarsaigh 0-9

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Mon, 22 Apr, Venue: Fedamore, Fedamore W/O Kilteely Dromkeen -
Tue, 23 Apr, Venue: Dooley Park, South Liberties W/O Kilteely Dromkeen -
Tue, 23 Apr, Venue: Fedamore, Ahane 2-7 Fedamore 1-6
Tue, 23 Apr, Venue: Knockane, Pallasgreen 0-16 Knockane 1-7

Mon, 22 Apr,
Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League, Venue: Fedamore, Fedamore W/O Kilteely Dromkeen -

Tue, 23 Apr,
County Premier Minor Football Championship, Venue: The Bog Garden, Fr Caseys 2-12 Rathkeale Ardagh 0-8
County Premier Minor Football Championship, Venue: BALLYBROWN GAA, Ballybrown 0-10 Monaleen 0-7
County Minor Football 13 aside Competition , Venue: Monagea, St Senan's 4-21 Monagea 1-6
O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2, Venue: Knocklong, Ahane 2-20 Garryspillane 4-10
Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship, Venue: Pairc Pailís Chaonraí CLG, Kilpeacon 3-14 Kildimo-Pallaskenry 1-8
Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship, Venue: Claughaun GAA, Mungret St Paul's 2-7 Claughaun 0-9
Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League, Venue: Dooley Park, South Liberties W/O Kilteely Dromkeen -
Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League, Venue: Fedamore, Ahane 2-7 Fedamore 1-6
Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League, Venue: Knockane, Pallasgreen 0-16 Knockane 1-7

Wed, 24 Apr,
O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1, Venue: BALLYBROWN GAA, Ballybrown 2-17 Adare 0-9
O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2, Venue: Boher, Murroe Boher 2-16 Patrickswell 3-11
O Neills Sports County Senior Football League Group 1, Venue: Foynes, Fr Caseys 2-6 St Senan's 1-7

Thu, 25 Apr,
Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League, Venue: KIlfinane, Blackrock W/O Banogue -
Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League, Venue: Kilbehenny, Galtee Gaels 2-10 Camogue Rovers 1-7
Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League, Venue: Monaleen, Monaleen 3-15 Mungret St Paul's 1-9
Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Junior A Football League, Venue: Clarina, Ballybrown 2-10 Na Piarsaigh 0-9

Fri, 26 Apr,
County Premier Minor Hurling Championship, Venue: Ahane, Ahane 0-15 Doon 0-13
City East Minor Hurling Championship , Venue: Murroe, Murroe Boher 6-12 Cappamore 4-8
O Neills Sports County Senior Football League Group 2, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 0-12 Galbally 0-9

Sat, 27 Apr,
Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 0-17 Blackrock 0-14
Sun, 28 Apr,
Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship, Venue: Bruff, Na Piarsaigh 0-20 Patrickswell 1-15
County U21 A Hurling Championship , Venue: Croagh, Bruff 1-13 Monaleen 0-6

City/East Minor Hurling Championship
Murroe/Boher 6-12 Cappamore 4-08

Senior Football League
Fr. Casey's 2-06 St. Senan’s 1-07
Pallasgreen 0-12 Galbally 0-09

Intermediate Football League
Na Piarsaigh 1-13 Glin 1-08

Senior Hurling League
Ahane 2-20 Garryspillane 4-10
Ballybrown 2-17 Adare 0-09
Murroe/Boher 2-16 Patrickswell 3-11

Minor Hurling 13 a side Competition
South Liberties 8-09 St. Mary’s Sean Finns 2-02

Minor Football 13 Aside Competition
Monagea 1-06 St Senan’s 4-21.

City G.A.A.
Nolan Motor Factors Henry Street
Intermediate Hurling Championship Final.
Ballybrown 1-21 Mungret 2-16

Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Rd
Junior Football League.
Monaleen 3-15 Mungret 1-09 
Ballybrown 2-10  Na Piarsaigh 0-09
Naughton’s Fuel & Oil Annacotty
Minor Football Championship.

Mungret 2-07 Claughaun 0-09
Kilpeacon 3-14 Kildimo/Pallaskenry 1-08.

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un.21 12 aside Hurling Final
Caherline 1-09 Murroe/Boher 1-11

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
Ahane 2-07 Fedamore 1-06
Pallasgreen 0-16 Knockane 1-07
South Liberties received walkover from Kilteely/Dromkeen.
  
South G.A.A.
Intermediate Hurling Championship Semi Final
Blackrock 0-14 Castletown/Ballyagran 0-14      

Junior 'A' Football League
Sheehy's Centra Kilfinane
Galbally 2-16 Galtee Gaels 0-09   
Galtee Gaels 2-10 Camogue Rovers 1-07
Blackrock received walkover from Banogue.

West G.A.A.
Senior Hurling Final
Adare 3-16 Knockaderry 0-08

Intermediate Hurling Championship
Feenagh/Kilmeedy 2-14 Croagh/Kilfinny 0-11
Tournafulla 1-15 Askeaton 0-18
Monagea 0-18 Killeedy 0-13

Intermediate Football Championship
Athea 2-18 Cappagh/Kilcornan 4-08 

Junior A Football League
Newcastlewest 0-13 Granagh/Ballingarry 1-07

Junior B Football League
St. Kieran’s 2-09 Glin 1-09
Sean Finns 2-10 St. Senan’s 2-08
Ballysteen received walkover from Mountcollins

 

 

 

 

Weekending 21st April, 2013

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship
Sat, 20 Apr, Venue: Bruff, Patrickswell 3-14 Ballybrown 1-18
Sat, 20 Apr, Venue: Bruff, Na Piarsaigh 1-18 Ahane 0-19

County U21 B Hurling Championship
Sat, 20 Apr, Venue: The Bog Garden, Dromcollogher Broadford 4-15 Kildimo-Pallaskenry 1-13

County Minor Hurling 13 aside Competition
Sun, 21 Apr, Venue: Mick Neville Park , Mahoonagh 5-11 South Liberties 3-11

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Sat, 20 Apr, Venue: Bruree, Knockainey 3-15 Bruree 0-13

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Sat, 20 Apr, Venue: Doon, Doon 5-13 South Liberties 0-9

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Sat, 20 Apr, Venue: Ballybricken, Blackrock 2-17 Ballybricken Bohermore 0-7
Sat, 20 Apr, Venue: Dromin/Athlacca, Dromin Athlacca 2-18 Pallasgreen 0-9

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sat, 20 Apr, Venue: Tournafulla, Crecora Manister 3-17 Tournafulla 0-7
Sat, 20 Apr, Venue: Kilmallock, Kilmallock 1-10 Feohanagh Castlemahon 0-11

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Sat, 20 Apr, Venue: Fedamore, Croagh Kilfinny 1-16 Fedamore 0-5
Sun, 21 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, Murroe Boher 3-11 Mungret St Paul's 2-6

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Tue, 16 Apr, Venue: Bruff, Staker Wallace 2-12 Bruff 2-8
Tue, 16 Apr, Venue: Croom, Croom 2-11 Kilmallock 0-13
Thu, 18 Apr, Venue: Croom, Croom W/O Bruff -

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Mon, 15 Apr, Venue: KIlfinane, Blackrock W/O Camogue Rovers -
Sat, 20 Apr, Venue: Ballylanders, Ballylanders 0-11 Galtee Gaels 1-6

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Tue, 16 Apr, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 1-12 Garryspillane 1-8

South Minor Football League 2013
Sun, 21 Apr, Venue: Bruree, Cnoc Gaels 2-8 Killacolla Gaels 1-5

D.J. Daly Team Flag Ireland Pallaskenry City Senior Hurling Championship
Mon, 15 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, Ballybrown 2-20 Mungret St Paul's 2-8

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Senior Football Championship
Thu, 18 Apr, Venue: Ballinacurra Gaels, Na Piarsaigh 0-12 Mungret St Paul's 0-7

Nolan Motor Factors Henry St. City Intermediate Hurling Championship
Sat, 20 Apr, Venue: Childers Rd, Mungret St Paul's 6-14 St Patrick's 3-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd East U 21 12 A Side hurling
Tue, 16 Apr, Venue: Kilteely, Murroe Boher W/O Kilteely Dromkeen -

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Tue, 16 Apr, Venue: Pallasgreen, South Liberties 2-10 Pallasgreen 3-6
Tue, 16 Apr, Venue: Doon, Doon 6-16 Murroe Boher 3-7
Tue, 16 Apr, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, Cappamore 1-14 Caherline 2-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Thu, 18 Apr, Venue: Ahane, Ahane 3-13 Knockane 0-3
Thu, 18 Apr, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen W/O Oola -
Thu, 18 Apr, Venue: Fedamore, Fedamore W/O South Liberties -

City G.A.A.
D J Daly Team Flag Ireland Pallaskenry
Senior Hurling Championship
Mungret 2-08 Ballybrown 2-20.
Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Rd
Intermediate hurling championship
Semi Final
Mungret 6-14 St Patrick’s 3-08
Senior Football Championship
Semi-Final
Na Piarsaigh 0-12 Mungret 0-07

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
Ahane 3-13 Knockane 0-03
Pallasgreen Received Walkover from Oola
Fedamore  Received Walkover from South Liberties.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior B Hurling League
Doon 6-16 Murroe/Boher 3-07
Cappamore 1-14 Caherline 2-08
South Liberties 2-10 Pallasgreen 3-06

South G.A.A.
Junior 'A' Hurling League
AIB Bank Kilmallock
Croom 2-11 Kilmallock 0-13
Staker Wallace 2-13 Bruff  2-08
Junior 'B' Hurling League
Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Castletown/Ballyagran 1-12 Garryspillane 1-08
Sheehy's Centra Kilfinane
South Junior A Football League
Ballylanders 0-11 Galtee Gaels 1-06
Dan Dooley Ford Centre Knocklong
Minor Football League
Cnoc Gaels 2-08 Killacolla Gaels 1-05

West G.A.A.
Senior Football Final
Ballysteen 1-06 Fr Casey’s 0-07
Senior Hurling Championship
Adare 0-18 Killeedy 0-11.
Knockaderry 1-11 Granagh/Ballingarry 1-10
Intermediate Hurling Championship
Newcastle West 3-10 St Kieran’s 2-11
Intermediate Football Championship
Sean Finns 0-16 St Senan’s 1-05
Minor Hurling Championship
Tournafulla 8-07 St Marys/St Kieran’s 0-07
Junior A Hurling League
Askeaton 1-16 Croagh/Kilfinny 1-11
St Mary’s 3-10 Templeglantine 2-08
Junior B Hurling League
St Kierans 0-07 Croagh/Kilfinny 0-05
Killeedy1-07 Tournafulla 0-06.

County Senior Hurling League Group 1
Bru Ri/Bruree 0-13, Knockainey 3-15

County Senior Hurling League Group 2
Doon 5-13, South Liberties 0-9

City Senior Hurling Championship
Mungret St Pauls 2-8, Ballybrown GAA CLG 2-20

County Intermediate Hurling League
Ballybricken Bohermore 0-7, Blackrock 2-17
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-18, Pallasgreen 0-9

County Junior Football League
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-6, Ballylanders 0-11

County Junior Hurling League
Mungret St Pauls 2-6, Murroe Boher 3-11
Fedamore 0-5, Croagh Kilfinny 1-16

County Premier Junior Hurling League
Tournafulla 0-7, Crecora Manister 3-17
Kilmallock 1-10, Feohanagh Castlemahon 0-11

East Junior A & B Football League
Ahane 3-13, Knockane 0-3
Pailis na Greine -, Oola - Conceded by Oola
Fedamore -, South Liberties - Conceded by South Liberties

East Junior B Hurling League
Doon 6-16, Murroe Boher 3-7
Caherline 2-8, Cappamore GAA Culb 1-14
Pallasgreen 3-6, South Liberties 2-10

County U21 B Hurling Championship
Dromcollogher Broadford 4-15, Kildimo-Pallaskenry 1-13

County Premier U21 Hurling Championship
Ahane 0-19, Na Piarsaigh 1-18
Ballybrown GAA CLG 1-18, Patrickswell 3-14
East U21
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin -, Murroe Boher - Conceded by Kilteely Dromkeen/Cill Tíle Drom Chaoin

County Minor Hurling 13 aside Competition
Mahoonagh 5-11, South Liberties 3-11

BNG U16 Football Championship Division 1
St Patrick's 1-8, Mungret St Pauls 3-6
Newcastle West -, Galbally - Conceded by Galbally
Monaleen/Moin an Lin 5-9, Deel Rangers 4-4
Kilmallock 1-6, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 3-7

BNG u16 football championship division 2A
St Mary's/Sean Finns 5-28, Cill à de/Killeedy 0-0
St Kieran's 3-9, Athea 2-8
Ballybrown GAA CLG 0-5, Glin 3-3
Adare 3-8, Dromcollogher Broadford 1-0

BNG u16 football championship division 2B
Pailis na Greine 2-6, Kilpeacon 1-7
Hospital Herbertstown -, Ahane - Conceded by Ahane
Claughaun -, Bruff - Conceded by Claughaun
Cappamore GAA Culb 0-4, Oola 0-9

BNG u16 football cup 13 a side
Naomh Seanan/St Senan's 2-7, Knockainey 1-6
Shamrock Gaels 2-6, Ballybricken Bohermore 2-4
Bru Ri/Bruree -, Granagh/Ballingarry - Conceded by Granagh/Ballingarry
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-13, Croom 2-2

BNG u16 football cup 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-5, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 2-3
Caherconlish 0-0, Mountcollins GAA 2-6

BNG u15 football league division 1B
South Liberties 1-7, Monaleen/Moin an Lin 3-3 postponed due to a funeral

BNG u15 hurling league Division 1A
Ballybrown GAA CLG 0-5, Patrickswell 5-11

BNG u15 hurling league Division 2a
Newcastle West 6-3, Dromcollogher Broadford 0-1
Deel Rangers -, Templeglantine - Conceded by Deel Rangers

BNG u15 hurling league division 2B
Old Christians -, Pallasgreen - Conceded by Pallasgreen
Ahane 2-2, Mungret St Pauls 2-5
South Liberties 3-9, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-3

BNg u15 hurling league division 3
Caherline 1-0, Cois Laoi Gaels 5-7
Ballybricken Bohermore 1-9, Bru Ri/Bruree 2-1

BNG u15 hurling league 13 a side
St Patrick's 1-6, Croom 1-7
Croagh Kilfinny 3-5, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-4

BNG u15 hurling league Division 11 a side
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-5, Shamrock Gaels 1-1
St Mary's/Sean Finns 4-7, Tournafulla 1-5
South Junior A Football League
Ballylanders 0-11, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-6
Blackrock -, Camogue Rovers - Conceded by Camogue Rovers

South Junior A Hurling League
Croom -, Bruff - Conceded by Bruff
Staker Wallace 2-12, Bruff 2-8
Croom 2-11, Kilmallock 0-13

South Junior B Hurling League Group A
Castletown Ballyagran 1-12, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 1-8
BNG Feile na nGael A
Monaleen/Moin an Lin 2-11, Adare 5-14
South Minor Football League
Cnoc Gaels 2-8, Killacolla Gaels 1-5

 

 

 

 

Weekending 14th April, 2013


Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East senior hurling championship
Sun, 14 Apr, Venue: Caherconlish, Ahane 2-14 Murroe Boher 2-10

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship
Tue, 09 Apr, Venue: Bruff, Ahane 2-21 Deel Rangers 1-13
Tue, 09 Apr, Venue: Croagh, Ballybrown 0-25 Kilmallock 0-14

Seamus Murphy Shop Units County U21 13 aside Hurling Competition
Sat, 13 Apr, Venue: Croagh, Askeaton-St Kierans 2-14 Granagh/Ballingarry 0-7

County Premier Minor Hurling Championship
Fri, 12 Apr, Venue: Patrickswell, Patrickswell 3-13 Ahane 0-19
Fri, 12 Apr, Venue: Doon, Doon 1-13 Na Piarsaigh 0-15

City East Minor Hurling Championship
Fri, 12 Apr, Venue: Childers Rd, St Michaels 3-13 Kildimo-Pallaskenry 2-12
Fri, 12 Apr, Venue: Monaleen, Monaleen 1-14 Pallasgreen 1-14
Fri, 12 Apr, Venue: Cappamore, Cappamore 3-10 Kilpeacon 3-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Sat, 13 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, Pallasgreen 1-10 Mungret St Paul's 0-8
Sat, 13 Apr, Venue: Galbally, Galbally 0-12 Ballysteen 0-12
Sat, 13 Apr, Venue: St Johns Park, Oola 3-9 Hospital Herbertstown 1-8

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Mon, 08 Apr, Venue: KIlfinane, Blackrock 1-10 Dromin Athlacca 1-7

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Tue, 09 Apr, Venue: Athea, Athea 1-16 Cappamore 2-5
Sat, 13 Apr, Venue: Childers Rd, Na Piarsaigh 2-14 Claughaun 0-7
Sat, 13 Apr, Venue: Bruff, Bruff 1-8 Feohanagh Castlemahon 1-8
Sat, 13 Apr, Venue: Ballyhahill, Glin 2-12 Gerald Griffins 1-12

O Neill's Sports County Junior Football League
Sat, 13 Apr, Venue: Cappagh, Cappagh/Kilcornan 0-7 Ahane 0-4
Sat, 13 Apr, Venue: Ballyagran, Castletown Ballyagran 1-10 Ballylanders 2-5

Sulley's Bar Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 14 Apr, Venue: Hospital, Bruff 2-16 Loch na Garra Gaels 2-13

Sulley's Bar Hospital South U 21 'B' Hurling Championship
Fri, 12 Apr, Venue: Killmallock, Knockainey 2-8 Castletown Ballyagran 0-9

Mike Houlihan's Bar South Senior Hurling Championship
Sat, 13 Apr, Venue: Kilbreedy, Croom 0-16 Blackrock 2-7

Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Wed, 10 Apr, Venue: Effin, Blackrock 1-14 Kilmallock 1-13

Bulgaden Castle South Intermediate Football Championship
Wed, 10 Apr, Venue: Knocklong, Bruff 2-11 Hospital Herbertstown 1-6

AIB Bank Kilmallock South Junior 'A'Hurling League
Sat, 13 Apr, Venue: Kilmallock, Kilmallock 1-10 Staker Wallace 0-6

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Fri, 12 Apr, Venue: Bruree, Bruree 3-17 Camogue Rovers 0-9

South Minor Football League 2013
Sun, 14 Apr, Venue: Knockainey, Cnoc Gaels W/O Balbec Gaels -

Sulley's Bar Hospital Division One
Tue, 09 Apr, Venue: Staker Wallace, Ballyhoura Gaels 1-20 Trinity Gaels 1-5

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Sun, 14 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, Na Piarsaigh 3-8 Mungret St Paul's 1-11

Morrison's Bar & Lounge Ballysimon Road City Senior Football Championship
Sat, 13 Apr, Venue: Rhebogue, Monaleen 1-9 St Patrick's 1-6

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior B Hurling League
Tue, 09 Apr, Venue: Dooley Park, South Liberties 1-13 Ballybricken Bohermore 2-5
Tue, 09 Apr, Venue: Boher, Murroe Boher 0-18 Caherline 3-8
Tue, 09 Apr, Venue: Cappamore, Doon 1-10 Cappamore 2-6

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Thu, 11 Apr, Venue: Dooley Park, Ahane 0-9 South Liberties 0-5

Limerick G.A.A. Results
County
Mint Catering
Un.21 Premier hurling Quarter Finals
Ballybrown 0-25 Kilmallock 0-14
Ahane 2-21 Deel Rangers 1-13.
Seamus Murphy Shop Units
Un.21  13 aside hurling Competition
Askeaton/St Kierans 2-14 Granagh/Ballingarry 0-07
County Intermediate Football League
Bruff  1-08 Feohanagh/Castlemahon 1-08
Na Piarsaigh 2-14 Claughaun 0-07
Athea 1-16 Cappamore 2-05.
County Senior Football League
Pallasgreen 1-10 Mungret/St. Paul’s 0-08
Oola 3-09 Hospita/Herbertstown 1-08
Galbally 0-12 Ballysteen 1-12
County Junior Football League
Cappagh/Kilcornan 1-07 Ahane 1-04
Castletown/Ballyagran 1-10 Ballylanders 2-05
Glin 2-12 Gerald’s Griffin 1-12
Intermediate Hurling League
Dromin Athlacca 1-10 Blackrock 1-07
County Junior Premier Hurling League Round 1
Feenagh/Kilmeedy 0-13 Castletown/Ballyagran 1-10
Premier Minor hurling Championship
Patrickswell 3-13 Ahane 0-19
Doon 1-13 Na Piarsaigh 0-15
City/East Minor Hurling championship
St. Michael’s 3-13 Kildimo/Pallaskenry 2-12
Monaleen 1-14 Pallasgreen 1-14
Cappamore 3-10 Kilpeacon 3-10.

City G.A.A.
Morrison’s Bar & Lounge Ballysimon Rd
Senior Football Championship.
Monaleen 1-09 St Patrick’s 1-06
Naughton’s Fuel & Oil Annacotty
Minor Football Championship
Na Piarsaigh 3-08 Mungret 1-11.

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Senior Hurling Championship Play off
Ahane 2-14 Murroe/Boher 2-10
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
South Liberties 0-05 Ahane 0-09
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior  B Hurling League
Murroe/Boher 0-18 Caherline 3-08
South Liberties 1-13 Ballybricken/Bohermore 2-05
Doon 1-10 Cappamore 2-06.

South G.A.A.
Senior Hurling Championship Semi Final
Milke Houlihan's Bar Kilmallock
Croom 0-16 Blackrock 2-07
Intermediate Football Championship Semi Final
Bulgaden Castle
Hospital/Herbertstown 1-05 Bruff 2-11
South G.A.A.
Under 21 'A'  Hurling Championship Final
Sulley's Bar Hospital
Bruff  2-16 Loch na Garra Gaels 2-13
Un. 21 B hurling Championship
Knockainey 2-08 Castletown/Ballyagran 0-09
Under 21 'B'  Hurling Championship Final
Sulley's Bar Hospital
Castletown/Ballyagran 0-09 Knockainey 2-08
Intermediate Hurling Championship
Bulgaden Castle
Blackrock 1-14 Kilmallock 1-13
Junior 'B' Hurling League
Dan Dooley's Ford Centre Knocklong
Bruree 3-17 Camogue Rovers 0-09.
Minor Hurling  (13 a side)
Ballyhoura Gaels 1-20 Trinity Gaels 1-05.
Minor Football League
Cnoc Gaels received walkover from Balbec Gaels
Junior 'A' Hurling League
AIB Bank Kilmallock
Kilmallock 1-10 Staker Wallace 0-06.

West G.A.A.
Senior Hurling Championship
Granagh/Ballingarry 2-13 Newcastlewest 1-11
Un.21 A hurling final
Allaughaun Gaels 2-09 Croagh/Kilfinny 2-07
Under 21 B Hurling Final
Dromcollogher/Broadford 4-16 Newcastle West 0-10.
Minor hurling championship
Deel Rangers 3-11 Dromcollogher/Broadford 1-15.
Junior B Football League
Gerald Griffins 2-07 Sean/Finns 2-06
St Senan’s  2-10 Athea 0-07
St Kieran’s 1-06 Ballysteen 0-02.
West Senior Football Championship
Fr Casey’s 3-08 St Kierans 2-04
Ballysteen 3-13 Sean Finns 0-10.

County Senior Football League Group 2
Mungret St Pauls 0-8, Pailis na Greine 1-10
Galbally 0-12, Baile Stiabhna 0-12
Hospital Herbertstown 1-8, Oola 3-9

County Intermediate Football League
Bruff 1-8, Feohanagh Castlemahon 1-8
Gerald Griffins 1-12, Glin 2-12
Claughaun 0-7, Na Piarsaigh 2-14
Cappamore GAA Culb 2-5, Athea 1-16

County Intermediate Hurling League
Blackrock 1-10, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 1-7

South Senior Hurling Championship
Croom 0-16, Blackrock 2-7

East senior hurling championship
Ahane 2-14, Murroe Boher 2-10

County Junior Football League
Castletown Ballyagran 1-10, Ballylanders 2-5
Cappagh/Kilcornan 0-7, Ahane 0-4

South Intermediate Football Championship
Bruff 2-11, Hospital Herbertstown 1-6

East Junior A & B Football League
South Liberties 0-5, Ahane 0-9

East Junior B Hurling League
South Liberties 1-13, Ballybricken Bohermore 2-5
Murroe Boher 0-18, Caherline 3-8
Cappamore GAA Culb 2-6, Doon 1-10

County Premier U21 Hurling Championship
Ahane 2-21, Deel Rangers 1-13
Ballybrown GAA CLG 0-25, Kilmallock 0-14

South Intermediate Hurling Championship
Blackrock 1-14, Kilmallock 1-13

County U21 13 aside Hurling Competition
Askeaton-St Kierans 2-14, Granagh/Ballingarry 0-7

County Premier Minor Hurling Championship
Patrickswell 3-13, Ahane 0-19
Doon 1-13, Na Piarsaigh 0-15

City East Minor Hurling Championship
St Michaels 3-13, Kildimo-Pallaskenry 2-12
Monaleen/Moin an Lin 1-14, Pallasgreen 1-14
Cappamore GAA Culb 3-10, Kilpeacon 3-10

South Minor Hurling Division One
Ballyhoura Gaels 1-20, Trinity Gaels 1-5

BNG u16 hurling championship division 1
Newcastle West 0-1, Murroe Boher 4-12
Kilmallock 1-7, Na Piarsaigh 4-11
Deel Rangers 0-8, Adare 5-11
Ballybrown GAA CLG 4-10, Ahane 0-5
Patrickswell 2-3, Doon 0-8

BNG u16 hurling Division 2A championship
Old Christians 0-11, Kildimo-Pallaskenry 1-6
Pallasgreen 2-14, Templeglantine 1-7
Na Fianna 1-2, Mungret St Pauls 2-12
Kilmurry Incha Feenagh 1-0, Dromcollogher Broadford 6-11

BNG u16 hurling championship division 2B
South Liberties 5-11, Ballyhoura Gaels 2-4
Hospital Herbertstown 0-5, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-12
Cappamore GAA Culb 2-12, Ballybricken Bohermore 4-5

BNG u16 hurling Cup 13 a side A
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 3-8, Feohanagh Castlemahon 2-9
Tournafulla 1-3, Bru Ri/Bruree 5-7
St Mary's/Sean Finns -, Shamrock Gaels - Conceded by Shamrock Gaels
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-6, St Patrick's 4-6

BNG u16 hurling cup 13 a side B
Feenagh Kilmeedy 0-1, Knockainey 0-7
Caherline 2-4, Cois Laoi Gaels 4-6

BNG U15 football league Division 1A
Newcastle West 2-3, Mungret St Pauls 3-4
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh -, Claughaun - Conceded by Claughaun

BNG u15 football league division 1B
South Liberties 4-16, Kilmallock 3-5

BNG u15 football division 2A
Glin 0-5, Deel Rangers 2-9
Askeaton 6-9, Dromcollogher Broadford 1-2

BNG u15 football league division 2B
St Patrick's -, Old Christians - Conceded by St Patrick's
Galbally 2-6, Pailis na Greine 2-0

BNg u15 football league division 3
Ballybricken Bohermore 2-2, St Mary's/Sean Finns 0-8

BNG u15 football league division 11 a side A
Ballylanders 2-3, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 2-5

BNG u15 football league division 11 a side B
Shamrock Gaels 3-1, Castletown Ballyagran 3-2
Bru Ri/Bruree -, Croom - Conceded by Brú Rí/Bruree

South Junior A Hurling League
Kilmallock 1-10, Staker Wallace 0-6
South Junior B Hurling League Group A
Bru Ri/Bruree 3-17, Camogue Rovers 0-9

BNG Feile Peil na nÃ’g A
Newcastle West 3-6, Deel Rangers 1-2

BNG Feile Peil na nÃ’g B
Oola -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Ballybricken Bohermore
Oola 1-12, Galbally 0-1

South U21 A Hurling Championship
Bruff 2-16, Loch na Garra Gaels 2-13

South U21 B Hurling Championship
Knockainey 2-8, Castletown Ballyagran 0-9

South Minor Football League
Cnoc Gaels -, Balbec Gaels - Conceded by Balbec Gaels

 

 

 

 

Weekending 14th April, 2013

J. J. Kavanagh and Sons S.F.C.  Semi-Finals
James Stephens 0-9   Kilmoganny  0-5
Muckalee 3-6  Glenmore 0-6

J. J. Kavanagh and Sons I.F.C. Final
St. Patrick's 2-6  Ballyhale Shamrocks  1-8

J. J. Kavanagh and Sons J.F.C. Final
Rower Inistioge 1-7  Young Irelands 0-8

J. J. Kavanagh and Sons All County J.H.L. Group B
John Lockes 1-6  Cloneen 0-8
Galmoy 2-24  Tullaroan 0-7

J. J. Kavanagh and Sons All County J.H.L. Group C
Mt Leinster Rangers 0-16 Clara 1-12
Kilmacow 2-9 Windgap 0-14

J. J. Kavanagh and Sons All County J.H.L. Group D
Naomh Moling 3-16 Mullinavat 2-6

J. J. Kavanagh and Sons All County J.H.L. Group A
Piltown 2-10 Blacks and Whites 0-11

J. J. Kavanagh and Sons North J.A.H.L. Group A
Conahy Shamrocks 2-10 Emeralds 1-7
Lisdowney 4-18 Carlow Town Hurling Club 0-8

Iverk Produce South J.A.H.L. Group A
Kilmacow 0-14 Thomastown 1-9

Iverk Produce South J.A.H.L. Group B
Ballinkillen 1-12 Tullogher Rosbercon 0-5
Glenmore 3-10 Carrickshock 1-11

J. J. Kavanagh and Sons North J.B.H.L. Group A
Barrow Rangers 1-13 Erins Own 1-8
Clara 1-11 Cloneen 0-11

J. J. Kavanagh and Sons North J.B.H.L. Group B
Bennettsbridge 0-16 Blacks and Whites 3-7
St Lachtain's 1-10 Threecastles 0-5

J. J. Kavanagh and Sons North J.B.H.L. Group C
Dicksboro 0-13 Galmoy 1-10
Danesfort 0-14 Conahy Shamrocks 0-7

Country Style Foods South J.B.H.L. Group A
John Lockes 1-11 Graignamanagh 0-11
Piltown 1-21 Mullinavat 2-7

Country Style Foods South J.B.H.L. Group B
Rower Inistioge 1-12 Windgap 4-3
Mooncoin 0-14 Carrigeen 0-4

Kilkenny Honda Centre Minor H.L. Roinn A Group B
James Stephens 0-11 St Lachtain's 0-6
O'Loughlin Gaels 3-18 Mooncoin 3-7
Glenmore 3-11 Ballyhale Shamrocks 1-11

Kilkenny Honda Centre Minor H.L. Roinn A  Group A
Dicksboro 2-12 Tullaroan 1-8
Bennettsbridge 0-16 Erins Own 0-11
Rower Inistioge 5-12 Thomastown 3-10

Kilkenny Honda Centre Minor H.L. Roinn B Group A
Galmoy/Windgap 4-12 St Martin's 0-9
Conahy Shamrocks 2-12 Piltown 0-6
Danesfort 5-22 Emeralds 2-7
Clara 2-12 Graigue Ballycallan 1-13
Lisdowney 5-22 Camross 2-2

Kilkenny Honda Centre Minor H.L. Roinn B Group B
John Lockes 3-10 Kilmacow 1-6
Fenians 4-13 Mullinavat 3-6
St Fiacres 2-11 Barrow Rangers 1-10
James Stephens 0-18  The Harps 0-11

Kilkenny Honda Centre Minor H.L. Roinn C Group
Carrickshock 2-16 Cloneen/Railyard 2-6
Slieverue 1-18 St. Patrick's 4-8
Young Irelands 3-13 Dicksboro 0-10

Duggan Steel  Under 16 H.L. Roinn A Group
Dicksboro 3-19 John Lockes 0-5
James Stephens 3-16 Slieverue 1-10
Ballyhale Shamrocks 0-13 Glenmore 1-8
Mooncoin 7-22 Barrow Rangers 1-3

Duggan Steel Under 16 H.L. Roinn B Group A
Thomastown 6-16 Erins Own 0-7
Tullogher Rosbercon 3-12 Clara 4-8
Dunnamaggin 0-17 Kilmacow 0-5

Duggan Steel Under 16 H.L. Roinn B Group B
Graigue Ballycallan 2-6 Bennettsbridge 2-4
Piltown 0-16 Conahy Shamrocks 1-11
St Fiacres 3-11 Lisdowney 0-4
St Martin's 3-17 Bennettsbridge 1-4
Tullaroan 1-18 Graigue Ballycallan 3-4

Duggan Steel Under-16 H.L. Roinn C Group
Galmoy/Windgap 4-18 Mullinavat 1-11
Young Irelands 2-8 Cloneen/Railyard 3-3
Fenians 2-17 St. Patrick's 1-6
O'Loughlin Gaels 5-10 Carrickshock 1-1
Dicksboro 3-11 Emeralds 1-9

Duggan Steel Under-14 F.C. Roinn A Semi-Finals
Dicksboro 3-3 O'Loughlin Gaels 2-5
Thomastown 9-14 Ballyhale Shamrocks 0-4

Duggan Steel Under-14 F.C. Roinn B Quarter-Finals
Kilmoganny 6-4 Glenmore 3-5
Mooncoin 7-15 Tullogher Rosbercon 1-3

Duggan Steel Under-14 F.L. Roinn B Shield Quarter- Final
Kilmoganny 5-8 Glenmore 3-1

Duggan Steel Under-14 F.L. Roinn C Shield Final
St Fiacres 4-0 Bennettsbridge 3-2

 

 

 

 

Weekending 7th April, 2013

Note: The winning team is displayed first
Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 02 Apr, Venue: Knocklong, Ahane 1-19 Kilmallock 1-9

Seamus Murphy Shop Units County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Mon, 01 Apr, Venue: Kilbreedy, Cois Laoi Gaels W/O Feenagh Kilmeedy -
Sat, 06 Apr, Venue: Askeaton, Askeaton-St Kierans 0-16 Glenroe 1-7

County Premier Minor Football Championship
Thu, 04 Apr, Venue: Galbally, Fr Caseys 1-7 Galbally 1-2
Fri, 05 Apr, Venue: The Bog Garden, Rathkeale Ardagh 0-8 Ballybrown 0-6
Fri, 05 Apr, Venue: Newcastlewest, Newcastle West 6-14 Oola 0-6

County Minor Football 13 aside Competition
Fri, 05 Apr, Venue: John O Mahony Park, Mahoonagh 3-9 Galtee Gaels 1-5
Fri, 05 Apr, Venue: Ballingarry, Adare 7-12 Granagh/Ballingarry 6-11
Sun, 07 Apr, Venue: Monagea, Monagea 0-10 St Kieran's 0-10

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 1
Sun, 07 Apr, Venue: Kilmallock, Bruree 2-14 Kilmallock 1-11
Sun, 07 Apr, Venue: Knockainey, Knockainey 2-8 Granagh/Ballingarry 0-4
Sun, 07 Apr, Venue: Adare, Adare 4-11 Croom 0-9

O' Neills Sports County Senior Hurling League Group 2
Sun, 07 Apr, Venue: Patrickswell, Na Piarsaigh 1-13 Patrickswell 0-13
Sun, 07 Apr, Venue: St Johns Park, Murroe Boher 2-15 Hospital Herbertstown 2-7
Sun, 07 Apr, Venue: Ahane, Doon 3-18 Ahane 0-13

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Wed, 03 Apr, Venue: Monaleen, Monaleen 1-11 St Senan's 2-3

O Neills Sports County Intermediate Hurling League
Sun, 07 Apr, Venue: Killmallock, Glenroe 0-10 Bruff 0-10
Sun, 07 Apr, Venue: Monaleen, Monaleen 2-14 Caherline 0-11

O Neills Sports County Intermediate Hurling League Group 2
Sun, 07 Apr, Venue: Knockaderry, Knockaderry 0-11 Killeedy 1-8
Sun, 07 Apr, Venue: Cappamore, Cappamore 2-8 Claughaun 0-5
Sun, 07 Apr, Venue: Mungret St Pauls GAA, Mungret St Paul's 1-18 Kildimo-Pallaskenry 2-11
Sun, 07 Apr, Venue: Coolcappa, St Kieran's 2-8 Newcastle West 1-7

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League
Sun, 07 Apr, Venue: Tournfulla , Feohanagh Castlemahon 3-11 Tournafulla 1-5

O'Neills Sport County Junior Hurling League
Sun, 07 Apr, Venue: Boher, Old Christians 3-7 Murroe Boher 3-4
Sun, 07 Apr, Venue: Askeaton, Croagh Kilfinny 1-11 Askeaton 2-5

Sulley's Bar Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Mon, 01 Apr, Venue: Athlacca, Loch na Garra Gaels 2-12 Castletown Ballyagran 1-5
Fri, 05 Apr, Venue: Hospital, Bruff 2-19 Knockainey 0-3

Mike Houlihan's Bar South Senior Hurling Championship
Mon, 01 Apr, Venue: Bruff, Bruree 3-12 Hospital Herbertstown 0-8
Mon, 01 Apr, Venue: Killmallock, Blackrock 0-11 Glenroe 0-8
Fri, 05 Apr, Venue: Bruff, Kilmallock 1-16 Dromin Athlacca 0-12

Bulgaden Castle South Intermediate Hurling Championship 2013
Sun, 07 Apr, Venue: Killmallock, Glenroe 0-10 Bruff 0-10

Bulgaden Castle South Intermediate Football Championship
Wed, 03 Apr, Venue: Ballylanders, Bruff 2-9 Galtee Gaels 0-5
Wed, 03 Apr, Venue: Effin, Croom 1-6 Ballylanders 0-7

Sheehy's Centra Foodstore Kilfinane. South Junior 'A' Football League
Thu, 04 Apr, Venue: Dromin/Athlacca, Banogue 1-6 Camogue Rovers 0-9

Dan Dooley's Ford Centre Knocklong. South Junior 'B' Hurling League
Tue, 02 Apr, Venue: KIlfinane, Blackrock 4-15 Knockainey 3-3

South Minor Hurling League
Fri, 05 Apr, Venue: KIlfinane, Sean Óg Ó hÁnlaÍ 3-14 Killacolla Gaels 1-5

Sulley's Bar Hospital Division One
Sat, 06 Apr, Venue: Bruff, Croom 4-12 Bruree 3-7

Naughtons Fuel & Oil Annacotty City Minor Football Championship
Fri, 05 Apr, Venue: Kildimo GAA Pitch, St Patrick's 2-16 Kildimo-Pallaskenry 3-5
Fri, 05 Apr, Venue: Crecora , Kilpeacon 1-13 Claughaun 1-9

Nolan Motor Factors Henry St. City Intermediate Hurling Championship
Tue, 02 Apr, Venue: Childers Rd, St Patrick's 1-9 Claughaun 1-7
Thu, 04 Apr, Venue: TBC, Ballybrown 1-14 Kildimo-Pallaskenry 1-7

Ryan & Riordan Insurance Ltd East Junior A & B Football League
Thu, 04 Apr, Venue: Pallasgreen, Fedamore 0-13 Knockane 1-8

Ryan & Riordan Insurance Ltd East u 21 B Hurling Championship Final
Fri, 05 Apr, Venue: Murroe, Pallasgreen 1-12 Naomh Bríd 0-7

East Intermediate hurling Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen
Wed, 03 Apr, Venue: Cappamore, Caherline 4-12 Cappamore 4-8
Sun, 07 Apr, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen W/O Ballybricken Bohermore -

Ryan & Riordan Insurance Ltd East U 21 12 A Side hurling
Mon, 01 Apr, Venue: Murroe, Murroe Boher W/O Ballybricken Bohermore -
Mon, 01 Apr, Venue: Fr. Hayes Memorial Park, Caherline 0-13 Kilteely Dromkeen 1-4

Limerick G.A.A. Weeks Results
County G.A.A.
Mint Catering
County Premier Un.21 Hurling Championship
Ahane 1-19 Kilmallock 1-09

Un.21 13 aside hurling Competition
Cois Laoi Gaels received Walkover from Feenagh/Kilmeedy

Senior hurling league
Bruree 2-14 Kilmallock 1-11
Murroe/Boher 2-15 Hospital Herbertstown 2-07
Doon 3-18 Ahane 0-13
Na Piarsaigh 1-13 Patrickwell 0-13
Adare 4-11 Croom 0-09
Knockaniey 2-08 Granagh/Ballingarry 0-04

Intermediate Hurling League
Bruff 0-10 Glenroe 0-10
Knockaderry 0-11 Killeedy 1-08
Monaleen 2-14 Caherline 0-11
Cappamore 2-08 Claughaun 0-05
Mungret 1-18 Kildimo 2-11
St. Kieran’s 2-08 Newcastle West 1-07

Junior Premier Junior Hurling League
Feohanagh/Castlemahon 3-11 Tournafulla 1-05
Askeaton 2-05 Croagh/Kilfinny 2-11

County Senior Football League
Monaleen 1-11 St Senan’s 2-03.

Minor Premier Football Championship
Galbally 1-02 Fr. Casey’s 1-07
Newcastle West 6-14 Oola 0-06
Rathkeale/Ardagh 0-08 Ballybrown 0-06

Minor Football 13 aside Competition
Galtee Gaels 1-05 Mahoonagh 1-09
Granagh/Ballyingarry 6-11 Adare 7-12.

City G.A.A.
D.J. Daly Team Flag Ireland Pallaskenry
Senior Hurling Championship
Patrickswell 0-13 Na Piarsaigh 1-13

Nolan Motor Factors Henry Street
Intermediate Hurling Championship Semi Final
Ballybrown 1-14 Kildimo/Pallaskenry 1-07

Nolan Motor Factors Henry Street
Intermediate Hurling Championship
St Patrick’s 1-09 Claughaun 1-07.
Naughton’s Fuel & Oil Annacotty

Minor Football Championship
Kilpeacon 1-13 Claughaun 1-09
St. Patrick’s 2-16 Kildimo 3-05

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Intermediate hurling Championship
Caherline 4-12 Cappamore 4-08.

Pallasgreen received Walkover from Ballybricken/Bohermore.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Junior A & B Football League
Fedamore 0-13 Knockane  1-08

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un. 21 B Hurling Championship Final
Pallasgreen 1-12 Naomh Brid 0-07

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un.21 Hurling 12 aside Competition
Murroe/Boher received Walkover from Ballybricken/Bohermore
Caherline  0-13 Kilteely/Dromkeen 1-04

South G.A.A.
Mike Houlihan's Bar Kilmallock
Senior Hurling Championship Quarter Finals
Bruree 3-12 Hospital/Herbertstown 0-08
Blackrock 0-11 Glenroe 0-08
Kilmallock 1-16 Droimin/Athlacca 0-12

Senior Hurling Championship Semi Final
Milke Houlihan's Bar Kilmallock
Bruree 2-14 Kilmallock 1-11.

Intermediate Hurling Championship
Bruff 0-10 Glenroe 0-10

Sulley's Bar Hospital
Un.21 Hurling Championship
Loch na Garra Gaels 2-12 Castletown/Ballyagran 1-05
Bruff 2-19 Knockainey 0-03.

Intermediate Football Championship ¼ Final
Bruff  2-09 Galtee Gaels 0-05

Intermediate Football Championship Semi Final
Croom 1-06 Ballylanders 0-07.

Junior 'A' Football League
Banogue 1-06 Camogue Rovers 0-09

Junior 'B' Hurling League
Blackrock 4-15 Knockainey 3-03
Milke Houlihan's Bar Kilmallock

Minor Hurling League
Sean Og Hanley's 3-14 Killacolla Gaels 1-05.

West G.A.A.
Senior football championship
St Kieran’s 2-11 Dromcollogher/Broadford 0-06
Sean Finns 1-11 Mountcollins 1-05
Fr Casey’s 0-10 Newcastlewest 1-06

Junior A Hurling League
St. Mary’s 3-05 Croagh/Kilfinny 1-07
Askeaton 3-11 Adare 1-07.

Junior B Hurling League
Newcastle West 2-17 Knockaderry 0-02
St. Kieran's 4-10 Templeglantine 2-05
Granagh/Ballingarry received Walkover from Croagh/Kilfinny
Feenagh/Kilmeedy 2-12 Killeedy 2-02
Feohanagh 3-12 Dromcollogher/Broadford 2-06.

Under 21 A hurling final
Croagh Kilfinny 1-11 Allaughaun Gaels 1-11.

 

County Senior Football League Group 1
Monaleen/Moin an Lin 1-11, Naomh Seanan/St Senan's 2-3

County Intermediate Hurling League Group 2
Cappamore GAA Culb 2-8, Claughaun 0-5

South Senior Hurling Championship
Dromin Athlacca/An Dromainn An t√ th Leacach 0-12, Kilmallock 1-16
Bru Ri/Bruree 3-12, Hospital Herbertstown 0-8
Blackrock 0-11, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 0-8

East Intermediate hurling
Pallasgreen -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Ballybricken Bohermore
Cappamore GAA Culb 4-8, Caherline 4-12

County Junior Hurling League
Murroe Boher 3-4, Old Christians 3-7

County Premier Junior Hurling League
Feohanagh Castlemahon 3-11, Tournafulla 1-5

South Intermediate Football Championship
Croom 1-6, Ballylanders 0-7
Bruff 2-9, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 0-5

East Junior A & B Football League
Knockane 1-8, Fedamore 0-13

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Kilmallock 1-9, Ahane 1-19

South Intermediate Hurling Championship
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 0-10, Bruff 0-10

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Askeaton-St Kierans 0-16, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 1-7
Cois Laoi Gaels -, Feenagh Kilmeedy - Conceded by Feenagh Kilmeedy

East U21
Caherline 0-13, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 1-4
Murroe Boher -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Ballybricken Bohermore

East u 21 B Hurling Championship Final
Naomh Brid 0-7, Pallasgreen 1-12

County Premier Minor Football Championship
Rathkeale Ardagh 0-8, Ballybrown GAA CLG 0-6
Newcastle West 6-14, Oola 0-6
Galbally 1-2, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 1-7

County Minor Football 13 aside Competition
Monagea 0-10, St Kieran's 0-10
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-5, Mahoonagh 3-9
Granagh/Ballingarry 6-11, Adare 7-12

South Minor Hurling Division One
Croom 4-12, Bru Ri/Bruree 3-7

BNG U16 Football Championship Division 1
Newcastle West 0-7, Monaleen/Moin an Lin 0-5
Mungret St Pauls 0-7, Deel Rangers 5-8
Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-6, St Patrick's 4-10
Galbally 0-11, Kilmallock 4-12

BNG u16 football championship division 2A
Cill √ de/Killeedy 0-6, St Kieran's 6-6
Kildimo-Pallaskenry 1-8, St Mary's/Sean Finns 0-12
Dromcollogher Broadford -, Cappagh/Kilcornan - Conceded by Cappagh/Kilcornan
Athea 0-5, Glin 5-16
Adare 4-3, Ballybrown GAA CLG 1-5

BNG u16 football championship division 2B
Oola 4-15, Claughaun 1-1
Kilpeacon 9-12, Cappamore GAA Culb 0-2
Bruff 6-14, Hospital Herbertstown 2-4
Ahane 1-10, South Liberties 3-2

BNG u16 football cup 13 a side
Ballybricken Bohermore -, Feohanagh Castlemahon - Conceded by Feohanagh Castlemahon
Knockainey 10-13, Shamrock Gaels 1-1
Granagh/Ballingarry 1-8, Naomh Seanan/St Senan's 4-6
Croom 6-7, Bru Ri/Bruree 3-7
Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 2-11, Ballylanders 1-0

BNG U15 football league Division 1A
Mungret St Pauls -, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh - Conceded by Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh
Claughaun 0-3, Newcastle West 1-6

BNG u15 football division 2A
Deel Rangers 8-5, Dromcollogher Broadford 3-4
Glin 2-4, Askeaton 3-7

BNG u15 football league division 2B
Old Christians 5-5, Pailis na Greine 0-4
St Patrick's -, Galbally - Conceded by St Patrick's

BNg u15 football league division 3
Athea -, Ballybricken Bohermore - Conceded by Ballybricken Bohermore

BNG u15 football league division 11 a side A
Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-11, Ballylanders 0-2

BNG u15 football league division 11 a side B
Castletown Ballyagran 0-2, Croom 5-2
Shamrock Gaels 4-8, Bru Ri/Bruree 1-3

BNG Feile Peil na n√ g A
Monaleen/Moin an Lin 4-9, South Liberties 1-1

South Junior A Football League
Banogue 1-6, Camogue Rovers 0-9
BNG Feile Peil na n√ g B
Ahane 2-9, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-0
BNG Feile peil na nòg b
Kildimo-Pallaskenry 0-3, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 2-7

BNG Feile na nGael A
Na Piarsaigh 2-6, Kilmallock 0-3
Patrickswell 4-5, Ahane 0-3
Mungret St Pauls 5-10, Bruff 1-4

South Junior B Hurling League Group A
Blackrock 4-15, Knockainey 3-3

South U21 A Hurling Championship
Bruff 2-19, Knockainey 0-3
Loch na Garra Gaels 2-12, Castletown Ballyagran 1-5

City Minor Football Championship
Kildimo-Pallaskenry 3-5, St Patrick's 2-16
Kilpeacon 1-13, Claughaun 1-9

South Minor Hurling League
Sean √ g √  h√ nla√ 3-14, Killacolla Gaels 1-5

 

 

 

 

 

Weekending 31st March, 2013

Note: The winning team is displayed first
Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Sat, 30 Mar, Venue: Bruff, Doon 4-12 Mungret St Paul's 0-8

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 26 Mar, Venue: Kilbreedy, Adare 1-11 St Kevin's 1-11
Tue, 26 Mar, Venue: Mick Neville Park , Ballybrown 3-12 Deel Rangers 1-9
Tue, 26 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 0-16 Singland Gaels 1-12

Seamus Murphy Shop Units County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Wed, 27 Mar, Venue: Mick Neville Park, Feenagh Kilmeedy 2-12 Killeedy 1-11
Fri, 29 Mar, Venue: Feenagh, Askeaton-St Kierans 1-10 Feenagh Kilmeedy 0-4

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Sat, 30 Mar, Venue: Foynes, Newcastle West 2-8 St Kieran's 1-6

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Fri, 29 Mar, Venue: Galbally, Galbally 4-11 Mungret St Paul's 0-9
Fri, 29 Mar, Venue: Bog Garden, St Mary's Sean Finns 0-12 Hospital Herbertstown 0-5
Sat, 30 Mar, Venue: Ballysteen, Ballysteen 3-9 Oola 0-8
Sat, 30 Mar, Venue: Pallasgreen, Pallasgreen 4-9 Mountcollins 1-7

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Sat, 30 Mar, Venue: Monagea, Na Piarsaigh 0-9 Feohanagh Castlemahon 0-7
Sat, 30 Mar, Venue: Glin GAA Club, Glin 3-13 Claughaun 1-10
Sat, 30 Mar, Venue: Bruff, Cappamore 3-6 Bruff 0-5
Sat, 30 Mar, Venue: Athea, Athea 0-11 Gerald Griffins 0-4

O Neill's Sports County Junior Football League
Sat, 30 Mar, Venue: Cappagh, Cappagh/Kilcornan 0-9 Galtee Gaels 1-6

De Barra's Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 31 Mar, Venue: Knocklong, Knockainey W/O Blackrock -

Mike Houlihan's Bar South Senior Hurling Championship
Fri, 29 Mar, Venue: Hospital, Kilmallock 2-12 Bruff 0-16
Fri, 29 Mar, Venue: Bruff, Croom 3-9 Knockainey 1-14
Sat, 30 Mar, Venue: Hospital, Blackrock 0-14 Garryspillane 0-12

South Minor Football League 2013
Sat, 30 Mar, Venue: Bruree, Killacolla Gaels 0-9 Balbec Gaels 1-4

South Limerick
Fri, 29 Mar, Venue: Kilbreedy, Galtee Gaels W/O Banogue GAA -

D.J. Daly Team Flag Ireland Pallaskenry City Senior Hurling Championship
Sat, 30 Mar, Venue: Ballybrown, Patrickswell 2-14 Kildimo-Pallaskenry 0-6

Division One
Thu, 28 Mar, Venue: TBC, Trinity Gaels W/O Croom -

Nolan Motor Factors Henry St. City Intermediate Hurling Championship
Fri, 29 Mar, Venue: TBC, Ballybrown 1-14 Monaleen 1-12

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East U 21 Hurling Championship
Fri, 29 Mar, Venue: Ballybricken Bohermore, Pallasgreen 0-9 Naomh Bríd 1-5

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East U 21 A Hurling Championship Final
Sun, 31 Mar, Venue: Doon, Cappamore 2-7 Pallasgreen 1-9

Mint Catering
County Premier Un.21 Hurling Championship
Ballybrown 3-12 Deel Rangers 1-08
Na Piarsaigh 0-16 Singland Gaels 1-12.
Doon 4-12 Mungret 0-08

County Senior Football League
Sean/Finns 0-12 Hospital/Herbertstown 0-05
Newcastlewest 2-08  St.Kierans 1-06
Pallasgreen 4-09 Mountcollins 1-07
Ballysteen 3-09 Oola 0-08

County Intermediate Football League
Cappamore 3-06 Bruff 0-05
Athea 0-11 Gerald Griffins 0-04
Feohanagh/Castlemahon 0-07 Na Piarsaigh 0-09

County Junior Football League
Cappagh/Kilcornan 0-09 Galtee Gaels 1-06

South G.A.A.
Mike Houlihan's Bar Kilmallock

South Senior Hurling Championship
Blackrock  0-14 Garryspillane 0-12
Kilmallock 2-12  Bruff 0-16
Croom 3-09 Knockainey 1-14

Minor Football 13 a side Competition
Galtee Gaels received Walkover from Banogue.
Trinity Gaels received Walkover from Croom.

Minor Football League
Killacolla Gaels 0-09 Balbec Gaels 1-04

Sulley's Bar Hospital
Un. 21 Hurling Championship
Knockainey  received Blackrock.

West G.A.A.
Un.21 hurling championship
Allaughaun Gaels 3-09 St. Mary’s/Sean Finns 0-11
Newcastle West 1-12 Dromcollogher/Broadford 2-08
Dromcollogher Broadford 4-16 Allaughaun Gaels 3-05
Croagh Kilfinny 5-05 St Mary’s 0-08
Newcastlewest received Walkover from Granagh Ballingarry/Feenagh/Kilmeedy

City G.A.A.
D J Daly Team Flag Ireland Pallaskenry

Senior Hurling Championship
Patrickswell 2-14 Kildimo/Pallaskenry 0-06

Nolan Motor Factors Henry Street
Intermediate Hurling Championship
Ballybrown 1-14 Monaleen 1-12

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un. 21 Hurling Championship
Pallasgreen 0-09 Naomh Brid 1-05.
Ryan & Riordan Insurance Ltd

Un. 21 A Hurling Championship Final
Cappamore  2-07 Pallasgreen 1-09.

East U 21 A Hurling Championship Final
Pallasgreen 1-9, Cappamore GAA Culb 2-7

County Senior Football League Group 1
St Kieran's 1-6, Newcastle West 2-8

County Senior Football League Group 2
Baile Stiabhna 3-9, Oola 0-8
Pailis na Greine 4-9, Mountcollins GAA 1-7
Galbally 4-11, Mungret St Pauls 0-9
St Mary's/Sean Finns 0-12, Hospital Herbertstown 0-5

County Intermediate Football League
Glin 3-13, Claughaun 1-10
Bruff 0-5, Cappamore GAA Culb 3-6
Athea 0-11, Gerald Griffins 0-4
Feohanagh Castlemahon 0-7, Na Piarsaigh 0-9

City Senior Hurling Championship
Patrickswell 2-14, Kildimo-Pallaskenry 0-6

South Senior Hurling Championship
Blackrock 0-14, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 0-12
Knockainey 1-14, Croom 3-9
Bruff 0-16, Kilmallock 2-12

County Junior Football League
Cappagh/Kilcornan 0-9, Galtee Gaels/Gaeil Gailti 1-6

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Doon 4-12, Mungret St Pauls 0-8

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Ballybrown GAA CLG 3-12, Deel Rangers 1-9
Na Piarsaigh 0-16, Singland Gaels 1-12
Adare 1-11, St Kevin's 1-11

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Feenagh Kilmeedy 0-4, Askeaton-St Kierans 1-10
Feenagh Kilmeedy 2-12, Cill à de/Killeedy 1-11

East U 21 Hurling Championship
Pallasgreen 0-9, Naomh Brid 1-5

South Minor Hurling Division One
Trinity Gaels -, Croom - Conceded by Croom

BNG U16 Football Championship Division 1
Monaleen/Moin an Lin 1-10, Mungret St Pauls 1-6
Kilmallock 1-5, Newcastle West 3-8
Deel Rangers 2-7, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 2-7
St Patrick's 4-6, Galbally 4-6

BNG u16 football championship division 2A
St Mary's/Sean Finns 3-17, Dromcollogher Broadford 0-0
St Kieran's 4-5, Kildimo-Pallaskenry 1-19
Glin -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy Killeedy arrived in Glin with on
Cappagh/Kilcornan -, Adare - Conceded by Cappagh/Kilcornan
Ballybrown GAA CLG 5-11, Athea 1-1

BNG u16 football championship division 2B
South Liberties 3-6, Bruff 1-8
Pailis na Greine 0-6, Murroe Boher 2-0
Hospital Herbertstown 2-3, Oola 4-7
Claughaun 3-10, Kilpeacon 5-4
Cappamore GAA Culb -, Na Piarsaigh -

BNG u16 football cup 13 a side
Naomh Seanan/St Senan's 5-11, Croom 2-2
Shamrock Gaels 1-1, Granagh/Ballingarry 10-12
Bru Ri/Bruree 4-3, Eas Geibhtine/Baile Staibhne Coiste na nOg 1-5
Ballylanders 0-5, Ballybricken Bohermore 4-7

BNG U15 football league Division 1A
Claughaun 0-2, Mungret St Pauls 2-6
Newcastle West 1-17, Fr. Caseys / An tAthair O Cathasaigh 0-1

BNG u15 football league division 1B
Ballybrown GAA CLG -, South Liberties - Conceded by Ballybrown GAA CLG
Monaleen/Moin an Lin 2-2, Kilmallock 3-4

BNG u15 football division 2A
Dromcollogher Broadford 4-13, Glin 0-2
Askeaton 2-6, Deel Rangers 2-3

BNG u15 football league division 2B
Pailis na Greine -, St Patrick's - Conceded by St Patrick's
Galbally 0-3, Old Christians 3-4

BNg u15 football league division 3
St Mary's/Sean Finns 1-6, Athea 2-1
Ballybricken Bohermore -, Cill à de/Killeedy - Conceded by Cill à de/Killeedy

BNG u15 football league division 11 a side A
Galtee Gaels/Gaeil Gailti 0-3, Kilteely Dromkeen/Cill Tile Drom Chaoin 3-8
Ballylanders -, Blackrock - Conceded by Blackrock blackrock failed to turn up

BNG u15 football league division 11 a side B
Croom 10-3, Shamrock Gaels 3-0

Bru Ri/Bruree 4-1, Castletown Ballyagran 2-7

BNG Feile Peil na nÃ’g A
Kilmallock 1-4, Mungret St Pauls 2-9
Deel Rangers -, Na Piarsaigh - Conceded by Na Piarsaigh

Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Hurling Championship
University of Limerick 1-12, University College Dublin 0-17

South Minor Football League
Killacolla Gaels 0-9, Balbec Gaels 1-4

 

 

Weekending 24th March, 2013

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East senior hurling championship
Mon, 18 Mar, Venue: Ahane, Ahane W/O South Liberties -
Mon, 18 Mar, Venue: Doon, Murroe Boher 0-17 Doon 1-13

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 19 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Patrickswell 0-20 Ahane 1-17
Tue, 19 Mar, Venue: Knocklong, Kilmallock 3-9 Doon 0-7

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 19 Mar, Venue: Mick Neville Park , Na Piarsaigh 2-15 Deel Rangers 0-10
Tue, 19 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Singland Gaels 2-15 Adare 3-8
Tue, 19 Mar, Venue: Mick Neville Park , Ballybrown 1-10 St Kevin's 1-8

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Mon, 18 Mar, Venue: Glenroe, Glenroe 2-10 Feenagh Kilmeedy 0-13
Mon, 18 Mar, Venue: Pairc Ide Naofa, Cois Laoi Gaels 1-17 Killeedy 1-15

County U21 13 aside Hurling Competition Group 2
Mon, 18 Mar, Venue: Ballingarry, Granagh/Ballingarry 5-14 Dromin Athlacca 3-17
Mon, 18 Mar, Venue: Monagea, Garryspillane 3-11 Monagea 2-10
Sat, 23 Mar, Venue: Ballingarry, Granagh/Ballingarry 5-9 Monagea 2-9

O Neills Sports County Senior Football League Group 1
Sat, 23 Mar, Venue: Newcastlewest, Dromcollogher Broadford 1-11 Newcastle West 0-10

O Neills Sports County Senior Football League Group 2
Sat, 23 Mar, Venue: Mountcollins, Galbally 1-16 Mountcollins 1-5
Sat, 23 Mar, Venue: Mungret St Pauls GAA, Ballysteen 3-9 Mungret St Paul's 0-6
Sat, 23 Mar, Venue: St Johns Park, Pallasgreen 2-14 Hospital Herbertstown 2-7

O' Neill's Sports County Intermiediate Football League
Sat, 23 Mar, Venue: Cappamore, Feohanagh Castlemahon 2-7 Cappamore 1-2
Sat, 23 Mar, Venue: Claughaun GAA, Athea 2-12 Claughaun 2-8

De Barra's Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sat, 23 Mar, Venue: Ballyagran, Loch na Garra Gaels W/O Blackrock -

East Intermediate hurling Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen
Mon, 18 Mar, Venue: Cappamore, Pallasgreen 2-14 Cappamore 0-12

East senior hurling championship
Doon 1-13, Murroe Boher 0-17
Ahane -, South Liberties - Conceded by South Liberties

East Intermediate hurling
Cappamore GAA Culb 0-12, Pallasgreen 2-14

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Kilmallock 3-9, Doon 0-7
Patrickswell 0-20, Ahane 1-17

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Adare 3-8, Singland Gaels 2-15
St Kevin's 1-8, Ballybrown GAA CLG 1-10
Na Piarsaigh 2-15, Deel Rangers 0-10

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-10, Feenagh Kilmeedy 0-13
Cill à de/Killeedy 1-15, Cois Laoi Gaels 1-17

County U21 13 aside Hurling Competition
Granagh/Ballingarry 5-14, Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 3-17
Monagea 2-10, Garryspillane/Garrdha Ui Spiollain 3-11

BNG Feile Peil na nÃ’g B
Ballybrown GAA CLG 3-3, Pailis na Greine 3-4

Irish Daily Mail Fresher Football Championship Division 2
Mary Immaculate College Limerick 0-16, St Patrick's College 2-8

 

 

 

Weekending 17th March, 2013


Seamus Murphy Shop Units
County Un.21 13aside hurling competition
Cois Laoi Gaels 1-17 Killeedy 1-15
Glenroe 2-10 Feenagh/Kilmeedy 0-13
Granagh/Ballingarry 5-14 Dromin Athlacca 3-17
Monagea 2-10 Garryspillane 3-11

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Senior Hurling Championship
Murroe/Boher 0-17 Doon  1-13

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Intermediate Hurling Championship
Pallasgreen 2-14 Cappamore 0-11

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un.21 Hurling Championship
Cappamore 1-11 Pallasgreen 0-10

Ryan & Riordan Insurance Ltd
Un.21 Hurling 12 A Side
Murroe/Boher 3-13 Caherline 0-01
Kilteely/Dromkeen received Walkover from Fedamore.

West G.A.A.
Senior Football Championship
Ballysteen 3-16 Adare 1-02

Un.21 hurling championship
Croagh Kilfinny 6-08 Newcastlewest 0-08
Allaughaun Gaels 1-14 Granagh/Ballingarry/Feenagh/Kilmeedy 0-11
Dromcollogher/Broadford received Walkover from St Marys.

South G.A.A.
Sully's Bar Hospital
Un.21 Hurling Championship
Castletown/Ballyagran 0-09 Knockainey 1-06
Bruff 4-17 Blackrock 0-07.

City G.A.A.
Nolan Motors Factors Henry St.
Un.21 Hurling Championship
Monaleen 2-11 Kildimo/Pallaskenry 1-10

Bord na nOg
Feile Peil na nOg
St Patrick’s 1-02 Adare 3-05
Cappamore 3-05 Oola 5-03
Old Christians 5-10 Kildimo/Pallaskenry 0-00
Bruff Walkover to Ahane
Killeedy 0-05 Askeaton Ballysteen 1-09
Ballybricken/Bohermore 3-04 Claughaun 1-02
Cois Lea Gaels Walkover to Galbally
Pallasgreen 3-04 Ballybrown 3-03.

Inter-County Minor
Hurling Challenge
Limerick 0-19 Laois 0-20

Inter-County Minor
Football Challenge
Limerick 1-07 Offaly 1-08

Allianz Football League
Limerick 0-09 Tipperary 0-15

Allianz Hurling League
Limerick 1-21 Dublin 1-15.

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 12 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Doon 2-14 Ahane 1-16

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 12 Mar, Venue: Mick Neville Park , Deel Rangers 2-10 Singland Gaels 0-8
Tue, 12 Mar, Venue: Kilbreedy, Na Piarsaigh 3-14 St Kevin's 2-9
Tue, 12 Mar, Venue: Mick Neville Park , Ballybrown 2-9 Adare 1-12

De Barra's Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 17 Mar, Venue: Kilbreedy, Bruff 4-17 Blackrock 0-7
Sun, 17 Mar, Venue: Bruff, Castletown Ballyagran 0-9 Knockainey 1-6

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East U 21 Hurling Championship
Sat, 16 Mar, Venue: Cappamore, Cappamore 1-11 Pallasgreen 0-10

Ryan & Riordan Insurance Ltd East U 21 12 A Side hurling
Sat, 16 Mar, Venue: Murroe, Murroe Boher 3-13 Caherline 0-1
Sat, 16 Mar, Venue: Kilteely, Kilteely Dromkeen W/O Fedamore -

 

 

 

 

Tuesday 12th March, 2013

Limerick G.A.A. Results
Mint Catering
County Premier Un.21 Hurling Championship
Doon 2-14 Ahane 1-16
Deel Rangers 2-10 Singland Gaels 0-08
Ballybrown 2-09 Adare 1-12
Na Piarsaigh 3-14 St Kevin's 2-09.

 

 

Weekending 10th March, 2013

East senior hurling championship
Murroe Boher 2-6, Ahane 0-16

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Doon 1-5, Patrickswell 0-20
Kilmallock -, Mungret St Pauls -

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Singland Gaels 1-10, St Kevin's 1-7
Na Piarsaigh 0-14, Ballybrown GAA CLG 0-9
County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Cois Laoi Gaels 1-10, Cumann Luthchleas Gael Gleann Rua 2-14

County U21 13 aside Hurling Competition
Dromin Athlacca/An Dromainn An tà th Leacach 2-15, Monagea 4-8

East U 21 Hurling Championship
Naomh Brid 0-3, Cappamore GAA Culb 3-10

South U21 A Hurling Championship
Knockainey 0-2, Loch na Garra Gaels 2-12
Bruff 5-6, Castletown Ballyagran 1-7

Mint Catering
County Premier Un.21 Hurling Championship
Kilmallock 1-11 Mungret 0-11
Na Piarsaigh 0-14 Ballybrown 0-09
Patrickswell 0-20 Doon 1-05
Deel Rangers (Knockaderry/Feohanahagh/Castlemahon/Monagea) 2-13  Adare 1-07
Singland Gaels (Claughaun/St.Patrick’s) 1-10 St. Kevins
(Fedamore/South Liberties) 1-07.

Seamus Murphy Shop Units
County Un.21 13aside hurling competition
Killeedy 0-13 Askeaton/St Kieran's 0-06
Glenroe 2-14 Cois Laoi Gaels 1-10
Garryspillane 2-11 Granagh Ballingarry 0-14
Dromin Athlacca 2-15 Monagea 4-08.

East G.A.A.
Ryan & Riordan Insurance Ltd
East Un.21 Hurling Championship
Cappamore 3-10 Naomh Brid 0-03.

Ryan & Riordan Insurance Ltd
East Senior Hurling Championship
Murroe/Boher 2-06 Ahane 0-16.

South Board Fixtures
Sully's Bar Hospital
Un.21 Hurling Championship
Bruff 5-06 Castletown/Ballyagran 1-07
Loch na Garra Gaels (Croom/Crecora) 2-12 Knockainey 0-02

West G.A.A.
Un.21 Hurling Championship
Newcastle West 0-13 St. Mary’s/Sean Finns 1-10.
Allaughaun Gaels 2-08 Croagh/Kilfinny 0-06
Dromcollogher/Broadford 1-08 Granagh Ballingarry/Feenagh/Kilmeedy 1-05.

County Bord na nOg
Feile ‘B Hurling
Ballybricken/Bohermore 2-03 Kilpeacon 0-00.

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East senior hurling championship
Sun, 10 Mar, Venue: Murroe, Ahane 0-16 Murroe Boher 2-6

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 05 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Patrickswell 0-20 Doon 1-5
Tue, 05 Mar, Venue: Mick Neville Park , Kilmallock 0-0 Mungret St Paul's 0-0

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 05 Mar, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 0-14 Ballybrown 0-9
Tue, 05 Mar, Venue: Kilbreedy, Singland Gaels 1-10 St Kevin's 1-7

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Sat, 09 Mar, Venue: Kilbreedy, Glenroe 2-14 Cois Laoi Gaels 1-10

County U21 13 aside Hurling Competition Group 2
Sat, 09 Mar, Venue: Dromin/Athlacca, Dromin Athlacca 2-15 Monagea 4-8

De Barra's Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 10 Mar, Venue: Kilbreedy, Loch na Garra Gaels 2-12 Knockainey 0-2
Sun, 10 Mar, Venue: Killmallock, Bruff 5-6 Castletown Ballyagran 1-7

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East U 21 Hurling Championship
Sat, 09 Mar, Venue: Naomh Brd, Cappamore 3-10 Naomh Bríd 0-3

 

 

 

 

Weekending 3rd March, 2013

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East senior hurling championship
Sun, 03 Mar, Venue: Doon, Doon W/O South Liberties -

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Tue, 26 Feb, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Ahane 2-19 Mungret St Paul's 2-9

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Tue, 26 Feb, Venue: Kilbreedy, Deel Rangers 3-10 St Kevin's 1-8
Tue, 26 Feb, Venue: Mick Neville Park , Ballybrown 3-13 Singland Gaels 0-4
Tue, 26 Feb, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Na Piarsaigh 0-26 Adare 0-11

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Sat, 02 Mar, Venue: Askeaton, Askeaton-St Kierans 0-11 Cois Laoi Gaels 0-8

De Barra's Hospital South U 21'A' Hurling Championship
Sun, 03 Mar, Venue: Killmallock, Castletown Ballyagran 2-8 Blackrock 1-6
Sun, 03 Mar, Venue: Kilbreedy, Croom 0-17 Bruff 0-14

East Intermediate hurling Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen
Sun, 03 Mar, Venue: Ballybricken, Cappamore 1-17 Ballybricken Bohermore 2-11
Sun, 03 Mar, Venue: Pallasgreen, Caherline 1-13 Pallasgreen 1-9
 

East senior hurling championship
Doon -, South Liberties - Conceded by South Liberties

East Intermediate hurling
Pallasgreen 1-9, Caherline 1-13
Ballybricken Bohermore 2-11, Cappamore GAA Culb 1-17

County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Mungret St Pauls 2-9, Ahane 2-19

County Premier U21 Hurling Championship Group 2
Na Piarsaigh 0-26, Adare 0-11
Deel Rangers 3-10, St Kevin's 1-8
Ballybrown GAA CLG 3-13, Singland Gaels 0-4

County U21 13 aside Hurling Competition Group 1
Askeaton-St Kierans 0-11, Cois Laoi Gaels 0-8

BNG Feile Peil na g B
Adare 9-10, Granagh/Ballingarry 0-0

BNG Feile peil na
Claughaun 2-5, St Patrick's 7-3

Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Hurling Championship
Dublin Institute of Technology -, Limerick IT - Conceded by Limerick IT

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling B Championship
University of Limerick 2-15, University College Cork 0-10

South U21 A Hurling Championship
Croom 0-17, Bruff 0-14
Castletown Ballyagran 2-8, Blackrock 1-6

Mint Catering
County Premier Un.21 Hurling Championship
Patrickswell 0-16 Kilmallock 0-13
Ahane 2-19 Mungret 2-08
Na Piarsaigh 0-26 Adare 0-11
Ballybrown 3-13 Singland Gaels (Claughaun/St.Patrick’s) 0-04
Deel Rangers (Knockaderry/Feohanahagh/Castlemahon/Monagea) 3-10 St.
Kevins (Fedamore/South Liberties) 1-08.

Allianz Football League
Limerick 0-08 Waterford 0-06
County Un.21. 13 aside Hurling Championship
Askeaton  0-11 Cois Laoi Gaels (Effin/Stakers) 0-08.
Feenagh/Kilmeedy home to Killeedy (Not Played).

County Feile na nGael
St. Patrick’s 7-03 Claughaun 2-05

County Feile Peil na nOg
Adare 9-10 Granagh/Ballingarry 0-00

Fitzgibbon Cup Final
U.C.C. 2-17 Mary Immaculate College 2-12

All Ireland Inter Firm Hurling final
Limerick Prison Officers 0-13 Medtronic’s (Galway) 1-08

West G.A.A. Results
Un. 21 hurling championship
Croagh/Kilfinny 1-15 Dromcollogher/Broadford 1-10
St.Mary’s 0-12 Granagh Ballingarry/Feenagh/Kilmeedy 3-17.
Allaughaun Gaels 2-07 Newcastle West 0-10.

South G.A.A. Results
Sully's Bar Hospital
South Un.21 Hurling Championship
Blackrock 1-06 Castletown/Ballyagran 2-08
Bruff  0-14  Loch na Garra Gaels (Crecora/Croom) 0-17

East  Senior Hurling Championship
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Doon Walkover from South Liberties

East Intermediate hurling championship
Ryan & Riordan Insurance Ltd
Cappamore 1-17 Ballybricken/Bohermore 2-11
Caherline 1-13 Pallasgreen 1-09

M. Donnelly GAA Hurling Interprovincial Championship Final
Munster 1-22 Connacht 0-15.

 

 

 

 

Weekending 24th February, 2013

Mint Catering County Premier U21 Hurling Championship Group 1
Fri, 22 Feb, Venue: Gaelic Grounds, Limerick, Patrickswell 0-16 Kilmallock 0-13

O Neills Sports County Premier Junior Hurling League 2012
Sat, 23 Feb, Venue: Tournfulla , St Kieran's 2-15 Feohanagh Castlemahon 0-9

County Premier U21 Hurling Championship Group 1:
Patrickswell 0-16, Kilmallock 0-13 ;

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup KO:
University College Dublin 1-16, University of Limerick 0-17 ;
Dublin Institute of Technology 0-15, Mary Immaculate College Limerick 1-18 ;

Irish Daily Mail Fresher HE GAA Football Division 3 Championship:
Dublin Institute of Technology 5-7, University of Limerick 5-20 ;

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling Division 1 Championship:
N.U.I. Galway 2-12, Limerick IT 1-14 ;

 

 

 

 

Weekending 17th February, 2013

Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen East senior hurling championship
Sun, 17 Feb, Venue
Ahane, Doon 1-14 Ahane 1-10
Sun, 17 Feb, Venue
Boher, Murroe Boher W/O South Liberties -

East Intermediate hurling Ryan & Riordan Insurance Pallasgreen
Sat, 16 Feb, Venue
TBC, Caherline 1-9 Ballybricken Bohermore 0-9

East senior hurling championship
Murroe Boher -, South Liberties - Conceded by South Liberties

East Intermediate hurling
Caherline 1-9, Ballybricken Bohermore 0-9
Caherline 1-9, Ballybricken Bohermore 0-9


Irish Daily Mail HE GAA Intermediate Football Championship
Carlow Institute of Technology 3-13, University of Limerick 1-7

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling Division 1 Championship
Limerick IT 2-12, Cork Institute of Technology 0-10
University of Limerick 4-14, N.U.I. Galway 1-24

Irish Daily Mail Trench Cup KO
St Patrick's College 1-12, Mary Immaculate College Limerick 0-9
Instititute of Technology Blanchardstown 3-14, Limerick IT 0-15

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group C
Limerick IT 3-23, Dublin City University 0-10

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group A
G.M.I.T. 1-8, Mary Immaculate College Limerick 2-14

East Intermediate Hurling Championship
Caherline 1-9, Ballybricken Bohermore 0-9

 

 

 

 

 

Weekending 10th February, 2013

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group A
Mary Immaculate College Limerick 1-13, University College Cork 1-13

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group D
Dublin Institute of Technology 1-15, University of Limerick 0-15

Irish Daily Mail Fresher Football Championship Division 2
Dundalk Institute of Technology 1-8, Mary Immaculate College Limerick 2-18

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling Division 1 Championship
Mary Immaculate College Limerick 2-7, Dublin City University 3-10

 

 

 

 

Weekending 3rd February, 2013

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group A
N.U.I. Galway 0-18, Mary Immaculate College Limerick 0-18

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group C
University College Dublin 2-13, Limerick IT 0-11

Irish Daily Mail Fitzgibbon Cup Group D
University of Limerick 2-19, St Patricks-Mater Dei 0-7

Irish Daily Mail Trench Cup KO
Mary Immaculate College Limerick 1-15, Letterkenny Institute of Technology 1-7
Limerick IT 2-17, Institute of Technology Tallaght 1-6

Irish Daily Mail Sigerson Cup
University of Limerick 0-8, Dublin City University 1-14

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Football Division 1 Championship
Dublin Institute of Technology 1-9, University of Limerick 0-7

Irish Daily Mail Fresher Football Championship Division 2
Trinity College Dublin 3-9, Limerick IT 0-5

Irish Daily Mail HE GAA Fresher Hurling B Championship
University College Cork -, Limerick IT - Conceded by Limerick IT