Toolbar Header Preload Menu Menu

Ulster Bank Higher Education Senior Championship Draws 2011

08 December 2010
Ulster Bank Higher Education Senior Championship Draws 2010, which took place earlier in UCD.

ULSTER BANK SIGERSON CUP 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]

15 teams U.C.D. as hosts get bye to Quarter finals. The other 14 teams play in the first round with the league quarter finalists seeded apart

Round 1 - 17.02.11(Open Draw): League Quarter finalists seeded apart:

Seeds (DCU, QUB, DIT, NUI Galway, AIT, CIT, UCC) +Non Seeds (St. Marys, UUJ, UL, Carlow IT, IT Sligo, NUIM, GMIT)

(A) Neutral Venue UUJ v Cork IT
(B) Grangegorman DIT v UL
(c) Mardyke UCC v GMIT
(D) Carlow Carlow IT v Athlone IT
(E) Sligo IT Sligo v NUI Galway
(F) DCU DCU v St Marys, Belfast
(G) Maynooth NUI M v QUB

Quarter-Finals in Belfield - 03.03.11(Open Draw): (UCD + 7 Round 1 winners)

(H) NUIG/ITSligo v UCD
(J) DCU/St Marys v UCC/GMIT
(K) NUI M/QUB v DIT/UL
(L) AIT/Carlow IT v CIT/UUJ
04.03.11 - Semi-Finals in Belfield

________________________ v _________________________

H J

________________________ v _________________________ K L

5.03.11 - Final in Belfield
ULSTER BANK TRENCH CUP 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]

Round 1-02.02.11 (Open Draw):

6 teams (MICL, Limerick IT, Law School, NCI, UUC, GMIT Letterfrack,)
A Coleraine UUC v NCI
B Letterfrack GMIT Letterfrack v MICL
C The Law School Bye
D Limerick IT Bye

Round 2 - 09.02.11 (Open Draw):

12 teams (winner of round 1 matches +2 byes + IT Tralee, TCD, IT Tallaght, WIT, Letterkenny IT, Dundalk IT, BMC, St. Pats.( Drumcondra))

E Waterford Waterford IT v The Law School

F Drumcondra St Pats TC v Limerick IT
G Tallaght IT Tallaght v TCD
H Belfast BMC v GMIT Letterfrack/MICL
J UUC/NCI v Letterkenny IT
K Tralee IT Tralee v Dundalk IT

Quarter-Finals (Open Draw): - 17.02.11

(6 winners of Round 2)

L St Pats TC/Limerick IT v UUC/NCI/Letterkenny IT

M IT Tralee/Dundalk IT v IT Tallaght/NCI

N Waterford IT/The Law School v BMC/ GMIT Letterfrack/MICL



Semi-Finals - 04.03.11 (Fri) in Belfield

British Winners v ______________________

K

________________________ v _________________________ L M



Final - 05.03.11 (Sat) in Belfield

ULSTER BANK CORN NA MAC LÉINN 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]

Round 1: 01.02.11 (Open Draw)

6 teams (Froebel, Cadets, Tipp Inst, St Pats(Thurles), Marino, GMIT Castlebar)

A Thurles St Pats, Thurles v Froebel College

B Castlebar GMIT Castlebar v Cadet College

C Coláiste Mhuire Marino Bye

D Tipperary Institute Bye


Quarter-Finals: 15.02.11 (Open Draw)

8 teams winners of Round 1 +(RCSI, IT Blanchardstown, Mater Dei, UUM)

E GMITCastlebar/Cadets v IT Blanchardstown

F BÁC Coláiste Mhuire Marino v RCSI

G St Pats/Froebel v Tipperary Institute

H Magee UU Magee v Mater Dei


Semi-Finals: 04.03.11 in Belfield

________________________ v _________________________

E F

________________________ v _________________________

G H


Final: 05.03.11 (Sat) in Belfield

ULSTER BANK FURTHER EDUCATION CHAMPIONSHIP 2011

All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]


4 teams (Colaiste Íde, Carlow IE, Cork Colleges FE, Coláiste Dhúlaigh,

First Round: 01.02.11 (Open Draw)
A Carlow Carlow IE v Coláiste Íde
B Cork CFE Bye
C Coláiste Dhúlaigh Bye

Quarter-Finals: 08.02.11 First Round Winners + (North West Regional College, Southern Regional College, Drogheda CFE, Cavan Institute, Inchicore CFE,)

D Drogheda Drogheda CFE v Carlow IE/Coláiste Íde
E Cork Cork CFE v NWRC
F Inchicore Inchicore CFE v SRC
G Cavan Cavan Institute v Coláiste Dhúlaigh

Semi-Finals: By 16.02.11

________________________ v _________________________ D E

________________________ v _________________________ F G


Final: 05.03.11 (Fri) in Belfield

ULSTER BANK FITZGIBBON CUP 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]

Round Robin - 12 Teams
4 Seeded St Pats/Mater Dei, UL, NUIG, WIT

8 Nonseeded - DIT, UUJ, DCU, LIT, UCD, GMIT, UCC, CIT

4 groups of 3 teams top two in each group qualify for quarter finals

Top team in each group gets home draw in quarter final

Group A
1. Waterford IT 2. UCD 3. Limerick IT

Group B
1. NUI Galway 2.Cork IT 3. DIT

Group C
1. St Pats/Mater Dei 2. UUJ 3. GMIT

Group D
1. UL 2. UCC 3. DCU

Note the following dates and fixtures are indicative and subject to change.

Full details will be notified after the Coiste Feidhmiúcháin meeting.

Round 1 - Thursday, 27th January 2011

All Groups
Team 1 v Team 2
Round 2 - Wednesday, 2nd February 2011

All Groups
Team 3 v Team 1

Round 3 - Tuesday, 8th February 2011
All Groups
Team 2 v Team 3
Quarter - Finals 15.02.11 First team at home

K Winner A V Runner Up B

L Winner B V Runner Up C

M Winner C V Runner Up D

N Winner D V Runner Up A
25.02.11 - Semi-Finals Waterford

_______________ _______________

K M

_______________ _______________

L N


Final - 26.02.11 (Sat) in Waterford


ULSTER BANK RYAN CUP 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]

Round Robin - 11 Teams

Seeded teams (League Finalists + semi Finalist with best league record cannot meet in group)

3 Seeded teams (TCD , Carlow IT, QUB) 8 non seeded (AIT, Sligo IT, GMIT Letterfrack , NUIM, St. Marys/BMC, MICL, Tralee IT, Tipp Inst.)

2 groups of 4 teams top two in each group qualify for quarter finals

1 group of 3 teams top two to qualify for quarter finals.

Napier University get bye to Semi Finals

Group A
1.QUB 2.MICL 3. GMIT Letterfrack 4.Tipperary Institute

Group B
1. TCD 2. IT Sligo 3. St Marys/BMC 4.IT Tralee

Group C
1. Carlow IT 2. Athlone IT 3. NUI Maynooth

Note the following dates and fixtures are indicative and subject to change.

Full details will be notified after the Coiste Feidhmiúcháin meeting.

Round 1 - Thursday, 27th January 2011
All Groups
Team 1 v Team 2

Groups A & B
Team 4 v Team 3

Round 2 - Wednesday, 2nd February 2011
All Groups
Team 3 v Team 1

Groups A & B
Team 2 v Team 4

Round 3 - Tuesday, 8th February 2011
All Groups
Team 2 v Team 3

Groups A & B
Team 1 v Team 4

Quarter - Finals 15.02.11 First team at home
K Winner A V Runner Up B
L Winner B V Runner Up C
M Winner C V Runner Up A

25.02.11 - Semi-Finals in Waterford

_______________ _______________

K Vs L

_______________ _______________

M V Napier


Final - 26.02.11(Sat) in Waterford


ULSTER BANK FERGAL MAHER CUP 2011
All matches at 2.00pm unless otherwise stated - [E.T. if necessary]


Round 1: 01.02.11 - 6 teams (GMIT Castlebar, Letterkenny IT, NCI, Marino , SRC, CCFE)
A BÁC NCI v Letterkenny IT
B Cork Cork CFE v Coláiste Mhuire, Marino
C Castlebar GMIT Castlebar v SRC

Qtr-Finals: 09.02.11 (Open Draw) - winners in Round 1+ UUC/Magee, Dundalk IT, ITB, IT Tallaght, St Pats (Thurles)
D Coleraine UU C/M v Dundalk IT
E Cork CFE/Marino v IT Tallaght
F GMIT Castlebar/SRC v NCI/Letterkenny IT
G Thurles St Pats, Thurles v IT Blanchardstown

Semi-Finals: 25.02.11 -4 Qtr-Final winners
H Vs J
K Vs L

Final: 26.02.11 (Sat) Waterford






Comments

What do you think ? Be the first to comment on this article.


Add new comment

Name: (*)  
E-Mail Address: (Not Displayed)
From: (Town/County)
Message: