An eventful day at Cork GAA convention

December 10, 2017

Tracey Kennedy at 2017 Congress

The draws for the 2018 Cork football and hurling championships took place at the annual convention today.

And, as expected, Killeagh's Tracey Kennedy was officially ratified as the first female chair in Cork GAA history in succession to Ger Lane.

There are a number of changes in personnel on the top table.

Intermediate Football Championship

Preliminary Round 1

Mayfield v Glenville

Round 1

(A) Knocknagree v Rockchapel

(B) St Finbarr's v Gabriel Rangers

(C) Winners of Preliminary Round v Adrigole

(D) Millstreet v Clonakilty

(E) Aghabullogue v Ballydesmond

(F) Ballinora v Cill na Martra

(G) Kildorrery v Glanmire

(H) Carrigaline v Youghal

(I) Grenagh v Glenworth

(J) Kinsale v Mitchelstown

Round 2

H v losers of Preliminary Round

I v C

E v D

G v B

J v F

Losers of A a bye

Intermediate Hurling Championship

Premliminary Round

Douglas v Dungourney

Round 1

(A) Winners v Milford

(B) Ballygarvan v Aghabullogue

(C) Eire Og v Sarsfields

(D) Ballincollig v Meelin

(E) Kildorrery v Dripsey

(F) Argideen Rangers v Castlemartyr

(G) Inniscarra v Ballymartle

(H) Tracton v Kilbrittain

(I) Midleton v Blackrock

(J) Na Piarsaigh v Barryroe

(K) Ballinhassig v Glen Rovers

(L) St Finbarr's v Mayfield

(M) Grenagh v St Catherines

Round 2 

Preliminary losers v G

B v H

D v A

E v J

M v L

K v I

C v F

Premier Intermediate Football Championship

Round 1

(A) St Vincents v Castletownbere

(B) Nemo Rangers v Kanturk

(C) Bandon v Naomh Aban

(D) Eire Og v Ballingeary

(E) Na Piarsaigh v Newmarket

(F) Bantry Blues v Fermoy

(G) Macroom v St Michaels

Round 2

F v E

G V D

B V A

C a bye

Premier Intermediate Hurling

(A) Mallow v Cloyne

(B) Fermoy v Carrigaline

(C) Kilworth v Charleville

(D) Fr O' Neills v Aghada

(E) Watergrasshill v Ballinhassig

(F) Youghal v Castlelyons

(G) Valley Rovers v Blarney

(H) Courcey Rovers Inniscarra

Round 2

H v B

C v D

E v G

A v F

Senior Football Championship (Div/Cols)

Round 1

(A) CIT v Muskerry

(B) Carbery v UCC

(C) Seandun v Duhallow

(D) Avondhu v Beara

Round 2 (Winners)

A v D

C v B

Senior Football Championship (Clubs)

Preliminary Round 

Valley Rovers v Mallow

Round 1

(A) St Finbarr's v Carrigaline

(B) Dohenys v Castlehaven

(C) Newcestown v Preliminary Winners

(D) Kiskeam v St Nicks

(E) Carbery Rangers v Clonakilty

(F) Nemo Rangers v Clyda Rovers

(G) Bishopstown v Douglas

(H) O Donovan Rossaa v Aghada

(I) Ilen Rovers v Ballincollig

Round 2

Preliminary Losers v D

G v B

F v H

A v I

E v C

Senior Hurling Championship (Divs/Cols)

Round 1

(A) UCC v Carrigdhoun

(B) CIT v Carbery

(C) Imokilly v Muskerry

(D) Duhallow v Avondhu

Round 2

A v D

B v C

Senior Hurling Championship (Clubs)

Round 1

(A) Killeagh V Douglas

(B) Midleton v Bishopstown

(C) Sarsfields v Ballyhea

(D) Erins Own v Bride Rovers

(E) Carrigtwohill v Blackrock

(F) Ballymartle v Glen Rovers

(G) Na Piarsaigh v Bandon

(H) Newtownshandrum v Kanturk

(I) Newcestown v St Finbarr's

Round 2

F v C

D v G

H v B

A v I

Losers E a bye



Most Read Stories