There is a huge weekend of club action on the horizon - seventeen county finals and lots more in store.
Football titles will be put on the line in Cavan, Down, Laois, Leitrim, Louth, Offaly, Roscommon, Tyrone, Westmeath, Wexford and Wicklow on Sunday afternoon. The Antrim SFC final replay between Cargin and Lamh Dhearg is fixed for Saturday.
In hurling, Munster kingpins Ballygunner are just 60 minutes away from a sixth Waterford success in-a-row, while neighbours Cratloe and Sixmilebridge are set to meet in the Clare SHC decider (live on TG4). SHC finals will also be played in Longford, Mayo and Sligo.
Meanwhile, Saturday's Dublin SFC quarter-final double-bill of St Judes v St Vincents and Ballyboden St Endas v Na Fianna will be televised live on RTE2.
Here's a rundown of the games that are taking place this weekend:
Saturday 12 October
Football
Antrim SFC final replay
Cargin v Lamh Dhearg, Corrigan Park, 4pm
Dublin SFC quarter-finals
St Judes v St Vincents, Parnell Park, 5.15pm - RTE2
Ballyboden St Endas v Na Fianna, Parnell Park, 7pm - RTE2
Meath SFC semi-final
Simonstown v Summerhill, Pairc Tailteann, 4.30pm
Monaghan SFC semi-final replay
Ballybay v Scotsown, Clones, 4.30pm
Hurling
Carlow SHC semi-final re-fixture
Ballinkillen v St Mullins, Netwatch Cullen Park, 4pm
Galway SHC quarter-finals
Craughwell v Turloughmore, Kenny Park, 2.45pm
Tommy Larkins v St Thomas, Kenny Park, 4.30pm
Kilkenny SHC quarter-final replay
Mullinavat v O'Loughlin Gaels, Bennettsbridge, 12.15pm
Tipperary SHC quarter-finals
Toomevara v Kiladangan, Cloughjordan, 1.45pm
Nenagh Eire Og v Eire Og Annacarty, The Ragg, 4pm
Wexford SHC semi-finals
Ferns St Aidans v St Martins, Innovate Wexford Park, 2pm
Rapparees v St Annes, Innovate Wexford Park, 3.45pm
Ulster club IHC quarter-finals
Lisbellaw (Fermanagh) v Eoghan Ruadh (Tyrone), Brewster Park, 7pm
Castleblayney (Monaghan) v Bredagh (Down), Castleblayney, 7pm
Ulster club JHC quarter-final
Inniskeen (Monaghan) v Naomh Colum Cille (Tyrone), Castleblayney, 5.15pm
Sunday 13 October
Football
Cavan SFC final
Castlerahan v Ramor United, Kingspan Breffni, 3.45pm
Down SFC final
Kilcoo v Warrenpoint, Pairc Esler, 4pm
Laois SFC final
Killeshin v Portlaoise, O'Moore Park, 4pm
Leitrim SFC final
Ballinamore v Glencar-Manorhamilton, Pairc Sean MacDiarmada, 3pm
Louth SFC final
Newtown Blues v Naomh Mairtin, Gaelic Grounds, 3.30pm
Offaly SFC final
Ferbane v Rhode, O'Connor Park, 3.30pm
Roscommon SFC final
Padraig Pearses v Roscommon Gaels, Dr Hyde Park, 4pm - TG4 (deferred coverage)
Tyrone SFC final
Errigal Ciaran v Trillick, Healy Park, 4pm
Westmeath SFC final
Garrycastle v St Lomans, TEG Cusack Park, 3.30pm
Wexford SFC final
Castletown v Gusserane, Innovate Wexford Park, 3.15pm
Wicklow SFC final
Arklow Geraldines-Ballymoney v St Patricks, Aughrim, 3.30pm
Cork SFC semi-finals
Duhallow v Newcestown, Pairc Ui Rinn, 2pm
Douglas v Nemo Rangers, Pairc Ui Rinn, 3.45pm
Dublin SFC quarter-finals
Clontarf v Kilmacud Crokes, Parnell Park, 2pm
Castleknock v Thomas Davis, Parnell Park, 4pm
Kerry SFC round 3 re-fixture
Kilcummin v St Kierans, Fitzgerald Stadium, 2.30pm
Meath SFC semi-final
Gaeil Colmcille v Ratoath, Pairc Tailteann, 4pm
Ulster club JFC first round
St Patricks (Antrim) v Collegeland (Armagh), Glenavy, 2.30pm
Hurling
Clare SHC final
Cratloe v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.15pm - TG4
Longford SHC final
Clonguish Gaels v Longford Slashers, Pearse Park, 3.30pm
Mayo SHC final
Castlebar Mitchels v Tooreen, MacHale Park, 2.30pm
Sligo SHC final
Easkey v Naomh Eoin, Markievicz Park, 4pm
Waterford SHC final
Ballygunner v De La Salle, Walsh Park, 3pm
Galway SHC quarter-finals
Liam Mellows v Sarsfields, Kenny Park, 12noon
Cappataggle v Loughrea, Duggan Park, 4.30pm
Kilkenny SHC semi-final
Erins Own v James Stephens, Nowlan Park, 4pm
Kilkenny SHC quarter-final re-fixture
Ballyhale Shamrocks v Clara, Danesfort, 12pm
London SHC semi-final
Kilburn Gaels v St Gabriels, McGovern Park, TBC
Tipperary SHC quarter-finals
Borris-Ileigh v Drom-Inch, Holycross, 1.30pm
Clonoulty-Rossmore v Kilruane MacDonaghs, Templetuohy, 4pm
Ulster club IHC quarter-finals
Setanta (Donegal) v Keady (Armagh), Letterkenny, 2.30pm
Banagher (Derry) v Naomh Eanna (Antrim), Owenbeg, 2.30pm
Ulster club JHC quarter-finals
Eoghan Rua (Derry) v Mullahoran (Cavan), Owenbeg, 12.45pm
St Eunans (Donegal) v Gort na Mona (Antrim), Letterkenny, 12.45pm